Auburn "Pat" Hare

Biografie

Dílo

Biografie

Auburn "Pat" Hare

* 20.prosince 1930 v Cherry Valley, ve státě Arkansas, USA

+ 26.září 1980 v St.Paul, ve státě Minnesota, USA

Patova kytarová hra s bluesovou skupinou Little Junior’s Blue Flames měla velký vliv na rockabilly styl a v šedesátých letech na britské kapely jako Rolling Stones nebo Yardbirds. Často doprovázel na nahrávkách další umělce jako byly Howlin‘ Wolf, James Cotton, Muddy Waters, Bobby Bland a další. Oženil se s Dorothy Mae Goodovou a měl s ní jednoho syna a dvě dcery. V soukromí byl údajně skromný muž, měl ale jeden vážný, a nakonec i fatální, problém, a to byl alkohol. Jeho píseň „Im Gonna Murder My Baby“(jdu zavraždit svou dívku) je o to pikantnější, že Hare v roce 1963 zastřelil svou přítelkyni i policistu, který přišel případ vyšetřit. Zbytek svého života strávil ve vězení, kde založil skupinu Sounds Incarcerated. Ve vězení i zemřel. V roce 1980 podlehl v St.Pauli rakovině plic.Bylo teprve 49 let.

Hare, který byl Afroameričan, se narodil v Cherry Valley v Arkansasu. Často nahrával v Sun Studio v Memphisu v Tennessee, kde vypomáhal jako nájemný hráč muzikantům, jako byl Howlin 'Wolf, James Cotton, Muddy Waters, Bobby Blanda a další. Hare byl jedním z prvních kytaristů, kteří záměrně využívali při své hře efekty zkreslení. V roce 1951 se připojil k bluesové kapele, kterou založil Junior Parker, nazvané Little Junior's Blue Flames. Hrál sólo na elektrickou kytaru ve filmu „Love My Baby“ (1953), který později inspiroval styl rockabilly. Jedním z jejich největších hitů bylo „Next Time You See Me“, která v roce 1957 dosáhla na 5. místo v žebříčku Billboard R & B a 74. v žebříčku Billboard Hot 100.

Jeho kytarové sólo na elektrické bluesové nahrávce Jamese Cottona „Cotton Crop Blues“ (1954) bylo prvním záznamem silně zkreslených akordů, které předjímaly prvky heavy metalové hudby. Podle Roberta Palmera „byl málokdy zaznamenán odvážnější, hnusnější a divočejší zvuk elektrické kytary... První heavy metalová skladba? Řekl bych, že ano, s mírně vyplazeným jazykem.“ Druhá strana singlu byla "Hold Me in Your Arms"; obě písně „představovaly kytarový zvuk tak přehnaný, že s historickým odstupem několika desetiletí to nyní zní jako přímá linka k hrubým, zkresleným tónům, které upřednostňují moderní rockoví hráči.“ Podle Allmusic „to, co je nyní snadno dosažitelné 16letými dětmi na současných efektových pedálech pouhým dupnutím na přepínač, dosáhl Hare svými prsty a otáčením knoflíku hlasitosti na svém zesilovači Sears & Roebuck zcela doprava, dokud reproduktor nekřičel.“

Hare byl údajně v soukromí nenáročný muž (nějakou dobu byl i ženatý s Dorothy Mae Goodovou, se kterou měl syna a dvě dcery), měl však vážný problém s alkoholem. Krátce po nahrávce „Cotton Crop Blues“ nahrál 14. května 1954 svou verzi písně Doctora Claytona z počátků 40. let „I'm Gonna Murder My Baby“, která později vyšla na kompilačním albu Blue Flames: A Sun Blues Collection. Nahrávka obsahuje také power akordy, které zůstávají „nejzásadnější prvkem v moderním rocku“ jako „základní struktura pro vytváření riffů v heavymetalových kapelách“. Podle Roberta Palmera je píseň „tak heavy metalová, jak jen to jde.“ Podle poznámek k nahrávce „I'm Gonna Murder My Baby“ je píseň „dvojnásob morbidní, protože právě to udělal“. V prosinci 1963 Hare zastřelil svou přítelkyni a také zastřelil policistu, který to přišel vyšetřovat. V době svého zatčení hrál v bluesové kapele Muddy Waterse. V kapele jej vystřídal kytarista James „Pee Wee“ Madison. Hare strávil posledních 16 let svého života ve vězení v Saint Paul v Minnesotě, kde založil kapelu Sounds Incarcerated. Zde také v roce 1980 zemřel na rakovinu plic.


Dílo

S Muddy Watersem:

Muddy Waters Sings "Big Bill" (Chess, 1960)

At Newport 1960 (Chess, 1960)