-

Rok 1977

+

Události

Nové skupiny

Inspirativní alba

Československá scéna

Události podrobněji

Výročí osobností

Události


Podrobnější popis

Zemřel Elvis Aaron Presley

16.srpna zemřel ve věku 42 let americký zpěvák a herec Elvis Aaron Presley, známý také jako „Král Rock 'n' Rollu“ nebo zkráceně jako „Král“ (The King).


Nové skupiny

44 Magnum

(JPN - hard rock, heavy metal)


Aeroblus

(ARG - hard rock)


Bad Brains

(USA - alternativní metal, hardcore punk)


Barnabas

(USA - hard rock, křesťanský metal)


Black Death

(USA - heavy metal, power metal)


Death SS

(ITA - 1977 - heavy metal, speed metal, doom metal, industriální metal)


Dedringer

(GBR - NWOBHM)


Def Leppard

(GBR - NWOBHM, heavy metal, hard rock, glam metal, pop metal)


Discharge

(GBR - crust punk, hardcore punk, heavy metal)


Divlje Jagode

(YUG - hard rock, heavy metal)


Gordi

(YUG - hard rock, progresivní rock, heavy metal)


Gravestone

(DEU - progresivní rock, heavy metal)


Great White

(USA - hard rock, heavy metal, glam metal)


Holocaust

(GBR - NWOBHM)


The Hunt

(CAN - hard rock, progresivní rock)


Joachim Witt

(DEU - Neue Deutsche Welle, Neue Deutsche Härte, industrial rock, gothic rock, industrial metal, gothic metal)


Kix

(USA - hard rock, glam metal)

známí také pod jmény The Shooze (1977-1979), The Generators (1980), The Baltimore Cocks


Manilla Road

(USA - heavy metal, power metal, thrash metal, doom metal)


Misfits

(USA - horror punk)


Oz

(FIN - heavy metal, power metal)


Quartz

(GBR - NWOBHM)


Rock Goddess

(GBR - NWOBHM)


Samson

(GBR - NWOBHM)


Sarcofagus

(FIN - heavy metal)


TKO

(USA - hard rock, heavy metal)


Törr

(CZE, Praha - heavy metal, black metal)


Trance

(DEU - hard rock, heavy metal)


Trust

(FRA - hard rock)


Vatreni Poljubac

(YUG - hard rock, heavy metal)


Inspirativní alba

AC/DC – Let There Be Rock (21.března)

Aeroblus – Aeroblus

Aerosmith – Draw the Line (9.prosince)

Alice Cooper – Lace and Whiskey (29.dubna)

Angel – On Earth as It Is in Heaven

The Angels – The Angels

Bad Company – Burnin' Sky

Bachman-Turner Overdrive – Freeways

Blue Öyster Cult – Spectres

Bow Wow - Signal Fire

Bow Wow - Charge

Buffalo – Average Rock 'n' Roller

The Dictators – Manifest Destiny

Dirty Tricks – Hit and Run

Gloria Mundi – I Individual

Judas Priest – Sin after Sin (8.dubna)

Kansas – Point of Know Return

Kiss – Love Gun (30.června)

Krokus – To You All (29.dubna)

Legs Diamond – Legs Diamond

Legs Diamond – A Diamond is a Hard Rock

Lone Star – Firing on All Six

Mahogany Rush – World Anthem

Motörhead – Motörhead (21.srpna)

Moxy – Ridin' High

Nazareth – Expect No Mercy

Nutz – Hard Nutz

Quartz – Quartz

Quiet Riot – Quiet Riot (2.března)

Ramones – Leave Home

Ramones – Rocket to Russia

Riot – Rock City

The Runaways – Queens of Noise

The Runaways – Waitin' for the Night

Rush – A Farewell to Kings (7.září)

Scorpions – Taken by Force (4.prosince)

Starz – Violation

Sweet – Off the Record

Ted Nugent – Cat Scratch Fever (13.května)

Thin Lizzy – Bad Reputation (2.září)

Thor – Keep the Dogs Away

Triumph – Rock & Roll Machine

UFO – Lights Out

Uriah Heep – Firefly

Uriah Heep – Innocent Victim

Wishbone Ash – Front Page News (7.října)


Československá scéna

V Praze vzniká skupina TÖRR

Kapela Törr je považována za jednu z prvních českých blackmetalových skupin. Zásadní sestava kapely pochází z konce 80. let: Vlasta Henych (voc, bg), Ota Hereš (voc, g), Dan "Šakal" Švarc (lg), Martin "Melmus" Melmuka (ds). Historie skupiny sahá až do roku 1977, kdy ji založili Ota Hereš a Pavel Kadeřábek. Jistou dobu v kapele působil i kytarista Miroslav Mach, než odešel do Arakainu. Soubor se na pár let dočasně rozpadl, než ho poté Vlasta Henych obnovil pod názvem 666. Později se objevili znovu pod jménem Törr, pod kterým vystupují dodnes.


Události podrobněji

Zemřel Elvis Presley

Novinář Tony Scherman napsal, že na začátku roku 1977 se Presley stal groteskní karikaturou svého bývalého elegantního a energického já. S hrubou nadváhou, s myslí otupenou farmaky, která denně požíval, se sotva dokázal protáhnout svými zkrácenými koncerty. V Alexandrii ve státě Louisiana byl na pódiu necelou hodinu a "nebylo mu rozumět". 31. března Presley zrušil vystoupení v Baton Rouge, protože nebyl schopen vstát z hotelové postele; celkem čtyři koncerty musely být zrušeny a přeloženy na jiný termín. Navzdory zrychlujícímu se zhoršování zdravotního stavu Presley přesto dodržoval většinu závazků na turné.

Podle Guralnicka fanoušci stále hlasitěji dávali najevo své zklamání, ale zdálo se, že to všechno jde mimo Presleyho, jehož svět se nyní omezoval téměř výhradně na jeho pokoj a jeho spiritistické knihy. Presleyho bratranec Billy Smith vzpomínal, jak Presley seděl ve svém pokoji a celé hodiny si povídal, někdy vyprávěl oblíbené skeče Monty Pythonů a své vlastní minulé eskapády, ale častěji ho zachvacovaly paranoidní obsese, které Smithovi připomínaly Howarda Hughese.

"Way Down", Presleyho poslední singl vydaný za jeho života, vyšel 6. června 1977. Ten měsíc CBS natočila dva koncerty pro televizní speciál Elvis in Concert, který se měl vysílat v říjnu. Na prvním z nich, natočeném 19. června v Omaze, je Presleyho hlas, jak píše Guralnick, téměř k nepoznání, je to malý, dětský nástroj, při kterém ve většině písní více mluví, než zpívá, v jiných nejistě hledá melodii a prakticky není schopen artikulovat ani projektovat. O dva dny později, v Rapid City v Jižní Dakotě, vypadal zdravěji, zdálo se, že trochu zhubl, a také zněl lépe, ačkoli v závěru vystoupení byl jeho obličej orámován helmou modročerných vlasů, z nichž se pot rozléval po bledých, oteklých tvářích. 26. června 1977 se v Indianapolisu v Market Square Areně konal Presleyho poslední koncert.

Prvního května 1977 vyšla Kniha Elvis: What Happened?, napsána společně se třemi bodyguardy, kteří byli propuštěni v předchozím roce. Byla to první kniha, která podrobně popisuje Presleyho dlouholeté zneužívání drog. Presley byl knihou zdrcen a neúspěšně se snažil její vydání zastavit tím, že vydavatelům nabídl peníze. V té době už trpěl glaukomem, hypertenzí, poškozením jater a zvětšeným tlustým střevem, přičemž všechny tyto problémy byly umocněny - a možná i způsobeny - užíváním drog.

V úterý 16. srpna 1977 večer měl Presley odletět z Memphisu na další turné. Toho odpoledne ho Ginger Aldenová objevila v nereagujícím stavu na podlaze koupelny jeho sídla Graceland. Pokusy o oživení selhaly a v 15:30 byl v nemocnici Baptist Memorial Hospital prohlášen za mrtvého, bylo mu 42 let. V té době se mu narodil syn.

Prezident Jimmy Carter vydal prohlášení, v němž Presleymu připsal zásluhu na tom, že natrvalo změnil tvář americké populární kultury. Před Gracelandem se shromáždily tisíce lidí, aby se podívaly na otevřenou rakev. Jeden z Presleyho bratranců, Billy Mann, přijal 18 000 dolarů za tajné vyfotografování těla; snímek se objevil na obálce nejprodávanějšího čísla časopisu National Enquirer. Aldenová uzavřela s Enquirerem smlouvu na 105 000 dolarů (v přepočtu 470 000 Kč v roce 2021) za svůj příběh, ale spokojila se s nižší částkou, když porušila dohodu o exkluzivitě. Presley jí v závěti nic neodkázal.

Presleyho pohřeb se konal v Gracelandu ve čtvrtek 18. srpna. Před branami najelo auto do skupiny fanoušků, dvě mladé ženy zabilo a třetí těžce zranilo. Asi 80 000 lidí lemovalo cestu průvodu na hřbitov Forest Hill, kde byl Presley pohřben vedle své matky. Během několika týdnů se píseň "Way Down" dostala na první příčku country a britského singlového žebříčku. Po pokusu o krádež Presleyho těla koncem srpna byly ostatky Presleyho i jeho matky exhumovány a 2. října znovu pohřbeny v meditační zahradě Gracelandu.


Příčina smrti

Ještě v den Presleyho smrti byla provedena pitva, ale soudní lékař Jerry Francisco z Memphisu oznámil, že bezprostřední příčinou smrti byla zástava srdce. Na otázku, zda v tom hrály roli drogy, prohlásil, že drogy nehrály v Presleyho smrti žádnou roli. "Ve skutečnosti se užívání drog na Presleyho smrti silně podílelo", píše Guralnick. Patologové provádějící pitvu například považovali za možné, že utrpěl anafylaktický šok vyvolaný tabletami kodeinu, které dostal od svého zubaře a na které, jak známo, měl mírnou alergii. Dvojice laboratorních zpráv podaných o dva měsíce později silně naznačovala, že hlavní příčinou smrti byla polyfarmacie; jedna z nich uváděla v Elvisově těle čtrnáct léků, z toho deset ve značném množství. V roce 1979 provedl soudní patolog Cyril Wecht revizi zpráv a dospěl k závěru, že Presleyho náhodnou smrt způsobila kombinace látek tlumících centrální nervový systém. Soudní historik a patolog Michael Baden považoval situaci za komplikovanou: "Elvis měl již delší dobu zvětšené srdce. To spolu s jeho návykem na drogy způsobilo jeho smrt. Jeho diagnóza se však obtížně stanovovala, bylo to na posouzení".

Kompetence a etika dvou ústředně zapojených lékařů byly vážně zpochybněny. Francisco navrhl příčinu smrti ještě před dokončením pitvy; tvrdil, že základním onemocněním byla srdeční arytmie, což je stav, který lze určit pouze u člověka, který je ještě naživu, a popřel, že by drogy hrály v Presleyho smrti jakoukoli roli ještě předtím, než byly známy výsledky toxikologie. Obvinění ze zastíracího manévru byla velmi rozšířená. Ačkoli soudní proces s Presleyho hlavním lékařem Georgem C. Nichopoulosem v roce 1981 jej zprostil trestní odpovědnosti za jeho smrt, fakta byla zarážející. Jen během prvních osmi měsíců roku 1977 předepsal více než 10 000 dávek sedativ, amfetaminů a narkotik - to vše Elvisovým jménem. Licence mu byla pozastavena na tři měsíce. Natrvalo mu byla odebrána v devadesátých letech poté, co Lékařská komise státu Tennessee vznesla nová obvinění z nadměrného předepisování.

V roce 1994 byla Presleyho pitevní zpráva znovu otevřena. Joseph Davis, který jako koroner okresu Miami-Dade provedl tisíce pitev, při jejím dokončení prohlásil: "V žádném z údajů není nic, co by potvrzovalo smrt v důsledku drog. Ve skutečnosti všechno ukazuje na náhlý, násilný infarkt." Novější výzkum odhalil, že Francisco nemluvil za celý tým patologů. Ostatní zaměstnanci nemohli s jistotou říct nic, dokud nedostali výsledky z laboratoří, pokud je vůbec dostali. To by byla otázka několika týdnů. Jeden z vyšetřovatelů, E. Eric Muirhead, nevěřil vlastním uším. Francisco nejenže se domníval, že mluví za tým nemocničních patologů, ale navíc oznámil závěr, k němuž nedospěli. Na počátku pečlivá pitva těla potvrdila, že Elvis trpěl chronickou cukrovkou, zeleným zákalem a zácpou. Při dalším postupu lékaři viděli důkazy, že jeho tělo bylo po léta zmáháno velkým a neustálým přísunem léků. Prostudovali také jeho nemocniční záznamy, které zahrnovaly dvě hospitalizace na detoxikaci od drog a léčbu metadonem.

Spisovatel Frank Coffey se domníval, že Presleyho smrt byla způsobena jevem zvaným Valsalvův manévr (v podstatě namáhání na záchodě vedoucí k zástavě srdce - pravděpodobné, protože Elvis trpěl zácpou, což je běžná reakce na užívání drog). Podobně se Dan Warlick, který byl přítomen pitvě, domníval, že Presleyho chronická zácpa - výsledek letitého užívání léků na předpis a přejídání se vysokým obsahem tuků a cholesterolu - způsobila takzvaný Valsalvův manévr. Zjednodušeně řečeno, námaha při pokusu o vyprázdnění stlačila zpěvákovu břišní aortu a zastavila činnost jeho srdce.

V roce 2013 však Forest Tennant, který vypovídal jako svědek obhajoby v Nichopoulosově procesu, popsal vlastní analýzu dostupných Presleyho lékařských záznamů. Dospěl k závěru, že Presleyho zneužívání drog vedlo k pádům, úrazům hlavy a předávkování, které poškodily jeho mozek, a že jeho smrt byla částečně způsobena toxickou reakcí na kodein - zhoršenou nezjištěnou poruchou jaterních enzymů, která může způsobit náhlou srdeční arytmii. Analýza DNA v roce 2014 ve vzorku vlasů, který měl patřit Presleymu, prokázala genetické varianty, které mohou vést ke glaukomu, migréně a obezitě; byla také zjištěna klíčová varianta spojená s onemocněním srdečního svalu hypertrofickou kardiomyopatií.


Konspirační teorie

Po Elvisově smrti v roce 1977 se občas objevily zprávy o jeho spatření. Konspirační teorii, že Elvis nezemřel a místo toho se skrýval, zpopularizovala Gail Brewer-Giorgiová a další autoři.

Nejstarší známé údajné spatření Elvise se odehrálo na mezinárodním letišti v Memphisu, kde muž podobný Elvisovi uvedl jméno "Jon Burrows", což bylo stejné jméno, které Elvis používal při rezervaci hotelů. Koncem 80. let 20. století došlo k řadě údajných spatření v Kalamazoo ve státě Michigan. Takové zprávy se setkaly s posměchem veřejnosti a staly se potravou pro humoristické publikace, jako je Weekly World News. V Kalifornii se mnoho lidí domnívalo, že Elvise viděli v kalifornském zábavním parku Legoland krátce po jeho otevření v roce 1999. Později vyšlo najevo, že jako atrakce na památku slavného zpěváka byli najati imitátoři Elvise.

Elvis se prý objevil v pozadí letištní scény ve filmu Sám doma z roku 1990. Tvrdilo se, že vousatý muž v roláku a sportovní bundě, který byl vidět přes levé rameno postavy Catherine O'Harové, když se hádala se zaměstnancem letecké společnosti, byl Elvis. Výzkumník paranormálních jevů Ben Radford reagoval na ty, kteří věřili, že viděli Elvise, slovy: "Proč předstírat svou smrt a pak se objevit jako komparzista v populárním filmu? Jak si mohli herci a štáb nevšimnout přítomnosti jedné z nejslavnějších postav světa? I kdyby vypadal úplně jinak, mohl snad zamaskovat svůj hlas a způsoby chování?" Radford byl vyzván, aby našel herce, který tuto roli hrál, a dokázal, že to nebyl Elvis. Vysvětlil, že důkazní břemeno je na tom, kdo to tvrdí. V rozhovoru pro USA Today režisér Chris Columbus odpověděl: "Kdyby byl Elvis na place, věděl bych to".

Poté, co byl Radford vyzván, aby zjistil skutečnou totožnost tohoto komparzisty, Kenny Biddle pátral a zjistil, že se jedná o Garyho Richarda Grotta, který zemřel v únoru 2016 na infarkt. Biddle vyhledal Grottova syna Romana, který vysvětlil, že jeho otec byl skutečně komparzistou ve scéně na letišti ve filmu Sám doma a že se osobně znal s režisérem Chrisem Columbusem. Díky tomu se objevil v řadě jeho filmů jako komparzista.

Bill Bixby, který s Elvisem hrál ve filmech Clambake a Speedway, uváděl dva televizní speciály vyšetřující spiknutí: Spiknutí se objevilo také ve videohře z roku 1990 Les Manley in: Search for the King. V této hře se titulní hrdina pokouší najít Elvise (ve hře známého jako "král"), aby vyhrál soutěž o milion dolarů.

Někteří se domnívají, že se Elvis zúčastnil svých vlastních 82. narozenin. Starý muž jménem Bob Joyce s ochrankou kolem sebe, celý prošedivělý, s prošedivělými vousy, slunečními brýlemi a s míčovou čepicí na hlavě, byl podle konspiračních teoretiků Elvis.

Podobně vypadající muž byl spatřen, jak pracuje jako správce pozemku v Gracelandu, a rovněž byl považován za Elvise.

Skupina lidí se domnívá, že Elvis byl v době, kdy byl rockovou hvězdou, nějak zapleten s mafií, sloužil jako tajný agent a byl odhalen. Proto se domnívají, že předstíral vlastní smrt, aby se pokusil mafii oklamat.


Výročí osobností


duben 1977

2.4.1977 - narodil se německý kytarista SASCHA GERSTNER, člen skupin Freedom Call a Helloween


srpen 1977

16.8.1977 - zemřel ELVIS PRESLEY, americký zpěvák a herec

17.8.1977 - narodila se finská skladatelka a zpěvačka TARJA TURUNENOVÁ, členka skupin Nightwish a Tarja

26.8.1977 - narodil se finský kytarista SAMULI "SKRYMER" PONSIMAA, člen skupiny Finntroll