Ženy v metalu

A

B

C

D

E

F

G

H

Ch

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

Š

T

U

V

W

X

Y

Z


Vlož název:

Dívčí skupiny

Ženy v metalu

Ačkoli v metalové hudbě tradičně převažují muži, v posledních několika desetiletích jsme svědky výrazného nárůstu počtu zpěvaček i ženských metalových kapel. Tyto silné ženské osobnosti se rozhodujícím způsobem zapsaly do hudebního průmyslu a sehrály rozhodující roli v neustálé inovaci metalového žánru, který se stává stále inkluzivnějším výrazovým prostředkem pro miliony fanoušků po celém světě.


A

Lee Aaron

Místo narozeníBelleville, provincie Ontario, Kanada
Datum narození21.7.1962
KapelyLee Aaron

Původem kanadská herečka Lee Aaron (Karen Lynn Greening) byla a stále je známá pro svůj hezký vzhled a silný hlas. V roce 1984 se prosadila s albem Metal Queen a v roce 1989 s albem Bodyrock, která vyšla u vydavatelství Attic Records.

Ačkoli fotky v časopisech pro dospělé a sexy pódiové oblečení možná rozproudily její kariéru, možná také na nějakou dobu ztížily její hudební věrohodnost. Kromě své počáteční zneužívané image je Lee solidní hardrockovou a jazzovou zpěvačkou, držitelkou řady ocenění a matkou, která nadále vystupuje po celém světě.


Carina Alfie

Místo narozeníBuenos Aires, Argentina
Datum narození15.3.1968
KapelyCarina Alfie, Angel, Heironas
Carina je argentinská virtuózní kytaristka. Vydala několik sólových alb, hostovala u Steva Vaie, předskakovala mu a nahrávala v jeho studiu Mothership v Los Angeles. Vydala také dvě instruktážní videa Rock Vital a Rock Vital ll.

Lilian Anerousi

Místo narozeníAthény, Řecko
Datum narození18.0.1989
KapelyAnthology
Od roku 2021 zpěvačka slovenské power metalové skupiny Anthology.

Nicole Ansperger

Místo narozeníStuttgart, Bádensko-Württembersko, Německo
Datum narození10.12.1981
KapelyEluveitie
Od roku 2013 zpěvačka, houslistka a čelistka švýcarské folk metalové skupiny Eluveitie. V roce 2004 hostovala na turné skupiny The Hooters.


B

Andrea Baslová

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelyMemoria, Forgotten Silence
Od roku 2019 zpěvačka progresivní death metalové skupiny Forgotten Silence. V letech 2002-2010 zpívala s kapelou Memoria.

Marta Batinić

Místo narozeníRijeka, Chorvatsko
Datum narození-
KapelyAshes You Leave
Od roku 1998 je jako Marta houslistkou chorvatské death/doom metalové skupiny Ashes You Leave.

Fabiola Bellomo

Místo narozeníPordenone, Friuli-Venezia Giulia, Itálie
Datum narození23.3.1997
KapelyFrozen Crown, Manam, Inira
Od roku 2021 je jako Fabiola 'Sheena' Bellomo kytaristkou italské power metalové skupiny Frozen Crown. V letech 2018-2019 byla členkou italské skupiny Manam, hrající melodický death metal. V roce 2020 se přidala k další italské death metalové smečce Inira.

Jo Bench

Místo narozeníRoyal Leamington Spa, Warwickshire, Anglie
Datum narození1969
KapelyBolt Thrower
Vlastním jménem Jo-Anne Bench. Jo hraje od roku 1987 na baskytaru v deathmetalové kapele Bolt Thrower. Od roku 1984 je vegetariánkou.

Polina Berezko

Místo narozeníMoskva, Rusko
Datum narození14.9.1988
KapelyFlash of Aggression, Grace Disgraced
Polina Berezko je zpěvačkou ruské deathmetalové kapely Grace Disgraced. Její brutálně agresivní styl zpěvu je podobný většině floridských deathmetalových kapel s thrashovými tendencemi. Kapela vydala čtyří dlouhohrající alba.

Pamela Berlinghof

Místo narozeníUSA
Datum narození-
KapelyRitualizer, Midnite Hellion, Twilight Odyssey
P.J. Berlinghof byla vůdčí silou newyorských Twilight Odyssey, kteří bohužel natočili jen jediné album. Její uklidňující a agresivní vokál dokáže nabrat i konejšivější tón, její rejstřík je občas téměř tak jemný jako u Pat Benatar. Momentálně zpívá s americkými Ritualizer.

Lucie Bílá

Místo narozeníKladno, CZE
Datum narození7.4.1966
KapelyRock-Automat, Arakain

Česká popová královna, vlastním jménem Hana Zaňáková, získavala první pěvecké zkušenosti s bigbítovou kapelou Rock-Automat.

V letech 1984–1986 působila též v heavy-trash metalové kapele Arakain, kde s Alešem Brichtou tvořili pěvecké duo. Poté, co se soustředila na sólovou kariéru, z Arakainu odešla, avšak každých pět let s kapelou znovu vystupuje na výročních koncertech.


Kerstin Bischof

Místo narozeníNěmecko
Datum narození17.12.1980
KapelyProject Ava, Lakonia, Xandria

V letech 2008-2009 zpěvačka kapely Xandria.


Anne Boleyn

Místo narozeníCentralia, Washington, USA
Datum narození14.6.1960
KapelyHellion, Détente

Vlastním jménem Anne Hull. V roce 1981 nebo 1982 založila Ann Boleyn spolu s kytaristou Rayem Schenckem, baskytaristou Peytonem Tuthillem a bubeníkem Seanem Kelleym skupinu Hellion. Protože se jim nepodařilo najít zpěváka, Ann Boleyn a Ray Schenck se postarali o vokály. Tehdy také Boleyn přijala své umělecké jméno. V roce 1986 založila vydavatelství New Renaissance Records, které pomohlo rozvinout kariéru tehdy neznámých kapel jako Sepultura, Bathory, Flotsam & Jetsam, At War, Morbid Angel a Wehrmacht.

V roce 2008 se Boleyn objevila na několika hudebních festivalech, kde zpívala s kapelou Détente, kde zaskakovala za Dawn Crosbyovou, která zemřela v roce 1996. Annina hudba, jak vokální, tak instrumentální, se objevila na mnoha soundtracích a reklamách.

Ann Boleyn je pseudonym. Skutečná Ann Boleynová byla druhou manželkou Jindřicha VIII. v Anglii v 16. století.


Melissa Bonny

Místo narozeníMontreux, Vaud, Švýcarsko
Datum narození23.1.1993
KapelyRage of Light, Evenmore, Ad Infinitum

V roce 2016 vystoupila jako hostující zpěvačka na koncertě skupiny Dragonland ve Švýcarsku. Melissa také hostovala jako zpěvačka v písni The Crown nizozemského elektronického hudebního dua Blasterjaxx.


Henriette Bordvik

Místo narozeníLyngdal, Norsko
Datum narození17.11.1984
KapelyAbyssic, Sirenia

Jako Makhashanah je baskytaristkou a zpěvačkou norské doom/death metalové skupiny Abyssic. V letech 2002-2005 zpívala s norskou symfonickou metalovou skupinou Sirenia. Vystupovala také naživo s kapelou Tiamat.


Maria Brink

Místo narozeníNew York, USA
Datum narození18.12.1977
KapelyIn This Moment

Maria Brink je americká zpěvačka a skladatelka, známá především jako frontmanka metalové skupiny In This Moment. Skupina vydala sedm studiových alb a získala čtyři nominace, dvě na Alternative Press Music Awards, jednu na Grammy Awards a jednu na Loudwire Music Awards.

Brink získala ocenění 'Rocková bohyně roku' ve třetím (2013) a pátém (2015) ročníku Loudwire Music Awards, '"Nejžhavější kočka v metalu' v roce 2010, jedna z jedenácti žen v heavy metalu, na kterých záleží podle Yell! Magazine v roce 2012 a časopisem Revolver byla oceněna jako jedna z '25 nejžhavějších holek v hard rocku a metalu'.


Anna Brunner

Místo narozeníNěmecko
Datum narození-
KapelyExit Eden, League of Distortion

Spolu s dalšími třemi zpěvačkami (Amandou Somerville, Marinou La Torraca a Clémentine Delauney) z rockové a metalové scény vystupuje ve skupině Exit Eden, která hraje coververze známých popových a rockových písní. Kapela začala v červenci 2017 zveřejňovat na YouTube první metalově laděné klipy ze svého debutového alba Rhapsodies in Black, které během několika dní dosáhly tisíců zhlédnutí a dostaly se na 15. místo německé albové hitparády.

Na vydání alba spolupracovalo několik hudebníků, zvukařů a producentů z metalové scény, například Simone Simons (Epica), Hardy Krech, Mark Nissen, Johannes Braun, Jim Müller (Kissin' Dynamite) Sascha Paeth (Avantasia, Edguy, Kamelot), Evan K (Mystic Prophecy).


Emily Burton

Místo narozeníUSA
Datum narození-
KapelyFireball Ministry

Zakládající kytaristka americké stoner metalové skupiny Fireball Ministry.C

Julia B. Cadau

Místo narozeníSardínie, Itálie
Datum narození-
KapelyAngel Nation, Night Screamer
Basistka kapel Angel Nation a Night Screamer.

Sabina Classen

Místo narozeníAachen, Severní Porýní-Vestfálsko, Německo
Datum narození27.12.1963
KapelyHoly Moses, Temple of the Absurd, X-Mas Project
Dívčím jménem Sabina Hirtz. V roce 1981 se Classen připojila ke skupině Holy Moses, kde její tehdejší manžel Andy Classen hrál na kytaru, a v roce 1988 uváděla televizní pořad Mosh, který se věnoval heavy metalu. Po rozpadu Holy Moses v roce 1994 založila skupinu Temple of the Absurd. Skupina vydala dvě alba a v roce 2000 se rozpadla. V témže roce se Holy Moses reformovali a fungují dodnes.

Zora Cock

Místo narozeníHolandsko
Datum narození1.4.1991
KapelyBlackbriar
Zakládající členka a zpěvačka holandské gotické/symfonické metalové kapely Blackbriar.

Giulia Juliet Coletti

Místo narozeníItálie
Datum narození-
KapelyTystnaden
Od roku 2017 kytaristka italské gotické metalové skupiny Tystnaden.

Korey Cooper

Místo narozeníKenosha, Wisconsin, USA
Datum narození21.7.1972
KapelySkillet
Korey Cooper je klávesistka, kytaristka a doprovodná zpěvačka v kapele Skillet. Předtím, než se v roce 1999 přidala ke kapele byla členkou kapely Alkeme společně se svojí sestrou a Lori Petersovou (pozdější bubenice Skillet). Korey a její manžel John Cooper se podílejí na skládání většiny písní pro kapelu.

Adrienne Cowan

Místo narozeníHouston, Texas, USA
Datum narození28.1.1995
KapelySeven Spires, Winds of Plague, FirstBourne, Light & Shade, Sascha Paeth's Masters of Ceremony, Avantasia
Vystudovala obor hudební kompozice na Berklee College of Music. Působí také jako hlasová koučka. Zakládající členka mezinárodní power metalové skupiny Light & Shade.

Chaney Crabb

Místo narozeníDes Moines, Iowa, USA
Datum narození-
KapelyEntheos

Zpěvačka americké progresivní deathcorové skupiny Entheos.


Karyn Crisis

Místo narozeníChicago, USA
Datum narození-
KapelyEphel Duath, Crisis, Karyn Crisis' Gospel of the Witches
Tato chicagská rodačka je velmi kreativní a inovativní, v jednu chvíli vystupovala jako malířka, fotografka, návrhářka oblečení a performerka. V roce 1993 pomohla založit kapelu Crisis a předvedla svůj deathový hlas, který v experimentálním způsobu hudebního vyjádření mísí oduševnělý zpěv, mluvené pasáže a growl.

Dawn Crosby

Místo narozeníOxon Hill, Maryland, USA
Datum narození5.4.1963
KapelyAllies, Détente, Fear of God

Lori Dawn Crosby Little (5. dubna 1963 - 15. prosince 1996), průkopnice death/blackového ženského vokálu, začínala na počátku 80. let s heavy metalovou skupinou Allies, ta se ale brzy rozpadla (v roce 1983 natočila své jediné demo). V roce 1984 se podílela na založení thrashové kapely Détente. Kapela nahrála dvě dema, která si získala pozornost vydavatelství a nakonec se přejmenovala na Fear Of God.

Dne 15. prosince 1996 Dawn Crosby zemřela na akutní selhání jater. Od roku 1992 hodně pila. Zbývající hudebníci pokračovali pod názvem Fog ještě několik let, než se jejich cesty rozešly.D

Katy Decker

Místo narozeníUSA
Datum narození-
KapelyMena Brinno, Royal Anguish
Katy Decker byla zpěvačkou death/gotické metalové skupiny Royal Anguish. Mena Brinno je gothic metalová spolupráce Katy Decker a bývalého kytaristy Royal Anguish Mariuse Kozlowského.

Clémentine Delauney

Místo narozeníPaříž, Francie
Datum narození11.2.1987
KapelyVisions of Atlantis, Exit Eden, Serenity, Melted Space, Whyzdom

Clémentine Delauney je francouzská zpěvačka se sopránovým hlasovým rozsahem. Byla doprovodnou vokalistkou rakouské symfonické metalové skupiny Serenity a francouzské operní metalové skupiny Melted Space. Předtím byla od konce roku 2010 do začátku roku 2012 vokalistkou francouzské filharmonické metalové skupiny Whyzdom. V současnosti zpívá v rakouské power metalové skupině Visions of Atlantis.

V roce 2017 Clémentine založila s dalšími třemi zpěvačkami z rockové/metalové scény skupinu Exit Eden: Amandou Somerville (Avantasia, Trillium, HDK), Marinou La Torraca (která Amandu nahradila na některých koncertech festivalové sezóny světového turné Avantasia 2016) a nováčkem Annou Brunner. Kapela vznikla s plánem ukázat světu, že téměř každá klasická píseň se dá přetvořit v solidní metal-rockovou skladbu, což je podobný koncept jako u finských Northern Kings. Seznam skladeb jejich debutového alba nazvaného Rhapsodies in Black obsahuje některé popové hity, jako jsou "Frozen" od Madonny, "Skyfall" od Adele nebo "Paparazzi" od Lady Gaga. Album vyšlo v srpnu 2017 u Napalm Records.


Laura De Luca

Místo narozeníItálie
Datum narození2.7.1980
KapelyTystnaden
Laura nastoupila do Tystnaden ve svých 19 letech jako doprovodná sboristka bez předchozích zkušeností. Italská kapela se ji však rozhodla přijmout jako plnohodnotnou členku a nyní se věnuje dvojímu vokálnímu stylu. Tystnaden mají na italské undergroundové scéně slušný počet příznivců a Laura také hostovala jako doprovodný vokál na albech Elvenking.

Sharon Den Adel

Místo narozeníWaddinxveen, Jižní Holandsko, Nizozemí
Datum narození12.7.1974
KapelyWithin Temptation

Sharon Janny den Adel se narodila 12. července 1974 ve Waddinxveenu. V mládí hodně cestovala, žila nejméně v deseti různých zemích, včetně Indonésie, kde žila od jednoho do šesti let. Podle den Adelové jsou některé pohyby, které dělá během svých koncertů, inspirovány balijskými tanečnicemi, které v té době viděla. Po návratu ze Surinamu do Nizozemska ji spolužáci šikanovali kvůli odlišnému stylu oblékání, účesu a tmavší pleti.

Od čtrnácti let vystupovala s různými kapelami, mimo jiné s bluesrockovou skupinou Kashiro. Spolu se svým partnerem Robertem Westerholtem založila den Adel v roce 1996 skupinu Within Temptation (původně se jmenovala The Portal, ale název byl změněn ještě před první nahrávkou).

Den Adel a její dlouholetý partner Robert Westerholt spolu mají tři děti a v současnosti žijí nedaleko Hilversumu. Sharon nikdy formálně nestudovala zpěv a v rozhovoru z roku 2006 uvedla, že krátce zpívala ve sboru a že je převážně samouk. Sama cvičila tři až čtyři hodiny denně. Její hlasový rozsah je mezzosoprán.

Předtím, než se Within Temptation proslavili, pracovala pro módní společnost, kterou opustila poté, co skupina zaznamenala úspěch s hitem "Ice Queen". Své zkušenosti s módou využila při navrhování svých pódiových kostýmů a merchandise kapely. Portál About.com popsal den Adel jako všestrannou a zručnou zpěvačku, která umí stejně dobře zpívat mocně s plným orchestrem a sborem jako tiše a emotivně jen s klavírem. Kapela byla několikrát pozvána, aby se zúčastnila soutěže Eurovision Song Contest jako nizozemští zástupci, ale pokaždé odmítla, protože ji nepovažuje za nejlepší místo pro prezentaci metalové kapely. V roce 2018 pak byl den Adel vybrán jako porotce pro tehdejší ročník.


Johanna DePierre

Místo narozeníŠvédsko
Datum narození-
KapelyAmaran
Zpěvačka kapely Amaran, která hrála melodický švédský metal ve stylu In Flames a Dark Tranquillity, ale s čistým ženským vokálem. Hrála v letech 200-2005 a vydala dvě alba. Johanna na nich předvádí silný výkon podobný Cristině Scabbii (Lacuna Coil). Její dřívější tvorba zahrnuje blues i hiphop.

Jelena Dobrić

Místo narozeníZaječar, Srbsko
Datum narození4.10.1982
KapelyPersona
Od roku 2010 zpěvačka tuniské metalové kapely Persona.

Iva Dokoupilová

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelyMemoria
V letech 2000-2012 houslistka české gotické/doom metalové skupiny Memoria.

Petra Došková

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelyAfter Rain, Dark Angels, Agony, No Belief
Petra je od roku 2009 (respektive 2010) klávesistkou skupin After Rain a Dark Angels.

Lee Douglas

Místo narozeníLiverpool, Merseyside, Anglie
Datum narození10.10.1975
KapelyAnathema
Lee Helen Douglasová je sestrou Johna Douglase, klávesisty britské gotické metalové skupiny Anathema, ke které se připojila v roce 2010. Již dříve se podílela na předchozích dvou albech jako hostující zpěvačka.

Melody Dylem

Místo narozeníŠvýcarsko
Datum narození-
KapelyElferya
Mezi lety 2015-2017 zpěvačka švýcarské gotické metalové skupiny Elferya.

E

Sabine Edelsbacher

Místo narozeníLinec, Horní Rakousy, Rakousko
Datum narození20.5.1973
KapelyEdenbridge, Missa Mercuria
Poté, co pomohla založit progresivní metalovou kapelu Edenbridge, se zpěvačka Sabine Edelsbacher dočkala popularity a uznání kritiků s každým dalším albem kapely. Je známá svým čistým, éterickým a zasněným vokálem.

Eleine

Místo narozeníŠvédsko
Datum narození18.9.1990
KapelyEleine
Vlastním jménem Ingrid Madeleine Liljestam. V roce 2014 založila švédskou symfonickou metalovou skupinu Eleine. Je také profesiální modelkou.

Ida Elena

Místo narozeníŘím, Lazio, Itálie
Datum narození-
KapelyBare Infinity
Od roku 2014 zpěvačka řecké symfonické skupiny Bare Infinity.

Ylva Eriksson

Místo narozeníFalun, Švédsko
Datum narození16.6.1990
KapelyBrothers of Metal
Od roku 2012 zpěvačka švédské heavy/power metalové skupiny Brothers of Metal.

Fabienne Erni

Místo narozeníŠvýcarsko
Datum narození11.3.1993
KapelyEluveitie, Tvinna
Zpěvačka a hráčka na keltskou harfu a mandolínu ve švýcarské folk metalové skupině Eluveitie. Byla také zakládající členkou skupiny Tvinna. V roce 2019 skupinu opustila, ale nadále s ní spolupracovala jako studiová vokalistka.

Carmen Elise Espenæs

Místo narozeníStavanger, Rogaland, Norsko
Datum narození30.9.1983
KapelyMidnattsol, Savn, Leaves' Eyes
Carmen prošla v rodném městě určitým hudebním vzděláním a začala zpívat v několika místních neprofesionálních kapelách, s nimiž zároveň začala psát své první písně. V roce 2002, ve svých 19 letech, se přestěhovala do německého Ludwigsburgu a snažila se rozvinout svůj hudební projekt. Bydlela u své starší sestry Liv Kristine, která v té době působila v metalové kapele Theatre of Tragedy. Často spolupracovala s kapelou Leaves' Eyes.

Liv Kristine Espenæs

Místo narozeníStavanger, Rogaland, Norsko
Datum narození14.2.1976
KapelyMidnattsol, Liv Kristine, Leaves' Eyes, The Sirens, Theatre of Tragedy

Liv Kristine je norská zpěvačka, která vystupuje a skládá písně převážně pro různé subžánry heavy metalové hudby. Svou kariéru v hudebním průmyslu zahájila jako zpěvačka gothic metalové skupiny Theatre of Tragedy a je bývalou zpěvačkou symfonické metalové skupiny Leaves' Eyes.

Je známá díky úzké spolupráci se svým tehdejším manželem a lídrem německé skupiny Atrocity Alexanderem Krullem. V současné době působí jako zpěvačka německé skupiny Midnattsol po boku své mladší sestry Carmen Elise. Vydala také řadu sólových alb různých žánrů.


Justine Ethier

Místo narozeníOntario, Kanada
Datum narození29.12.1984
KapelyKarkaos, Antiqva, Blackguard
Bubenice kanadských extrémních kapel Blackguard a Karkaos a mezinárodní black metalové skupiny Antiqva.

Giada Etro

Místo narozeníSan Michele al Tagliamento, Benátky, Itálie
Datum narození12.4.1989
KapelyAshes You Leave, Frozen Crown
Je manželkou kytaristy Frederika Mondelliho. Pracovala jako zubařka.


F

Lita Ford

Místo narozeníLondýn, Anglie
Datum narození15.9.1958
KapelyLita Ford, The Runaways
Lita Rossana Ford je americká kytaristka, zpěvačka a skladatelka narozená v Anglii. Koncem 70. let 20. století byla kytaristkou ženské rockové skupiny Runaways, poté se vydala na úspěšnou sólovou glam metalovou kariéru, která dosáhla svého vrcholu koncem 80. let. Singl "Close My Eyes Forever" z roku 1989, duet s Ozzym Osbournem, zůstává její nejúspěšnější písní, která se dostala na 8. místo v americkém žebříčku Billboard Hot 100.

Kate French

Místo narozeníUSA
Datum narození-
KapelyTantrum, Chastain, Vainglory
Kate French vtrhla na metalovou scénu jako vokalistka a krátce i baskytaristka skupiny Chastain a nahradila tak zpěvačku Leather Leone. Působí také v kapele Vainglory s novým kytarovým virtuosem Corbinem Kingem.

Freya

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelySarkonia
Vlastním jménem Gabriela Valoušková. Od roku 2015 zpěvačka olomoucké symfonické metalové kapely Sarkonia.


G

Marta Gabriel

Místo narozeníKatovice, Slezské vojvodství, Polsko
Datum narození25.2.1984
KapelyCrystal Viper, Moon Chamber, Blazon Stone, Börn Again
Tato polská zpěvačka je nejen vynikající zpěvačkou, ale také kytaristkou; působí v powermetalové kapele Crystal Viper. Její čistý vokál se objevil na mnoha žánrových albech, například u Lonewolf, Vader nebo Sabaton. Naživo dokonce vystupovala po boku legendárního Jacka Starra (Virgin Steele). Její hlas se dokonale hodí ke zvuku Crystal Viper, používá 'tvrdé' střední pásmo, ale přesto dokáže poskytnout krásnou melodii, když je potřeba.

Runhild Gammelsæter

Místo narozeníHolmestrand, Norsko
Datum narození1976
KapelyKhlyst, Thorr's Hammer
Runhildina sláva začala v polovině 90. let, kdy se jakoby náhodou dostala do kontaktu se dvěma mladými doomery jménem Stephen O'Malley a Greg Anderson. Ještě před Sunn O))), Goatsnake, Burning Witch, Khanate a dalšími kapelami, které O'Malleyho a Andersona katapultovaly mezi kultovní hvězdy, si na Runhild brousili zuby jako Thorr's Hammer. Runhild, za života sylfická, tajemná postava, je na deskách jedním z nejničivějších hlasů žánru a prošlapala cestu pozdějším skandinávským úspěchům, jako je Angela Gossow. V posledních letech se Runhild vrátila k extrémní hudbě jako sólová umělkyně a v kapele Khlyst, která se věnuje ambient/drone doomu.

Ľubica Gavlasová

Místo narozeníSlovensko
Datum narození-
KapelyAnthology
Ľubica "Ľubka" Gavlasová byla mezi lety 2014-2020 zpěvačkou slovenské power metalové skupiny Anthology.

Kimberly Goss

Místo narozeníLos Angeles, Kalifornie, USA
Datum narození15.2.1978
KapelySinergy, Avernus, Ancient
Kimberly Goss je americká zpěvačka a klávesistka, známá především jako frontmanka a spoluzakladatelka finské metalové skupiny Sinergy.

Angela Nathalie Gossow

Místo narozeníKolín nad Rýnem, Severní Porýní-Vestfálsko, Německo
Datum narození5.11.1974
KapelyArch Enemy, Asmodina, Mistress
Gossow vede londýnskou manažerskou společnost Kult Management Ltd., která spravuje kapelu Arch Enemy. Narodila se ortodoxním křesťanským rodičům, je ateistka, politicky se považuje za liberálně-zelenou anarchistku, z etických a ekologických důvodů je veganka, abstinentka a nekuřačka. Má mezzosopránový hlasový rozsah, používá deathový growl a falzet. V animovaném televizním seriálu Metalocalypse propůjčila hlas postavě Lavony Succuboso. Má tři sourozence.

Gabriela Gunčíková

Místo narozeníKroměříž, Česká republika
Datum narození27.6.1993
KapelyMemoria

Gabriela Gunčíková (* 27. červen 1993 Kroměříž) je česká zpěvačka známá svou účastí v televizní soutěži Česko Slovenská SuperStar, objev roku 2011 v anketě Český slavík a česká reprezentantka v Eurovision Song Contest 2016, kde postoupila do finále a skončila na 25. místě.

V druhé polovině roku 2013 Gunčíková navázala kontakt s vokalistickým trenérem Kenem Tamplinem, jejich spolupráce zpočátku probíhala prostřednictvím Skypu. Gunčíková měla zdravotní problémy s hlasivkami, neboť neuměla hlas správně používat, s čímž jí měl Tamplin pomoci. Později ji pozval do Kalifornie. Tam nahráli společně několik videí, na kterých představovali různé žánry hudby a jakou technikou zpívat, aby si člověk zachoval zdravý silný hlas. Gabriela se stala tváří Ken Tamplin Vocal Academy. Videa na YouTube zhlédly statisíce diváků.

V roce 2014 po konkurzu na Floridě přijala Gunčíkovou ke spolupráci kapela Trans-Siberian Orchestra. Ještě na konci téhož roku s ní absolvovala šňůru asi 60 koncertů po celém západním pobřeží USA. V listopadu 2015 Gunčíková opět koncertovala s kapelou Trans-Siberian Orchestra na jejím vánočním turné 2015 po západní Americe.

V období 30. března až 17. dubna 2016 zpěvačka absolvovala šnůru šestnácti koncertů Rock Meets Classic po celém Německu, Rakousku a Švýcarsku. Stanula na pódiu po boku Doro Pesch, Joeyho Tempesta, Stevea Walshe a dalších.


Debbie Gunn

Místo narozeníLeicester, Leicestershire, Anglie
Datum narození3.10.1960
KapelySentinel Beast, Znöwhite, Ice Age, Brutal Groove

Deborah 'Debbie Gunn' Gunderson byla v polovině 80. let průkopnicí ženského metalu v thrashové kapele Sentinel Beast ze Sacramenta v Kalifornii, která prolomila mnoho bariér pro ženy ve světě heavy metalu. Krátce se také připojila ke švédské ženské thrashové kapele Ice Age.H

Jennifer Haben

Místo narozeníSt. Wendel, Sársko, Německo
Datum narození16.7.1995
KapelyBeyond the Black
Zpěvačka a zakládající členka německé synfonické metalové skupiny Beyond the Black.

Lzzy Hale

Místo narozeníRed Lion, Pennsylvania, USA
Datum narození10.10.1983
KapelyHalestorm
Elizabeth Mae 'Lzzy' Hale je americká hudebnice, známá především jako zpěvačka a rytmická kytaristka hardrockové skupiny Halestorm, kterou založila v roce 1997 společně se svým bratrem Arejayem Halem.

Christiana Hatzimihali

Místo narozeníŘecko
Datum narození-
KapelyBare Infinity
V letech 2003-2008 byla zpěvačkou řecké symfonické skupiny Bare Infinity.

Brittney Hayes

Místo narozeníVancouver, Britská Kolumbie, Kanada
Datum narození11.6.1985
KapelyUnleash the Archers
Brittney Hayes (a.k.a. Brittney Slayes) se stará o hlavní vokály kanadské metalové kapely Unleash the Archers a její klasický tradiční vokál se vznáší nad mužským deathovým growlem a vysokorychlostními riffy. Mezi její vlivy patří Iron Maiden, Iced Earth a Lost Horizon.

Alexandra Hírešová

Místo narozeníSlovensko
Datum narození-
KapelyAnthology
Alexandra Hírešová byla mezi lety 2010-2012 a 2013-2014 zpěvačkou slovenské power metalové skupiny Anthology.

Miriama Hodoňová

Místo narozeníMartin, Slovensko
Datum narození1.3.1991
KapelyEufory
Bubenice slovenské power metalové skupiny Eufory.

Mirka Holemá

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelySteelFaith
Vlastním jménem Mirka Brychnácová. Zpěvačka lovosické speed/power metalové skupiny SteelFaith. Zpívá také v divadle Rockopera Praha.

Maria Honkanen

Místo narozeníLappeenranta, Finsko
Datum narození8.1.1982
KapelyBattlelore
Klávesistka a flétnistka finské metalové kapely Battlelore.


Ch

Angel Chatzitheodorou

Místo narozeníŘecko
Datum narození-
KapelySheWolf, Bare Infinity
Pod jménem Shaman působí jako zpěvačka v anglické symfonické kapele SheWolf. V letech 2008-2012 zpívala s řeckou symfonickou kapelou Bare Infinity.

I

Ihriel

Místo narozeníNorsko
Datum narození31.5.1972
KapelyHardingrock, Peccatum, Starofash

Vlastním jménem Heidi Solberg Tveitan. Širší metalová média o Ihriel možná budou vždy mluvit jako o 'Ihsahnově ženě', ale její vokální i tvůrčí přínos pro Peccatum byl zásadní pro přetvoření Ihsahna v zádumčivého a lehce mystického učence. Její sólový počin Star of Ash osloví fanoušky melodičtějších epizod Peccatum i dalších progresivních norských kapel, jako jsou Ulver, Winds, a dokonce i Manes ze střední éry. Její primární pěvecký hlas je jemně akcentovaný, téměř cudný, ale na požádání se dokáže rozvlnit i do chvějivého bansheeho chrapláku.

S Ihsahnem má syna Angella Solberga Tveitana a dceru Ariadnu Solbergovou Tveitanovou. Je také sestrou lorda PZ (Pal Solberg), Kennetha Solberga a Einara Solberga.


Anne Invernizzi

Místo narozeníHaarlem, Holandsko
Datum narození20.7.1981
KapelyDelain

V letech 2002-2005 zpěvačka holandské symfonické skupiny Delain.J

Liv Jagrell

Místo narozeníLaholm, Halland, Götaland, Švédsko
Datum narození4.6.1980
KapelyLiv Sin, Sister Sin, Hysterica
Sister Sin je jedna z novějších švédských kapel, která hraje oldschoolový, svižný hard rock a získala si fanoušky svými nakažlivými písněmi plnými energie. Jejich frontmankou je Liv, která je ve Švédsku modelkou a osobní trenérkou.

Floor Jansen

Místo narozeníGoirle, Severní Brabantsko, Holandsko
Datum narození21.2.1981
KapelyNightwish, Raskasta Joulua, Star One, After Forever, ReVamp

Floor je nizozemská zpěvačka a skladatelka. Od roku 2012 působí ve finské symfonické metalové skupině Nightwish.

Poprvé se proslavila jako členka symfonické metalové skupiny After Forever, kde zpívala od roku 1997 (od svých 16 let) až do jejího rozpadu v roce 2009. Po rozpadu After Forever založila skupinu ReVamp, se kterou vydala dvě alba. V roce 2012, po odchodu zpěvačky Anette Olzon, Nightwish přibrali Jansen jako záskok do konce svého světového turné Imaginaerum. V roce 2013 oznámili, že Jansen je nyní jejich zpěvačkou na plný úvazek; následně rozpustila ReVamp, aby se mohla věnovat Nightwish. V roce 2018 měla s kytaristou Pagan's Mind Jornem Viggo Lofstadem premiéru hardrockového dua Northward.

Jansen je častou spolupracovnicí Arjena Anthonyho Lucassena, je členkou jeho progresivně metalové superskupiny Star One a zpívala na albech Ayreon Universal Migrator Part 1: The Dream Sequencer, 01011001 a The Source a na živém albu Ayreon Universe - The Best of Ayreon Live. Zpívala také hlavní vokály v několika písních alba Quarterpast skupiny MaYan a na albu Angels of the Apocalypse skupiny Avalon. Je starší sestrou zpěvačky Irene Jansen, která rovněž spolupracovala s Ayreon.


Jill Janus

Místo narozeníCatskill Mountains, stát New York, USA
Datum narození2.9.1975
KapelyHuntress, The Starbreakers, Chelsea Girls

Jill Janus, vlastním jménem Jill Janiszewski (2.9.1975 - 14.8.2018) byla americká zpěvačka heavy metalových skupin Huntress, The Starbreakers a Chelsea Girls.

Dne 14. srpna 2018 Janusová spáchala sebevraždu poblíž Portlandu ve státě Oregon. Ačkoli některé zdroje uvádějí, že zemřela ve věku 43 let, ona sama uvedla, že se narodila v září 1975, takže jí v době smrti bylo 42 let.


Kathie Jarra

Místo narozeníVoorhees, stát New Jersey, USA
Datum narození-
KapelyStygmata, Jarra
Kathie Jarra byla zpěvačkou, kytaristkou a skladatelkou metalové skupiny Jarra z východního pobřeží. Po přestěhování kapely do Arizony podepsala v roce 2000 smlouvu s Lion Music, kde vydala svůj debut Test of Faith. Po splnění smlouvy powermetalová zpěvačka založila novou kapelu Stygmata a vydala sólové CD Bleed u vlastního labelu The Karma Records Group. Zpěvačka se věnuje také práci modelky, když zrovna nepíše nebo nenahrává metal.

Lenka Jašková

Místo narozeníNový Jičín, Česká republika
Datum narození1992
KapelyEmerald Shine
Jako zpěvačka Leena vystupuje od roku 2013 s českou kapelou Emerald Shine.

Zuzana Jelínková

Místo narozeníCZE
Datum narození-
KapelyDying Passion
Zuzana je od roku 1996 zpěvačkou doom metalové skupiny Dying Passion ze Šumperka.

Sarah Jezebel Deva

Místo narozeníLondýn, Anglie
Datum narození25.2.1977
KapelySarah Jezebel Deva, Angtoria, Covenant (The Kovenant)
Vlastním jménem Sarah Jane Ferridge. Na kapelu Cradle of Filth zapůsobila natolik, že se stala na turné jejich doprovodnou zpěvačkou. Absolvovala také turné a nahrávání s kapelami jako Therion, Covenant a Mortiis. Sarah zpívá převážně v operním stylu a má rozsah čtyř oktáv!

Anette Johansson

Místo narozeníŠvédsko
Datum narození-
KapelyZhiva (Shiva), Yankee Heaven, Angelez
Anette začala zpívat v šestnácti letech, kdy se připojila ke skupině Angelez. V osmnácti letech se připojila ke skupině Yankee Heaven, kde se seznámila s kytaristou Matsem Edstromem. Johanssonová a Edstrom vytvořili duo Zhiva, AOR-hard/heavy rockovou kapelu a vydali dvě alba: V roce 2002 vydali album "Shiva" a v roce 2004 album "Desert Dreams".

Katrina Johansson

Místo narozeníMilwaukee, Wisconsin, USA
Datum narození-
KapelyKatrina Johansson, The Hunted
Melodická instrumentální kytara má spoustu hrdinů, ale s hrdinkama už je to horší. Katrina Johansson, jejíž vlivy sahají od Garyho Moorea, Yngwieho Malmsteena, Ritchieho Blackmorea, Joea Satrianiho, Michaela Angela Batia až po Jimiho Hendrixe, je jednou z těch, která dokáže zamotat hlavu pohybem po hmatníku stejně rychle, jako svým dívčím vzhledem.

Iveta Jonová

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelySymmerya
Od roku 2020 zpěvačka symfonické metalové skupiny Symmerya z Živanic v Pardubickém kraji.

Kaisa Jouhki

Místo narozeníSumatra, Indonésie
Datum narození7.7.1980
KapelyBattlelore
Původem indonéská zpěvačka finské metalové kapely Battlelore.

Katrin Jüllich

Místo narozeníNěmecko
Datum narození-
KapelyCrematory
Od roku 1992 je klávesistkou německé smečky Crematory.


K

Kairis

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelySarkonia
Vlastním jménem Hana Vajčnerová. Od roku 2015 zpěvačka olomoucké symfonické metalové kapely Sarkonia.

Daniela Karrer

Místo narozeníNěmecko
Datum narození11.3.1977
KapelyHeadshot, Square Waves
Daniela Waletzky-Karrer. Od roku 2008 zpěvačka německé thrash metalové skupiny Headshot.

Anna KiaRa

Místo narozeníKaluga, Rusko
Datum narození7.3.1993
KapelyImperial Age, KiaRa
Zpěvačka ruských symfonických metalových skupin KiaRa a Imperial Age.

Julie Kiss

Místo narozeníMaďarsko
Datum narození-
KapelyTo-Mera, Without Face
Julie Kiss zpívá v britské progresivní metalové kapele To-Mera, kterou pomohla založit po odchodu z maďarské progresivní metalové skupiny Without Face. Slovo 'To-Mera' znamená ve volném překladu 'Země pyramidy'. Narodila se v Maďarsku, ale v současné době žije v Londýně ve Velké Británii.

Manuela Kraller

Místo narozeníSur, Bavorsko, Německo
Datum narození1.8.1981
KapelyAnaya, Valkea Valo, Xandria, Haggard, Nagor Mar, Alanae
V letech 2010-2013 zpěvačka symfonické metalové kapely Xandria. V roce 2006 se zúčastnila konkurzu do skupiny Nightwish, ale ta si místo ní vybrala Anette Olzon.

L

Tanja Lainio

Místo narozeníFinsko
Datum narození-
KapelyLullacry
Po ztrátě tehdejší zpěvačky Tanyi Kemppainenk vůli hudebním neshodám se Tanja Lainio v roce ujala vedení vysoce nakažlivé rockové/goth-rockové skupiny Lullacry. Její sladký vokál se dokonale hodí k rockovým melodiím této finské kapely.

Morgan Lander

Místo narozeníEdmonton, provincie Alberta, Kanada
Datum narození6.1.1982
KapelyKarkaos, Kittie
Zpěvačka a kytarista alternativní/nu-metalové skupiny Kittie. Sestra Mercedes Landerové, bubenice kapely.

Lana Lane

Místo narozeníSanta Rosa, Kalifornie, USA
Datum narození-
KapelyLana Lane, Delany, Ayreon
Lana Lane je americká rocková zpěvačka. Zpívá ve své stejnojmenné kapele, zpívala doprovodné vokály pro skupinu Rocket Scientists a hostovala na albech Ayreon a Erika Norlandera. Je vdaná za hudebního producenta Erika Norlandera, který s ní společně produkuje její alba ve vlastním studiu Think Tank Media v Placerville v Kalifornii.

Marina La Torraca

Místo narozeníSao Paulo, Brazílie
Datum narození-
KapelyExit Eden, Highlight Kenosis, Phantom Elite
Nyní žije v Německu. Spolu s dalšími třemi zpěvačkami (Amandou Somerville, Marinou La Torraca a Annou Brunner) z rockové a metalové scény vystupuje ve skupině Exit Eden.

Netta Laurenne

Místo narozeníPirkkala, Pirkanmaa, Finsko
Datum narození13.3.1980
KapelyLaurenne/Louhimo
Rozená Netta Eklund, dříve známá jako Netta Dahlberg. Finská zpěvačka a herečka.

Diana Leah

Místo narozeníAlba Iulia, Alba County, Rumunsko
Datum narození27.8.1990
KapelyDelain
Diana Leah (rozená Diana Orga) je tranceová zpěvačka, která se nedávno stala zpěvačkou nizozemské symfonické metalové skupiny Delain. Narodila se v Rumunsku, ale ve čtrnácti letech se přestěhovala do Itálie. Po deseti letech se přestěhovala do kanadské Ottawy, kde žila pět let, poté se vrátila zpět do Itálie. V současné době žije v Turíně.

Jen Ledger

Místo narozeníCoventry, Anglie
Datum narození8.12.1989
KapelySkillet
Jennifer Carole Ledgerová je anglická zpěvačka a bubenice. V 18 letech se stala bubenicí skupiny Skillet, když vystřídala Lori Petersovou V roce 2018 vydala Ledgerová sólové EP pod jménem Ledger. Několik písní se dostalo do žebříčku křesťanského rocku a několik dalších do žebříčku současné křesťanské hudby.

Amy Lee

Místo narozeníRiverside, Kalifornie, USA
Datum narození13.12.1981
KapelyEvanescence
Amy Lynn Lee je americká zpěvačka, skladatelka a hudebnice. Je spoluzakladatelkou, zpěvačkou a hlavní autorkou písní rockové skupiny Evanescence. Vedle působení v této kapele se Leeová podílela i na dalších hudebních projektech a spolupracovala také s dalšími umělci, jako jsou Korn, Seether, Bring Me the Horizon a Lindsey Stirling. Lee je klasicky vzdělaná klavíristka a disponuje mezzosopránovým hlasovým rozsahem.

Nicole Lee

Místo narozeníUSA
Datum narození-
KapelyZnöwhite
Vlastním jménem Sue Sharp. V letech 1982-1988 byla zpěvačkou thrash metalových Znöwhite.

Farida Lemouchi

Místo narozeníHolandsko
Datum narození30.6.1971
KapelyMolasses, Red King Rising, The Devil's Blood
Kariéru zahájila v holandské stoner metalové kapele Red King Rising, která se dočkala jediného singlu. Pod jménem Farida 'The Mouth of Satan' Lemouchi později zpívala v okultní holandské smečce The Devil's Blood.

Leather Leone

Místo narozeníSan Francisko, Kalifornie, USA
Datum narození22.3.1959
KapelyChastain, Leather, Malibu Barbi, Sledge Leather
Vlastním jménem Catherine Leone. Leather si jako zpěvačka podmanila mnoho fanoušků, stejně jako Dickinson, Halford a Tate. Největší část své kariéry strávila s Davidem Chastainem a jeho powermetalovým potomkem Chastain. Sama nahrávala pod jménem Leather. Po albu Chastain For Those Who Dare z roku 1990, si Leather Leone dala s kapelou přestávku. Vrátila se v roce 2013.

Lori Lewis

Místo narozeníMinneapolis, Minnesota, USA
Datum narození27.12.1984
KapelyTherion, Aesma Daeva, Lori Lewis

Lori je sopranistka, která v současnosti žije v Salemu ve státě Oregon. Byla jedním z koncertních členů symfonické metalové skupiny Therion na světovém turné Gothic Kabbalah, 20 Year Celebration Tour v roce 2007 a na turné Sitra Ahra v roce 2010 na podporu vydání CD Therion, Sitra Ahra. Dne 11. září 2011 oznámil Christofer Johnsson, šéf skupiny Therion, že byla jmenována stálou členkou kapely, čímž se tehdy stala první ženou se stálým statusem v historii kapely.

Kromě toho, že působí jako zpěvačka skupiny Therion na turné, je také bývalou zpěvačkou skupiny Aesma Daeva, která v roce 2005 absolvovala s Therion turné v Kanadě a USA. V říjnu 2007 vystoupil Lewis s oběma kapelami na americké a kanadské části světového turné Therion.


Whisper Lilith

Místo narozeníKajaani, Kainuu, Finsko
Datum narození-
KapelySoulgrind, Gloomy Grim, Lullacry
Vlastním jménem Tanya Kemppainen. Po odchodu z Lulacry působí v další finské skupině Soulgrind.

Fernanda Lira

Místo narozeníSao Paolo, Brazílie
Datum narození9.9.1989
KapelyNervosa, HellArise, Helgardh, Crypta
Lira byla baskytaristkou a zpěvačkou ženské thrashové kapely Nervosa s kterou natočila tři alba. V roce 2019 založila death metalovou kapelu Crypta, která má zatím na kontě jedno vydané album. Její styl hry ovlivnil dětský idol Steve Harris z Iron Maiden.

Neira Lohikäärme

Místo narozeníČeský Těšín, Česká republika
Datum narození1997
KapelyArthemion, Ánni
Vlastním jménem Ivana Furmánková. Zpěvačka skupin Arthemion a Ánni z Jižních Čech.

Elvyne Lorient

Místo narozeníFrancie
Datum narození-
KapelyWhyzdom
V letech 2012-2013 zpěvačka francouzské symfonické metalové skupiny Whyzdom.

Noora Louhimo

Místo narozeníRauma, Satakunta, Finsko
Datum narození36.12.1988
KapelyBattle Beast, Laurenne/Louhimo, Raskasta Joulua, Tuska20
Louhimo je powermetalová zpěvačka, který stojí v čele finské skupiny Battle Beast. Místo převzala v roce 2012 a do rychlého zvuku kapely vnesla svůj silný melodický hlas.

Veronika Lukešová

Místo narozeníTřinec, Česká republika
Datum narození2.7.1992
KapelyKiske/Somerville, Limetall
Veronika Lukešová je její jméno za svobodna. Je vdaná za bubeníka Dalibora Mráze. Absolventka ostravské konzervatoře hraje od roku 2014 na bicí se skupinou Kiske/Somerville, v letech 2017-2019 hrála i s českou skupinou Limetall. V rámci projektu Rock Meets Classic, do něhož se už zapojili rockoví velikáni jako Joey Tempest, Ian Gillan, Joey Lynn Turner a další vystoupila na festivalu ve Wackenu před osmdesátitisícovým davem.


M

Marie MacLeod

Místo narozeníMontluçon, Auvergne-Rhône-Alpes, Francie
Datum narození19.12.1980
KapelyWhyzdom, Entropia
Zpěvačka francouzské symfonické metalové skupiny Whyzdom. Rodným jménem Marie Rouyer, vdala se za Grega MacLeoda, kytaristu folk metalové skupiny Wergeld. V letech 2006-2012 zpívala s black/power metalovou skupinou Entropia.

Lenka Machová

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelyAdor Dorath, War for War
Mezi roky 1999-2007 zpěvačka gothic/black metalové skupiny Ador Dorath. Od roku 2017 zpěvačka dvoučlenné plzeňské black metalové kapely War for War.

Marina Makarevich

Místo narozeníBělorusko
Datum narození-
KapelyZnich
Klávesistka a zpěvačka běloruské folk metalové skupiny Znich.

Michalina Malisz

Místo narozeníJaworzno, Slezsko, Polsko
Datum narození-
KapelyEluveitie, Lyrre
V letech 2016 až 2022 hráčka na hurdy ve švýcarské folk metalové skupině Eluveitue.

Elisa C. Martín

Místo narozeníMadrid, Španělsko
Datum narození3.8.1972
KapelySabatan, Dark Moor, Fairyland, Hamka, Elisa C. Martin
Elisa se nejprve proslavila ve španělské metalové skupině Dark Moor. Její silný, emotivní zpěv byl dokonalým doplňkem vysoce orchestrálního power metalu, který kapela hrála. Po tvůrčích neshodách přešla do francouzské metalové skupiny Fairyland a od té doby působila ještě v kapelách Dreamaker nebo Hamka.

Cindy Maynard

Místo narozeníNational City, Kalifornie, USA
Datum narození12.2.1976
KapelyTanith
pěvačka a baskytaristka americké hard/heavy kapely Tanith.

Medeah

Místo narozeníZielona Góra, Lubuskie, Polsko
Datum narození28.10.1976
KapelyArtrosis
Vlastním jménem Magdalena Stupkiewicz, zpěvačka polské skupiny Artrosis. Kapela, jejíž název je symbolickým spojením umění a růží, má svůj osobitý styl atmosférického goth metalu, který k dokonalosti dovádí především charismatický hlas Medeah. Ta je známá tím, že občas zazpívá některé písně ve svém rodném jazyce - polštině.

Telya Mélane

Místo narozeníPaříž, Francie
Datum narození11.2.1985
KapelyWhyzdom, Elferya
Vlastním jménem Constance Amelane. V letech 2007-2010 zpěvačka francouzské symfonické metalové skupiny Whyzdom. V roce 2009 hostovala jako zpěvačka v několika písních na jednom z koncertů Delain ve Francii, když Charlotte Wessels nemohla kvůli nemoci vystoupit.

Lisa Middelhauve

Místo narozeníBielefeld, Severní Porýní-Vestfálsko, Německo
Datum narození28.11.1980
KapelyXandria
Vlastním jménem Elisabeth Rodermund. V letech 2000-2008 zpěvačka německé skupiny Xandria.

Andrea Michálková

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelyAfter Rain, Garant
Andrea je od roku 2017 zpěvačkou jihočeské doom symfonické metalové skupiny After Rain. Předtím zpívala v další jihočeské skupině Garant.

Ana Mladinovici

Místo narozeníRumunsko
Datum narození14.8.1979
KapelyMagica, Interitus Dei
Ana Mladinovici zpívá v rumunské metalové skupině Magica. K Magice se připojila poté, co kytarista Bat Costea založil kapelu jako vedlejší projekt své tehdejší skupiny Interitus Dei. Po vydání jejich druhého alba Lightseeker se Ana stala vycházející hvězdou evropské power metalové scény s ženskou frontmankou.

Pamela Moore

Místo narozeníSeattle, Washington, USA
Datum narození19.4.1957
KapelyPamela Moore
Většina zná Pamelu jako emotivní hlas postavy 'Sister Mary' z opusu Queensryche Operation: mindcrime. Vedle této monumentální desky nabídla vokály i dalším kapelám a v roce 2013 vydala vlastní metalové album s názvem Resurrect Me. v Roce 2018 následovalo album Behind the Veil.

Markie Morávková

Místo narozeníBrno, Česká republika
Datum narození14.10.1990
KapelyAlia Tempora

Markéta 'Markie' Morávková je česká zpěvačka a zakladatelka brněnské metalové skupiny Alia Tempora. Je dcerou rockového kytaristy Miloše Morávka. Její pěvecké začátky se datují do raného dětství, kdy jako šestiletá zpívala coby nejmladší členka osobního sboru Ivy Bittové.

Alia Tempora vydala debutové album Digital Cube, na kterém hostoval kytarista Delain, Timo Somers. Obal pro debutové album vytvořil Gustavo Sazes, známý díky grafickým návrhům desek pro skupiny Amaranthe a Arch Enemy. V roce se 2018 Alia Tempora účastnila Swedish Act Amaranthe Baltic Tour v Lotyšsku, Litvě a Estonsku. Mimo Českou republiku nejčastěji koncertuje v Západní Evropě, zejména ve Spojeném království.

Druhé album Dragonfly Effect vydala kapela v roce 2019 a představila je na Masters of Rock (Ronnie James Dio Stage) a následně na rozsáhlém turné v Evropě a Mexiku.


Tamara Mulaosmanović

Místo narozeníChorvatsko
Datum narození-
KapelyAshes You Leave
Tamara působí jako klávesistka a doprovodná zpěvačka v chorvatské skupině Ashes You Leave (2006-2011, 2014-současnost)

Anna Murphy

Místo narozeníLucern, Švýcarsko
Datum narození6.1.1985
KapelyLethe, Eluveitie, Fräkmündt, Cellar Darling, Anna Murphy
Anna byla zpěvačkou a hráčkou na hurdy gurdy ve švýcarské folkmetalové skupině Eluveitie. Má také svou sólovou tvorbu, ve které se mísí pop, rock a elektronika. Někteří její hudbu řadí k alternativě, ona však dává přednost termínu Eclectica. Je dcerou švýcarské a irské operní pěvkyně.

Myrkur

Místo narozeníNordsjælland, Dánsko
Datum narození10.8.1989
KapelyMyrkur, Amalie Bruun, Ex Cops
Vlastním jménem Amalie Bruunová. Zpěvačka, skladatelka, někdy i modelka, známá především jako členka popového dua Ex Cops (NYC). Zpívala vokály ve skladbě "Angel of Light" z alba New Man, New Songs, Same Shit. Vol.2 od Me and that Man, akustického/folk rockového projektu Nergala z Behemoth. Je jedinou členkou folk/black metalového projektu Myrkur. V roce 2018 se vdala za Keitha Abrami z Artificial Brain.


N

Daniela Neumanová

Místo narozeníJičína, Československo
Datum narození1989
KapelyThe Corona Lantern, Diligence, Keep on Rotting
Jako Dahlien zpívala v letech 2014-2018 v litoměřické death metalové skupině Keep on Rotting a v období 2014-2022 v pražské death metalové smečce Diligence. Momentálně (2023) je zpěvačkou pražské doom metalové formace The Corona Lantern.

Hanka Nogolová

Místo narozeníOstrava, Československo
Datum narození30.1.1978
KapelyForgotten Silence, Endless, Silent Stream of Godless Elegy
Hanka se v roce 2001 připojila k české doom/etno metalové kapele Silent Stream of Godless Elegy. Její krásný melodický hlas kontrastuje s growlem zpěváka Michala Heráka. Vydáním alba Relic Dances se Hanka etablovala jako pravděpodobně nejlepší česká metalová zpěvačka. Vdala se za kytaristu SSOGE Radka Hajdu.

Denisa Novotná

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelyMater Monstifera
Od roku 2010 klávesistka Mater Monstifera, blackmetalové kapely z jihočeských Trhových Svin


O

Jane Odintsova

Místo narozeníRusko
Datum narození20.2.1989
KapelyImperial Age
Zpěvačka a klávesistka ruské symfonické skupiny Imperial Age.

Birgit Öllbrunner

Místo narozeníMnichov, Bavorsko, Německo
Datum narození22.7.1976
KapelyMidnattsol, Commander
V letech 2002-2017 baskytaristka německé folk metalové skupiny Midnattsol.

Anette Olzon

Místo narozeníKatrineholm, Södermanland, Švédsko
Datum narození21.6.1971
KapelyAllen / Olzon, Anette Olzon, The Dark Element, Ultima Grace, Nightwish
Anette Ingegerd Olsson je švédská zpěvačka, známá především jako bývalá zpěvačka finské symfonické metalové skupiny Nightwish v letech 2007-2012. Je také zpěvačkou švédské classic rockové skupiny Alyson Avenue a finské heavy metalové skupiny The Dark Element.

Orianthi

Místo narozeníAdelaide, Australie
Datum narození22.1.1985
KapelyOrianthi

Orianthi Penny Panagaris, známá pod pseudonymem Orianthi, je australská kytaristka, zpěvačka a skladatelka, která v roce 2009 zkoušela s Michaelem Jacksonem v rámci přípravy jeho koncertní série This Is It a vystupovala také s koncertní skupinou Alice Coopera.

Její debutový singl "According to You" z roku 2009 se umístil na 3. místě v Japonsku, na 8. místě v Austrálii a na 17. místě v USA; její druhé album Believe vyšlo celosvětově koncem roku 2009. V témže roce ji časopis Elle označil za jednu z 12 největších elektrických kytaristek a získala také cenu 'Průlomová kytaristka roku 2010', kterou pořádá časopis Guitar International.

V roce 2014 se připojila k Richiemu Samborovi na jeho sólovém turné v Austrálii a Evropě. V roce 2016 absolvovali pod názvem RSO turné po Austrálii, Jižní Americe a Velké Británii.


Nina Osegueda

Místo narozeníWashington D.C., USA
Datum narození14.1.1984
KapelyA Sound of Thunder, Blood Corps
Vlastním jménem Balvina Montserrat Austin. Nina je frontwoman washingtonské metalové kapely A Sound of Thunder a zpívá tradičním stylem. Pracovala jako spolukoordinátorka filmu Flight of the Valkyries a jako klasicky školená zpěvačka vystupovala dva roky s Washingtonskou národní operou.

Jessica Otten

Místo narozeníHolandsko
Datum narození8.7.1988
KapelyHaliphron, Dictated
Od roku 2007 kytaristka holandské death metalové skupiny Dictated a od roku 2021 baskytaristka holandské death metalové skupiny Haliphron.


P

Jasmin Pabst

Místo narozeníNěmecko
Datum narození-
KapelyAll for Metal
Kytaristka italsko-německé heavy metalové skupiny All for Metal.


Kobra Paige

Místo narozeníCalgary, provincie Alberta, Kanada
Datum narození14.10.1988
KapelyKobra and the Lotus
Tato kanadská zpěvačka vyznává tradiční metalový styl s operními prvky a od roku 2009 stojí v čele kapely Kobra And The Lotus. V roce 2011 si legálně změnila jméno z Brittany Paige na Kobra Paige.

Priya Panda

Místo narozeníToronto, Kanada
Datum narození-
KapelyDiemonds
Tato sexy a smyslná zpěvačka stojí v čele Diemonds od jejich vzniku v roce 2006. Torontská rodačka používá pouličně inteligentní projev, který hraničí s hard rockem, a přitom si zachovává dostatek tradičního vkusu, který Kanada hojně vyváží.

Heidi Parviainen

Místo narozeníEspoo, Uusimaa, Finsko
Datum narození9.3.1979
KapelyDark Sarah, Amberian Down

Heidi Parviainen je finská zpěvačka symfonické metalové skupiny Dark Sarah. Dříve stála v čele skupiny Amberian Dawn a je klasicky vzdělanou lyrickou sopranistkou.

Ve studiu spolupracovala také s několika dalšími kapelami: s Eternal Tears of Sorrow v písni "Tears of Autumn Rain" z alba Children of the Dark Waters v roce 2009 a s Ensiferum na jejich albu Unsung Heroes, kde zpívala sborové vokály.


Stacey Peak

Místo narozeníLouisville, Kentucky, USA
Datum narození-
KapelySavage Master
Pod uměleckým jménem Stacey Savage působí tato rodačka z Louisville v Kentucky od roku 2013 v čele tradiční metalové kapely Savage Master. Její agresivní vokál, ačkoli je důsledně čistý, má výšky a hloubky, které připomínají rané zpěváky jako Harry Conklin (Jag Panzer) a Ronnie Galetti (Nasty Savage).

Monika Pedersen

Místo narozeníArhus, Dánsko
Datum narození21.12.1978
KapelyBlack Lodge, Sinphonia, Sirenia
V letech 1998-2005 zpěvačka dánské gotické formace Sinphonia a v letech 2006-2007 zpěvačka norské skupiny Sirenia.

Doro Pesch

Místo narozeníDüsseldorf, Severní Porýní-Vestfálsko, Německo
Datum narození3.6.1964
KapelyWarlock, Doro

Dorothee Pesch, profesionálně známá jako Doro Pesch nebo jednoduše Doro, je německá heavymetalová zpěvačka a bývalá frontmanka heavymetalové skupiny Warlock. Doro je přezdívána 'královna metalu' a díky svému přínosu hudbě a kultuře se na více než tři desetiletí stala celosvětovou osobností metalové kultury. Jméno Doro je spojeno také s koncertní kapelou doprovázející zpěvačku, jejíž členové se za více než 20 let nepřetržité činnosti průběžně měnili, přičemž nejstabilněji v ní působili baskytarista Nick Douglas a bubeník Johnny Dee.

Doro začala svou kariéru v garážových kapelách na rodné düsseldorfské undergroundové scéně a v 80. letech dosáhla mediálního zviditelnění a určitého komerčního úspěchu se skupinou Warlock. Kapela se začínala prosazovat na americkém trhu, poté ale prošla mnoha změnami v sestavě a Dorothee zůstala jediným původním členem kapely. Začala sólovou kariéru pod jménem Doro, aby se vyhnula právním sporům mezi nahrávací společností PolyGram a svým bývalým manažerem. V USA vydala dvě alba s producenty Joeym Balinem a Genem Simmonsem, která však nebyla tak průlomová, jak doufala.

Během vzestupu grunge a alternativního rocku v 90. letech 20. století její vydavatelství odsunulo její produkci pouze do evropského regionu, kde však nadále hojně koncertovala. V Německu zůstala úspěšnou umělkyní, přestože žila a produkovala svá alba v USA. Když klasický heavy metal znovu našel přízeň publika, vrátila se na turné po celém světě a její popularita jako zpěvačky veteránky výrazně vzrostla a inspirovala mnoho nových metalových umělkyň. Doro je také známá svými duety, které naživo i ve studiu vystupuje s dalšími zpěváky a hudebníky metalové scény, s nimiž se během své dlouholeté kariéry spřátelila, a byla první heavymetalovou umělkyní, která během pandemie COVID-19 vystoupila na koncertě drive-in.

Do dnešního dne vydala 17 studiových alb, z nichž poslední Forever Warriors, Forever United vyšlo v roce 2018. Doro pokračuje ve své hudební kariéře a hojně koncertuje po celém světě. Pokud není na turné, žije v New Yorku.


Lori Peters

Místo narozeníWaukegan, Illionois, USA
Datum narození29.11.1973
KapelySkillet
V letech 2000 až 2008 bubenice skupiny Skillet. Před nástupem do skupiny Skillet pracovala pro poradenskou firmu v oblasti benefitů a byla členkou skupiny Alkeme Korey Cooperové.

Iva Pospíšilová

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelyKern, Gong, Grýn
Od ledna 2018 basistka brněnské kapely Kern.

Saša Potměšilová

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelyKrleš
Od roku 2010 zpěvačka české power metalové skupiny Krleš.


Q


R

Rægina

Místo narozeníNěmecko
Datum narození-
KapelyDæmonesq
Zpěvačka německé black metalové skupiny Dæmonesq.

Annie Riediger

Místo narozeníOsnabrück, Dolní Sasko, Německo
Datum narození22.11.1991
KapelyEluveitie
Hráčka na hurdy ve švýcarské folk metalové skupině Eluveitie. Hostovala také ve skupinách Antti Martikainen, Harpyie nebo Riverwood

Kari Rueslåtten

Místo narozeníThronhaim, Norsko
Datum narození3.10.1973
KapelyKari Rueslåtten, The Sirens, The Third and the Mortal, Storm
Kari Rueslåtten je norská sopránová zpěvačka, skladatelka a klávesistka, která byla známá jako bývalá zpěvačka a skladatelka dnes již rozpadlé norské doom metalové/experimentální skupiny The Third and the Mortal v letech 1992-1994. The Third and the Mortal byla jednou z prvních kapel, které na metalové scéně využívaly zpěvačku, v čemž se inspirovaly kapely jako The Gathering, Flowing Tears a Nightwish. Byla členkou koncertníhi pěveckého tria The Sirens.

Elize Ryd

Místo narozeníVärnamo, Jönköping, Švédsko
Datum narození15.10.1984
KapelyAmaranthe, Raskasta Joulua
Hanna Elise Isabell Maj Höstblomma Ryd, profesionálně známá jako Elize Ryd, je známá především jako zpěvačka a spoluautorka hudby metalové skupiny Amaranthe. Určitou popularitu získala také před vznikem kapely, když hostovala na turné i ve studiu jako zpěvačka symfonické powermetalové skupiny Kamelot. Zpívá v sopránovém rozsahu. Jako hostující vokalistka zpívala také s metalovými kapelami Falconer, Avalon Timo Tolkkiho a Dreamstate.


S

Kitty Saric

Místo narozeníStockholm, Švédsko
Datum narození19.11.1986
KapelyTriton Enigma, Decadence
Pevná vůle, odhodlání a melodická thrashová preciznost jsou přednosti, které ženou Decadence a jejich zlatovlasou frontmanku Kitty Saric kupředu. Jejich hudba, která si už několik let dělá věci po svém, patří k elegantnějšímu konci thrashového spektra a srší melodií i náhlými technickými finesami, agresivitou i bujarým temperamentem.

Diva Satanica

Místo narozeníA Coruna, Galicia, Španělsko
Datum narození25.6.1988
KapelyBloodhunter, Nervosa, Outreach
Diva Satanica, Vlastním jménem Rocío Vázquez, je zpěvačkou španělské skupiny Bloodhunter. Její styl growlingu by se dal přirovnat k Angele Gossow s tím, že používá spíše nižší rejstřík. Diva Satanica začíná svou kariéru jako alternativní modelka v roce 2007 a pracuje jako modelka Merch pro několik mezinárodních extrémních metalových kapel jako Blood Red Throne (Norsko), Otargos (Francie), Hate (Polsko) a Disolvo Animus (Atény).

Cristina Scabbia

Místo narozeníMilán, Lombardie, Itálie
Datum narození6.6.1972
KapelyLacuna Coil

Cristina Adriana Chiara Scabbia je italská zpěvačka, známá především jako zpěvačka gothic metalové skupiny Lacuna Coil.Dříve psala poradní sloupek v populárním rockovém časopise Revolver spolu s hudebníkem Vinniem Paulem.

Scabbia se objevuje v písni skupiny Megadeth "A Tout le Monde (Set Me Free)". Objevila se také na albu The Theory of Everything projektu Ayreon Arjena Anthonyho Lucassena, u kterého je obsazena do role Matky. Účinkuje také v písni skupiny Apocalyptica "S.O.S. (Anything But Love)" a v další verzi písně skupiny Alter Bridge "Watch Over You". Nazpívala duet s bývalým zpěvákem italské skupiny Linea 77 Emilianem Audisiem ve skladbě "Beautiful Lie", která je součástí soundtracku k italskému filmu Passione sinistra z roku 2013.


Veronika Seidlová

Místo narozeníČeská republika
Datum narození15.1.1985
KapelyCarpatia Castle, After Rain

Veronika 'Véra' Seidlová je od roku 2013 zpěvačkou české doom/gothic metalové skupiny Carpatia Castle.


Secil Sen

Místo narozeníTurecko
Datum narození-
KapelyWarkings, Thwart, Witch Ritual

Od roku 2017 zpěvačka německé thrash/death metalové skupiny Thwart. Od roku 2022 spolupracuje s kapelou Warkings pod jménem Morgana Le Fey.


Tatiana Shmailyuk

Místo narozeníUkrajina
Datum narození15.3.1987
KapelyJinjer
Zpěvačka ukrajinské metalcorové progresivní kapely Jinjer.

Sonja Schuringa

Místo narozeníHolandsko
Datum narození-
KapelyDictated

Od roku 2007 kytaristka holandské death metalové skupiny Dictated.


Alexandra Sidorova

Místo narozeníMoskva, Rusko
Datum narození30.11.1990
KapelyGrailight, Imperial Age, Zmey Gorynich
Zpěvačka ruské symfonické skupiny Grailight a folk metalové skupiny Zmey Gorynich. V letech 2014-2016 zpěvačka ruské skupiny Imperial Age.

Nell Sigland

Místo narozeníHamar, Innlandet, Norsko
Datum narození13.11.1976
KapelyThe Crest, Theatre of Tragedy
V letech 2004-2010zpěvačka norské doom/gotické metalové kapely Theatre of Tragedy..

Elina Siirala

Místo narozeníHelsinki, Uusimaa, Finsko
Datum narození27.10.1983
KapelyLeaves' Eyes, Angel Nation
Zpěvačka symfonických kapel Leaves' Eyes a Angel Nation.

Simone Simons

Místo narozeníHoensbroek, Heerlen, Nizozemí
Datum narození17.1.1985
KapelyEpica
Simone Johanna Maria Simons je nizozemská zpěvačka. Je známá především jako zpěvačka nizozemské symfonické metalové skupiny Epica, ke které se připojila v sedmnácti letech, vydala jedenáct studiových alb do roku 2023 a absolvovala s ní celosvětová turné. Během své pěvecké kariéry spolupracovala také s kapelami Kamelot, Leaves' Eyes, Primal Fear, Ayreon a Angra. Vedle toho se věnuje i blogování o životním stylu, a to prostřednictvím svých webových stránek SmoonStyle.

Veronika Smetanová

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelyHorkýže Slíže, Mean Messiah
Mezi lety 2014-2018 basistka litoměřické death metalové kapely Mean Messiah. Momentálně členka slovenských punkerů Horkýže Slíže.

Jennie-Ann Smith

Místo narozeníStockholm, Švédsko
Datum narození4.1.1978
KapelyAvatarium
Od roku 2013 je zpěvačkou švédské doom metalové skupiny Avatarium. Pracuje jako psychosociální poradce v jedné z hlavních nemocnic ve Stockholmu.

Amanda Somerville

Místo narozeníFlushing, Michigan, USA
Datum narození7.3.1979
KapelyHDK, Kiske / Somerville, Trillium, Aina

Amanda Somerville je americká zpěvačka, skladatelka a vokální trenérka, která žije v německém Wolfsburgu. Je známá především díky spolupráci s mnoha evropskými symfonickými metalovými kapelami. Její hlas má široký rozsah, sama však uvedla, že její tessitura se pohybuje v altovém pásmu.

Somerville psala a nahrávala s kapelami After Forever, Edguy, Kamelot, Epica, Avantasia a produkovala dvě sólová alba. Její dosavadní sólové nahrávky jsou především jemný a elegantní pop rock s vlivy hard rocku, folku a soulu. Amanda si sama napsala a instrumentálně se podílela na všech písních na svých sólových albech s jedinou výjimkou, kterou je skladba "Out" z alba Windows (napsal ji Sascha Paeth).

V roce 2010 spolupracovala s Michaelem Kiskem (bývalým zpěvákem skupiny Helloween) na hudebním projektu s názvem Kiske / Somerville. Jedná se o melodický metal sestavený vydavatelstvím Frontiers Records jako podobný projekt jako Allen - Lande. V roce 2011 vydala Amanda u nahrávací společnosti Frontiers Records svůj první heavy metalový projekt s názvem Trillium.


Mathilde Sonney

Místo narozeníIloilo City, Filipíny
Datum narození-
KapelyElferya
Od roku 2008 houslistka švýcarské gotické metalové skupiny Elferya.

Sara Squadrani

Místo narozeníRimini, Emilia-Romagna, Itálie
Datum narození14.2.1986
KapelyAncient Bards
Italská operní zpěvačka se ke kapele Ancient Bards připojila v roce 2007 a do roku 2023 s ní natočila čtyří alba. Její silný vokální styl je velmi melodický, což je pro tento styl symfonického power metalu výhodou.

Oana Maria Stoica

Místo narozeníRumunsko
Datum narození-
KapelyHighlight Kenosis
Mezi lety 2008-2012 zpěvačka německé progresivní metalové kapely Highlight Kenosis.

Hellen Storer

Místo narozeníUSA
Datum narození-
KapelyFireball Ministry

V letech 1999-2001 basistka americké stoner metalové skupiny Fireball Ministry.


Nita Strauss

Místo narozeníLos Angeles, Kalifornie, USA
Datum narození7.12.1986
KapelyNita Strauss, The Iron Maidens, Alice Cooper

Nita byla původně známá jako kytaristka ženské tribute skupiny The Iron Maidens, později působila jako kytaristka v kapele Alice Coopera a také jako sólová umělkyně.

Nita Straussová o sobě dlouho tvrdila, že je potomkem rakouského skladatele Johanna Strausse. K doložení tohoto tvrzení zatím nebyly předloženy žádné doložené důkazy.Je vůbec první ženou s podpisem Ibanez. Jejím modelem je JIVA 10.


Iveta Suchánková

Místo narozeníÚpice, Česká republika
Datum narození30.11.1992
KapelyWishmasters

V letech 2007-2018 zpěvačka české symfonické metalové skupiny Wishmasters.


Viktorie Surmová

Místo narozeníPraha, Česká republika
Datum narození23.11.1996
KapelyBohemian Metal Rhapsody, Surma, Metal Factory, Rosa Nocturna, Surmata

Mimo jiné zpěvačka pražské symfonické skupiny Surma.Š

Klára Šindelková

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelyEmerald Shine
Od roku 2017 zpěvačka a houslistka české skupiny Emerald Shine.

Hanka Šlachtová

Místo narozeníBohumín, Česká republika
Datum narození1.1.1965
KapelySalamandra
Klávesistka moravské power metalové skupiny Salamandra.


T

Erika Monique Tandy

Místo narozeníBuffalo, stát New York, USA
Datum narození21.2.1972
KapelyMorgengrau, Autumn Tears, Hod, Ignitor
Kytarista a zpěvačka deathmetalové kapely Morgengrau, která v roce 2013 vydala uznávané řadové album Extrinsic Pathway. Zpěvačka původně začala svou hudební kariéru v gotické avantgardní kapele Autumn Tears, kde se šest let učila zpívat v operním stylu. Připojila se k Ignitor a svým vysokooktanovým powermetalovým hlasem přispěla ke vzletnému klasickému metalovému zvuku jejich EP Take To The Sky a plnohodnotného alba Road Of Bones.

Tasha

Místo narozeníLermoos, Rakousko
Datum narození-
KapelySerenity
Vlastním jménem Natascha Koch. V letech 2010, 2015-2017 zpěvačka rakouských Serenity.

Katherine Thomas

Místo narozeníSwindon, Anglie
Datum narození6.6.1966
KapelyThe Great Kat

Katherine Thomas, známá pod uměleckým jménem The Great Kat, je americká hudebnice známá především díky svým thrashmetalovým interpretacím známých skladeb klasické hudby. Ve většině z nich používá elektrickou kytaru, v některých však i housle. Thomasová je klasicky vzdělaná houslistka, vystudovala Juilliard School a nějakou dobu koncertovala a hrála klasickou hudbu, než přešla k metalu. Narodila se v Anglii, ale její rodina se přestěhovala do New Yorku, když Kat byly tři roky.

Časopis Guitar One ji zařadil mezi '"nejrychlejší drtiče všech dob', její klasické vzdělání, technické dovednosti a sebeprosazení bývají někdy přirovnávány k Yngwie Malmsteenovi. V rozhovoru pro metallian.com prohlásila, že je reinkarnací Beethovena. Její veřejná postava, jak ji zobrazují její propagační fotografie a videa, je přirovnávána především k domině, i když s nadsázkou. V roce 1990 nahrála švýcarská blackmetalová skupina Mordor na svou první demokazetu Odes píseň s názvem "The Great Kat Is God" vzdávající Thomasové hold.


Jex Thoth

Místo narozeníColumbus, Ohio, USA
Datum narození29.1.1981
KapelyJex Thoth, Sabbath Assembly
Jessica Toth je známá především jako zpěvačka okultních doom metalových skupin Jex Thoth a Sabbath Assembly.

Shirley Tracanna

Místo narozeníRecanati, Itálie
Datum narození26.12.1997
KapelyWishmasters
Od roku 2018 zpěvačka české symfonické metalové skupiny Wishmasters.

Nina Treml

Místo narozeníSoul, Jižní Korea
Datum narození-
Kapely69 Chambers
Zpěvačka, kytaristka a basistka švýcarské progresivní kapely 69 Chambers. Bývalá manželka Thomase Vetterliho. Dětství prožila v Jižní Koreji a Singapuru.

Chiara Tricarico

Místo narozeníMilan, LombardyMilán, Lombardie, Itálie
Datum narození27.2.1989
KapelyMoonlight Haze, Ravenword, Sound Storm, Temperance
Chiara je od roku 2018 zpěvačkou italské power metalové skupiny Moonlight Haze. Předtím zpívala s další italskou metalovou kapelou Temperance.

Tarja Turunen

Místo narozeníKitee, Pohjois-Karjala, Finsko
Datum narození17.8.1977
KapelyTarja, Nightwish, Raskasta Joulua

Tarja Soile Susanna Turunen-Cabuli, profesionálně známá jako Tarja Turunen nebo jednoduše Tarja, je finská heavy metalová zpěvačka, známá především jako bývalá zpěvačka skupiny Nightwish. Je sopranistka s rozsahem tři a půl oktávy.

Studovala zpěv na Sibeliově akademii a Hochschule für Musik Karlsruhe. Je profesionální klasickou zpěvačkou a bývalou zpěvačkou finské symfonické metalové skupiny Nightwish, kterou založila v roce 1996 spolu s Tuomasem Holopainenem a Emppu Vuorinenem. Jejich kombinace tvrdých a rychlých kytarových riffů s jejím dramatickým 'operním' zpěvem si rychle získala popularitu u kritiků i komerčních fanoušků. Jejich symfonický metalový styl, kterému se brzy začalo přezdívat 'operní metal', inspiroval mnoho dalších metalových kapel a interpretů.

Tarja byla z kapely propuštěna 21. října 2005 (těsně po odehrání koncertu End of an Era) z osobních důvodů, které doprovázel otevřený dopis kapely. Sólovou kariéru zahájila v roce 2006 vydáním vánočního alba s názvem Henkäys ikuisuudesta. V září 2015 vydala Tarja Turunen své první klasické studiové album Ave Maria - En Plein Air. Její nejnovější album In the Raw vyšlo 30. srpna 2019.U


V

Rosan van der Aa

Místo narozeníBladel, Holandsko
Datum narození21.12.1974
KapelyOrphanage

V letech 1995-2005 zpěvačka nizozemské death/gotické metalové kapely Orphanage.


Anneke van Giersbergen

Místo narozeníSint Michielsgestel, Holandsko
Datum narození8.3.1973
KapelyThe Gathering, The Sirens, Vuur, The Gentle Storm, Anneke van Giersbergen, Agua de Annique, Ayreon

Anna Maria 'Anneke' van Giersbergen je nizozemská zpěvačka, skladatelka a kytaristka, která se celosvětově proslavila jako zpěvačka rockové skupiny The Gathering v letech 1994-2007. Holandští The Gathering, kteří začínali jako deathmetalová kapela, angažovali Anneke jako zpěvačku a vydáním svého alba Mandylion pomohli nastartovat melodickou gothic metalovou scénu s ženskou frontmankou.

Anneke má silný, melodický hlas s širokým hlasovým rozsahem. Věnuje se také sólové kariéře. Původně se její projekt jmenoval Agua de Annique, nyní však vystupuje pod svým vlastním jménem.

Je častou spolupracovnicí Arjena Anthonyho Lucassena, ztvárnila hlavní postavy na albech Into the Electric Castle, 01011001 a The Theater Equation jeho projektu Ayreon. V roce 2014 spolupracovali na projektu The Gentle Storm, z něhož vzešlo album The Diary, které vyšlo v roce 2015. V roce 2016 založila novou kapelu VUUR se členy živé kapely The Gentle Storm a vlastní sólovou kapelou, aby se zaměřila na těžší stránku své hudby.


Dianne van Giersbergen

Místo narozeníLiempde, Severní Brabantsko, Holandsko
Datum narození3.6.1985
KapelyEx Libris, Xandria

Dianne van Giersbergen je nizozemská spinto sopranistka. Je zakladatelkou a frontmankou progresivní metalové skupiny Ex Libris a v letech 2013 až 2017 byla zpěvačkou německé symfonické metalové skupiny Xandria. Není příbuzná s nizozemskou zpěvačkou Anneke van Giersbergen.


Lola Van Lo

Místo narozeníBělehrad, Srbsko
Datum narození-
KapelyElferya

Vlastním jménem Lola Milovanovic. Od roku 2017 zpěvačka švýcarské gotické metalové skupiny Elferya.


Alicia Vigil

Místo narozeníVictorville, Kalifornie, USA
Datum narození22.11.1995
KapelyDragonForce, She Demons

Od roku 2022 baskytaristka anglické power metalové skupiny DragonForce. Kromě hudby se Alicia věnuje také modelingu a herectví a objevila se například ve filmech Frankenstein Reborn (2005), Dead Write (2007) nebo Mercenaries (2014). Objevila se tak v The Misfits: Tour Video Collection. She Demons byla čistě ženská rocková kapela; koncertovala s The Misfits


Linnéa Vikström

Místo narozeníStockholm, Švédsko
Datum narození26.11.1992
KapelyAt the Movies, Thundermother, QFT, Paralydium

Švédská zpěvačka, celým jménem Tyra Linnéa Sofia Vikström Eggová. Dcera zpěváka Thomas Vikströma, známého například z kapel Therion nebo Candlemass. Vdala se za George Egga, bubeníka kapel Paralydium, QFT nebo Dynazty.


Capri Virkkunen

Místo narozeníVaasa, Pohjanmaa, Finsko
Datum narození28.2.1972
KapelyAmberian Dawn

Päivi 'Capri' Virkkunen, později známá jako Päivi Selo nebo jednoduše jako Capri, je finská zpěvačka a hlasová koučka. Začínala jako popová zpěvačka. Od roku 2012 se stala metalovou zpěvačkou finské symfonické powermetalové skupiny Amberian Dawn, kde nahradila dřívější zpěvačku skupiny Heidi Parviainen.


Helen Vogt

Místo narozeníBerus, Sársko, Německo
Datum narození14.5.1982
KapelyLighthouse in Darkness, Flowing Tears
Mezi lety 2000 - 2003 zpěvačka německé doom metalové kapely Flowing Tears.

Claire-Lyse von Dach

Místo narozeníŠvýcarsko
Datum narození-
KapelyElferya
Mezi lety 2008-2014 zpěvačka švýcarské gotické metalové kapely Elferya.

Marloes Voskuil

Místo narozeníHolandsko
Datum narození-
KapelyHaliphron, Izegrim
Od roku 2021 zpěvačka holandské death metalové kapely Haliphron. Předtím basistka holandské thrash/death metalové skupiny Izegrim.

Ambre Vourvahis

Místo narození-
Datum narození3.7.1993
KapelyXandria
Ambre je napůl Řekyně a napůl Francouzka a v současnosti žije v Německu. Od roku 2022 zpěvačka německé symfonické metalové kapely Xandria.


W

Johanna Charlotte Wessels

Místo narozeníZwolle, Overijssel, Holandsko
Datum narození13.5.1987
KapelyTo Elysium, Delain
Johanna je známá především jako bývalá zpěvačka nizozemské symfonické metalové skupiny Delain. Nejprve se vzdělávala v jazzu, ale později jí její instruktor navrhl klasický zpěv. Wessels však uvedla, že klasické školení jí připadalo velmi omezující, a proto ráda dělá něco „mezi klasikou a jazzem, a když se podíváte na klasickou hudbu s vysokými vokálními linkami, tak se tak nějak velmi brzy dostanete ke gotice!“

Julie Westlake

Místo narozeníUSA
Datum narození-
KapelyHydrogyn
Julie je od roku 2003 zpěvačkou hard/heavy kapely Hydrogyn.

Alissa White-Gluz

Místo narozeníMontreal, Kanada
Datum narození31.7.1985
KapelyArch Enemy, The Agonist
Jako hostující zpěvačka vystoupila 28. září 2012 na koncertě skupiny Nightwish v Denveru, kde zpívala společně s Elize Ryd skladbu "Storytime", zatímco Anette Olzon byla nemocná. Vyrůstala v rodině vegetariánů a od roku 1998 je vegankou. Vyznává heterosexuální životní styl. Má starší sestru Jasamine a mladšího bratra. Jasamine zpívá ve skupině No Joy. Od roku 2014 chodí s Doylem Wolfgangem von Frankensteinem. V roce 2016 prozradila, že trpí sociální úzkostnou poruchou, kterou podle ní způsobilo rozsáhlé koncertování.

Ann Dustin Wilson

Místo narozeníSan Diego, Kalifornie, USA
Datum narození19.6.1950
KapelyHeart
Průkopnické sestry Ann a Nancy, které byly na počátku své čtyřicetileté kariéry považovány za novinku, se staly ústřední postavou Heart, jedné z nejprodávanějších hardrockových kapel všech dob. Zatímco kytaristka Nancy pokládala klasické riffy, Anniny vokály inspirované tradicí byly stejně silné nebo silnější než u kteréhokoli muže té doby. Její mohutný vokál je často lakmusovým papírkem pro každého zpěváka, který chce ukázat své schopnosti.

Nancy Lamoureux Wilson

Místo narozeníSan Francisko, Kalifornie, USA
Datum narození16.3.1954
KapelyHeart
Průkopnické sestry Ann a Nancy, které byly na počátku své čtyřicetileté kariéry považovány za novinku, se staly ústřední postavou Heart, jedné z nejprodávanějších hardrockových kapel všech dob. Zatímco kytaristka Nancy pokládala klasické riffy, Anniny vokály inspirované tradicí byly stejně silné nebo silnější než u kteréhokoli muže té doby. Její mohutný vokál je často lakmusovým papírkem pro každého zpěváka, který chce ukázat své schopnosti.


X


Y


Z

Ursula Zanichelli

Místo narozeníVercelli, Itálie
Datum narození-
KapelyAll for Metal
Kytaristka italsko-německé heavy metalové skupiny All for Metal.


Veronika Zelníčková

Místo narozeníČeská republika
Datum narození-
KapelyAnacreon
Od roku 2014 zpěvačka české kapely Anacreon.


Emmanuelle Zoldan

Místo narozeníAix-en-Provence, Provence-Alpes-Côte d'Azur, Francie
Datum narození18.6.1977
KapelySirenia

Emmanuelle Zoldanová je francouzská operní zpěvačka, známá mimo jiné jako session hudebnice v heavy metalových kapelách Lost in Grey, Mortemia, Trail of Tears a Turisas. V současné době je zpěvačkou skupiny Sirenia.

Emmanuelle získala hudební vzdělání na konzervatořích v Aix-en-Provence a Marseille (4 roky) a specializovala se na profesionální operní škole Le CNIPAL (2 roky). Dlouhá léta také zpívala v různých operních domech ve Francii a spolupracovala s několika kapelami a projekty. Kromě klasiky a opery zvládá spoustu různých hudebních stylů a různých technik.