AEROSMITH

Historie

Odkaz

AEROSMITH


Původ:Boston, stát Massachusetts, USA
Aktivní roky:1970 - současnost
Styl:Hard rock, blues-rock, glam metal, rock and roll, heavy metal
Vydavatelé:Columbia Records, Geffen Records, MCA Records, Sony BMG Music Entertainment
Web:livestreams.aerosmith.com

Historie

Aerosmith je americká rocková skupina, která vznikla v roce 1970 v Bostonu. Skupinu tvoří Steven Tyler (zpěv), Joe Perry (kytara), Tom Hamilton (baskytara), Joey Kramer (bicí) a Brad Whitford (kytara). Jejich styl, který má kořeny v hard rocku založeném na blues, obsahoval také prvky pop rocku, heavy metalu, glam metalu a rhythm and blues, a inspiroval mnoho pozdějších rockových umělců. Někdy bývají označováni jako "Bad Boys from Boston" a "Největší americká rokenrolová kapela". Hlavní autorský tým Tyler a Perry bývá označován jako "Toxic Twins".

Perry a Hamilton, původně ve společné kapele Jam Band, se setkali s Tylerem, Kramerem a kytaristou Rayem Tabanem a založili Aerosmith; v roce 1971 Tabana nahradil Whitford. Vydali řadu multiplatinových alb, počínaje eponymním debutem v roce 1973, následovaným albem Get Your Wings v roce 1974. Do mainstreamu skupina pronikla s alby Toys in the Attic (1975) a Rocks (1976). V letech 1977 a 1979 následovala alba Draw the Line a Night in the Ruts. V průběhu 70. let kapela hojně koncertovala a v hitparádě Hot 100 zaznamenala tucet singlů, včetně prvního Top 40 hitu "Sweet Emotion" a Top 10 hitů "Dream On" a "Walk This Way". Koncem desetiletí patřili k nejpopulárnějším hardrockovým kapelám na světě a vytvořili si řadu fanoušků, často označovaných jako "Blue Army". Závislost na drogách a vnitřní konflikty vedly k odchodu Perryho a Whitforda v letech 1979 a 1981. Kapele se nedařilo a album Rock in a Hard Place (1982) nedosáhlo předchozích úspěchů.

Perry a Whitford se do Aerosmith vrátili v roce 1984. Po comebackovém turné nahráli album Done with Mirrors (1985), které nesplnilo komerční očekávání. Na předchozí úroveň popularity je vrátila až spolupráce s rapovou skupinou Run-D.M.C. na předělávce písně "Walk This Way" z roku 1986 a multiplatinové album Permanent Vacation z roku 1987. Na konci 80. a v 90. letech skupina získala řadu ocenění za hudbu z multiplatinových alb Pump (1989), Get a Grip (1993) a Nine Lives (1997) a zároveň podnikla svá dosud nejrozsáhlejší koncertní turné. Mezi jejich největší hity v tomto období patřily skladby "Dude (Looks Like a Lady)", "Angel", "Rag Doll", "Love in an Elevator", "Janie's Got a Gun", "What it Takes", "Livin' on the Edge", "Cryin'" a "Crazy". Kapela také natočila populární videoklipy a objevila se v televizi, filmu a videohrách. V roce 1998 dosáhli prvního hitu číslo jedna s písní "I Don't Want to Miss a Thing" ze soundtracku k filmu Armageddon a následující rok byla otevřena jejich atrakce na horské dráze ve Walt Disney World. Jejich comeback byl popsán jako jeden z nejpozoruhodnějších a nejvelkolepějších v historii rocku. V letech 2001, 2004 a 2012 následovala další alba Just Push Play (které obsahovalo hit "Jaded"), Honkin' on Bobo (kolekce bluesových coververzí) a Music from Another Dimension! V roce 2008 vydali hru Guitar Hero: Aerosmith, která je považována za nejprodávanější videohru zaměřenou na kapelu. I po pěti desetiletích kapela pokračuje v koncertování a nahrávání hudby. Před pandemií COVID-19 měli stálou koncertní rezidenci v Las Vegas.

Aerosmith jsou nejprodávanější americkou hardrockovou skupinou všech dob, prodali více než 150 milionů desek po celém světě, z toho přes 85 milionů ve Spojených státech. 25 zlatých, 18 platinových a 12 multiplatinových alb jim zajišťuje rekord v celkovém počtu certifikací americké skupiny a jsou držiteli rekordu v počtu multiplatinových alb americké skupiny. Dosáhli jednadvaceti hitů v Top 40 žebříčku US Hot 100, devíti prvních míst v mainstreamovém rockovém žebříčku, čtyř cen Grammy, šesti cen American Music Awards a deseti cen MTV Video Music Awards. V roce 2001 byli uvedeni do Rock and Rollové síně slávy a v žebříčcích 100 nejlepších umělců všech dob časopisu Rolling Stone se umístili na 57., respektive 30. místě, v roce 2013 byli Tyler a Perry uvedeni do Síně slávy písničkářů a v roce 2020 skupina obdržela cenu MusiCares Person of the Year.

Začátky (1964-1970)

V roce 1964 založil Steven Tyler v Yonkers ve státě New York vlastní kapelu Strangeurs, později přejmenovanou na Chain Reaction. Perry a Hamilton mezitím založili Jam Band (obecně známý jako "Joe Perry's Jam Band"), který vycházel z free-formy a blues. Hamilton a Perry se v září 1969 přestěhovali do Bostonu ve státě Massachusetts, kde se seznámili s Joey Kramerem, bubeníkem z Yonkers ve státě New York. Kramer se s Tylerem znal a vždy doufal, že s ním bude hrát v kapele. Kramer, student Berklee College of Music, se rozhodl školu opustit a připojil se k Jam Bandu.

V roce 1970 hrály skupiny Chain Reaction a Jam Band na stejném koncertě. Tylerovi se zvuk Jam Bandu okamžitě zalíbil a chtěl obě kapely spojit. V říjnu 1970 se kapely znovu setkaly a zvažovaly tento návrh. Tyler, který v Chain Reaction působil jako bubeník a doprovodný zpěvák, rozhodně odmítl hrát v této nové kapele na bicí a trval na tom, že se zúčastní pouze tehdy, pokud bude moci být frontmanem a zpěvákem. Ostatní souhlasili, a tak vznikla nová kapela. Přestěhovali se do společného domu na Commonwealth Avenue 1325 v Bostonu, kde společně psali a zkoušeli hudbu a odpočívali mezi koncerty.

Odpoledne prý členové kapely trávili fetováním a sledováním repríz komediální skupiny Three Stooges. Jednoho dne se sešli na schůzce po vzniku kapely Stooges, aby se pokusili vymyslet název. Kramer řekl, že když chodil do školy, psal si do sešitů slovo "aerosmith". Název se mu vybavil po poslechu alba Aerial Ballet Harryho Nilssona, na kterém bylo v kabátě vyobrazeno umění cirkusového umělce vyskakujícího z dvouplošníku. Zpočátku to na Kramerovy spoluhráče neudělalo dojem; všichni si mysleli, že odkazuje na román Sinclaira Lewise, který museli číst na střední škole v hodinách angličtiny. "Ne, ne Arrowsmith," vysvětlil Kramer. "A-E-R-O... Aerosmith." Na tomto názvu se kapela usadila poté, co zvažovala také "The Hookers" a "Spike Jones".

Brzy skupina najala Raye Tabana, Tylerova přítele z dětství, jako rytmického kytaristu a začala hrát na místních koncertech. 6. listopadu 1970 odehráli Aerosmith svůj první koncert v Mendonu ve státě Massachusetts na Nipmuc Regional High School (nyní Miscoe Hill Middle School). V roce 1971 Tabana nahradil Brad Whitford, který rovněž navštěvoval Berklee School of Music a dříve byl členem skupiny Earth Inc. Whitford, pocházející z Readingu ve státě Massachusetts, již hrál na střední škole AW Coolidge v Readingu. Kromě období od července 1979 do dubna 1984 pak zůstala sestava Tyler, Perry, Hamilton, Kramer a Whitford stejná.


Nástup ke slávě (1971-1978)

Po založení kapely a dokončení sestavy v roce 1971 začala kapela sbírat úspěchy na lokálních koncertech. Původně byla angažována přes agenturu Eda Malhoita, v roce 1972 podepsala smlouvu o propagaci s Frankem Connellym a nakonec získala manažerskou smlouvu s Davidem Krebsem a Stevem Leberem. Krebs a Leber pozvali prezidenta Columbia Records Clivea Davise, aby se podíval na kapelu v Max's Kansas City v New Yorku. Aerosmith původně neměli ten večer v klubu hrát, ale zaplatili z vlastní kapsy, aby si zajistili místo na účtu, což údajně byla jediná kapela, která kdy v Max's hrála. Skladba "No Surprize" z alba Night in the Ruts oslavovala okamžik, kdy jejich sláva stoupla.

V polovině roku 1972 Aerosmith podepsali smlouvu s Columbií za údajných 125 000 dolarů a vydali své debutové album Aerosmith, které vyšlo v lednu 1973 a dosáhlo vrcholu na čísle 166. Album bylo přímočarým rock and rollem s jasně definovanými bluesovými vlivy a položilo základy pro charakteristický blues rockový zvuk kapely. Ačkoli nejvýše umístěným singlem z alba byla skladba "Dream On" na 59. místě, několik skladeb, jako například "Mama Kin" a "Walkin' the Dog", se stalo základními prvky živých vystoupení kapely a dostalo se jim vysílání v rockových rádiích. Album dosáhlo zpočátku zlatého statusu, nakonec se ho prodaly dva miliony kopií a poté, co kapela dosáhla úspěchu v hlavním proudu, bylo o více než deset let později certifikováno jako dvakrát platinové. Po neustálém koncertování vydala skupina v roce 1974 své druhé album Get Your Wings, první z řady multiplatinových alb produkovaných Jackem Douglasem, které obsahovalo rockové rádiové hity "Same Old Song and Dance" a "Train Kept A-Rollin'", coververzi, kterou předtím udělali Yardbirds. Album obsahovalo také několik oblíbených skladeb fanoušků, včetně "Lord of the Thighs", "Seasons of Wither" a "S.O.S. (Too Bad)", temnějších písní, které se staly stálicemi v živých vystoupeních kapely. Do dnešního dne se alba Get Your Wings prodaly tři miliony kopií.

V roce 1975 Aerosmith vydali své třetí album Toys in the Attic, které je etablovalo jako mezinárodní hvězdy, konkurující skupinám jako Led Zeppelin a Rolling Stones. Původně se jim posmívali jako napodobeninám Rolling Stones, částečně kvůli fyzické podobnosti zpěváků Stevena Tylera a Micka Jaggera, ale Toys in the Attic ukázalo, že jsou jedinečnou a talentovanou skupinou sami o sobě. Album zaznamenalo okamžitý úspěch, počínaje singlem "Sweet Emotion", který se stal prvním hitem skupiny v Top 40. Následovala úspěšná reedice písně "Dream On", která se dostala na 6. místo a stala se nejlépe umístěným singlem 70. let. "Walk This Way", znovu vydaná v roce 1976, se dostala do Top 10 na začátku roku 1977.

Kromě toho se "Toys in the Attic" a "Big Ten Inch Record" (píseň, kterou původně nahrál Bull Moose Jackson) staly koncertními stálicemi. Díky tomuto úspěchu se obě předchozí alba skupiny znovu dostala na hitparádu. Album Toys in the Attic se stalo nejprodávanějším studiovým albem skupiny ve Spojených státech, s certifikovaným prodejem devíti milionů kopií v USA. Na podporu alba kapela podnikla turné, kde se jí začalo dostávat většího uznání. V této době si také kapela zřídila svou domovskou základnu "Wherehouse" ve Walthamu ve státě Massachusetts, kde nahrávala a zkoušela hudbu a také podnikala.

V roce 1976 vyšlo kapela čtvrté album Rocks, které ji zachycovalo v její nejsyrovější a nejrockovější podobě. Rychle se stalo platinovým a obsahovalo dva hity v Top 40, "Last Child" a "Back in the Saddle", a baladu "Home Tonight", která se také umístila v hitparádě. Alba Rocks se nakonec prodalo přes čtyři miliony kopií. Jak Toys in the Attic, tak Rocks jsou vysoce ceněny,zejména v hardrockovém žánru: objevují se například na seznamu 500 nejlepších alb všech dob časopisu Rolling Stone a jako vlivné je uvádějí členové skupin Guns N' Roses, Metallica a Mötley Crüe. Také Kurt Cobain ve svém deníku z roku 1993 uvedl Rocks jako jedno z alb, která podle něj nejvíce ovlivnila zvuk kapely Nirvana. Krátce po vydání alba pokračovala skupina v intenzivním koncertování, tentokrát jako headlineři vlastních koncertů, včetně velkých stadionů a rockových festivalů.

V roce 1977 vydali Aerosmith své páté album Draw the Line. Jeho nahrávání bylo ovlivněno excesy kapely, ale i tak měla deska nezapomenutelné momenty. Titulní skladba se dostala těsně pod hranici Top 40 a zůstala základem koncertních hitparád a skladba "Kings and Queens" se také dostala do hitparád. Alba se prodaly dva milióny kopií. Kapela na podporu alba absolvovala rozsáhlé turné, ale zneužívání drog a rychlý život spojený s turné a nahráváním začaly ovlivňovat její výkony. Tyler a Perry se stali známými jako "toxická dvojčata" kvůli svému notorickému zneužívání drog na pódiu i mimo něj. Tyler později poznamenal: "Utratil jsem 64 milionů dolarů za drogy"; Perry se později posmíval: "Není kurva možné, abyste utratili tolik peněz za drogy a byli stále naživu. Je z toho dobrý titulek - ale prakticky vzato to byla pravděpodobně jen velmi malá část toho, za co jsme utratili peníze."

Zatímco Aerosmith pokračovali v koncertování a nahrávání na konci 70. let, objevili se ve filmu Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Jejich coververze písně "Come Together" od Beatles ze soundtracku byla na téměř 10 let posledním hitem skupiny v Top 40. Dvojitý vinyl Live! Bootleg, vydaný v roce 1978, zachytil syrovost kapely během turné Draw the Line. Samostatný singl "Chip Away the Stone", vydaný rovněž v roce 1978, se v hitparádě umístil na 77. místě.


Změny v sestavě (1979-1984)

V roce 1979 začala skupina pracovat na dalším albu Night in the Ruts, ale rozhodla se během přestávky v nahrávání odjet na turné. S blížícím se koncem desetiletí si užívání drog v kapele začalo vybírat svou daň a napětí pomalu vrcholilo. Turné kapelu přivedlo 28. července 1979 na stadion v Clevelandu, kde byla headlinerem festivalu World Series of Rock. V zákulisí vypuklo pandemonium, když manželka Joea Perryho Elissa hodila sklenici mléka po manželce Toma Hamiltona Terry. Po vystoupení se Tyler a Perry dostali do ostré hádky, když Tyler konfrontoval Perryho kvůli výstřelkům jeho ženy, a po jejím průběhu Perry Aerosmith opustil (zatímco Tyler ve své autobiografii tvrdí, že Perryho z kapely vyhodil). Při svém odchodu si Perry vzal s sebou část hudby, kterou napsal. Krátce po svém odchodu založil Perry vlastní boční projekt známý jako The Joe Perry Project.

Protože na albu Night in the Ruts bylo třeba ještě pracovat, Aerosmith potřebovali náhradní hudebníky, kteří by Perryho zastoupili v písních, jež bylo třeba nahrát k dokončení alba. Kytarista Brad Whitford převzal některé sólové party a Richie Supa, dlouholetý autorský partner kapely, zaskakoval tam, kde bylo potřeba, dokud kapela nebyla schopna najmout Jimmyho Crespa, aby se stal dalším kytaristou na plný úvazek. Album Night in the Ruts vyšlo v listopadu 1979, ale podařilo se mu prodat pouze tolik desek, aby bylo v té době certifikováno jako zlaté, ačkoli se nakonec prodalo tolik kopií, že bylo v roce 1994 certifikováno jako platinové. Jediný singl, který z alba vzešel, coververze písně "Remember (Walking in the Sand)" od skupiny Shangri-Las, se umístil na 67. místě žebříčku Billboard Hot 100.

Krátce poté začalo turné k albu Night in the Ruts, ale kapela se ocitala na stále menších místech než dříve, protože její popularita začala upadat. Problémy Stevena Tylera s drogami začaly ovlivňovat jeho vystupování a psaní písní a v roce 1980 si sáhl na dno, když během koncertu v Portlandu ve státě Maine zkolaboval na pódiu a po zbytek setu už nevstal. V roce 1980 také Aerosmith vydali své první kompilační album Greatest Hits. Ačkoli se kompilace zpočátku neumístila příliš vysoko v hitparádách, později si získala popularitu a stala se nejprodávanějším albem skupiny ve Spojených státech s prodejem 12 milionů kopií. Na podzim roku 1980 se Tyler zranil při vážné nehodě na motocyklu, kvůli které byl dva měsíce hospitalizován a nemohl koncertovat ani nahrávat až do roku 1981.

V roce 1981 začala kapela pracovat na dalším albu Rock in a Hard Place, na kterém se znovu spojili s producentem Jackem Douglasem. Po nahrání první písně pro toto album, "Lightning Strikes", však Brad Whitford skupinu opustil a vytvořil duo s Derekem St. Holmesem, s nímž nahrál stejnojmenné album, které se nesetkalo s velkým zájmem. Whitford se později spojil s kapelou Joe Perry Project, se kterou hrál v roce 1984.

Na Whitfordovo místo nastoupil Rick Dufay a 27. srpna 1982 vyšlo album Rock in a Hard Place, které se dostalo na 32. místo v albovém žebříčku Billboard 200. V hitparádě se objevil pouze jeden singl, již zmíněný "Lightning Strikes", který se umístil na 21. místě v žebříčku Billboard Mainstream Rock. Stejně jako v případě turné k albu Night in the Ruts, Aerosmith nebyli schopni rezervovat větší sály a místo toho se museli spolehnout na zaplnění klubů a divadel, což se jim dařilo jen s obtížemi. Na domovském koncertě v aréně ve Worcesteru ve státě Massachusetts se Tyler a Perry znovu sešli a před vystoupením se v zákulisí sjeli. Tyler byl tak opilý, že se na pódiu opět zhroutil a stejně jako předtím se nedokázal zvednout.

Dne 14. února 1984 Perry (v té době již rozvedený se svou první ženou Elisou) a Whitford zhlédli vystoupení Aerosmith v bostonském divadle Orpheum. Krátce poté se začalo jednat o jejich opětovném začlenění do kapely a o několik měsíců později se původní členové skupiny oficiálně dali dohromad.


Znovu spolu (1984-1986)

V roce 1984 se Aerosmith vydali na reunionové turné nazvané Back in the Saddle Tour, z něhož vzešlo živé album Classics Live II. Koncerty v rámci turné byly sice dobře navštívené, ale provázelo je několik incidentů, které byly většinou připisovány zneužívání drog členy skupiny. Protože problémy s drogami stále nebyly zažehnány, skupina podepsala smlouvu s Geffen Records a začala pracovat na comebacku. Přestože skupina podepsala smlouvu s novou nahrávací společností, staré vydavatelství Columbia nadále těžilo z comebacku Aerosmith a vydalo doprovodná živá alba Classics Live I a Classics Live II a kolekci Gems. Vydavatelství Columbia vydalo i další živá alba.

V roce 1985 skupina vydala album Done with Mirrors, první studiové album od svého znovusjednocení. Album sice získalo několik pozitivních recenzí, ale získalo pouze zlatou desku a nepodařilo se mu vydat hitový singl ani vzbudit širší zájem. Nejvýznamnější skladba alba, "Let the Music Do the Talking", byla ve skutečnosti coververze písně, kterou původně nahráli Joe Perry Project a která vyšla na stejnojmenném albu této skupiny. V roce 1986 se Aerosmith v rámci bezprecedentní crossoverové spolupráce (do značné míry s dodatečným přispěním lídrů Tylera a Perryho) objevili na coververzi skladby "Walk This Way" skupiny Run-D.M.C., která spojovala rock and roll s hip hopem. Píseň se dostala na čtvrté místo v žebříčku Billboard Hot 100 a její často vysílaný videoklip vzkřísil kariéru kapely tím, že představil hudbu skupiny nové generaci.

Navzdory vzkříšenému vystoupení stály členům kapely v cestě problémy s drogami. V roce 1986 Tyler úspěšně absolvoval program drogové rehabilitace, a to po intervenci svých kolegů z kapely, lékaře a manažera Tima Collinse, který věřil, že budoucnost kapely nebude světlá, pokud se Tyler včas nezačne léčit. V průběhu několika následujících let absolvovali odvykací programy i ostatní členové kapely. Podle autobiografie kapely se Collins v září 1986 zavázal, že pokud všichni absolvují odvykací léčbu od drog, může z Aerosmith do roku 1990 udělat největší kapelu na světě. Jejich další album bylo klíčové kvůli komerčnímu zklamání alba Done With Mirrors, a když se členové kapely očistili, usilovně pracovali na tom, aby jejich další album bylo úspěšné.


Návrat na výsluní (1987-1999)

Album Permanent Vacation vyšlo v srpnu 1987 a stalo se velkým hitem a nejprodávanějším albem skupiny za posledních deset let (v USA se ho prodalo 5 milionů kopií), přičemž všechny tři singly ("Dude (Looks Like a Lady)", "Angel" a "Rag Doll") se dostaly do Top 20 žebříčku Billboard Hot 100. Steven Tyler ve své autobiografii prozradil, že album bylo ". ...první, které jsme udělali střízliví." Na komerčním úspěchu alba se částečně podílel producent Bruce Fairbairn, jehož produkční zásahy (například zvukové efekty a kvalitní nahrávka) dodaly albu na zajímavosti, a využití externích autorů, jako byli Desmond Child, Jim Vallance a Holly Knight, kteří kapele pomáhali s texty. Ačkoli skupina zpočátku s využitím externích autorů váhala, včetně Tylera, který se zlobil, že Knight dostal autorské zásluhy za změnu jednoho slova ("Rag Time" se stalo "Rag Doll"), tato metoda se vyplatila, protože Permanent Vacation se stalo nejúspěšnějším albem skupiny za posledních deset let. Skupina se vydala na následné turné se spřízněnými Guns N' Roses (kteří uváděli Aerosmith jako hlavní vliv), které bylo občas intenzivní kvůli novému boji členů kapelyzůstat čistí uprostřed dobře propagovaného, bezuzdného užívání drog Guns N' Roses.

Další album Pump, vydané v září 1989, obsahovalo tři singly v Top Ten a bylo kriticky i komerčně ještě úspěšnější. Nakonec se ho prodalo 7 milionů kopií, vzniklo několik videoklipů, které pravidelně rotovaly na MTV, a dosáhlo čtyřhvězdičkového hodnocení od hlavních hudebních časopisů. Umístilo se na čtvrtém místě žebříčku nejprodávanějších alb roku 1990. Skupina také získala svou první cenu Grammy v kategorii Nejlepší rockový výkon dua nebo skupiny se zpěvem za píseň "Janie's Got a Gun". Videoklip k písni "Janie's Got a Gun" navíc získal dvě Video Music Awards a časopisy Rolling Stone, MTV a VH1 jej zařadily mezi 100 nejlepších videoklipů všech dob. Stejně jako album Permanent Vacation, i album Pump produkoval Bruce Fairbairn, který přidal produkční prvky, jako jsou instrumentální mezihry, které zajišťovaly přechody mezi písněmi a dodávaly albu ucelenější zvuk, a také skupina Margarita Horns, která dodala rohy do skladeb, jako jsou "Love in an Elevator" a "The Other Side". Rockový kritik Stephen Thomas Erlewine prohlásil, že album se vyžívá v popových ústupcích, aniž by ztratilo ze zřetele špinavé hardrockové jádro Aerosmith, a dále uvedl, že díky takovým ambicím a úspěšnému hudebnímu eklektismu se řadí k albům Toys in the Attic a Rocks. Proces nahrávání alba Pump byl zdokumentován ve videu The Making of Pump, které bylo mezitím znovu vydáno jako DVD. Videoklipy k singlům z alba se objevily na albu Things That Go Pump in the Night, které se rychle stalo platinovým.

Na podporu alba Pump se skupina vydala na dvanáctiměsíční turné Pump Tour, které trvalo po většinu roku 1990. 21. února 1990 se skupina objevila ve skeči "Wayne's World" v pořadu Saturday Night Live, kde debatovala o pádu komunismu a Sovětského svazu, a zahrála své nedávné hity "Janie's Got a Gun" a "Monkey on My Back". Vystoupení kapely ve skeči "Wayne's World" bylo později časopisem E! zařazeno na první místo v historii pořadu. 11. srpna 1990 bylo odvysíláno vystoupení kapely v pořadu Unplugged na MTV. V říjnu 1990 skončilo turné Pump Tour, v jehož rámci skupina poprvé v historii vystoupila v Austrálii. Téhož roku byla skupina také uvedena na Hollywoodský rockový chodník. V listopadu 1991 se objevili v epizodě Simpsonových "Flaming Moe's" a vydali box set s názvem Pandora's Box. V koordinaci s vydáním Pandora's Box byl znovu smíchán a znovu vydán jako singl hit skupiny "Sweet Emotion" z roku 1975 a na jeho podporu byl vytvořen videoklip. V roce 1991 také skupina předvedla svůj singl "Dream On" z roku 1973 s orchestrem Michaela Kamena pro speciál k 10. výročí MTV; toto vystoupení bylo použito jako oficiální videoklip k písni. V roce 1992 Tyler a Perry vystoupili živě jako hosté Guns N' Roses během jejich celosvětové placené show v Paříži v roce 1992, kde předvedli medley skladeb "Mama Kin" (kterou GN'R přebrali v roce 1986) a "Train Kept-A Rollin".

V roce 1992 si kapela dala krátkou pauzu, než nahrála pokračování alba Pump. Navzdory výrazným změnám v hudebním mainstreamu na začátku 90. let bylo album Get a Grip z roku 1993 stejně komerčně úspěšné, stalo se jejich prvním albem, které debutovalo na prvním místě a za dva a půl roku se ho prodalo 7 milionů a celosvětově přes 20 milionů kopií. Prvními singly byly hardrockové "Livin' on the Edge" a "Eat the Rich". Ačkoli na mnoho kritiků neudělal dojem důraz na následné zaměnitelné power-balady při propagaci alba, všechny tři ("Cryin'", "Amazing" a "Crazy") se ukázaly jako velmi úspěšné v rádiích a na MTV. Ve videoklipech se objevila tehdy začínající herečka Alicia Silverstone; její provokativní vystoupení jí vyneslo titul "Aerosmith chick" pro první polovinu dekády. Ve videoklipu k písni "Crazy" se objevila i dcera Stevena Tylera Liv Tylerová. Za písně z tohoto alba získala skupina dvě ceny Grammy v kategorii Nejlepší rockový výkon dua nebo skupiny se zpěvem: za "Livin' on the Edge" v roce 1994 a "Crazy" v roce 1995.

Během natáčení alba Get a Grip si management a nahrávací společnost přizvali řadu profesionálních skladatelských spolupracovníků, kteří pomohli dodat téměř všem písním na albu větší komerční přitažlivost, což byl trend, který pokračoval až do počátku roku 2000. To však vedlo k obviněním z výprodeje, která pokračovala po celá 90. léta. Kromě vyčerpávajícího osmnáctiměsíčního světového turné Aerosmith na podporu alba podnikla kapela také řadu akcí, které měly pomoci propagovat sebe a své album a oslovit kulturu mladých, včetně účinkování kapely ve filmu Waynův svět 2, kde zazněly dvě jejich písně, výskyt kapely a její hudby ve videohrách Revolution X a Quest for Fame, vystoupení na Woodstocku '94, použití jejich písně "Deuces Are Wild" ve filmu The Beavis and Butt-head Experience a otevření vlastního klubu The Mama Kin Music Hall v Bostonu v roce 1994. V témže roce vydala kapela pro Geffen Records kompilaci s názvem Big Ones, na které se objevily jejich největší hity z alb Permanent Vacation, Pump a Get a Grip, "Deuces Are Wild" z filmu Beavis and Butt-head Experience a také dvě nové písně "Blind Man" a "Walk on Water", které zaznamenaly velký úspěch v rockových hitparádách.

Aerosmith podepsali v roce 1991 smlouvu na čtyři desky s Columbia Records/Sony Music v hodnotě 30 milionů dolarů, ale v té době měli u Geffen Records nahrána pouze tři ze svých šesti smluvních alb (Done with Mirrors, Permanent Vacation a Pump). V letech 1991 až 1996 vydali u Geffenu další dvě alba (Get a Grip a Big Ones), což znamenalo, že nyní měli u Geffenu na kontě pět alb (spolu s plánovanou živou kompilací), což znamenalo, že nyní mohli začít nahrávat pro novou smlouvu s Columbií. Před prací na dalším albu Nine Lives, které provázely personální problémy, včetně vyhazovu manažera Tima Collinse, který podle členů kapely málem zapříčinil rozpad kapely, si kapela vzala volno s rodinou a změnila producenta alba, z Glena Ballarda na Kevina Shirleyho.

Album Nine Lives vyšlo v březnu 1997. Recenze byly smíšené a album se zpočátku propadalo v žebříčcích, ačkoli mělo dlouhou životnost a jen ve Spojených státech bylo dvakrát platinové, k čemuž přispěly singly "Falling in Love (Is Hard on the Knees)", balada "Hole in My Soul" a crossover-popová pecka "Pink" (která kapele v roce 1999 vynesla čtvrtou cenu Grammy v kategorii Nejlepší rockový výkon dua nebo skupiny se zpěvem). Následovalo více než dvouleté turné Nine Lives Tour, které provázely problémy, včetně zranění nohy zpěváka Stevena Tylera na koncertě a popálenin druhého stupně, které utrpěl Joey Kramer, když mu na benzínové pumpě vzplálo auto.

V roce 1998, uprostřed neúspěchů během turné Nine Lives Tour, skupina vydala singl "I Don't Want to Miss a Thing", milostnou znělku, kterou napsala Diane Warren pro film Armageddon z roku 1998, v němž hrála dcera Stevena Tylera Liv. Píseň se stala prvním a jediným singlem Aerosmith číslo 1, když debutovala na prvním místě Billboard Hot 100 a na vrcholu hitparády se udržela čtyři týdny. V roce 1999 pak byla nominována na Oscara. Píseň pomohla Aerosmith otevřít se nové generaci a dodnes zůstává základem pomalých tanců. V roce 1998 vyšlo také dvojalbum A Little South of Sanity, které bylo sestaveno z vystoupení na turné Get a Grip a Nine Lives. Album se krátce po vydání stalo platinovým. Kapela pokračovala ve zdánlivě nekonečných světových turné propagujících Nine Lives a singl "I Don't Want to Miss a Thing" i v roce 1999.


První dekáda nového tisíciletí (2000 - 2009)

V roce 1999 byla kapela Aerosmith vybrána do projektu Rock 'n' Roller Coaster Starring Aerosmith, který poskytl soundtrack a znělku této atrakce jak v Disney's Hollywood Studios v resortu Walt Disney World, tak dříve v Disneyland Paris v parku Walt Disney Studios, který byl otevřen v roce 2002 a uzavřen v roce 2019, aby byl nahrazen atrakcí Iron Man and the Avengers v připravovaném Avengers Campusu. 9. září 1999 se Steven Tyler a Joe Perry znovu spojili se skupinou Run-D.M.C. a připojil se k nim také Kid Rock při společném živém vystoupení písně "Walk This Way" na předávání cen MTV Video Music Awards, které bylo předzvěstí turné Girls of Summer Tour. Kapela oslavila nové tisíciletí krátkým turné po Japonsku a také přispěla písní "Angel's Eye" do filmu Charlieho andílci z roku 2000. V prosinci 2000 ukončila práce na svém dalším albu.

Do dalšího desetiletí vstoupila kapela tím, že společně s NSYNC vystoupila v poločasové show Super Bowlu XXXV s názvem "The Kings of Rock and Pop", kde se objevily Britney Spears, Mary J. Blige a Nelly. Všechny tyto hvězdy na závěr spolupracovaly s Aerosmith při vystoupení s písní "Walk This Way".

V březnu 2001 skupina vydala své 13. studiové album Just Push Play, které se rychle stalo platinovým, k čemuž přispěl singl "Jaded", který se dostal do Top 10, a výskyt titulní skladby v reklamě na Dodge. Krátce po vydání alba, koncem března 2001, byli uvedeni do Rock and Rollové síně slávy. Aerosmith jsou jedinou kapelou, která byla do síně slávy uvedena s písní aktivně zastoupenou v hitparádách ("Jaded"). Později téhož roku skupina vystoupila v rámci festivalu United We Stand. Ještě téhož večera skupina přiletěla do Indianapolisu, kde vystoupila v rámci svého turné Just Push Play Tour.

Rok 2002 kapela zahájila ukončením turné k novému albu a zároveň natáčením segmentů pro speciál Behind the Music na stanici VH1, který zachycoval nejen historii kapely, ale také její současné aktivity a turné. Tento speciál byl jedním z mála Behind the Musics, který trval dvě hodiny. V květnu nahráli coververzi skladby "Theme from Spider-Man" pro soundtrack stejnojmenného filmu z roku 2002. 27. června skupina vystoupila na oficiálním koncertu FIFA World Cup na Tokijském stadionu, který se konal v rámci Mistrovství světa ve fotbale 2002 konaného v Koreji/Japonsku. V červenci 2002 Aerosmith vydali dvoudiskovou kompilaci O, Yeah! Ultimate Aerosmith Hits, která obsahovala nový singl "Girls of Summer", a vydala se na Girls of Summer Tour, kterému předskakovali Kid Rock a Run-D.M.C.. Album O, Yeah! získalo od té doby dvojnásobnou platinovou desku. V roce 2002 ocenila MTV skupinu cenou mtvICON. Vystoupení zahrnovalo i coververzi písně "Janie's Got a Gun" od Pink. Shakira zahrála "Dude (Looks Like a Lady)", Kid Rock zahrál "Mama Kin" a "Last Child", Train předvedli "Dream On" a Papa Roach coverovali "Sweet Emotion". Kromě toho se ve svědectvích objevili nečekaní hosté Metallica, dále Janet Jackson, zpěvák Limp Bizkit Fred Durst, Alicia Silverstone a Mila Kunis.

V roce 2003 Aerosmith vystoupili společně s Kiss na turné Rocksimus Maximus Tour, které bylo přípravou na vydání jejich bluesového alba. Předvedli také píseň pro film Rugrats Go Wild, "Lizard Love".

V roce 2004 vyšlo dlouho slibované bluesové album Honkin' on Bobo. Jednalo se o návrat ke kořenům kapely, včetně nahrávání alba na živých sezeních, spolupráce s bývalým producentem Jackem Douglasem a položení jejich bluesrockové drsnosti. V prosinci 2004 následovalo živé DVD You Gotta Move, které bylo vybráno z vystoupení na Honkin' on Bobo Tour. "Dream On" se také objevila v reklamní kampani pro Buick v roce 2004, která byla zaměřena na trh této značky, který je nyní tvořen převážně lidmi, kteří byli v době, kdy se píseň poprvé dostala do hitparády, teenagery.

V roce 2005 se Steven Tyler objevil ve filmu Be Cool. Joe Perry vydal ve stejném roce své sólové album, na předávání cen Grammy v roce 2006 byl za skladbu "Mercy" nominován v kategorii Nejlepší rockový instrumentální výkon, ale prohrál s Lesem Paulem. V říjnu 2005 vydala skupina CD/DVD Rockin' the Joint. 30. října vyrazila na podzimní/zimní turné Rockin' the Joint Tour s Lenny Kravitzem, v rámci kterého měla skupina navštívit arény na největších amerických trzích. Na jaře plánovala skupina turné s Cheap Trick, v rámci kterého měla navštívit sekundární trhy v USA. Téměř celá tato část turné však byla zrušena. Termíny byly zpočátku rušeny jeden po druhém až do 22. března 2006, kdy bylo oznámeno, že zpěvák Steven Tyler potřebuje operaci krku, a zbývající termíny turné byly následně zrušeny.

Tyler a Perry vystoupili s Boston Pops Orchestra na jejich výročním koncertu 4. července na Esplanádě v roce 2006, což byl významný mezník, neboť se jednalo o první velkou akci nebo vystoupení od operace krku Stevena Tylera. 24. srpna 2006 bylo oznámeno, že Tom Hamilton podstupuje léčbu rakoviny krku. Aby se plně zotavil, vynechal velkou část pozdějšího Route of All Evil Tour, dokud se neuzdravil. Bývalý baskytarista Joe Perry Project David Hull zaskakoval za Hamiltona až do jeho návratu. 5. září 2006 zahájili Aerosmith v Columbusu ve státě Ohio turné Route of All Evil Tour s kapelou Mötley Crüe. Společné turné zavedlo obě kapely do amfiteátrů po celé Severní Americe až do 24. listopadu. Poté bylo přidáno několik vybraných koncertů v arénách. Turné skončilo 17. prosince.

Dne 17. října 2006 vyšlo kompilační album Devil's Got a New Disguise. V roce 2006 bylo vydáno také album The Very Best of Aerosmith, které obsahovalo předchozí hity a přidalo dvě nové písně, "Devil's Got a New Disguise" a "Sedona Sunrise", což byly starší outtaky znovu nahrané pro album. "Devil's Got a New Disguise" se dostala na 15. místo v žebříčku Mainstream Rock Tracks. Album mělo naplnit smlouvu Aerosmith se společností Sony a vydržet fanouškům do vydání nového studiového alba skupiny.

Na začátku roku 2007 kapela oznámila nové světové turné, první po téměř deseti letech, které zahrnovalo koncerty mimo Severní Ameriku a Japonsko. Na jaře kapela absolvovala turné po Latinské Americe, na kterém se představila na vyprodaných stadionech. V létě kapela absolvovala turné po Evropě, kde vystoupila na několika velkých rockových festivalech a navštívila některé země, kde ještě nikdy nehrála. Kromě toho kapela poprvé hrála v zemích Blízkého východu, jako jsou Spojené arabské emiráty a Indie. Koncem července kapela také odehrála několik vybraných koncertů v Kalifornii a Kanadě. Koncert 21. července na Ostrově prince Edwarda byl největším v historii této provincie. V září skupina odehrála osm koncertů na hlavních trzích na severovýchodě Severní Ameriky.

Dne 1. listopadu 2007 skupina vstoupila do studia, aby pracovala na posledním studiovém albu v rámci své stávající smlouvy se společností Sony. V té době se předpokládalo, že album bude obsahovat jak znovu nahrané skladby, které zůstaly na předchozích albech, tak i zcela nový materiál. V jednom z rozhovorů kytarista Joe Perry prozradil, že kromě tvorby nového alba skupina úzce spolupracuje s tvůrci série Guitar Hero na vývoji videohry Guitar Hero: Aerosmith, věnované hudbě skupiny. Hra byla vydána 29. června 2008 a obsahuje mnoho z jejich nejpopulárnějších písní. Ačkoli skupina doufala, že album dokončí před začátkem turné v červnu 2009, Perry řekl, že skupina si uvědomila, že není žádná šance dokončit album předtím, než vyrazí na letní turné, kde většinou předskakovala skupina ZZ Top. Turné bylo naplánováno po celé Severní Americe od června do září 2009. Během prvních sedmi koncertů turné skupina zahrála téměř všechny písně z alba Toys in the Attic z roku 1975 a Joe Perry také zazpíval hlavní vokály v písni "Combination" z roku 1976.

Turné však provázelo několik zdravotních problémů. Kytarista Brad Whitford musel vynechat prvních sedm koncertů turné, aby se zotavil z operace hlavy, kterou si poranil při vystupování z auta. Dne 28. června 2009 si na sedmém koncertu turné v Mohegan Sun Areně v Uncasville ve státě Connecticut zpěvák Steven Tyler poranil nohu, což si vyžádalo odložení sedmi koncertů. Jakmile skupina 15. července obnovila turné, Whitford se vrátil do sestavy. Tom Hamilton však musel z turné odejít, aby se zotavil z neinvazivní operace. Dne 5. srpna 2009 byl Tyler převezen do nemocnice poté, co spadl z pódia na koncertě ve městě Sturgis v Jižní Dakotě. Ochranka mu pomohla vstát a odvedla ho do zákulisí, načež kytarista Joe Perry oznámil publiku, že show skončila. Tyler byl letecky převezen do nemocnice Rapid City Regional Hospital, kde mu ošetřili zranění hlavy a krku a zlomené rameno. V důsledku Tylerova zranění byla kapela nucena odložit pět koncertů v západní Kanadě. Dne 14. srpna 2009 Aerosmith oznámili, že se kvůli Tylerovu zranění rozhodli zrušit zbytek koncertů na americkém turné se skupinou ZZ Top. Poté, co se Tyler zotavil z pádu z pódia, se kapela v polovině října vrátila na pódium a odehrála dva koncerty na Havaji, jeden na Maui, který byl přeložen z roku 2007 a nakonec odehrán v rámci soudního vyrovnání, a další koncert, který se odehrál v Honolulu. Začátkem listopadu kapela odehrála koncert v Abú Zabí na Grand Prix.


Problémy s Tylerem (2010-2010)

Na konci roku 2009 Tyler odstoupil od plánovaného jihoamerického turné a zřejmě se chtěl věnovat sólovým projektům, včetně autobiografie Does the Noise in My Head Bother You?. Mezitím kytarista Joe Perry absolvoval koncem roku 2009 turné po Spojených státech a začátkem roku 2010 po Japonsku a Velké Británii. V listopadu 2009 Joe Perry prohlásil, že Tyler nebyl s kapelou v kontaktu a že by mohl být na pokraji odchodu. Perry také uvedl, že zbytek skupiny hledá nového zpěváka, se kterým by mohl spolupracovat. Byl osloven zpěvák Lenny Kravitz, který však odmítl. Navzdory zvěstem o jeho odchodu ze skupiny se Tyler 10. listopadu 2009 připojil k projektu Joe Perryho na pódiu v newyorském klubu Fillmore na Irving Plaza a Tyler s Perrym společně zahráli singl Aerosmith "Walk This Way". Podle zdrojů z této akce Tyler ujistil publikum, že neopouští Aerosmith.

22. prosince časopis People informoval, že Tyler nastoupil do rehabilitačního zařízení, aby zvládl svou závislost na lécích proti bolesti, kterou mu přivodila zranění kolen, nohou a chodidel, jež byla důsledkem dlouholetého vystupování. Ve svém prohlášení Tyler uvedl, že je vděčný za podporu, které se mu dostává, je odhodlán se o vše postarat a těší se, až se vrátí na pódium a do nahrávacího studia se svými spoluhráči.

Dne 20. ledna 2010 Perry potvrdil, že se skupina chystá na konkurz na nového zpěváka, který by Tylera nahradil. Perry uvedl, že Tylerova operace nohou ho vyřadí ze hry až na rok a půl a že zbytek kapely chce mezitím pokračovat v koncertování. Perry také řekl, že skupina by byla ochotna s Tylerem spolupracovat i v budoucnu, pokud by zpěvák chtěl. V reakci na to Tylerův právník zaslal kapele a jejímu manažerovi dopis "stop and desist" a pohrozil oběma dalšími právními kroky, pokud kapela nepřestane s touto snahou Tylera nahradit.

Dne 15. února 2010 bylo oznámeno, že Aerosmith budou v červnu 2010 headlinery festivalu Download v anglickém Donington Parku. Tylera jako frontmana pro tuto show potvrdil promotér festivalu Andy Copping. Bylo oznámeno, že skupina bude 13. červnu předcházet vystoupením na Sweden Rock Festivalu 10. června v Sölvesborgu. Během vystoupení v Doningtonu Perry oslavil Tylerovu pozici frontmana a označil ho za "nejlepšího zpěváka na planetě". 24. února skupina oznámila první várku termínů svého nadcházejícího turné Cocked, Locked, Ready to Rock Tour. V rámci turné odehrála skupina v květnu sedm koncertů v Jižní a Střední Americe a následně v červnu a na začátku července jedenáct koncertů v Evropě. Poprvé v kariéře se kapela v rámci tohoto turné představila v Kolumbii, Peru a Řecku. Na konci července, v srpnu a v září odehrála kapela 24 koncertů v Severní Americe. Mnoho z těchto koncertů se konalo v místech, která skupina v roce 2009 zrušila. V rámci turné skupina vystoupila v bostonském Fenway Parku společně s bostonskými kolegy J. Geils Band.

Problémy na turné Cocked, Locked, and Ready to Rock Tour kapely nastaly v srpnu 2010, včetně toho, že Tyler na koncertě ve Wantaghu ve státě New York omylem udeřil Joea Perryho stojanem od mikrofonu do hlavy a Perry na koncertě v Torontu do Tylera vrazil, což způsobilo Tylerův pád z pódia. Perry na koncertě ve Wantaghu utrpěl lehké zranění hlavy a Tylerovi na koncertě v Torontu pomohli fanoušci a Perry zpět na nohy a oba koncerty pokračovaly. Přibližně ve stejné době jako tyto incidenty se mezi Perrym a Tylerem opět rozhořelo napětí kvůli Tylerovým plánům stát se porotcem talentové soutěže American Idol. Perry kritizoval Tylera za to, že se neporadil se zbytkem kapely, a řekl, že se to dozvěděl na internetu, stejně jako zbytek světa, a že nikdo jiný z kapely o tom nic nevěděl.


Současnost (2011-současnost)

20. března 2011 Aerosmith oznámili nové album největších hitů Tough Love. V červnu Joe Perry oznámil, že se kapela sejde v nahrávacím studiu, aby v červenci produkovala další album skupiny a dne 30. srpna bylo oznámeno, že nové album vyjde přibližně v květnu 2012. Album bude produkovat Jack Douglas, který pro kapelu produkoval čtyři alba v 70. letech. 22. října v peruánské Liměkapela zahájila podzimní turné po Latinské Americe a Japonsku. V rámci turné skupina poprvé v kariéře vystoupila v Paraguayi, Panamě a Ekvádoru. Jejich vystoupení v paraguayském Asunciónu bylo o den odloženo poté, co zpěvák Steven Tyler utrpěl zranění obličeje po pádu ve sprše hotelového pokoje v důsledku otravy jídlem, která ho dehydratovala a způsobila mu mdloby.

Dne 11. března 2012 se skupina objevila v epizodě pořadu 60 minut. Pořad obsahoval velmi upřímné rozhovory se členy kapely, které byly prokládány živými vystoupeními z turné skupiny v roce 2011. Některé z komentářů, které o sobě členové kapely řekli, jako by znovu rozdmýchaly dřívější napětí v kapele. 22. března však Joe Perry překvapil Stevena Tylera tím, že mu v soutěži American Idol zahrál píseň "Happy Birthday" jako předčasný dárek k Tylerovým narozeninám. 26. března Aerosmith oznámili letní turné s Cheap Trick s názvem "Global Warming Tour". Dne 23. května Aerosmith ve finále sezóny soutěže American Idol debutovali s novým singlem "Legendary Child" a krátce poté bylo oznámeno, že jejich patnácté studiové album Music from Another Dimension! vyjde 6. listopadu 2012. 16. června v Minneapolisu začalo turné Aerosmith "Global Warming Tour", v rámci kterého skupina do 12. srpna navštívila 26 míst v Severní Americe. 22. srpna Aerosmith vydali dva singly současně, rockerskou "Lover Alot" a baladu "What Could Have Been Love". Album Music from Another Dimension! vyšlo skutečně 6. listopadu a o dva dny později skupina zahájila druhou část svého turné Global Warming Tour, v rámci kterého do 13. prosince navštívila 14 míst v Severní Americe.

Na přelomu dubna a května 2013 Aerosmith prodloužili své turné Global Warming Tour do Austrálie, na Nový Zéland, Filipíny, Indonésii a Singapur. Jednalo se o první vystoupení kapely v Austrálii po 23 letech a vůbec první vystoupení kapely v posledně jmenovaných čtyřech zemích.Poslední tři australské koncerty musel Tom Hamilton vynechat kvůli nemoci; zastoupil ho David Hull. 5. května Aerosmith zrušili své historicky první vystoupení v Indonésii (plánované na 11. května) z bezpečnostních důvodů; skutečná hrozba nebyla zveřejněna. Kapela dále vystoupila 6. července na turnaji Greenbrier Classic v Západní Virginii, 10. července v kasinu Foxwoods Resort v Connecticutu, v polovině srpna na čtyřech koncertech v Japonsku a 30. srpna v rámci série koncertů k 110. výročí Harley-Davidson v Milwaukee. Na podzim roku 2013 prodloužili své turné do Střední a Jižní Ameriky, včetně historicky prvních vystoupení v Guatemale, Salvadoru a Uruguayi. Hamilton musel z latinskoamerického turné odjet kvůli nemoci.

Dne 7. října 2014 vydal Perry svou autobiografii Rocks: My Life in and Out of Aerosmith. Perry knihu propagoval autogramiádou, v rámci které v říjnu navštívil 14 míst po celých Spojených státech.

31. března 2015 zpěvák Steven Tyler prohlásil, že pracuje na svém prvním sólovém country albu a 13. května Tyler vydal hlavní singl "Love is Your Name". 10. června Aerosmith vyrazili na turné Blue Army Tour, v rámci kterého kapela do 7. srpna navštívila 17 míst v Severní Americe, přičemž mnoho z nich se odehrálo v menších sálech na sekundárních trzích, kde kapela buď nikdy nevystupovala, nebo nevystupovala již mnoho let. Kapela také odehrála 5. září jednorázový koncert v Moskvě. V rámci turné kapela zahrála několik méně známých skladeb. Po skončení turné Tyler dokončil práce na svém sólovém albu We're All Somebody from Somewhere, které vyšlo 15. července 2016. Ještě před vydáním alba vyšel v lednu 2016 druhý singl "Red, White & You", v červnu 2016 pak třetí singl (titulní skladba). Mezitím Joe Perry spolupracoval s Alicem Cooperem a Johnnym Deppem na vedlejším projektu Hollywood Vampires, který v září 2015 vydal své eponymní debutové album a 15. února 2016 vystoupil na 58. ročníku předávání cen Grammy. 15. února 2016 se Brad Whitford znovu připojil k Dereku St. Holmesem na několika koncertech v listopadu 2015 a na novém albu Whitford/St. Holmes, které bylo fanouškům k dispozici na jejich živých vystoupeních a jehož široké vydání bylo naplánováno na rok 2016. Mezitím se Joey Kramer začal aktivně věnovat svému podniku s kávou "Rockin' & Roastin'", který v prosinci 2015 otevřel provozovnu v Newry ve státě Maine a v červenci 2016 druhou provozovnu v North Attleborough ve státě Massachusetts.

Od září do října 2016 Aerosmith vyrazili na turné po Latinské Americe s devíti koncerty nazvané Rock 'N' Roll Rumble Tour, kterému 17. září předcházelo vystoupení na festivalu Kaaboo v kalifornském San Diegu. V listopadu 2016 Aerosmith oznámili, že na jaře a v létě 2017 vyrazí na "rozlučkové" turné po Evropě nazvané Aero-Vederci Baby! Tour. 17. května 2017 bylo turné zahájeno v Tel Avivu v Izraeli, kde se prodalo přibližně 45 000 vstupenek. Začátkem července skupina dokončila evropskou část turné; v září a říjnu 2017 skupina turné prodloužila do Jižní Ameriky, ale několik posledních koncertů musela zrušit kvůli zdravotním problémům.

Kromě koncertů v Las Vegas vystoupila skupina v polovině července 2019 na festivalu v Minnesotě a v srpnu 2019 odehrála celkem devět koncertů rozmístěných ve třech sálech MGM v Marylandu, New Jersey a Massachusetts. 14. února 2019 měli Aerosmith obdržet hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy, ale ceremoniál a instalace byly kvůli nepříznivému počasí odloženy. V dubnu 2019 utrpěl bubeník Joey Kramer po blíže nespecifikované nehodě drobné zranění ramene a byl nucen odstoupit z několika koncertů v rámci rezidenčního turné skupiny v Las Vegas. Zastoupil ho jeho bubenický technik John Douglas. V listopadu téhož roku Kramer několika zpravodajským serverům sdělil, že mu navzdory jeho uzdravení nebylo umožněno se ke kapele vrátit, na což kapela reagovala, že jeho hra neodpovídá standardům Aerosmith. Neshody vyvrcholily v lednu 2020 sérií soudních sporů, po nichž se očekávalo, že Kramerovi bude znemožněno vystoupit s kapelou na předávání cen Grammy v roce 2020. Kramer se k Aerosmith vrátil v únoru 2020 na jejich rezidenci v Las Vegas.

V roce 2019 bylo oznámeno evropské turné, které se mělo uskutečnit v létě 2020 po skončení koncertů v Las Vegas. Přesto byly koncerty v důsledku pandemie COVID-19 zrušeny, stejně jako koncert k 50. výročí v bostonském Fenway Parku, původně plánovaný na září 2020. Evropské termíny byly původně přeloženy na léto 2021, ale později byly kvůli probíhající pandemii opět přesunuty na léto 2022.


Odkaz

Pod vlivem kapel jako Beatles, Rolling Stones, Yardbirds, Led Zeppelin a New York Dolls se Aerosmith ukázali být sami velkým vlivem na pozdější masově úspěšné kapely a hudebníky, jmenovitě na Mötley Crüe, Ratt, Guns N' Roses, Tesla, L.A. Guns, Cinderella, Faster Pussycat, Skid Row, Extreme, Warrant, Inglorious, Black Crowes a Quireboys, stejně jako na Metallicu, Metal Church a Testament. Zejména kytarista Guns N' Roses a Velvet Revolver Slash prohlásil, že Aerosmith jsou jeho nejoblíbenější kapelou a Nikki Sixx z Mötley Crüe vyjádřil obrovský obdiv ke kapele a jejím raným nahrávkám v článcích The Dirt a The Heroin Diaries. Členové alternativních rockových kapel, jako jsou Nirvana, Mother Love Bone/Pearl Jam, Stone Temple Pilots, Staind a Godsmack, jsou rovněž jejich velkými fanoušky.

Souhra Joea Perryho a Brada Whitforda byla inspirativní pro mnoho kapel, zejména pro Guns N' Roses. Joe Perry získal široké uznání a chválu jako sólový kytarista a mnohokrát sdílel pódium s Jimmym Pagem a Jeffem Beckem, které Perry uvádí jako hlavní vlivy. Spolu s Tylerem byli Pageem požádáni, aby uvedli Led Zeppelin do Rock and Rollové síně slávy; během slavnostního ceremoniálu, který se konal v roce 1995, Tyler a Perry přednesli svůj projev a připojili se ke kapele na pódiu na krátký set. O významu skupiny Aerosmith v americké populární kultuře jako celku svědčí i to, že spolupracovala s populárními nerockovými umělci, jako jsou Run-DMC, Eminem ("Sing for the Moment") a Carrie Underwood, a vystoupila s 'N Sync, Britney Spears, Mary J. Blige a Nelly v poločasové show Super Bowlu XXXV. Countryoví umělci Garth Brooks a Mark Chesnutt zaznamenali hitové singly s coververzemi písní Aerosmith.

Stejně jako mnoho jejich současníků ze 70. let, včetně Led Zeppelin a Alice Coopera, měli i členové Aerosmith sklony k excesům a hýření. Konzumace drog byla bezuzdná; nahrávání desek Rocks z roku 1976 a Draw the Line z roku 1977 bylo obzvláště známé pro jejich oddávání se návykovým látkám, včetně heroinu. Slovy Bebeho Buella: "Byli jako parta dětí s vlastními letadly, porsche, miliony dolarů, neomezenými prostředky. [...] Mick Jagger a Jimmy Page nad nimi měli kontrolu, ale těmhle klukům to bylo jedno. Vyhráli cenu za nejbouřlivější rock'n'rollovou kapelu té doby. O tom není pochyb."

V polovině a na konci 70. let se kapela těšila obrovské popularitě ve Spojených státech a v Japonsku, ačkoli v Británii se jí nepodařilo udělat velký dojem. Přesto patřili v polovině až na konci 70. let k nejpopulárnějším hardrockovým skupinám v Americe, spolu s Heart, Kiss, Tedem Nugentem, ZZ Top a Boston. Jejich obrovská popularita však po odchodu Perryho a Whitforda poklesla. Po návratu obou kytaristů do kapely a jejím úplném vyčištění od drog se Aerosmith zázračně vrátili k úspěchu, který byl kdysi popsán jako nejúspěšnější comeback v historii heavy metalu, ne-li celé populární hudby. Jak v sedmdesátých letech, tak v éře 1987-1995 Aerosmith podnikali vyčerpávající světová turné, která čítala trojciferný počet koncertů, a po cestě byli headlinery nebo spoluheadlinery festivalů, jako například Texxas Jam v letech 1978 a 1987, festival Monsters of Rock v anglickém Castle Donington v letech 1990 a 1994 a Woodstock '94.

Skupina se tomuto médiu zpočátku bránila, později se však proslavila a získala řadu ocenění za průkopnické expanzivní, konceptuální videoklipy, například k písním "Janie's Got a Gun" (režíroval budoucí režisér Klubu rváčů David Fincher), "Livin' on the Edge", "Cryin'", "Amazing", "Crazy", "Falling in Love (Is Hard on the Knees)" a "Pink".