Ted Nugent

Biografie

Dílo

Biografie

Theodore Anthony Nugent

* 13. prosince 1948 v Redfordu, ve státě Michigan, v USA

Mládí

Nugent se narodil v Redfordu ve státě Michigan jako třetí ze čtyř sourozenců Marion Dorothyové (rozené Johnsonové) a Warren Henry Nugentovi. Vyrůstal v metropolitním Detroitu a jako teenager chodil do sv. Viator High School v Arlington Heights a na krátkou dobu do William Fremd High School v Palatine v Illinois. Jeho prarodiče z matčiny strany byli Švédové. Nugent vyrůstal ve vojenské rodině; jeho otec byl armádním seržantem. Samotný Nugent nikdy nesloužil v armádě, i když dospěl během vrcholící války ve Vietnamu. V letech 1977 a 1990 v rozhovorech s časopisem High Times a časopisem Detroit Free Press Nugent tvrdil, že před odvodem záměrně oslabil svůj fyzický stav tím, že bral drogy, nejedl nic než nezdravé jídlo a defekoval a močil do kalhot. Svůj příběh o defekaci v roce 2018 ve filmu The Joe Rogan Experience popřel, tvrdil, že si ho vymyslel z legrace. Zároveň prohlásil, že zpravodajské zdroje v té době často publikovaly nepřesné informace o jeho skupině.

Amboy Dukes

V roce 1964 dal Nugent dohromady první sestavu své kapely Amboy Dukes. Svůj první koncert odehrála v The Cellar, tanečním klubu v Arlington Heights, někdy koncem roku 1965, když Nugent studoval v St. Viator High School. V té době zde domácí kapelou byli Shadows of Knight, ačkoli Amboy Dukes často dohrávali do zavření podniku.

Druhým singlem Amboy Dukes byla skladba „Journey to the Center of the Mind“, s textem napsaným druhým kytaristou Stevem Farmerem, která pocházela ze stejnojmenného alba, jehož obal obsahuje rozmanitou škálu drogového vybavení. Nugent, vášnivý protidrogový bojovník, vždy tvrdil, že neměl tušení, že tato píseň byla o užívání drog. Alba Amboy Dukes (1967), Journey to the Center of the Mind (1968), Migration and Rusty Day (1969), všechna nahraná u mainstreamové společnosti, se prodávala mírně dobře. 5. dubna 1968, den po atentátu na Martina Luthera Kinga Jr., se Nugent připojil k dalším hudebníkům na jam session uspořádaném na jeho počest. Nejprve hrál Joni Mitchell, následovali Buddy Guy, Cactus a Jimi Hendrix. Dalšími hudebníky, kteří se zúčastnili, byli BB King a Al Kooper.

Poté, co se v roce 1973 usadil na ranči v Michiganu, podepsal Nugent nahrávací smlouvu se značkou DiscReet Records od Franka Zappy a nahrál Call of the Wild. Následující rok společnost vydala Tooth Fang & Claw, ale časté personální změny způsobily brzký rozpad skupiny.

Sólová kariéra

V roce 1975 Nugent nadobro upustil od názvu kapely Amboy Dukes a podepsal smlouvu s Epic Records. Derek St. Holmes (kytara, zpěv), Rob Grange (basa) a Clifford Davies (bicí) byli hlavními dalšími členy kapely pro jeho multi-platinová alba Ted Nugent (1975), Free-for-All (1976) a Cat Scratch Fever (1977). Tato alba obsahovala populární rozhlasové hymny „Hey Baby“, „Stranglehold“, „Dog Eat Dog“ a „Cat Scratch Fever“. Navzdory tomu, že u většiny titulů je jako skladatel uveden pouze Nugent, tvrdí St. Holmes, že je spoluautorem, a že Nugent si napsal všechu skladatelskou činnost na sebe, aby ostatním nemusel platit autorské honoráře.

Během těchto tří let se Nugent ukázal jako kytarový hrdina fanoušků hard rocku, z nichž mnozí vůbec nevěděli o jeho dlouhém působení u Amboy Dukes. Tato sestava kapely vydala multi-platinové živé album Double Live Gonzo! (1978), a také hodně cestovala až do svého rozpadu v roce 1978, kdy sv. Holmes a Grange odešli. Nahradili je Charlie Huhn a Dave Kiswiney. Davies odešel kolem roku 1982 poté, co ještě natočil alba Weekend Warriors (1978), State of Shock (1979), Scream Dream (1980) a Intensities in 10 Cities (1981). Album „Intensities in 10 Cities“ obsahuje kontroverzní píseň „Jailbait“. 8. července 1979 byl Ted v rockovém rozhlasovém programu King Biscuit Flower Hour, což bylo původní Tedův koncert Live at Hammersmith '79, který byl natočen během druhého setu noci v londýnském Hammersmith Odeon v roce 1979. Album s tímto materiálem vyšlo v roce 1997.

V období 1982–1989 vydal Nugent řadu sólových alb (jejíž hodnocení u kritiků a prodej mírně poklesly) a také začal zaujímat významnější rolijako zpěvák. V roce 1989 nastoupil do superskupiny Damn Yankees, kde působili Jack Blades (basa / zpěv, Night Ranger), Tommy Shaw (kytara / zpěv, Styx) a Michael Cartellone (bicí). Album Damn Yankees (1990) bylo hitem, který v USA získal dvojnásobnou platinu díky baladě „High Enough“.

Po návratu k sólové kariéře vydal Nugent v roce 1995 Spirit of the Wild, své nejlépe hodnocené album. Album také znamenalo návrat Dereka St. Holmese do Tedovi studiové kapely. V 90. letech vyšla také řada archivních vydání, která udržovala Nugentovo jméno v povědomí. Začal také hostovat v rozhlasové show v Detroitu na WWBR-FM a převzal vlastnictví několika podniků souvisejících s lovem. Vytvořil také několik televizních pořadů. V roce 2006 byl Ted Nugent zvolen do síně slávy Michigan Rock and Roll Legends.

4. července 2008, hrál v hudebním divadle DTE Energy v Clarkstonu v Michiganu Ted Nugent svůj 6000. koncert. Derek St. Holmes (původní zpěvák kapely Ted Nugent), Johnny Bee Badanjek (bubeník Mitch Ryder a The Detroit Wheels) a Nugetův učitel na kytaru z roku 1958, Joe Podorsek, vystoupili společně s Nugentem. V dubnu 2011 Nugent oznámil, že bývalý frontman Derek St. Holmes by se měl připojit k jeho kapele kapele na Nugentově turné I Still Believe Tour.

Soukromý život

Nugent je fanoušek hokejových Detroit Red Wings, basketbalových Detroit Pistons, fotbalových Detroit Lions a baseballových Detroit Tigers. Oblékl tričko Detroit Pistons z éry Bad Boys v hudebním videu Damn Yankees pro skladbu „Come Again“. Trpí ztrátou sluchu, v rozhovoru z roku 2007 uvedl: „Ucho není příliš v pořádku, zejména pokud jde o hluk pozadí, ale je to malá cena, kterou jsem musel zaplatit. Věřte mi, že ta cesta stála za to.“

Dvě ženy obvinily Nugenta ze sexuálního vztahu, když jim bylo méně než 18 let. V roce 1978 Nugent navázal vztah se 17letou havajskou rodáčkou Pele Massouvou. Věk sexuálního souhlasu na Havaji v té době byl 16 let, ale kvůli věkovému rozdílu se nemohli vzít. Aby to obešel, připojil se Nugent k Massovým rodičům při podepisování dokumentů, aby se stal jejím zákonným zástupcem. V rámci The Joe Rogan Experience Nugent popřel, že by někdy měl romantické vztahy s nezletilými dívkami, kromě doby, kdy byl sám nezletilým. To je v rozporu s tím, co Nugent řekl předtím v epizodě Behind the Music, kde se přiznal k několika aférám s nezletilými dívkami. Navíc je jeho píseň „Jailbait“ o tom, že by chtěl mít sex s 13letou dívkou.

Nugent byl dvakrát ženatý a má šest dětí se čtyřmi ženami. Na konci 60. let, před prvním manželstvím, měl Nugent chlapce (Ted Mann) a dívku, kteří byli v dětství dáni k adopcí. To se stalo veřejně známým až v roce 2010. Sourozenci byli adoptováni samostatně a neměli spolu žádný kontakt. Syn se dozvěděl identitu svého rodného otce v roce 2010 prostřednictvím snahy své sestry navázat kontakt s ním a jejich biologickými rodiči. Podle zpravodajské zprávy Nugent v průběhu let diskutoval o existenci těchto dětí se svými dalšími dětmi. Svou první manželkou Sandrou Jezowski byl ženatý v letech 1970 až 1979. Měli dvě děti, syna Theodora Tobiase „Tobyho“ Nugenta a dceru Sashu Nugenta. Sandra zemřela při autonehodě v roce 1982. Podruhé se oženil s Sheman Dezielovou, kterou potkal, když byl hostem v Detroitu na WLLZ-FM, kde byla členkou zpravodajského personálu. Vzali se 21. ledna 1989. Společně mají jedno dítě, syna Rocco Winchester Nugenta. V roce 2005 Nugent souhlasil, že bude platit 3 500 $ měsíčně na výživu syna, kterého měl s Karen Gutowskou, zatímco on byl ženatý s Deziel.

Od 70. let propaguje Nugent protidrogové a protialkoholické postoje. Byl uváděn jako příklad v hnutí straight edge, což je životní styl spojený s punk rockem, který se vyvinul na počátku 80. let a odrazuje od užívání drog a alkoholu. Henry Rollins, zpěvák skupiny Black Flag, uvádí, že se spolu s přítelem Ianem MacKayem (zpěvák skladby Minor Threat a autor písně „Straight Edge“, která dala tomuto hnutí název) inspirovali Nugentem během svých středoškolských let v 70. letech, kdy byl jedinou významnou rockovou hvězdou, která se veřejně vyhýbala užívání drog: „Četli sme o Nugem a věc, která na nás opravdu zapůsobila, byla skutečnost, že nepil, nekouřil ani nedrogoval." Nugent je celostátním mluvčím programu Vzdělávání proti zneužívání drog (DARE). V roce 2015 ale Nugent prohlásil, že podporuje legalizaci marihuany pro lékařské použití a vse roce 2018 přiznal, že pije „trochu vína“.


Dílo

S Amboy Dukes (studiová alba)

The Amboy Dukes (1967)

Journey to the Center of the Mind (1968)

Migration (1969)

Marriage on the Rocks/Rock Bottom (1970)

Call of the Wild (1973)

Tooth Fang & Claw (1974)


Sólově (studiová alba)

Ted Nugent (1975)

Free-for-All (1976)

Cat Scratch Fever (1977)

Weekend Warriors (1978)

State of Shock (1979)

Scream Dream (1980)

Nugent (1982)

Penetrator (1984)

Little Miss Dangerous (1986)

If You Can't Lick 'Em...Lick 'Em (1988)

Spirit of the Wild (1995)

Craveman (2002)

Love Grenade (2007)

Shutup & Jam! (2014)

The Music Made Me Do It (2018)

Detroit Muscle (2022)