ZZ TOP

Historie

Zajímavosti

ZZ TOP


Původ:Houston, Texas, USA
Aktivní roky:1969 - současnost
Styl:blues rock, hard rock, boogie rock, jižanský rock, blues
Vydavatelé:American, RCA, Warner Bros., London
Web:zztop.com

Historie

ZZ Top je americká rocková skupina, která vznikla v roce 1969 v Houstonu v Texasu. Kapelu tvořili 51 let zpěvák a kytarista Billy Gibbons, bubeník Frank Beard a zpěvák a baskytarista Dusty Hill, a to až do Hillovy smrti v roce 2021. ZZ Top si vytvořili charakteristický zvuk založený na Gibbonsově bluesovém kytarovém stylu a Hillově a Beardově rytmické sekci. Oblíbení jsou díky svým živým vystoupením, mazaným a vtipným textům a podobnému vzhledu Gibbonse a Hilla, kteří byli málokdy vidět bez dlouhých vousů, slunečních brýlí a klobouků.

ZZ Top vznikli po zániku Moving Sidewalks, Gibbonsovy předchozí kapely. Během jednoho roku členové podepsali smlouvu s London Records a vydali ZZ Top's First Album (1971). Následovaly desky Tres Hombres (1973) a Fandango! (1975), a singly z těchto alb, "La Grange" a "Tush", získaly rozsáhlé rádiové vysílání. V polovině sedmdesátých let se skupina stala v Severní Americe známou díky svému živému vystupování, jehož vrcholem byla vystoupení v rámci Worldwide Texas Tour v letech 1976-1977, které mělo úspěch u kritiky i komerční.

Po přestávce se ZZ Top vrátili v roce 1979 s novým hudebním směrem a image, kdy Gibbons a Hill nosili sluneční brýle a shodné vousy až na hruď. S albem El Loco (1981) začala skupina experimentovat se syntezátory a bicími automaty. S alby Eliminator (1983) a Afterburner (1985), která spojovala vlivy nové vlny, punku a tanečního rocku, si vytvořili mainstreamovější zvuk a získali si mezinárodní přízeň. Popularita videoklipů k těmto albům, včetně videoklipů k písním "Gimme All Your Lovin'", "Sharp Dressed Man" a "Legs", pomohla kapele dostat se na televizní kanál MTV a učinila z ní jednoho z nejvýznamnějších umělců v popkultuře 80. let. Turné Afterburner Tour stanovilo rekordy jako nejnavštěvovanější a nejvýdělečnější koncertní turné roku 1986. Poté, co skupina získala další uznání vydáním desátého alba Recycler (1990) a doprovodného turné, pokračovala se střídavými úspěchy v experimentování na albech Antenna (1994), Rhythmeen (1996), XXX (1999) a Mescalero (2003). Naposledy vydali La Futura (2012) a Goin' 50 (2019), kompilační album k 50. výročí založení skupiny. V době Hillovy smrti v roce 2021 se ZZ Top stali nejdéle fungující kapelou s nezměněnou sestavou v historii populární hudby, na Hillovo přání ho na baskytaru nahradil jejich dlouholetý kytarový technik Elwood Francis.

ZZ Top vydali 15 studiových alb a po celém světě jich prodali odhadem 50 milionů kusů, získali tři ceny MTV Video Music Awards a v roce 2004 byli členové kapely uvedeni do Rock and Rollové síně slávy. V roce 2015 časopis Rolling Stone zařadil Gibbonse na 32. místo nejlepších kytaristů všech dob. Členové kapely podporovali kampaně a charitativní organizace včetně Childline, dětské výzkumné nemocnice St Jude a sbírky pro Delta Blues Museum.

Začátky (1969-1972)

Původní sestava vznikla v Houstonu a tvořili ji Gibbons, baskytarista/organista Lanier Greig a bubeník Dan Mitchell. Název kapely byl Gibbonsův nápad. Kapela měla malý byt polepený koncertními plakáty a on si všiml, že mnoho jmen účinkujících používá iniciály. Gibbons si všiml zejména B. B. Kinga a Z. Z. Hilla a napadlo ho spojit je do "ZZ King", ale považoval to za příliš podobné původnímu názvu. Pak ho napadlo, že "King jde nahoru", což ho přivedlo k "ZZ Top".

ZZ Top řídil Bill Ham, rodák z Waxahachie v Texasu, který se s Gibbonsem spřátelil o rok dříve. Svůj první singl "Salt Lick" vydali v roce 1969 a strana B obsahovala píseň "Miller's Farm". U obou písní byl jako autor uveden Gibbons. Ihned po nahrání "Salt Lick" nahradil Greiga baskytarista Billy Ethridge, spoluhráč Stevieho Raye Vaughana, a Mitchella Frank Beard z American Blues. Kvůli nezájmu velkých amerických nahrávacích společností přijali ZZ Top nahrávací smlouvu s London Records, americkou pobočkou britského vydavatelství Decca Records. Ethridge, který nechtěl podepsat nahrávací smlouvu, ze skupiny odešel a na konci roku 1969 ho nahradil Dusty Hill, spoluhráč Franka Bearda z American Blues. V té době bylo všem třem členům kapely 20 let. Poté, co se Hill přestěhoval z Dallasu do Houstonu, podepsali ZZ Top v roce 1970 smlouvu s Londýnem. Svůj první společný koncert odehráli 10. února 1970 v sále Knights of Columbus v texaském Beaumontu. Vystoupení objednal rozhlasový moderátor KLVI Al Caldwell, který se také podílel na vysílání prvních nahrávek skupiny.

Kromě toho, že Gibbons převzal roli lídra skupiny, stal se také hlavním textařem a hudebním aranžérem. S pomocí Hama a inženýra Robina Hooda Brianse vyšlo první album ZZ Top's First Album (1971), na němž se projevil humor kapely, "barrelhouse" rytmy, zkreslené kytary, dvojsmysly a narážky. Hudba a písně odrážely bluesové vlivy. Po debutovém albu skupina vydala album Rio Grande Mud (1972), z něhož vzešel singl "Francine", první singl kapely, který se dostal do hitparád.


První desetiletí a charakteristický zvuk (1973-1982)

V roce 1973 vydala skupina album Tres Hombres, které se začátkem roku 1974 dostalo na 8. místo v žebříčku alb Billboard 200. Zvuk alba byl výsledkem rytmické podpory, kterou poskytovali Hill a Beard, a Gibbonsova "vrčivého" kytarového tónu. Stephen Thomas Erlewine napsal, že album "přineslo ZZ Top jejich první desku v Top Ten a udělalo z nich hvězdy". Na albu se objevila boogieová skladba "La Grange" (napsaná o Chicken Ranch, nechvalně proslulém nevěstinci v texaském La Grange, který inspiroval i muzikál The Best Little Whorehouse in Texas). Na následném turné skupina odehrála vyprodané koncerty v USA. Během tohoto turné nahráli ZZ Top živé skladby, které zaplnily jednu stranu alba Fandango! z roku 1975. Album, které obsahovalo také jednu stranu nových studiových písní, se dostalo do první desítky; singl "Tush" se umístil na 20. místě žebříčku Billboard Hot 100.

V květnu 1976 zahájila kapela turné Worldwide Texas Tour na podporu alba Fandango!, které pokračovalo až do roku 1977 a během 18 měsíců zahrnovalo 98 koncertů. Album Tejas, nahrané během přestávky v turné a vydané v listopadu 1976, bylo posledním albem ZZ Top v rámci smlouvy s London Records. Nebylo tak úspěšné ani tak pozitivně přijaté jako jejich předchozí dva počiny, ale dosáhlo 17. místa v žebříčku Billboard 200. Singly z alba Tejas, "It's Only Love" a "Arrested for Driving While Blind", se ale nedostaly do Top 40 žebříčku Billboard Hot 100.

Po Worldwide Texas Tour si skupina dala téměř dvouletou pauzu, zatímco se Beard potýkal s drogovou závislostí. Gibbons odcestoval do Evropy, Beard na Jamajku a Hill do Mexika. Hill také strávil toto období prací na letišti v Dallasu, protože říkal, že se chce "cítit normálně" a "uzemnit se" po letech strávených koncertováním. V roce 1979, kdy se skupina vrátila, aby nahrála nové album, měli Gibbons a Hill vousy dlouhé až na hruď. ZZ Top podepsali smlouvu s Warner Bros. Records a koncem roku 1979 vydali album Degüello. Jejich hitové singly z tohoto období, "Cheap Sunglasses" a "Pearl Necklace", ukázaly modernější zvuk.

Ačkoli se album Degüello stalo platinovým, v žebříčku Billboard se dostalo pouze na 24. místo. Z alba vzešly dva populární singly, "I Thank You", coververze skladby Davida Portera a Isaaca Hayese, kterou původně nahráli Sam & Dave, a originál skupiny "Cheap Sunglasses". Kapela zůstala oblíbenou koncertní atrakcí a absolvovala turné na podporu alba.

V dubnu 1980 ZZ Top poprvé vystoupili v Evropě, a to v německém hudebním televizním pořadu Rockpalast (později zařazeném na DVD Double Down Live: 1980 & 2008 z roku 2009) a v pořadu BBC The Old Grey Whistle Test. Kapela sdílela studio BBC s anglickou elektronickou skupinou Orchestral Manoeuvres in the Dark (OMD), která podle Gibbonse "byla skvělá". Inspirováni OMD zavedli ZZ Top do své živé show trhavý taneční styl a začali experimentovat se syntezátory, které se výrazně objevily na albu El Loco z října 1981. Album se umístilo na 17. místě žebříčku Billboard a obsahovalo singly "Tube Snake Boogie", "Pearl Necklace" a "Leila".


Eliminator, Afterburner, a Recycler (1983–1991)

Na albu Eliminator, vydaném v březnu 1983, posunul Gibbons kapelu modernějším směrem. Album obsahovalo dva singly v Top 40 ("Gimme All Your Lovin'" a "Legs") a dva další Top rockové hity ("Got Me Under Pressure" a "Sharp Dressed Man"), přičemž rozšířený taneční mix skladby "Legs" se umístil na 13. místě v žebříčku Club Play Singles. Album se stalo kriticky i komerčně úspěšné, prodalo se ho více než 10 milionů kopií a zároveň se umístilo na 9. místě v americkém popovém žebříčku Billboard. Je to jediné album ZZ Top, které v USA dosáhlo statusu diamantového alba.

Několik videoklipů z alba pravidelně rotovalo na MTV a přilákalo mnoho nových fanoušků. Skupina získala své první MTV Video Music Awards v kategoriích Nejlepší skupinový videoklip za skladbu "Legs" a Nejlepší režie za skladbu "Sharp Dressed Man". Videoklipy byly zařazeny do jejich videoklipu Greatest Hits, který později vyšel na DVD a rychle se stal multiplatinovým.

Eliminator si zachoval Gibbonsův charakteristický kytarový styl a zároveň přidal prvky hudby nové vlny; jako vliv na album byla uváděna elektronická skupina Depeche Mode. Při skládání písní Gibbons úzce spolupracoval s inženýrem Lindenem Hudsonem ve zkušebně skupiny v Texasu, kde nastavil rychlejší tempo pomocí bicích automatů a syntezátorů. Na hlavní nahrávací seance v Memphisu opět dohlížel Terry Manning, který ve spolupráci s Gibbonsem nahradil většinu příspěvků Hilla a Bearda. Zpěvák Jimi Jamison se připojil k Manningovi a poskytl albu doprovodné vokály. Stage manager David Blayney popsal, že Hudson spoluvytvářel většinu materiálu na albu, aniž by za to obdržel uznání. Kapela nahrála Hudsonovu píseň "Thug" bez povolení a nakonec mu v roce 1986 zaplatila 600 000 dolarů poté, co u soudu prokázal, že je držitelem autorských práv.

Přestože se ho prodalo méně kopií než alba Eliminator, album Afterburner (1985) se nejvýše postaveným albem ZZ Top (4. místo v americkém žebříčku Billboard), s prodejem pěti milionů kopií. Všechny singly z albva se dostaly do Top 40, přičemž skladby "Sleeping Bag" a "Stages" se dostaly na první místo v žebříčku Mainstream Rock. Videoklip k písni "Velcro Fly" natočila popová zpěvačka Paula Abdul.

V roce 1987 vydala kapela album The Six Pack, kolekci prvních pěti alb plus El Loco. Alba byla zremixována s novými bicími a kytarovými efekty pro "modernější" zvuk podobný albu Eliminator.

Recycler, vydané v roce 1990, bylo posledním studiovým albem ZZ Top pod smlouvou s Warner Records. Recycler byl také posledním dílem výrazné zvukové trilogie v katalogu kapely, který znamenal návrat k jednoduššímu bluesovému zvuku řízenému kytarou s menším množstvím syntezátorů a popových odskoků než předchozí dvě alba. Tento krok zcela nevyhovoval fanouškovské základně, kterou si vybudovaly desky Eliminator a Afterburner, a přestože album dosáhlo platinového statusu, nikdy nedosáhlo prodejnosti těchto alb. Nicméně singl "My Head's in Mississippi" se v tom roce dostal na první místo žebříčku Billboard Album Rock Tracks.


Smlouva s RCA (1992-2003)

V roce 1992 vydalo vydavatelství Warner album ZZ Top Greatest Hits spolu s novou skladbou "Gun Love" ve stylu Rolling Stones a videoklipem "Viva Las Vegas" s elvisovskými motivy. V roce 1993 uvedli ZZ Top do Rock and Rollové síně slávy skupinu Cream, která na ně měla velký vliv.

V roce 1994 skupina podepsala smlouvu s RCA Records v hodnotě 35 milionů dolarů a vydala milionové album Antenna. Následující alba RCA, Rhythmeen (1996) a XXX z roku 1999 (druhé album obsahující živé skladby) se prodávala také dobře, ale nedosáhla takové úrovně jako dříve. V roce 2003 vydali ZZ Top poslední album u RCA, nazvané Mescalero, hutné album s drsnou Gibbonsovou kytarou a obsahující skrytou skladbu - coververzi písně "As Time Goes By". V rámci poločasové show Super Bowlu XXXI v roce 1997 zahráli ZZ Top skladby "Tush" a "Legs".

V roce 2003 vyšla obsáhlá kolekce čtyř CD s nahrávkami z let působení v Londýně a u Warner Bros. s názvem Chrome, Smoke & BBQ. Obsahovala první singl kapely (strana A a strana B) a několik raritních skladeb strany B, dále rozhlasovou propagaci z roku 1979, živou skladbu a několik rozšířených verzí největších hitů MTV v tanečních mixech. Zařazeny byly také tři skladby skupiny Moving Sidewalks Billyho Gibbonse, která působila v době před ZZ Top.Síň slávy, La Futura a následné události (2004-2018)

V roce 2004 byla skupina ZZ Top uvedena do Rock and Rollové síně slávy. Uváděcí řeč pronesl Keith Richards z Rolling Stones. Kapela krátce vystoupila a zahrála skladby "La Grange" a "Tush". také se začaly připravovat rozšířené a remasterované verze původních studiových alb ze 70. a 80. let. Tato vydání, prodávaná jako "Remastered and Expanded", obsahují další živé skladby, které na původních nahrávkách nebyly. Dosud byla vydána tři taková CD (Tres Hombres, Fandango! a Eliminator). První dvě byla vydána v roce 2006 a používají původní mixy bez echa a bicích automatů. Sběratelská edice CD/DVD Eliminator, která oslavuje 25. výročí vydání kultovního alba skupiny s diamantovým certifikátem RIAA, vyšla 10. září 2008. Vydání obsahuje sedm bonusových skladeb a bonusové DVD, včetně čtyř televizních vystoupení z The Tube v listopadu 1983.

V závěrečný večer 22. března 2009 kapela vystoupila na Houston Livestock Show and Rodeo 2009 a v červenci se objevila v pořadu Storytellers na stanici VH1, kde oslavovala čtyři desetiletí svého nahrávání.

V srpnu 2011 Billy Gibbons v rozhovoru uvedl, že nové album bylo nahráno, přičemž počáteční nahrávání probíhalo v Malibu v Kalifornii a poté se přesunulo do Houstonu, ale zatím nebylo pojmenováno a musí být ještě smícháno a zmasterováno. Gibbons uvedl, že předpokládané datum vydání bylo někdy v březnu nebo dubnu 2012, ale později bylo oznámeno datum vydání koncem léta nebo začátkem podzimu. Album s názvem La Futura následně vyšlo 11. září 2012 a produkoval jej Rick Rubin. První singl z alba, "I Gotsta Get Paid", debutoval v reklamní kampani na whisky Jeremiah Weed a objevil se na soundtracku k filmu Battleship. Samotná píseň je interpretací skladby "25 Lighters" texaského hiphopového DJe DMD a rapperů Lil' Keke a Fat Pat. První čtyři písně z alba La Futura debutovaly 5. června 2012 na EP nazvaném Texicali. Na album měl velký vliv i DJ Screw, zejména proto, že Gibbons i Screw koncem 90. let spolupracovali s inženýrem G. L. Moonem.

Dne 3. března 2015 skupina zahájila severoamerické turné koncertem v Red Bank ve státě New Jersey v divadle Count Basie Theatre. Po přeložených termínech a dodatcích turné zakončila 27. srpna koncertem v Highland Parku ve státě Illinois v Ravinia Pavilion, kde předskakovala kapele Blackberry Smoke. Na sedmi koncertech turné se k ZZ Top připojil Jeff Beck.

Dne 9. září 2016 vydali ZZ Top nové živé album s názvem Tonite at Midnight. V roce 2017 ZZ Top ohlásili turné "2017 Tonnage Tour", které mělo trvat od 19. února do 14. března, avšak několik posledních koncertů turné byli nuceni zrušit kvůli onemocnění baskytaristy Dustyho Hilla. V roce 2018 kapela ohlásila šestidenní koncertní šňůru v Las Vegas, která se měla konat v hotelu Venetian od 20. dubna 2019.


Nové album a smrt Hilla (2019-současnost)

V dubnu 2020 Gibbons řekl deníku Las Vegas Review-Journal, že kapela rozjela další kolo šílených zvuků pro příští desku ZZ". 21. června 2020 Gibbons vyjádřil zájem, aby se na albu objevil kytarista Jeff Beck.

V červenci 2021 byl Hill nucen opustit turné po zranění kyčle. ZZ Top bez něj vystoupili v klubu Village Commons v New Lenox ve státě Illinois, kde na baskytaru hrál Hillův kytarový technik Elwood Francis. O pět dní později, 28. července, kapela oznámila že Hill zemřel ve svém domě v Houstonu ve věku 72 let. Jeho manželka později uvedla, že trpěl chronickým zánětem křížové kosti. Gibbons potvrdil, že kapela bude na Hillovo přání pokračovat s Francisem. Hill již nahrál baskytaru a zpěv pro nadcházející album ZZ Top.


Zajímavosti

ZZ Top se objevili v epizodní roli ve filmu Návrat do budoucnosti, část III jako kapela ze starého západu, kde hráli akustickou verzi své písně "Doubleback" s velkou houslovou kapelou. ZZ Top hráli na Super Bowlu XXXI v roce 1997 spolu s Blues Brothers a Jamesem Brownem. Vystoupili také na zápase Orange Bowl v Miami v roce 2008 a na závodě Auto Club 500 NASCAR na dráze Auto Club Speedway ve Fontaně v Kalifornii. Dne 23. června 2008 oslavili vydání svého prvního koncertního DVD s názvem Live from Texas světovou premiérou, speciálním vystoupením a charitativní aukcí v Hard Rock Cafe v Houstonu. 24. června 2008 bylo DVD oficiálně vydáno. Uvedené vystoupení bylo vybráno z koncertu natočeného v Nokia Theater v Grand Prairie v Texasu 1. listopadu 2007.

Dne 22. ledna 2010 Billy Gibbons doprovázel Willa Ferrella a další při hraní písně "Free Bird" od Lynyrd Skynyrd v posledním vystoupení Conana O'Briena v Tonight Show. O'Brien se přidal na kytaru.

V červnu 2011 se v různých médiích objevily zprávy, že nová píseň "Flyin' High" bude debutovat ve vesmíru. Astronaut a přítel kapely Michael Fossum dostal vydaný singl k poslechu během své cesty na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Dne 4. června 2014 zahájili ZZ Top slavnostní předávání cen CMT a společně s Lukem Bryanem a Florida Georgia Line zahráli píseň "La Grange".

Deník Guardian popsal ZZ Top jako "částečně tradiční, částečně protikladnou kapelu a součást hlubokého švu texaské podivnosti, který se táhne od 13th Floor Elevators až po Butthole Surfers." Texas Monthly popsal jejich hudbu jako "hlasitou, machistickou, mastnou a zkreslenou" s "nenapravitelnými misogynními odkazy". Na počátku 80. let ZZ Top přijali syntezátory a bicí automaty a inspirovali se britskými elektronickými kapelami, jako jsou Orchestral Manoeuvres in the Dark a Depeche Mode (přičemž od prvně jmenovaných odvozovali své taneční pohyby). Hill a Gibbons fungovali jako jakýsi dvojčlenný soubor, vypadali podobně a používali jednoduchou pódiovou choreografii, kterou Hill popisoval jako "nízkoenergetickou, vysoce efektní". Hudba ZZ Top byla klasifikována jako blues rock, hard rock, boogie rock, jižanský rock blues a texaské blues.