Chuck Berry

Biografie

Dílo

Odkaz

Biografie

Charles Edward Anderson „Chuck“ Berry

* 18.října 1926 v St. Louis, ve státě Missouri, USA

+ 18.března 2017 ve Wentzville, ve státě Missouri, USA

Dětství a hudební začátky

Narodil se v St. Louis ve státě Missouri jako čtvrté z šesti dětí. Vyrůstal v severní části St. Louis, často přezdívané „The Ville“, kde žilo mnoho lidí ze střední vrstvy té doby. Jeho otec Henry pracoval pro blízkou baptistickou církev. Jeho matka Martha byla ředitelkou školy. Skutečnost, že žil v rodině, která patřila ke střední vrstě, mu umožnila věnovat se svému zájmu, hudbě, již od útlého věku. Jeho první veřejné vystoupení proběhlo ještě když studoval na škole Sumner. Jen o tři roky později, v roce 1944, to chodil stále ještě na na Sumner, byl zatčen a odsouzen za ozbrojené loupeže. Vyloupil tři obchody v Kansas City a s přáteli odcizil auto. Ve své autobiografii řekl, že se jeho auto rozbilo a on byl poté donucen si ukrást jiné. Zastavil projíždějící auto a zamířil na jeho řidiče nefukční pistoli. Byl poslán do Intermediate Reformatory for Young Men v Algoa poblíž Jefferson City (Missouri). Zde založil pěvecké kvarteto a boxoval. Kvarteto bylo natolik kvalitní, že jim orgány umožnily vystupovat i mimo vazební zařízení. V den svých 21. narozenin v roce 1947 byl propuštěn z vězení.

28. října 1948 se oženil s Themettou Suggs a dne 3. října 1950 se jim narodila dcera Darlin Ingrid Berry. Berry v té době pracoval jako dělník ve dvou automobilových továrnách a jako správce domu, kde s rodinou bydlel. Vydělával dostatečné množství peněz, aby si v roce 1950 koupil malý třípokojový domek s vanou na Whittier Street. Dům je v současné době zapsán Národním registru historických budov jako Chuck Berry House. Počátkem padesátých let začal spolupracovat s lokálními skupinami v místních barech, což byl další zdroj příjmů pro jeho rodinu. Již od útlého věku hrál blues a používal kytarové riffy a různé netradiční pohyby inspirované T-Bone Walkerem. Dostal několik kytarových lekcí od Ira Harrise, který položil základ pro jeho kytarový styl.Počátkem roku 1953 Berry začal hrát s triem klavíristy Johnnie Johnsona, s tím spolupracoval i v pozdější době. Skupina hrála pomalé písně a blues, nejpopulárnější žánr mezi bělochy bylo country. Berryho herectví spolu s mixem country melodií a R&B melodií, zpívaných ve stylu Nat King Cole, nastaveného na hudbu Muddy Waters, přineslo širší publikum, zvláště bohaté bílé lidi.

Ranná kariéra

V květnu roku 1955 odcestoval Berry do Chicaga, kde se setkal s Muddy Watersem, který mu pomohl kontaktovat Leonarda Chesse z Chess Records. Berry si myslel, že jeho bluesová hudba by Chesse mohla zaujmout, ale Chess byl větším fanouškem Berryho adaptací tradiční písně „Ida Red“. 21. května 1955 ji Berry nahrál pod názvem „Maybellene“, přičemž ho doprovázeli Johnnie Johnson na klavír, Jerome Green (z kapely Bo Diddley) na marakas, Jasper Thomas na bicí a Willie Dixon na basu. "Maybellene" se prodalo přes milion kopií a dosáhlo na vrchol žebříčku rhytm and blues časopisu Billboard. Berry k tomu řekl: „Vyšlo to v ten správný čas, kdy se afroamerická hudba přelévala do popu hlavního proudu.“

Na konci června 1956 dosáhla jeho píseň „Roll Over Beethoven“ čí29. místo v žebříčku Billboard Top 100 a Berry jel na turné jako jeden z „Top Acts of '56“ (hvězdy roku 1956). S Carlem Perkinsem se v té době stali přáteli. Perkins řekl: „Když jsem poprvé slyšel Chucka, věděl jsem, že hp ovlivnila country hudba. Respektoval jsem jeho psaní; jeho nahrávky byly velmi, velmi skvělé.“ Na konci roku 1957 se Berry zúčastnil turné Alana Freeda "Biggest Show of Stars for 1957", což bylo turné po Spojených státech s Everly Brothers, Buddy Hollym a dalšími. Byl hostem na show Guy Mitchella v ABC a zpíval jeho hit „Rock 'n' Roll Music". V produkci hitů pokračoval od roku 1957 do roku 1959, v tomto období zaznamenal více než tucet singlů v žebříčku, včetně hitů US Top 10 „School Days“, „Rock and Roll Music“, „Sweet Little Sixteen“ a „Johnny B. Goode ". Objevil se ve dvou raných rock-and-rollových filmech: Rock Rock Rock (1956) a Go, Johnny, Go! (1959), ve kterých hrál sama sebe. Jeho ztvárnění písně „Sweet Little Sixteen“ na jazzovém festivalu v Newportu v roce 1958 bylo zachyceno ve filmu Jazz on a Summer's Day.

Na konci padesátých let byl Berry vysoce postavenou hvězdou s několika úspěšnými nahrávkami, filmovými vystoupeními a lukrativními turné. Otevřel rasově integrovaný St. Louiský noční klub, Berry's Club Bandstand, a investoval do nemovitostí. Ale v prosinci 1959 byl zatčen na základě zákona Mann Act po obvinění, že měl pohlavní styk se čtrnáctiletou apačskou dívkou Janice Escalantovou, kterou převezl přes státní hranice, aby pracovala v jeho klubu jako servírka. Po dvoutýdenním procesu v březnu 1960 byl odsouzen, pokutován $ 5 000 a odsouzen k pěti letům vězení. Proti rozhodnutí se odvolal a tvrdil, že komentáře a přístup soudce byly rasistické a měli vůči němu předsudky. Odvolání bylo vyhověno a v květnu a červnu 1961 proběhl druhý proces, který vyústil v nové odsouzení a tříletý trest odnětí svobody. Poté, co další odvolání selhalo, si Berry od února 1962 do října 1963 odseděl jeden a půl roku vězení.

Po propuštění z vězení

Když byl Berry v roce 1963 propuštěn z vězení, jeho návrat k nahrávání a hraní se usnadnil, protože britské kapely, zejména skupiny Beatles a Rolling Stones, se o jeho hudbu trvale zajímaly a vydávly cover verze jeho písní. I Ddalší další kapely některé z jeho věcí přepracovaly, například hit Beach Boys z roku 1963 „Surfin 'USA“ používal melodii Berryho „Sweet Little Sixteen“. V letech 1964 a 1965 vydal Berry osm singlů, z nichž tři byly komerčně úspěšné, a dostaly se do top 20 Billboard 100. V letech 1966 až 1969 vydal Berry pět alb pro Mercury Records, včetně svého druhého živého alba Live at Fillmore Auditorium. Ačkoli v tomto období nebyly jeho studiové nahrávky výrazně úspěšné, Berry byla stále špičkovým koncertním lákadlem. V květnu 1964 absolvoval úspěšné turné po Velké Británii, ale když se v lednu 1965 vrátil, jeho chování bylo nevyzpytatelné a náladové a jeho styl používat na turné místní nevyzkoušené kapely a přísná smlouva mu vynesly pověst umělce s kterým není snadné vyjít. Hrál také na velkých akcích v Severní Americe, například na hudebním festivalu Schaefer, v newyorském Central Parku v červenci 1969 a na festivalu Toronto Rock and Roll Revival v říjnu stejného roku.

Zpátky k Chess Records

Berry se vrátil k Chess Records během let 1970 až 1973. Z alba z roku 1970 Back Home nebyly žádné hitové singly, ale v roce 1972 vydal Chess živou nahrávku „My Ding-a-Ling“, novinku, kterou nahrál v jiné verzi jako „My Tambourine“ na jeho LP LP 1968 od St. Louie Frisco. Stala jeho jediným singlem číslo jedna. Živá nahrávka skladeb „Reelin 'a Rockin'“, vydaná jako pokračovací singl ve stejném roce, byla jeho posledním hitemv Top 40 v USA i Velké Británii. Oba singly byly na částečně živém a částečně studiovém albu The London Chuck Berry Sessions. Berryho druhé funkční období u Chess skončilo albem Chuck Berry z roku 1975, po kterém neudělal další studiové album do Rockit pro Atco Records v roce 1979, což by bylo jeho poslední studiové album na dalších 38 let.

Po roce 1970 Berry zužitkovával na turné své dřívější úspěchy. Byl na cestě mnoho let a měl jen svou kytaru Gibson, věřil, že si může najmout kapelu, která jeho hudbu bude znát, ať přijede kamkoli. AllMusic uvedl, že v tomto období se jeho živá vystoupení stávala stále více nevyzpytatelnými,práce s nekvalitními náhradními kapelami se odrazila v nedbalých, rozladěných vystoupeních, což poskvrnilo jeho pověst u mladších fanoušků i "oldtimerů“. V březnu 1972 byl natáčen v televizním divadle BBC v Shepherds Bush pro film Chuck Berry in Concert, který byl součástí 60denního turné podporovaného kapelou Rocking Horse. Mezi mnoha muzikanty, kteří v sedmdesátých letech hráli s Berrym, byli i Bruce Springsteen a Steve Miller, když začínali svou kariéru. Springsteen uvedl v dokumentárním filmu Hail! Hail! Rock 'n' Roll, že Berry nedal kapele žádný seznam skladeb a očekával, že hudebníci ho budou následovat po každém kytarovém úvodu. Berry po vystoupení s kapelou nemluvil. Přesto Springsteen podpořil Berryho znovu, když se objevil na koncertě pro rokenrolovou síň slávy v roce 1995. Na žádost Jimmyho Cartera vystoupil Berry i v Bílém domě 1. června 1979. Turistický styl Berryho a cestování po okruhu „oldies“ v 70. letech (často ho platili místní promotéři), přidalo munici obviněním Internal Revenue Service, že se Berry vyhnul placení daní z příjmu. Berry čelil tresru již potřetí a přiznal se, že se vyhnul federální dani z příjmu z výdělku z roku 1973, což bylo téměř 110 000 $. Novinové zprávy z roku 1979 uváděly jeho společný příjem z roku 1973 (s manželkou) na 374 982 $. V roce 1979 byl odsouzen ke čtyřem měsícům vězení a 1000 hodinám veřejně prospěšných prací - provádění benefičních koncertů.

Poslední roky na cestě

Berry pokračoval v hraní 70 až 100 koncertů ročně i v roce 1980, stále hrál sólově a vyžadoval místní kapelu, aby ho podpořitla. V roce 1986 natočil Taylor Hackford dokumentární film Hail! Hail! Rock 'n' Roll o oslavném koncertu k Berryho šedesátým narozeninám, pořádaném Keithem Richardsem. S Berrym se mimo jiné objevil na jevišti i ve filmu Eric Clapton, Etta James, Julian Lennon, Robert Cray a Linda Ronstadt. Během koncertu hrál Berry na Gibson ES-355, luxusní verzi ES-335, kterou upřednostňoval na svých turné v 70. letech. Richards hrál na černý Fender Telecaster Custom, Cray na Fender Stratocaster a Clapton na Gibson ES 350T, stejný model, jaký použil Berry na svých raných nahrávkách.

V roce 1987 byl Berry obviněna z útoku na ženu v newyorském hotelu Gramercy Park. Byl obviněn z toho, že jí způsobil „tržnou ránu v ústech, která vyžadovala pět stehů, dva volné zuby a [a] pohmoždění obličeje“. Přiznal se k menšímu obvinění z obtěžování a zaplatil pokutu 250 $. V roce 1990 byl žalován několika ženami, které tvrdily, že v koupelně nainstaloval videokameru. Berry tvrdil, že nechal nainstalovat kameru, aby zachytil pracovníka, který byl podezřelý z krádeže. Ačkoli jeho vina nebyla u soudu nikdy prokázána, rozhodl se Berry pro urovnání hromadné žaloby. Jeden z jeho životopisců, Bruce Pegg, odhadoval, že to Berryho stálo přes 1,2 milionu dolarů plus právní poplatky. Jeho právníci uvedli, že se stal obětí spiknutí, které chtěli profitovat z jeho bohatství. Během této doby začal Berry využívat jako svého právního zástupce Wayna T. Schoeneberga. Údajně policejní razie v jeho domě našla intimní videokazety žen, z nichž jedna byla zjevně nezletilá. Při prohlídce bylo také nalezeno 62 gramů marihuany. Byly podány žaloby za používání tvrdých drog a zneužívání dětí. Vzhledem k tomu, že obvinění ze zneužívání dětí byla zrušena, Berry souhlasil s přiznáním viny za přestupek za držení marihuany. Dostal šestiměsíční podmíněný trest odnětí svobody, který mu byl odložen na dva roky a bylo mu uloženo darovat místní nemocnici 5 000 $. V listopadu 2000 čelil Berry právním problémům, když ho žaloval jeho bývalý pianista Johnnie Johnson, který tvrdil, že napsal více než 50 jeho písní, včetně „No Particular Place to Go“, „Sweet Little Sixteen“ a „Roll Over Beethoven“. Případ byl zamítnut, když soudce rozhodl, že od napsání písní uplynulo příliš mnoho času. V roce 2008 Berry cestoval po Evropě se zastávkami ve Švédsku, Norsku, Finsku, Velké Británii, Nizozemsku, Irsku, Švýcarsku, Polsku a Španělsku. V polovině roku 2008 hrál na Virginském festivalu v Baltimoru. Během koncertu na Nový rok 2011 v Chicagu Berry, vyčerpáním omdlel a bylo mu třeba pomoci z pódia.

Berry žil v Ladue,v Missouri, přibližně 16 km západně od St. Louis. Domov měl také v „Berry Parku“ poblíž Wentzville v Missouri, kde žil od 50. let na částečný úvazek a bylo to místo, kde zemřel. Tento dům s bazénem ve tvaru kytary je vidět ve scénách těsně před koncem filmu Hail! Hail! Rock 'n' Roll. Od roku 1996 do roku 2014 pravidelně vystupoval jednu středu v měsíci v Blueberry Hill, restauraci a baru, který se nachází ve čtvrti Delmar Loop v St. Louis. K 90. narozeninám Berry oznámil, že jeho první nové studiové album od Rockit z roku 79 s názvem Chuck bude vydáno v roce 2017. Na jeho první nahrávce po 38 letech hrají i jeho děti Charles Berry Jr. a Ingrid, na kytaru a na harmoniku, a je věnované jeho milované 68leté manželce Toddy

18. března 2017 byl Berry nalezen ve svém domě poblíž Wentzville v Missouri. První respondenti přivolaní na scénu ho nedokázali oživit a jeho osobní lékař ho prohlásil za mrtvého. TMZ zveřejnila na svých webových stránkách zvukový záznam, ve kterém je slyšet operátor 911, jak reaguje na hlášenou srdeční zástavu z Berryho domu. Berryho pohřeb se konal 9. dubna 2017 v The Pageant v Berryho rodném městě St. Louis. Veřejná vzpomínka s rodinou, přáteli a fanoušky proběhla v hudebním klubu The Pageant, kde často vystupoval, s třešňově červenou kytarou přišroubovanou k vnitřnímu víku rakve a s květinovým aranžmá, které zahrnovalo i kytici zaslanou Rolling Stones ve tvaru kytary. Poté se v klubu konala soukromá bohoslužba oslavující Berryho život a hudební kariéru, na kterou rodina pozvala 300 hostů. Gene Simmons z Kiss přednesl improvizovanou řeč, zatímco Little Richard, který měl vést smuteční průvod, se kvůli nemoci nemohl zúčastnit. Předešlou noc mnoho barů v St. Louis uspořádalo v 10 hodin večer hromadný přípitek na Berryho počest. Jeden z Berryho právníků odhadoval, že jeho majetek měl hodnotu asi 50 milionů dolarů, včetně 17 milionů dolarů za hudební práva. Berryho hudební vydavatelství představovalo 13 milionů dolarů z hodnoty majetku. Berry vlastnil zhruba polovinu svých skladatelských titulů (většinou z jeho pozdější kariéry), zatímco BMG Rights Management kontroloval druhou polovinu;v současné době většinu jeho nahrávek vlastní společnost Universal Music Group. V září 2017 společnost Dualtone, která vydala Berryho poslední album, souhlasil se zveřejněním všech svých skladeb ve Spojených státech.


Dílo

Berryho Diskografie je velice rozsáhlá, proto tady zmíním jenom studiová alba. Pro kompletní přehled stačí navštívit tuto stránku na Wikipedii

1957 - After School Session

1958 - One Dozen Berrys

1959 - Chuck Berry Is on Top

1960 - Rockin' at the Hops

1961 - New Juke Box Hits

1964 - Two Great Guitars

1964 - St. Louis to Liverpool

1965 - Chuck Berry in London

1965 - Fresh Berry's

1967 - Chuck Berry's Golden Hits

1967 - Chuck Berry in Memphis

1968 - From St. Louie to Frisco

1969 - Concerto in B. Goode

1970 - Back Home

1971 - San Francisco Dues

1972 - The London Chuck Berry Sessions

1973 - Bio

1975 - Chuck Berry

1979 - Rock It

2017 - Chuck


Odkaz

V roce 1985 byl Berry uveden do Blues Hall of Fame a následující rok byl jedním z prvních hudebníků, kteří byli uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame. K Berrymu bylo uvedeno, že do vývoje rock and rollu přispěl nejen svým zvukem, ale i postojem. Berry byl vyhlášen časopisem Rolling Stone šestým nejlepším kytaristou všech dob v žebříčku 100 nejlepších kytaristů všech dob z roku 2003 (ve stejném žebříčku z roku 2011 se umístil na sedmé příčce), v žebříčku 100 nejlepších zpěváků všech dob se umístil na 41. pozici a v žebříčku Rolling Stone – 100 největších umělců všech dob na pátém místě. Tři z jeho písní („Johnny B. Goode“, „Maybellene“ a „Rock and Roll Music“) jsou v žebříčku 500 Songs that Shaped Rock and Roll (500 písní, které formovaly rock and roll).

Berry, průkopník rock and rollu, měl významný vliv na vývoj hudby i na postoj spojený s životním stylem rockové hudby. S písněmi jako „Maybellene“ (1955), „Roll Over Beethoven“ (1956), „Rock and Roll Music“ (1957) a „Johnny B. Goode“ (1958), Berry zdokonalil a rozvinul rhytm and blues do prvků, díky nimž byl rokenrol charakteristický, s texty, které úspěšně oslovily trh teenagerů pomocí vtipných popisů tance pro dospívající, rychlých aut, života na střední škole a konzumní kultury. Jeho kytarová sóla a jeho herectví měly zásadní vliv na vývoj nastupující rockové hudby. Berry přispěl rockové hudbě třemi věcmi: neodolatelným chvástáním, zaměřením na kytarový riff jako na primární melodický prvek a důrazem na psaní písní jako na vyprávění příběhů. Jeho nahrávky jsou bohatým skladištěm základních lyrických, hereckých a hudebních složek rock and rollu. Kromě Beatles a Rolling Stones nahrálo Berryho písně velké množství dalších významných umělců populární hudby. I když jeho kytarový styl nebyl technicky dokonalý, byl osobitý. Vzal zvukový efekt a bluesové cítění kytaristů, jako byl Carl Hogan a T-Bone Walker, a vytvořil jasný a vzrušující zvuk, který mnoho pozdějších kytaristů uznává jako zásadní vliv na jejich vlastní styl. I Berryho herectví mělo vliv na ostatní rockové kytaristy, zejména na jeho „kachní chůze“, kterou používal už jako dítě k pobavení rodiny a poprvé ji předvedl na prvním vystoupení v New Yorku, kde získala své jméno.

Jeho skladby byly předělány mnoha významnými umělci a skupinami:

Elvis Presley udělal cover písní „Memphis, Tennessee“, „Too Much Monkey Business“, „Johnny B. Goode“ a „Zaslíbená země“.

Jimi Hendrix hrál „Johnny B. Goode“

Beatles skladby „Rock And Roll Music“, „Roll Over Beethoven“ a „Memphis, Tennessee“.

Rolling Stones mimo jiné skladby „Come On“ a „Let It Rock“

The Beach Boys použili melodii ze „Sweet Little Sixteen“ pro „Surfin‘ USA “.

Carl Perkins předělal skladby „Roll Over Beethoven“ a „Johnny B. Goode“

Electric Light Orchestra hráli "Roll Over Beethoven"

Status Quo „You Never Can Tell“ a „Carol“

AC/DC předělali „School Days“

Bryan Adams, Keith Richards a Dave Edmunds hráli „Run Rudolph Run“

Faces hráli „Memphis, Tennessee“

David Bowie mírně změnil „Around and Around“

Yardbirds hráli „Guitar Boogie“ jako „Jeff's Boogie“

The Kinks měli cover „Too Much Monkey Business“

Buddy Holly „Brown Eyed Handsome Man“

a Grateful Dead covered "Around and Around", "Promised Land", „Johnny B. Goode“ a „Let it Rock“


29. července 2011 byla Berry poctěn odkrytím své sochy o výšce 8 stop v Delmar Loop v St. Louis přímo přes ulici od Blue Berry Hill. Berry řekl: „Je to skvělé - opravdu si toho vážím, o tom není pochyb. Tahle pocta se málokdy vzdává. Ale nezasloužím si to.“

Rockový kritik Robert Christgau považuje Berryho za „největšího z rock and rollerů“ a John Lennon řekl: „kdybyste se pokusili dát rock and rollu jiné jméno, dalo by se mu říkat Chuck Berry.“ Ted Nugent řekl: „Pokud neznáte všechny kytarové licky Chucka Berryho, nemůžete hrát na rockovou kytaru.“ Bob Dylan nazval Berryho „Shakespearem rock'n'rollu“. Bruce Springsteen tweetoval: „Chuck Berry byl největším rockovým praktikem, kytaristou a největším autorem čistého rock'n'rollu, který kdy žil.“

Mezi vyznamenáními, která Berry obdržel, byla cena Grammy za celoživotní dílo z roku 1984 a Kennedy Center Honors z roku 2000 za přínos americké kultuře.

Novinář Chuck Klosterman tvrdí, že i za 300 let bude Berry stále ve vzpomínkách jako rockový hudebník, který nejpřesněji zachytil podstatu rokenrolu. Časopis Time uvedl: „Nebyl nikdo jako Elvis. Ale nebyl „rozhodně“ nikdo jako Chuck Berry.“ Časopis Rolling Stone jej nazval „Otcem rock & roll“, který „dal této hudbě její zvuk a postoj i když se celou dobu potýkal s rasismem - a se svými vlastními přestupky.“ Leonard Cohen řekl:„ Všichni jsme poznámky pod čarou ke slovům Chucka Berryho." Kevin Strait, kurátor National Museum of African American History and Culture ve Washingtonu, DC, uvedl, že Berry je „jedním z hlavních zvukových architektů rock and rollu.“

25. června 2019 časopis The New York Times Magazine zařadil Chucka Berryho mezi stovku umělců, jejichž materiál byl údajně zničen při požáru Universal Studios v roce 2008.