Willie Johnson

Biografie

Biografie

Willie Johnson

* 5.listopadu 1913 v Senatobia, ve státě Mississippi, USA

+ 26.února 1995 v Chicago, ve státě Illinois, USA

Willie Lee Johnson se narodil v Senatobii v Mississippi. Jako kytarista v první kapele pod vedením Howlin' Wolfa se objevil na většině jeho nahrávek v letech 1951 až 1953. Produkoval mírně jazzový, ale drsný zvuk kytary, který byl podpisem všech nahrávek Howlin' Wolf z Memphisu. Johnson také vystupoval a nahrával s dalšími bluesovými umělci z oblasti Memphisu, včetně pianisty Willieho Lova, Willieho Nixe, Junior Parkera, Roscoe Gordona, Bobbyho „Blue“ Blanda a dalších.

Když se kolem roku 1953 Wolf přestěhoval do Chicaga, nemohl přesvědčit Johnsona, aby se k němu přidal. Johnson zůstal v Memphisu ještě několik let a hrál na řadě nahrávek pro Sun Records, včetně spolupráce z roku 1955 se zpěvákem Sammy Lewisem. Skladba „I Feel So Worried“ byla vydaná pod jménem Sammy Lewis s Williem Johnsonem. V době, kdy se Johnson přestěhoval do Chicaga, si Wolf už jako trvalou náhradu najal kytaristu Huberta Sumlina. James Cotton později vzpomínal, že Wolf nahradil Johnsona kvůli jeho nadměrnému pití.

Johnson po usazení v Chicagu příležitostně vystupoval a nahrával s Howlin' Wolf a krátce hrál také v kapele Muddy Waterse, stejně jako řada dalších místních chicagských bluesových hudebníků, včetně J. T. Browna, na přelomu 50. a 60. let. Po zbytek svého života se hudbou více méně neživil, jen příležitostně hrával s kapelami svých starých přátel po Chicagu. Jeho poslední nahrávky byly vytvořeny pro Earwig Music v Chicagu počátkem 90. let. Johnson zemřel v Chicagu 26. února 1995.

V roce 2017 byl Johnson posmrtně uveden do Blues Hall of Fame.