Slovníček

Riot Grrrl

Riot Grrrl

Riot grrrl je undergroundové feministické punkové hnutí, které vzniklo na počátku 90. let 20. století ve Spojených státech v Olympii, ve státě Washington a na severozápadě Pacifiku a rozšířilo se do nejméně 26 dalších zemí. Je to subkulturní hnutí, které spojuje feminismus, punkovou hudbu a politiku. Často je spojováno s třetí vlnou feminismu, která je někdy považována za vyrostlou z hnutí riot grrrl a v poslední době se objevuje ve čtvrté vlně feministické punkové hudby, která se zvedla v roce 2010.

Někdy se také píše, že žánr vychází z indie rocku, přičemž punková scéna sloužila jako inspirace pro hnutí, v němž ženy mohly vyjadřovat hněv, vztek a frustraci, což jsou emoce považované za společensky přijatelné pro muže písničkáře, ale méně obvyklé pro ženy.

Písně Riot grrrl se často zabývaly tématy jako znásilnění, domácí násilí, sexualita, rasismus, patriarchát, třídní systém, anarchismus a posílení postavení žen. Mezi hlavní skupiny, které média s hnutím nejvíce spojují, patří Bikini Kill, Bratmobile, Heavens to Betsy, Excuse 17, Slant 6, Emily's Sassy Lime, Huggy Bear, Jack Off Jill a Skinned Teen. Dále sem patřily queercore skupiny jako Team Dresch a Third Sex.

Kromě jedinečné hudební scény a žánru se riot grrrl stala subkulturou zahrnující DIY etiku, ziny, umění, politické akce a aktivismus. Hnutí se rychle rozšířilo daleko za své hudební kořeny a ovlivnilo živou zinovou a internetovou povahu čtvrté vlny feminismu, doplněnou o místní setkání a organizování zdola s cílem ukončit průřezové formy předsudků a útlaku, zejména fyzické a emocionální násilí vůči všem pohlavím. Riot grrrls jsou známé tím, že pořádají setkání, zakládají pobočky a podporují a organizují ženy v hudbě i umění vytvářené transgender lidmi, homosexuálními jedinci, lesbami a dalšími komunitami.


Riot Grrrl skupiny

7 Year Bitch, Adickdid, Autoclave, Babes in Toyland, Bangs, Bellies, Bette Davis and the Balconettes, Bikini Kill, Bitchslap, Blood Sausage, Bratmobile, Brilliant Colors, Broken Water, Brothers, Budget Girls, Bulimia, Cadallaca, Calamity Jane, Candy Panic Attack, Canopy, Casual Dots, Chaps, Cheesecake, Cold Cold Hearts, Coping Saw, Corey Orbison, Courtney Love (skupina), Death of the Elephant, Delta Dart, Dickless, Dominatrix, Drunk Granny, Emily's Sassy Lime, Erase Errata, Excuse 17, Fever Fever, Fifth Column, Finally Punk, Frantic Spiders, Free Kitten, Frightwig, Golden Starlet, Gossip, Growing Up Skipper, Harum Scarum, Heavens to Betsy, Heartless Martin, Hello Cuca, Hole, Huggy Bear, Husbands 'n' Knives, Jack Off Jill, Julie Ruin, Kaos Klitoriano, Kids Love Lies, L7, Le Tigre, Linus, Lolita Storm, Lucid Nation, Lunachicks, Lungleg, Mambo Taxi, Manic Coughh, Matrimony, Mecca Normal, Meltdown, Menstruaçao Anarquika, Mika Miko, Modern Reveries, New Bloods, Pagan Holiday, Panty Raid, Partyline, Party Weirdo, Pens, Petty Crime, Phantom Pregnancies, Pink Fly, Pussycat Trash, Pussy Riot, Quix*o*tic, Raoul, Red Aunts, Rough Kittens, Scrawl, Shoplifting, Shotgun Won, Shrag, Sister George, Skinned Teen, Skinny Girl Diet, Slant 6, Sleater-Kinney, Spider and the Webs, Spitboy, Sta-Prest, Suture, Swan Island, Tattle Tale, Team Dresch, The Brownies, The Butchies, The Coathangers, The Element of Crime, The Ethical Debating Society, The Fakes, The Frumpies, The Gits, The Quails, The Need, The Scissor Girls, The Shondes, Third Sex, TPM, Trash Kit, Tribe 8, Valerie, Vile Vile Creatures, Violet Violet, Viva Knievel, Voodoo Queens, Wetdog, White Lung, Wild Flag, Witchknot, Woolf, Wargasm (UK), Mucha

,