JUDAS PRIEST

Historie

Odkaz

JUDAS PRIEST


Původ:Birmingham, hrabství West Midlands, Anglie
Aktivní roky:1969 - současnost
Styl:Heavy metal, power metal
Vydavatelé:Sony, Epic, Columbia/CBS, SPV, CMC, Atlantic, Gull
Web:judaspriest.com

Historie

Judas Priest je anglická heavymetalová skupina, která vznikla v roce 1969 v Birminghamu. Prodali více než 50 milionů kopií svých alb a jsou často řazeni mezi nejlepší metalové kapely všech dob. Navzdory inovativní a průkopnické tvorbě v druhé polovině 70. let se kapela potýkala s lhostejnou produkcí nahrávek a nedostatkem větších komerčních úspěchů až do roku 1980, kdy prorazila s albem British Steel.

Členská základna kapely prošla velkou obměnou, včetně střídání bubeníků v 70. letech a odchodu zpěváka Roba Halforda v roce 1992. V roce 1996 Halforda nahradil Tim "Ripper" Owens, který dříve působil v kapele Winter's Bane, a natočil s Judas Priest dvě alba, než se Halford v roce 2003 do kapely vrátil. Současnou sestavu tvoří Halford, kytaristé Glenn Tipton a Richie Faulkner, baskytarista Ian Hill a bubeník Scott Travis. Nejprodávanějším albem skupiny je Screaming for Vengeance z roku 1982, na kterém se podíleli v komerčně nejúspěšnější sestavě Hill, Halford, Tipton, kytarista K. K. Downing a bubeník Dave Holland. Tipton a Hill jsou jediní dva členové kapely, kteří se objevili na všech albech.

Halfordův operní vokální styl a zdvojené kytary Downinga a Tiptona měly zásadní vliv na heavy metalové kapely. Image Judas Priest s kůží, hroty a dalšími tabuizovanými kusy oblečení měla velký vliv v éře glam metalu v 80. letech. Album British Steel britský deník Guardian označil za desku, která definuje heavy metal. Navzdory poklesu zájmu o kapelu v polovině devadesátých let, později opět zažila oživení, včetně celosvětových turné, prvního uvedení na VH1 Rock Honors v roce 2006, získání ceny Grammy za nejlepší metalový výkon v roce 2010 a uvedení jejich písní ve videohrách, jako je Guitar Hero a série Rock Band. Judas Priest byli nominováni do Rock and Rollové síně slávy v letech 2018 a 2020, třetí a poslední nominace je z roku 2022.

Začátky (1969-74)

Judas Priest založili v roce 1969 v Birminghamu v Anglii zpěvák Al Atkins a baskytarista Brian "Bruno" Stapenhill, na kytary hrál John Perry a na bicí John "Fezza" Partridge. Perry spáchal v osmnácti letech sebevraždu a mezi náhradníky, které kapela vyzkoušela, byl i budoucí kytarista Judas Priest Kenny "K.K." Downing. Tehdy ho odmítli ve prospěch sedmnáctiletého multiinstrumentalisty Ernesta Chatawaye, který hrál s birminghamskou skupinou Black Sabbath, když se ještě jmenovala Earth. Název Judas Priest vymyslel Stapenhill podle písně Boba Dylana "The Ballad of Frankie Lee and Judas Priest" na albu John Wesley Harding. Partridge byl v roce 1970 nahrazen bubeníkem Fredem Woolleyem, který se později znovu připojil k Chatawayovi a Stapenhillovi ve skupině Bullion. Žádný člen této rané sestavy nevydržel do prvních nahrávek skupiny, ačkoli se na prvních dvou albech objevilo několik písní, jejichž spoluautorem byl Atkins.

Kapela nahrála demo s dvěma písněmi "Good Time Woman" a "We'll Stay Together" a nakonec získala na konci roku 1969 po koncertě ve Walsallu smlouvu na nahrávání tří alb s vydavatelstvím Immediate. Vydavatelství bohužel zkrachovalo dříve, než mohlo být album nahráno, a kapela se v roce 1970 rozpadla, protože kromě Atkinse se všichni ostatní odstěhovali z města. Koncem téhož roku Alan objevil mladou kapelu, která zkoušela hlasitější a rychlejší rock, což se už dříve chystal prozkoumat, inspirován hlavně albem Paranoid od Black Sabbath. V kapele hráli Downing, bubeník John Ellis a baskytarista Ian Frank Hill (jinak známý jako Skull), ale neměli žádného zpěváka. Zkušební komplex se jmenoval Holy Joe's, nebo podle některých také Joe's Place (vedený byl jistým otcem Husbandem) a nacházel se v přestavěném kostele Anglické školy. Zkoušelo zde více kapel, protože, jak vzpomíná K.K., se hrálo za pět šilinků a mohli jste hrát tak hlasitě, jak jste chtěli. K rokerům využívajícím toto zařízení patřili Slade, Trapeze a také Robert Plant. Downing si pamatoval na svůj vlastní konkurz do Atkinsovi staré kapely, a navíc znal Atkinse jako místně známého hudebníka a také talentovaného zpěváka, bubeníka, kytaristu a spisovatele. Takže byl víc než rád, že se Atkins stal součástí skupiny.

Mladá kapela rychle upustila od svého předešlého názvu Freight a přešla na Alův název Judas Priest. Al si zajistil souhlas svých bývalých spoluhráčů a poté neměl problém přesvědčit Kena, který byl z nového jména nadšený. O několik měsíců později začali Priest hrát v okolí a otevírali koncerty před takovými jmény, jako jsou Slade, Budgie a Gary Moore. Na setlistě měli coververze Hendrixových skladeb jako byl třeba "Spanish Castle Magic" nebo písně ve stylu "Black Sheep of the Family" od Quatermass. Úplně první koncert kapely se konal 6. března 1971, zhruba před 60 až 70 lidmi, a honorář za ten večer činil šest liber. Bubeník John Ellis později téhož roku odešel a nahradil ho Alan Moore. Na dalších koncertech se ke coverům Hendrixe a Quatermasse postupně přidaly jejich vlastní skladby "Never Satisfied", "Winter" a závěrečná show "Caviar and Meths".

V červenci 1971 také natočili 45 otáčkové demo "Mind Conception" s "Holy is the Man" na straně B pro label Zella Records. Ve stejném studiu vznikly i první demosnímky Black Sabbath.

Moore od kapely brzy odešel k místním Sundance (vrátil se na desku Sad Wings of Destiny) a nahradil ho Chris "Congo" Campbell černoch s obrovským afrem!). S novým bubeníkem se kapela rozjíždí a předskakuje skupinám jako Status Quo, Thin Lizzy, White Rabbit, Trapeze, Slade, Graphite, Supertramp, Bronco nebo Black Sabbath. Intenzivně pracovali a navázali spolupráci s manažerskou agenturou Iommi Management Agency kytaristy Black Sabbath Tonyho Iommiho. Atkins pro kapelu nadále psal materiál - včetně "Whiskey Woman", která se stala základem pro stálici Judas Priest "Victim of Changes" - ale protože ho tížily finance a musel živit rodinu, odehrál v prosinci 1972 se skupinou poslední koncerty. Campbell brzy poté také odešel, aby se později vynořil ve skupině Machine. Do kapely se přihlásili dva členové skupiny Hiroshima: bubeník John Hinch a zpěvák Rob Halford, bratr Hillovy přítelkyně. Halford a Hinch odehráli první koncert s Judas Priest v květnu 1973 v The Townhouse ve Wellingtonu. Vystoupení bylo nahráno a jeho část vyšla v roce 2019 na kompilaci "Downer-Rock Asylum" na značce Audio Archives spolu s jednou živou skladbou z Atkinsovy éry.

Na začátku roku 1974 Judas Priest absolvovali své první turné po kontinentální Evropě a v dubnu téhož roku se vrátili do Anglie, kde podepsali nahrávací smlouvu s vydavatelstvím Gull. Gull navrhl doplnit kapelu o pátého člena, který by doplnil její zvuk; jako druhého kytaristu přijali Glenna Tiptona, jehož skupinu The Flying Hat Band rovněž spravovala Iommiho agentura.


Rocka Rolla (1974–75)

Judas Priest se v červnu a červenci 1974 vydali do studia s producentem Black Sabbath Rodgerem Bainem. V srpnu 1974 vydali debutový singl "Rocka Rolla" a v září následovalo stejnojmenné album. Na albu se objevují různé styly - přímočarý rock, těžké riffy a progresivní hudba. Technické problémy při nahrávání přispěly ke špatné zvukové kvalitě desky. Producent Rodger Bain, který měl v životopise první tři alba Black Sabbath a také první album Budgie, ovládl produkci alba a učinil rozhodnutí, se kterými kapela nesouhlasila. Bain se také rozhodl vynechat z alba oblíbené skladby fanoušků z koncertů kapely, jako jsou "Tyrant", "Genocide" a "The Ripper", a z desetiminutové skladby "Caviar and Meths" udělal dvouminutovou instrumentálku.

Turné k albu Rocka Rolla bylo prvním mezinárodním turné Judas Priest s koncerty v Německu, Nizozemsku, Norsku a Dánsku, včetně jednoho vystoupení v hotelu Klubben v Tonsbergu, hodinu cesty od norského Osla, které si vysloužilo poněkud negativní recenzi v místním tisku. Album po vydání propadlo a Priest se ocitli v těžké finanční situaci. Pokoušeli se zajistit si smlouvu s Gull Records, aby dostávali měsíční plat 50 liber, nicméně protože i Gull Records se potýkali s problémy, odmítli to.


Sad Wings of Destiny (1975–77)

V roce 1975 skupina předvedla skladbu "Rocka Rolla" v pořadu BBC Two The Old Grey Whistle Test, stejně jako dvojici skladeb "Dreamer Deceiver" - "Deceiver" rok předtím, než se tyto písně objevily na albu Sad Wings of Destiny. Hinch ze skupiny kvůli sporům odešel a byl nahrazen Alanem Moorem, který se do skupiny vrátil v říjnu 1975. Finanční situace byla napjatá: členové kapely se omezili na jedno jídlo denně - a několik z nich si přibralo práci na částečný úvazek - zatímco nahrávali své následné album s rozpočtem 2 000 liber. Skupina měla v úmyslu natočit album, na němž se bude míchat přímočarý rock s progresivním nádechem.

Album Sad Wings of Destiny skupina nahrávala dva týdny v listopadu a prosinci 1975 v Rockfield Studios ve Walesu. 12hodinové nahrávání kapela absolvovala střízlivá. Na obalu je vyobrazen bojující uzemněný anděl obklopený plameny a s ďábelským trojramenným křížem, který se stal symbolem skupiny. Album vyšlo v březnu 1976 a hlavním singlem se stala skladba "The Ripper". Desku kapela podpořila turné po Velké Británii od dubna do června 1976. V té době už Halford žertoval, že by fanoušci měli své kopie Rocka Rolla spálit.

Album zpočátku nemělo příliš velký komerční úspěch a mělo potíže se prosadit kvůli konkurenci kritiků z řad nastupujícího punk rocku, ačkoli ve Velké Británii dosáhlo vrcholu na 48. místě a mělo pozitivní recenzi v Rolling Stone. Fanoušci, kritici i kapela od té doby považují Sad Wings of Destiny za album, na kterém Judas Priest upevnili svůj zvuk a image. Vyznačuje se těžkými riffy a složitými aranžemi skladeb, které byly podle Tiptona a Downinga inspirovány továrnami The Black Country. Ústřední skladba alba "Victim of Changes" se vyvinula z kombinace Atkinsovy "Whiskey Woman" a Halfordovy "Red Light Woman" a stala se oblíbenou skladbou fanoušků.

Kapela začala být s Gullem nespokojená. Sad Wings of Destiny upoutalo pozornost CBS Records a s pomocí nového manažera Davida Hemmingse kapela podepsala smlouvu s CBS a získala rozpočet 60 000 liber na další album. Podpis smlouvy si vyžádal rozvázání smlouvy se společností Gull, v důsledku čehož se práva na první dvě alba a všechny související nahrávky (včetně demosnímků) stala majetkem společnosti Gull. Gull materiál z těchto alb pravidelně přebaloval a znovu vydával.


Debut na velkém labelu (1977-79)

Judas Priest nahráli svůj debut pro major label v lednu 1977 v Ramport Studios u The Who, producentem byl baskytarista Deep Purple Roger Glover, Moore během natáčení opět odešel a nahradil ho session bubeník Simon Phillips. Album se vyznačuje významným vývojem v technice heavy metalu, zejména použitím dvojitého kopáku ve skladbách jako "Dissident Aggressor", a obsahuje pop-metalový cover "Diamonds & Rust" od folkové zpěvačky Joan Baez.

Sin After Sin vyšlo v dubnu 1977 a bylo první deskou Priest pod velkým vydavatelstvím CBS a prvním z jedenácti po sobě jdoucích alb, které získalo zlatý nebo vyšší certifikát RIAA. Phillips odmítl stát se stálým členem Judas Priest, a tak kapela na Gloverovo doporučení najala Lese Binkse. Společně nahráli desky Stained Class z roku 1978, kterou produkoval Dennis MacKay, a Killing Machine (v Americe vyšla pod názvem Hell Bent for Leather). Binks, jemuž se připisuje spoluautorství skladby "Beyond the Realms of Death", která je dnes považována za jednu z klasik kapely, byl vynikajícím a technicky zdatným bubeníkem a jeho příchod dodal zvuku kapely obratnost. Binks hrál také na albu Unleashed in the East (1979), které bylo nahráno živě v Japonsku během turné Killing Machine. Zatímco první tři alba Judas Priest v sobě nesla značné stopy Black Sabbath, Led Zeppelin a Deep Purple, stejně jako balady, Stained Class kromě "Beyond the Realms of Death" žádné balady neobsahovala, Killing Machine byla prvním přikývnutím ke komerčnějšímu zvuku, s jednoduššími písněmi, které přinesly zpět některé bluesové vlivy. Přibližně ve stejné době si členové kapely osvojili svou dnes již proslulou image "v kůži a s kšandami".


Úspěchy (1979-91)

Po vydání alba Killing Machine (1978) následovalo živé album z doprovodného turné Unleashed in the East (1979). Bylo to první z mnoha alb Judas Priest, které se stalo platinovým. Objevily se výtky, že kapela na albu, které bylo prodáváno jako živé, používá studiová vylepšení a overdubbing, přičemž styl hry kapely v té době postupně ztěžknul a živé verze písní jako "Exciter", "Tyrant" a "Diamonds and Rust" byly mnohem těžší a rychlejší než jejich studiové protějšky.

Koncem roku 1979 odešel Les Binks, protože byl nespokojen s rozhodnutím manažera kapely Mikea Dolana nezaplatit mu za jeho účinkování na živém albu, a tak ho nahradili Davem Hollandem, bývalým členem skupiny Trapeze. V této sestavě Judas Priest nahráli šest studiových a jedno živé album, které zaznamenaly různý stupeň kritického i finančního úspěchu.

V roce 1980 skupina vydala album British Steel. Písně byly kratší a měly více mainstreamových rádiových háčků, ale zachovaly si známou heavy metalovou atmosféru. Skladby jako "United", "Breaking the Law" a "Living After Midnight" se často hrály v rádiích. Další deska, Point of Entry z roku 1981, se řídila stejným vzorcem a na turné na podporu tohoto alba zazněly nové písně jako "Solar Angels" a "Heading Out to the Highway".

Na albu Screaming for Vengeance z roku 1982 se objevila skladba "You've Got Another Thing Comin'", která se stala v USA velkým rádiovým hitem. Na tomto albu se objevily také písně jako "Electric Eye" a "Riding on the Wind", které se ukázaly být populární na koncertech. Skladba "(Take These) Chains" (autor Bob Halligan Jr.) byla vydána jako singl a dočkala se velkého ohlasu. Toto album získalo dvojnásobnou platinu.

Dne 29. května 1983 skupina vystoupila na Heavy Metal Day of the US Festival, hudebním festivalu v San Bernardinu v Kalifornii, který sponzoroval Steve Wozniak. Kapela byla čtvrtá v sestavě, která zahrnovala také Quiet Riot, Mötley Crüe, Ozzyho Osbourna, Triumph, Scorpions a Van Halen.

Skupina Priest pokračovala v úspěších až do poloviny 80. let. Skladba "Freewheel Burning", vydaná v roce 1983, se pravidelně objevovala v rockových rádiích. Její album Defenders of the Faith vyšlo v následujícím roce. Někteří kritici ho kvůli hudební podobnosti s předchozím albem nazvali "Screaming for Vengeance II".

Dne 13. července 1985 Judas Priest spolu s Black Sabbath a dalšími interprety vystoupili na koncertě Live Aid na stadionu JFK ve Filadelfii. Jejich setlist tvořily skladby "Living After Midnight", "The Green Manalishi (With the Two-Pronged Crown)" a "(You've Got) Another Thing Comin'".

Album Turbo vyšlo v dubnu 1986. Kapela přijala barevnější pódiový vzhled a přidáním kytarových syntezátorů dala své hudbě mainstreamovější ráz. Album se také stalo platinovým a na jeho podporu se uskutečnilo úspěšné turné po arénách, které v roce 1986 čítalo 100 koncertů v Severní Americe, Evropě a Japonsku. Následující rok vyšlo živé album nahrané na tomto turné s názvem Priest... Live!, které nabídlo živé skladby z této éry. V roce 1986 vznikl videodokument Heavy Metal Parking Lot, který natočili Jeff Krulik a John Heyn. Dokumentuje fanoušky heavy metalu čekající 31. května 1986 na koncert Judas Priest (se speciálními hosty Dokken) v Capital Center (později přejmenované na US Airways Arena) v Landoveru ve státě Maryland.

V květnu 1988 vyšlo album Ram It Down, které kromě nových skladeb obsahovalo i několik přepracovaných písní, které zůstaly z alba Turbo. Kapela nahrála tři skladby s popovými producenty Stock-Aitken-Waterman: dva originály, "Runaround" a "I Will Return" a coververzi hitu "You Are Everything" od The Stylistics; ty však nakonec nebyly na toto album zařazeny z rozhodnutí managementu. Jeden z recenzentů označil Ram It Down za stylovou evoluci, která byla výsledkem snahy kapely zbavit se technosyntetizátorového přístupu a vrátit se k tradičnímu metalu z dob své doznívající slávy. Recenzent tvrdil, že album ukázalo, jak moc zaostávají za thrashery, které pomáhali ovlivňovat v dřívějších letech.

V roce 1989 opustil kapelu dlouholetý bubeník Dave Holland.

V září 1990 byl na album Painkiller nasazen nový bubeník Scott Travis (dříve působil v kapele Racer X), který díky intenzivnímu používání dvojitých pedálů dodal kapele ostřejší zvuk. Toto comebackové album také upustilo od syntezátorů ve stylu osmdesátých let u všech písní kromě "A Touch of Evil". Turné využilo jako předkapely kapely Annihilator, Megadeth, Pantera, Sepultura a Testament a vyvrcholilo vystoupením na Rock in Rio v Brazílii před více než 100 000 fanoušky. Součástí pódiové show Judas Priest byla často Halfordova jízda na pódiu na motorce Harley-Davidson, oblečený v motocyklové kůži a slunečních brýlích. Během koncertu v Torontu v srpnu 1991 se Halford při jízdě na pódiu vážně zranil, když se srazil s bubenickou stoupačkou ukrytou za mraky suché ledové mlhy. Přestože se vystoupení zpozdilo, odehrál set ještě před odjezdem do nemocnice. Hill později poznamenal, že musel být v agónii. V rozhovoru z roku 2007 Halford tvrdil, že nehoda neměla nic společného s jeho odchodem z kapely.

V roce 1990 byla proti Judas Priest ve Spojených státech podána občanskoprávní žaloba, která tvrdila, že skupina je zodpovědná za incident ve Sparks v Nevadě v roce 1985, při kterém se zastřelili dvacetiletý James Vance a osmnáctiletý Raymond Belknap. Večer 23. prosince 1985 se Vance a Belknap vydali na kostelní hřiště s brokovnicí ráže 12 s cílem spáchat sebevraždu. Předtím večer požili alkohol a marihuanu. Žaloba tvrdila, že dvojice ten večer poslouchala album Stained Class skupiny Judas Priest z roku 1978. Belknap si jako první přiložil brokovnici pod bradu a po stisknutí spouště okamžitě zemřel. O nějakou dobu později se Vance také zastřelil, ale podařilo se mu pouze znetvořit sebe sama odstřelením dolní poloviny obličeje. Vance zemřel o tři roky později na komplikace způsobené zraněním.

Právníci zastupující rodiny Belknapových a Vanceových tvrdili, že podprahové sdělení, které je nabádalo, aby "to udělali", bylo vloženo do písně "Better by You, Better than Me", coververze písně Spooky Tooth z roku 1969. Judas Priest nahráli coververzi na naléhání své nahrávací společnosti poté, co byl dokončen zbytek alba. Prokurátoři tvrdili, že tento podprahový příkaz byl spouštěčem, který dvojici přímo vedl k rozhodnutí zastřelit se. Vanceovi rodiče tvrdili, že jejich syn měl před sebevražedným paktem dlouhou dobu problémy, ale nedávno se "změnil k lepšímu" a znovu přijal křesťanskou víru své rodiny, než ho "odpadní hudba" Judas Priest opět svedla na scestí. Soudní proces trval od 16. července do 24. srpna 1990, kdy soudce žalobu zamítl a rozhodl, že tzv. podprahové poselství bylo náhodným sblížením kytarového akordu s výdechovým vzorcem. Jeden ze svědků obhajoby, Dr. Timothy E. Moore, napsal pro časopis Skeptical Inquirer článek zachycující průběh procesu. O procesu byl v roce 1991 natočen dokumentární film Dream Deceivers: The Story Behind James Vance Vs. Judas Priest.


Halfordův odchod a Ripperova léta (1991-2003)

Po turné Painkiller Tour v roce 1991 Halford opustil Judas Priest. V září 1991 se objevily náznaky vnitřního napětí v kapele. Halford dále založil pouliční thrashmetalovou skupinu Fight, v níž na nahrávání bubnoval Scott Travis. Tuto skupinu založil, aby prozkoumal nová hudební teritoria, ale kvůli smluvním závazkům zůstal v Judas Priest až do května 1992. Ve svých pamětech Confess z roku 2020 Halford svůj odchod označil spíše za nedorozumění než úmyslnou touhu odejít ze skupiny. Halford spolupracoval s Judas Priest na vydání kompilačního alba Metal Works '73-'93 k 20. výročí založení kapely. Objevil se také ve stejnojmenném videu dokumentujícím jejich historii, v němž byl později téhož roku oficiálně oznámen jeho odchod z kapely.

V roce 1996 byl jako nový zpěvák Judas Priest najat Tim "Ripper" Owens, který předtím zpíval v kapele Winter's Bane a v revivalové skupině Judas Priest s názvem British Steel. Tato sestava vydala dvě studiová alba, Jugulator v roce 1997 a Demolition v roce 2001. První z nich se výrazně stylově odklonilo od předchozích, bylo charakterizováno jako groove metal a druhé jako nu metal, přičemž obě získala smíšené recenze. V této sestavě vznikla také dvě koncertní dvojalba - '98 Live Meltdown a Live in London (2003), z nichž druhé mělo i koncertní DVD obdobu.


Reunion, Angel of Retribution, Nostradamus (2003-2010)

Po jedenácti letech odloučení, kdy stále rostla poptávka po reunionu, Judas Priest a Rob Halford oznámili, že se v červenci 2003 sejdou u příležitosti vydání box setu Metalogy (přestože Halford dříve tvrdil, že "to nikdy neudělá"). V roce 2004 absolvovali koncertní turné po Evropě a v roce 2004 byli spoluhlavními hvězdami festivalu Ozzfest, přičemž téměř všechna americká média o nich při této příležitosti psala jako o hlavních účinkujících. Judas Priest a "Ripper" Owens se rozešli přátelsky, Owens se připojil k americké heavymetalové skupině Iced Earth.

Nové studiové album Angel of Retribution vyšlo 1. března 2005 (USA) u Sony Music/Epic Records a zaznamenalo kritický i komerční úspěch, za který kapela získala cenu Metal Hammer Golden Gods Award 2005 za nejlepší album. Následovalo celosvětové turné na podporu alba. Co se týče kapely Halford, práce na čtvrtém albu byla přerušena. Po turné k Retribution v červnu 2006 však Halford oznámil, že založí vlastní nahrávací společnost Metal God Entertainment, kde bude vydávat veškerý svůj sólový materiál pod vlastní kontrolou. V listopadu 2006 remasteroval svůj zpětný katalog a vydal jej exkluzivně prostřednictvím obchodu iTunes společnosti Apple. Prostřednictvím iTunes vyšly také dvě nové písně, údajně určené pro čtvrté vydání, "Forgotten Generation" a "Drop Out".

Spolu s kapelami Queen, Kiss a Def Leppard byli Judas Priest inauguračním členem "VH1 Rock Honors". Ceremoniál se konal 25. května 2006 v Las Vegas v Nevadě a poprvé byl odvysílán 31. května. Jejich prezentaci předcházela skupina Godsmack, která zahrála "Electric Eye"/"Victim of Changes"/"Hell Bent for Leather". Judas Priest poté zahráli "Breaking the Law", "The Green Manalishi (With the Two Prong Crown)" a "You've Got Another Thing Comin'", před kterými Halford vyjel na pódium na Harleyi.

V rozhovoru pro MTV.com v červnu 2006 promluvil Halford o koncepčním albu skupiny o francouzském spisovateli Nostradamovi ze 16. století řekl: "Nostradamus je přece o metalu, ne? Byl to alchymista i věštec - člověk s mimořádným talentem. Měl úžasný život, který byl plný zkoušek a trápení, radosti i smutku. Je to velmi lidská postava a světově proslulá osobnost. Můžete vzít jeho jméno a přeložit ho do jakéhokoli jazyka a každý o něm bude vědět, a to je důležité, protože máme co do činění s celosvětovým publikem." Kromě toho, že by album mělo představovat pro kapelu novou textovou půdu, obsahovalo by i hudební prvky, které by mohly fanoušky překvapit. "Bude mít velkou hloubku," řekl Halford. "Bude tam hodně symfonických prvků. Možná použijeme orchestr, aniž by to bylo přehnané. Možná tam bude místy mohutný sbor a klávesy se budou objevovat výrazněji, zatímco předtím byly vždycky v pozadí." Album Nostradamus vyšlo v červnu 2008; ve stejném měsíci kapela zahájila podpůrné turné.

Začátkem února 2009 se kapela připojila k zástupu kapel vystupujících proti prodeji vstupenek ("scalpingu"), vydala prohlášení odsuzující praxi prodeje vstupenek výrazně nad jejich nominální hodnotu a vyzvala fanoušky, aby si vstupenky kupovali pouze z oficiálních zdrojů. Ve stejném měsíci Judas Priest pokračovali v turné a v únoru a březnu 2009 přivezli svůj "Priest Feast" (s hosty Megadeth a Testament) do několika arén v Anglii, Walesu, Skotsku a Irsku. Odtud turné pokračovalo na několik míst ve Švédsku. Později v březnu Judas Priest vystoupili v Portugalsku (v Lisabonu na Atlantic Pavilion), které nenavštívili od roku 2005. Turné pak pokračovalo do italského Milána a poté do francouzské Paříže; Halford s Judas Priest naposledy vystoupil v Paříži v roce 1991.

Od června do srpna 2009 Judas Priest absolvovali severoamerické turné k 30. výročí vydání alba British Steel; album bylo na každém koncertu turné hráno celé a byly k němu přidány další písně. Toto turné mělo být společným dílem s anglickým kolegou Davidem Coverdalem a skupinou Whitesnake. Bohužel Whitesnake museli turné opustit po vystoupení v Denveru v Coloradu 11. srpna 2009, protože Coverdale onemocněl vážnou infekcí v krku; bylo mu doporučeno, aby okamžitě přestal zpívat, aby si trvale nepoškodil hlasivky.

Dne 14. července 2009 vydala skupina Judas Priest nové živé album, které obsahuje 11 dosud nevydaných živých skladeb ze světových turné z let 2005 a 2008, A Touch of Evil: Live. Provedení skladby "Dissident Aggressor" získalo v roce 2010 cenu Grammy za nejlepší metalový výkon.

V květnu 2010 Halford řekl, že kapele byla nabídnuta hvězda na hollywoodském chodníku slávy, ale "prostě jsme tam nikdy nebyli, když chtěli udělat ceremoniál". Prozradil také, že se stále uvažuje o turné Nostradamus: "Nedávno jsme byli v Hollywoodu a setkali jsme se s několika producenty a agenty, takže v zákulisí se děje spousta věcí."


Downingův odchod, světové turné Epitaph, Redeemer of Souls a Firepower (2010-2019)

Judas Priest oznámili 7. prosince 2010, že jejich Epitaph World Tour bude rozlučkové turné kapely a potrvá až do roku 2012.V rozhovoru z ledna 2011 Halford řekl o blížícím se odchodu kapely do důchodu: "Myslím, že už je čas, víte. Nejsme první kapela, která se loučí, je to prostě cesta, ke které každý v určitém okamžiku dospěje, a my začátkem příštího roku řekneme ještě pár věcí, takže si myslím, že hlavní věc, o kterou chceme všechny požádat, je, aby to zvážili: nebuďte z toho smutní, začněte slavit a radovat se ze všech těch skvělých věcí, které jsme v Judas Priest udělali."

27. ledna 2011 bylo oznámeno, že Judas Priest píší nový materiál; kapela také upřesnila své plány do budoucna: "V žádném případě to není konec kapely. Ve skutečnosti v současné době píšeme nový materiál, ale máme v úmyslu, aby toto bylo poslední velké světové turné." Na tiskové konferenci v Los Angeles 26. května Glenn Tipton o novém materiálu řekl: "Je to docela smíšený materiál. Opravdu, na tomto albu je více sentimentu. Svým způsobem je to asi i naše rozlučkové album, i když možná není poslední. Je tam několik hymen, které vzdávají hold našim fanouškům".

Dne 20. dubna 2011 bylo oznámeno, že K. K. Downing odešel z kapely a nedokončí turné Epitaph World Tour. Downing to zdůvodnil neshodami s kapelou a managementem a rozpadem jejich vztahů. Jako jeho náhrada pro Epitaph World Tour byl oznámen Richie Faulkner, kytarista kapely Lauren Harrisové. Po Downingově odchodu zůstal jediným zakládajícím členem kapely baskytarista Ian Hill.

Dne 25. května 2011 Judas Priest vystoupili během finále 10. série American Idol s Jamesem Durbinem, což bylo jejich první živé vystoupení bez K. K. Downinga. Skupina zahrála směs dvou písní: "Living After Midnight" a "Breaking the Law". Dne 7. června 2011 skupina oznámila, že v srpnu následujícího roku plánuje vydat box set Single Cuts, kolekci singlů.

Ve svém deníku z turné kytarista Glenn Tipton označil Prahu jako jedno ze svých oblíbených evropských měst. V roce 2012 kapela dokončila první část turné v Singapuru. Během dubna a května 2012 proběhla druhá část turné Epitaph po Evropě, při němž Judas Priest zavítali do Česka ještě jednou, tentokrát vystoupili 8. května v pardubické ČEZ aréně společně s kapelou Thin Lizzy.

Poté, co v roce 2011 opustil skupinu Downing a nahradil jej Richie Faulkner, začala práce na novém studiovém albu. Album nese název Redeemer of Souls, původním záměrem kapely bylo stihnout vydání alba už v roce 2013. Ještě v srpnu 2012 říkal frontman Halford pro Musicserver.cz: „Nyní jsme v situaci, kdy si na desku můžeme udělat potřebný čas. Doufám, že to vyjde ještě v roce 2013. Něco mi říká, že to stihneme vydat ještě v příštím roce. Víte co, klidně si zapište rok 2013. Pojďme se společně těšit na další Judas Priest desku, aby lidi zase měli na co házet hlavou.“ Nakonec se však práce na nové desce prodloužily a ke konci dubna 2014 bylo oznámeno datum vydání na 15. července 2014.

V rozhovoru pro Reverb.com v listopadu 2015 Richie Faulkner uvedl, že kapela začne pracovat na svém osmnáctém studiovém albu v roce 2016. V dubnu 2016 zveřejnil server Loudwire fotografii, na které jsou Rob Halford, Glenn Tipton a sám Faulkner ve studiu, kde začíná proces přípravy alba, přičemž Halford v rozhlasovém rozhovoru potvrdil, že bude hotové začátkem roku 2017. Během rozhovoru na Rock 'n' Roll Fantasy Campu v roce 2016 Halford vyjádřil nespokojenost nad tím, že by album mělo být podobné albu Redeemer of Souls. Faulkner poté uvedl, že kapela začne nahrávat v lednu 2017, a také řekl, že na turné vyrazí až v roce 2018.

V březnu 2017 kapela vstoupila do studia, aby zahájila nahrávací proces, přičemž jí pomáhal dlouholetý producent Tom Allom spolu s bývalým kytaristou a producentem skupiny Sabbat Andym Sneapem a inženýrem Mikem Exeterem, který s kapelou spolupracoval na předchozím albu. Bylo to poprvé od alba Ram It Down z roku 1988, kdy kapela spolupracovala s Allomem. V rozhovoru pro Planet Rock v dubnu 2017 Halford uvedl, že se kapela blíží k některým z posledních okamžiků dokončení nového alba. Slíbil také velmi vzrušující období roku 2018 s tím, že v roce 2018 se uskuteční světové turné.

Osmnácté album Firepower vyšlo 9. března 2018 a následně se uskutečnilo světové turné, které začalo v Severní Americe, kde jim jako support hráli Saxon a Black Star Riders.

Dne 12. února 2018 Glenn Tipton prozradil, že trpí Parkinsonovou chorobou a odstoupí od koncertování. Podle kapely mu postupující nemoc znemožnila hrát náročnější materiál. Tipton uvedl, že i přes svou diagnózu je stále členem kapely, a nevyloučil budoucí vystoupení na pódiu. Jako jeho náhrada na turné byl poté oznámen Andy Sneap. Richie Faulkner později fanoušky ujistil, že Tipton s kapelou v určitém okamžiku turné vystoupí. Na koncertě 20. března 2018 v Newarku ve státě New Jersey se Tipton připojil ke kapele na pódiu, aby zahrál skladby "Metal Gods", "Breaking the Law" a "Living After Midnight", na pozdějších koncertech pak "Victim of Changes" a "No Surrender". V přídavcích pokračoval i během zbývající části Firepower World Tour.

Dne 29. ledna 2019 bylo evropské turné Judas Priest s Ozzy Osbournem zrušeno poté, co Osbourne prodělal těžkou infekci horních cest dýchacích. Skupina později potvrdila, že turné bylo přeloženo na rok 2020.


50té výročí skupiny (2019-současnost)

V rozhovoru pro australský May the Rock Be With You z března 2019 Rob Halford uvedl, že Judas Priest určitě v budoucnu vydají nové studiové album a že Tipton už začal skládat riffy. Baskytarista Ian Hill řekl, že kapela měla několik velmi silných nápadů, které zůstaly mimo Firepower a které nikdy nedokončili. Halford vyjádřil nejistotu i ohledně toho, kdy nové album vznikne, ale ujistil, že k tomu dojde. Navzdory Tiptonovu stavu Faulkner řekl, že se bude podílet na tvorbě další desky. Halford později potvrdil, že kapela začala dávat dohromady nápady na další album, ale řekl, že Firepower bude těžké překonat. Poté řekl, že psaní začne na začátku roku 2020 a že v tomto roce nový materiál nevznikne.

Dne 15. ledna 2020 Faulkner prostřednictvím Twitteru prozradil, že se s Tiptonem a Halfordem sejdou v únoru 2020, aby začali pracovat na dalším albu. 3. února 2020 bylo zahájeno psaní písní a Halford potvrdil, že se Andy Sneap a Tom Allom vrátí, aby se podíleli na jeho produkci. Před výlukami na COVID-19 Faulkner uvedl, že měsíc staré písně jsou napsané, ale nedokončené, a že kapela nakonec začne skládat materiál pro album. Halford uvedl, že Tipton přispěl materiálem během procesu psaní, přičemž písně popsal jako "monstra". I ve velmi, velmi hrubém, primitivním stádiu jsou skvělé - jsou opravdu, opravdu dobré."] Vysvětlil, že album bude zachycovat emoce toho, čím společně procházíme. Co se týče nahrávání písní, zavrhl myšlenku, že by se tak dělo prostřednictvím Zoomu, a odvolal se na svůj životní styl ze staré školy, kdy byl ve studiu se členy kapely a hudbu psal a nahrával normálním způsobem.

Judas Priest měli původně v roce 2020 vyrazit na turné 50 Heavy Metal Years Tour po Evropě a Severní Americe, ale kvůli pandemii COVID-19 bylo odsunuto na rok 2021. Nicméně kvůli jeho pokračující přítomnosti byla evropská část odsunuta na rok 2022. 15. srpna 2021 se vrátili na pódia, když byli headlinery festivalu Bloodstock Open Air, přičemž se k nim opět připojil Tipton pro přídavkové písně. Turné začalo 8. září. Na koncertě 26. září v Louisville se k Judas Priest na pódiu připojil kytarista Metallicy Kirk Hammett, aby zahráli skladbu "The Green Manalishi (With the Two Prong Crown)" Zbytek amerického turné byl odložen z důvodu Faulknerovy hospitalizace kvůli závažným zdravotním problémům se srdcem a byl přeložen na jaro 2022, kdy se jako doprovodná kapela představí Queensryche, zatímco evropská část s Ozzy Osbournem byla přeložena na rok 2023.

Dne 29. dubna 2021 zemřel ve věku 73 let bývalý bubeník John Hinch, což Halford potvrdil na Instagramu. Když mluvil o nadcházejícím albu, Halford řekl, že kapela má spoustu skvělých nových nápadů na skladby, spoustu opravdu silných demosnímků, a popsal ho jako silnou desku. V souvislosti s napsaným materiálem baskytarista Ian Hill řekl, že je ho dost minimálně na jedno nebo dvě alba, přičemž vyjádřil pochybnost, že by bylo vydáno před rokem 2023 kvůli plánu turné kapely.

Odkaz

Styl Judas Priest byl vždy zakořeněn v heavy metalu a mnoho jejich alb odráží různé aspekty tohoto žánru. Například jejich první album Rocka Rolla (1974) má kořeny především v heavy blues rocku. Od alba Sad Wings of Destiny (1976) až po Stained Class (1978) byl jejich styl poněkud progresivní, se složitými kytarovými pasážemi a poetickými texty. Písně často měnily dynamiku a tempo a jejich hudba patřila k nejtěžším ve své době. To mělo později zásadní vliv na progresivní metal a stoner rockové kapely. Sin After Sin používalo kombinaci dvojitého basového bubnu (nebo "dvojitého kopáku") a rychlých šestnáctinových basových rytmů v kombinaci s rychlými šestnáctinovými kytarovými rytmy, které používali Black Sabbath, Venom a Motörhead a které začaly definovat tento žánr. Zatímco kontrabasové rytmy Judas Priest jsou obecně odměřené a technické, píseň "Dissident Aggressor" (1977) prosadila zvýšení tempa a agresivity, které později převzaly další kapely s mnohem tvrdším přístupem.

Počínaje pátým albem "Killing Machine" (1978) začala skupina do své hudby zařazovat komerčnější, rádiový styl. British Steel bylo označována za desku, která více než kterákoli jiná kodifikovala, co rozumíme pod pojmem heavy metal. Texty i hudba se zjednodušily a tento styl převládal až do sedmého alba Point of Entry (1981). Na osmém albu Screaming for Vengeance (1982) skupina dosáhla rovnováhy těchto dvou stylů. Tento trend pokračoval i na albu Defenders of the Faith (1984). Na následujícím albu Turbo (1986) skupina do svého charakteristického heavy metalového zvuku začlenila kytarové syntezátory. Na albu Ram It Down z roku 1988 si kapela zachovala některé komerčnější rysy alba Turbo, ale zároveň se vrátila k heavy metalu v rychlém tempu, který se objevil na jejich dřívějších dílech. Tento rychlý styl pokračoval i na albu Painkiller z roku 1990. Jugulator(1997) se pokusil začlenit některé styly současného groove metalu 90. let. Demolition (2001) má tradičnější heavy metalový zvuk s nu metalovými prvky. Po návratu Halforda na albech Angel of Retribution a Nostradamus se skupina vrátila ke stylu svých raných alb. Popularita a postavení kapely jako jedné z příkladných a vlivných heavymetalových skupin jí vynesly přezdívku "Metal Gods" podle stejnojmenné písně.

Halford jako zpěvák poslouchal a byl ovlivněn Little Richardem, Elvisem Presleym, Janis Joplin a Robertem Plantem. Na jejich vokálech se naučil posouvat až na hranice svých hlasových schopností. Vyvinul si silný, operní vokální styl s působivým rozsahem od nižších hrdelních chrapláků až po uši rvoucí vysoké výkřiky se silným vibrátem. Byl také fanouškem Freddieho Mercuryho a označoval ho za svého největšího hrdinu. Ke svým vzorům řadí i operní hvězdu Pavarottiho.

Judas Priest ovlivnili od konce 70. let velkou část metalové hudby. MTV je zařadila na druhé místo v žebříčku "Greatest Metal Band" všech dob (po Black Sabbath) a VH1 je v roce 2010 označila za 78. největšího umělce všech dob. V roce 2018 byli nominováni na uvedení do Rock and Rollové síně slávy, ale byli vynecháni, přestože se umístili mezi pěti nejlepšími nominovanými v hlasování fanoušků. Kapela dosud prodala přes 50 milionů desek a ve Spojeném království má 11 alb v top 30. Mnoho metalových kapel se pojmenovalo podle písní a alb klasické éry Judas Priest, například Sinner, Exciter, Rage, Running Wild, Steeler a Tyrant.

Kromě zvuku jsou Judas Priest známí také jako revolucionáři v oblasti heavy metalové módy. V počátcích své existence se kapela oblékala do oblečení ve stylu hippies ze 70. let, ale s blížícím se koncem dekády a nástupem punk rocku se tento vzhled stal zastaralým, a tak kapela začala na turné v roce 1978 nosit zjednodušenou garderobu. Na turné v roce 1979 si Halford osvojil svůj dnes již značkový vzhled s kůží a cvočky, inspirovaný punkovou módou a koženou kulturou. Zbytek kapely přijal podobný styl, který se stal prominentním v době vydání alba Killing Machine v roce 1978. Tento styl si později osvojilo mnoho heavymetalových kapel na počátku 80. let, zejména kapely hnutí NWOBHM a raného black metalu. Dodnes není neobvyklé, že metaloví umělci a fanoušci na koncertech nosí takový vzhled.

Downing tvrdí, že to byl on, kdo přišel s černokoženým vzhledem kapely v době, kdy začínal v hudební branži. Vysvětluje: "Měl jsem v sobě takový ten heavymetalový postoj. Měl jsem ho celý život. Když jsem se dostal k Judas Priest, věděl jsem, že mám kapelu, která má skvělý název. Věděl jsem, že jsme skvělá kapela... ale něco nebylo úplně kompletní. Přišla image kůže a cvočků a všechno se to začalo dotvářet. Měli jsme obal alba s žiletkou... a zrodil se heavy metal, kámo. Byl jsem mladík a přišlo to samo. Někdy kolem roku 1976 se to stalo. Kapela se toho chytla a začala s tím, opravdu."

Americký režisér Rob Reiner navštívil koncert Judas Priest v rámci příprav na natáčení filmu This Is Spinal Tap (1984), který si utahuje z britských heavy metalových kapel.

Drama-komedie Rocková hvězda (2001) s Markem Wahlbergem v hlavní roli je volně založena na příběhu o tom, jak Tim "Ripper" Owens nahradil Roba Halforda na postu zpěváka skupiny Judas Priest.

Dne 5. ledna 2014 se skupina vyskytla v seriálu Simpsonovi, kde byla označena jako death metalová. To vyvolalo kritiku mezi fanoušky hudebního žánru, kteří se proti označení ohradili a neznalost označili za neomluvitelnou. Tvůrci seriálu se nakonec omluvili v dalším díle prostřednictvím Barta, který v úvodní znělce na tabuli píše: „Judas Priest is not death metal! (Judas Priest nejsou death metal!)“