Dívčí skupiny

A

B

C

D

E

F

G

H

Ch

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z


Vlož název:

Ženy v metalu - Galerie

Dívčí skupiny

Ačkoli v metalové hudbě tradičně převažují muži, v posledních několika desetiletích jsme svědky výrazného nárůstu počtu zpěvaček i ženských metalových kapel. Tyto silné ženské osobnosti se rozhodujícím způsobem zapsaly do hudebního průmyslu a sehrály rozhodující roli v neustálé inovaci metalového žánru, který se stává stále inkluzivnějším výrazovým prostředkem pro miliony fanoušků po celém světě.


A

THE AGONY

Pražská hard/heavy kapela, založená v roce 2013.ANASHI

Na začátku roku 1991 se kapela přejmenovala na The Kings's Queen. Pod tímto názvem nahráli demo se čtyřmi písněmi. Její sestavu tvořily Ulrika Dahl (zpěv), Tina Mathiesen (kytary), Monica Dahlander (baskytara), Catrin Adfors (bicí).
B

BABYMETAL

Babymetal je japonská kawaii metalová skupina, kterou tvoří Suzuka Nakamoto jako 'Su-metal', Moa Kikuči jako 'Moametal' a Momoko Okazaki jako 'Momometal'. Kapelu produkuje Kobametal z talentové agentury Amuse. Jejich zpěv je podpořen heavy metalovou instrumentací, kterou na vystoupeních hraje skupina session hudebníků známá jako 'Kami Band'.

Skupina vznikla v roce 2010 v původním složení Su-metal (zpěv a tanec), Moametal (scream a tanec) a Yui Mizuno jako 'Yuimetal' (scream a tanec) s konceptem vytvoření fúze žánrů heavy metalu a japonských idolů. Od svého vzniku vydali Babymetal čtyři studiová alba. Jejich čtvrté album The Other One vyšlo v březnu 2023. Podnikli několik turné, přičemž většina jejich koncertů se odehrává mimo Asii.

V říjnu 2018 Babymetal oznámili, že se Yui Mizuno rozhodla opustit kapelu kvůli špatnému zdravotnímu stavu, poté co se od prosince 2017 neúčastnila živých vystoupení. Po jejím odchodu vystupovala skupina na živých vystoupeních s jednou nebo více doprovodnými tanečnicemi. Jedna z těchto tanečnic, Momoko Okazaki (která byla bývalou členkou skupiny Sakura Gakuin), se v dubnu 2023 připojila ke skupině jako třetí základní členka pod názvem Momometal.BLACK WIDOWS

Portugalská skupina hrající gotický metal. Byla založena v roce 1995, na kontě má dvě studiová alba. To druhé z roku 2022.BURNING WITCHES

Švýcarská skupina hrající heavy metal a power metal. Byla založena v roce 2015, na kontě má pět studiových alb. Kytaristka Courtney Cox, známá z The Iron Maidens momentálně zaskakuje za Larissu Ernstovou, která je v požehnaném stavu. Larissa ale nadále zůstává členkou kapely.
C

CRUCIFIED BARBARA

Crucified Barbara je švédská heavy metalová kapela, která vznikla v roce 1998 ve Stockholmu. Dívky začínaly jako punkrocková kapela, ale brzy změnily svůj hlavní styl na hardrock a heavy metal. Do roku 2016, než se rozpadly, natočily čtyři studiová alba.CRYPTA

Crypta je brazilská deathmetalová kapela, která vznikla v roce 2019. Kapelu tvoří baskytaristka/zpěvačka Fernanda Lira, bubenice Luana Dametto (obě bývalé členky thrashmetalové skupiny Nervosa) a kytaristky Tainá Bergamaschi a Jéssica di Falchi. V roce 2021 vydali album Echoes of the Soul.
D

DIANTHUS

Kapelu tvoří dvojčata Jessica (bicí, piano, zpěv) a Jackie (kytara, piano, zpěv) Parryovi. Naživo jim vypomáhají basista Gavin Carney a kytarista Doug Weiand. Natočili zatím dvě studiová alba.DRAIN STH

Stockholmské kvarteto Drain STH prošlo mnoha změnami v hudebním stylu i image, od punku a grunge až po nu metal. Kytaristka Flavia Canel a bubenice Martina Axén spolu působily v mnoha kapelách, počínaje punkovou skupinou Livin' Sacrifice (nezaměňovat s thrashmetalovou kapelou Living Sacrifice). S postupem času se zvuk této kapely vyvíjel spíše v hardrockovém duchu. Kapela působila v letech 1993-2000.
E

EXIT EDEN

Exit Eden je mezinárodní symfonická metalová superskupina, která hraje coververze známých popových a rockových písní.

Skupinu založily v roce 2017 americká zpěvačka Amanda Somerville (Avantasia, Alice Cooper, Epica, HDK, Kiske/Somerville, Aina, Trillium), brazilská zpěvačka Marina La Torraca (Phantom Elite), francouzská zpěvačka Clémentine Delauney (Visions of Atlantis, Serenity) a německo-americká zpěvačka Anna Brunner. Kapela začala v červenci 2017 zveřejňovat na YouTube první metalově laděné klipy ze svého debutového alba Rhapsodies in Black, které během několika dní dosáhly tisíců zhlédnutí a dostaly se na 15. místo německé albové hitparády.

F

FATE GEAR

Heavy metalová kapela z Japonska, založená v roce 2015.
G

GIRLSCHOOL

Girlschool je britská rocková skupina, která vznikla v roce 1978 v rámci nové vlny britské heavy metalové scény. Často bývají spojovány se svými současníky Motörhead a jsou nejdéle fungující čistě ženskou rockovou kapelou, která je aktivní i po více než 40 letech. Girlschool, která vznikla ze školní kapely Painted Lady, se na počátku 80. let těšila velkému mediálnímu ohlasu a komerčnímu úspěchu ve Velké Británii díky třem albům 'punkově laděného metalu' a několika singlům, ale v následujících letech ztratila na dynamice.

V 90. letech a v roce 2000 se Girlschool soustředili na koncerty a turné a natočili jen několik studiových alb. Během své kariéry procestovali celý svět, hráli na mnoha rockových a metalových festivalech a vystupovali jako spoluhráči nebo předskokani významných hardrockových a heavy metalových kapel. Udržují si celosvětový kult a jsou inspirací pro mnoho rockových hudebnic. Navzdory častým změnám v sestavě působily všechny původní členky, které jsou stále naživu - Kim McAuliffe, Enid Williams a Denise Dufort - ve skupině až do roku 2019, kdy Willams odešla. Původní kytaristka a zpěvačka Kelly Johnsonová zemřela v roce 2007 na rakovinu.GWENDYDD

Gwenddyd je bulharská death metalová skupina, která vznikla v roce 2018. Původní bubenice Mihaela Naydenova byla záhy vystřídána bubeníkem Bambi Nikrforovem z kapely O.H. (v roce 2023 se k nim vrátil).
H

HARI KARI

Nezaměňovat s punkovou kapelou Hari-Kari z 80. let ze San Pedra v Kalifornii nebo Hari Kari z Columbusu v Ohiu. Kapelu řídil bubeník skupiny Kiss Eric Carr. Carr hrál na bicí i v samotných začátcích kapely. Hari Kari nahráli coververzi písně "Suffragette City" od Ziggyho Stardusta/Davida Bowieho a píseň "Am I Evil" od Diamond Head. Tyto skladby zazněly naživo i ve videoklipech. Kapela fungovala krátce mezi lety 1987-1990. V roce 1989 vydali jediné EP.HYSTERICA

Švédská heavy metalová skupina založená v roce 2005.
Ch

I

ICE AGE

Skupina byla založena 14. ledna 1985 Sabrinou Kihlstrandovou a Piou Nyströmovou, které byly zároveň hlavními autorkami písní, poté je doplnili Sabrinina sestra Helena a bubenice Tina Strömbergová. Zpočátku vystupovali pod jménem Rock Solid, ale po prvním demu přešli na geograficky výstižnější přezdívku. V říjnu 1986 Helenu nahradila Viktoria Larssonová. V letech 1987 a 1988 následovala nová dema v progresivně technickém thrashovém duchu. Kapelu nyní řídili Dave Miles a Sean Wright z Nemesis International a po přestěhování do Wisbechu (malá vesnice poblíž Cambridge) natočila kapela videoklip ke skladbě "Instant Justice" ze stejnojmenného dema z roku 1989, který odvysílala MTV i Super Channel. Vrcholným koncertním úspěchem kapely bylo vystoupení na festivalu Open Air '88 ve švýcarském Lamone.

Na jaře 1989 Sabrina opustila kvůli manažerským problémům kapelu uprostřed turné. Nahradila ji italská kytaristka Isabella Fronzoniová (dříve působící v milánských Warhammer) a americká zpěvačka Debbie Gunnová (dříve působící ve skupinách Sentinel Beast a Znöwhite, později v Brutal Groove), které se obě připojily v červnu 1989.

Ice Age se pomalu rozpadali kvůli špatnému managementu. Zdroje dokonce uváděly falešnou smlouvu s vydavatelstvím FM Revolver, zatímco podle jiných zvěstí byla podepsána smlouva s AVM a kapela se připravovala na nahrávání debutového alba. Stejně protichůdné byly v té době i vnitřní vztahy v kapele, kde se členové rozdělili na dva tábory. Nakonec Larssonová, Holmstedtová a Fronzoniová odešli v říjnu 1989 během turné po Dánsku, jen krátce předtím, než měli hrát v londýnském The Marqueen. Fronzoniová a Holmstedtová se přestěhovali do Londýna a v lednu 1990 se připojili k Original Sin. Tato kapela spolu vydržela asi tři roky, načež se Fronzoniová v roce 1993 připojila k veteránkám Rock Goddess. (Na přelomu let 1990 a 1991 hostovala také v Tytan a na jednom koncertě se připojila k Celtic Frost).

Po návratu do Švédska učinili Strömbergová, Nyströmová a Gunnová poslední pokus a spojili se s duem Chavariniová a Decavolová z New Jersey. Americká část kapely se chtěla přestěhovat do New Yorku, zatímco Nyströmová a Strömbergová se rozhodli zůstat ve Švédsku, a tak v roce 1990 Ice Age již neexistovali. Američané založili skupinu S.I.S. (Stranded in Sweden), zatímco Kihlstrandová, Nyströmová a Larssonová o pár let později znovu spojili síly v Idiots Rule.

V roce 2014 se znovu sešli v nové sestavě.THE IRON MAIDENS

The Iron Maidens je americká heavymetalová skupina z Los Angeles, která vznikla v roce 2001 jako ženská pocta anglické heavymetalové skupině Iron Maiden. Kapela prošla řadou personálních změn, v současné době ji tvoří bubenice Linda McDonald, baskytaristka Wanda Ortiz, zpěvačka Kirsten Rosenberg a kytaristky Courtney Cox a Nikki Stringfield.
J

JADED LADY

V roce 1987 Jaded Lady uzavřeli smlouvu s micro metalovým vydavatelstvím Apocalypse na vydání dlouhohrajícího alba, ale vydavatelství zaniklo ještě předtím, než začali nahrávat, a kapela se brzy poté rozešla. Kapela se objevila v dokumentu Penelope Spheeris The Decline Of The Western Civilization Part II: The Metal Years (vydaném v roce 1988).
K

KIRMIZI

Turecká heavy metalová skupina, založená v roce 2005 v Istanbulu. V roce 2011 vydali album Isyan.K

KITTIE

Kittie je kanadská heavy metalová kapela z Londýna v Ontariu, založená v roce 1996. Vznikli, když se kytarista Fallon Bowman a bubenice Mercedes Lander potkali na hodině tělocviku. Mercedesina sestra Morgan Lander se stala zpěvačkou a jednou z kytaristek Kittie a Tanya Candler doplnila sestavu kapely na baskytaru. Sestry Landerovy zůstaly jedinými stálými členkami kapely po celou dobu vydávání šesti studiových alb, jednoho videoalba, čtyř rozšířených skladeb, třinácti singlů a třinácti videoklipů. Dohromady se jejich materiálu vydaného prostřednictvím nezávislých nahrávacích společností prodalo po celém světě přes dva miliony kopií.L

LORETTA

Kapela vznikla v roce 1989 a už roku 1990 se její skladba "Zlost" objevila na metalovém sampleru Detonation. V roce 1991 vydala LP, jehož téměř všechny písně se objevily v klipech na obrazovce ČT. Na desce, která vyšla remasterovaná a s bonusy v roce 2015 na CD, spolupracovalo i pár hvězdných hostů. 'Truet' "Prokletí hříchů" s Dariou Hrubou nazpívali Kamil Střihavka a kytarista skupiny Futurum Emil Kopřiva. U písní "Stíny v ulicích " a "Prokletí hříchů" vypomohl frontman Kabátů Pepa Vojtek.

Popularitě Loretty určitě napomohlo i společné turné se špičkami metalové a rockové scény - s Arakainem, Törrem, Novou Růží či Kabátem. Její melodický metal byl vždy příjemným oživením metalové scény a není divu, že comeback Loretty v létě 2015 po více než 20 letech vzbudil mezi příznivci tvrdší muziky velký ohlas. Zajímavostí je, že Loretta hraje dnes téměř ve stejném složení jako v dobách své největší slávy.LOVEBITES

ovebites je japonská heavy metalová kapela, kterou v roce 2016 založily bývalé členky Destrose Miho a Haruna. Její sestavu v současnosti tvoří Haruna na bicí, Midori a Miyako na kytaru, Asami na zpěv a Fami na baskytaru. Poté, co skupina podepsala smlouvu se společností Victor Entertainment, vydala v roce 2017 debutové EP Lovebites EP i první album Awakening from Abyss a koncem roku odehrála své první zahraniční koncerty.

S dalším EP a albem vydaným v roce 2018, Battle Against Damnation a Clockwork Immortality, si rychle získali mezinárodní pozornost a získali toho roku cenu Metal Hammer Golden Gods Award pro nejlepší novou kapelu. Po vydání alb Electric Pentagram (2020) a Glory, Glory, to the World (2021) opustila v srpnu 2021 kapelu baskytaristka Miho. Po roční pauze Lovebites angažovali Fami na baskytaru a v únoru 2023 vydali čtvrté album Judgement Day. Jedná se o jejich dosud nejlépe prodávanou desku, která se dostala na páté místo v žebříčcích Oricon i Billboard Japan.
M

MISSDEMEANOR

Speed metalová skupina ze Spojených států existovala mezi lety 1984-1992. V roce 2014 jim vyšlo album Once upon a Crime. Toto album, které mělo původně vyjít v roce 1991 u CNR Records, nikdy nespatřilo světlo světa kvůli problémům s bankrotem vydavatelství.
N

NERVOSA

Nervosa je thrash/death metalová kapela pocházející z brazilského Sao Paula. Kapela podepsala smlouvu s Napalm Records a vydala čtyři studiová alba a jedno EP. Kapelu založily v roce 2010 kytaristka Prika Amaral a bubenice Fernanda Terra, o několik měsíců později se ke kapele připojila Karen Ramos jako druhá kytaristka. O rok a půl později se přidala baskytaristka Fernanda Lira, zatímco Karen Ramos kapelu opustila. Zbylé hudebnice, které předtím hrály v čistě ženských kapelách, se pak rozhodly pokračovat jako trio.

V roce 2012 skupina vydala demo Time of Death a ke skladbě "Masked Betrayer" natočila videoklip. Krátce nato kapelu opustila bubenice Fernanda Terra, kterou nahradil Pitchu Ferraz. V květnu 2012 kapela podepsala smlouvu s rakouským vydavatelstvím Napalm Records, v roce 2013 nahrála debutové album Victim of Yourself, které produkovali Heros Trench a Marcello Pompeu z brazilské thrashmetalové skupiny Korzus.
O


P

PHANTOM BLUE

Phantom Blue byla americká heavy metalová skupina z Los Angeles, která vznikla v roce 1987. Byly první a jedinou ženskou skupinou, která podepsala smlouvu s vydavatelstvím Shrapnel Records Mikea Varneyho, a to pouhé tři měsíce po svém vzniku. Do roku 2001, než se rozpadly vydaly dvě studiová alba.

Bývalá kytaristka Michelle Meldrumová byla provdaná za kytaristu skupiny Europe Johna Noruma. Zemřela na cystický výrůstek na mozku v květnu 2008 ve věku 39 let. Linda McDonaldová, Sara Marshová a Josephine Soegijantyová se v roce 2001 připojily k čistě ženské kapele The Iron Maidens. Josephine je opustila v roce 2005, Sara pak v roce 2009.

Dne 26. května 2009 se Linda McDonaldová, Gigi Hangachová a Kim Nielsen-Parsonsonová znovu sešly jako Phantom Blue na vzpomínkovém koncertu na Michelle Meldrum ve Whisky a Go Go v Hollywoodu v Kalifornii. Na místo Meldrumové nastoupila Tina Woodová (ze sestavy z roku 1997), zatímco Sara Marshová a Courtney Coxová z The Iron Maidens nahradily Nicole Couchovou.
Q


R

ROCK GODDESS

Rock Goddess je anglická ženská heavy metalová skupina, kterou v roce 1977 ve Wandsworthu v jižním Londýně založily sestry Jody Turner a Julie Turner. Skupina zpočátku působila v době Nové vlny britského heavy metalu a vydala dva singly, které se dostaly do Top 75 britské hitparády. V 80. letech 20. století si skupina získala kultovní oblibu a v roce 2013 se reformovala.ROSY VISTA

Německá smečka vlčic hrozila především v druhé polovině osmdesátých let, kdy úspěšně koncertovala i s českou heavymetalovou legendou Citron. Obě party hrály u nás i v SRN. Během pěti let vydala skupina jeden demáč, jedno EP a několik singlů, ale sen o velkém albu zůstal viset v meziprostoru. Kapela, jejíž nejvýraznější tváří v 80. letech byla Anca Graterol, vydala 8. února 2019 comebackové album Unbelievable.THE RUNAWAYS

The Runaways byla americká ženská rocková skupina, která nahrávala a vystupovala v letech 1975 až 1979. Během svého působení vydala čtyři studiová alba a jedno živé album. Mezi jejich nejznámější písně patří "Cherry Bomb", "Hollywood", "Queens of Noise" a coververze skladby "Rock & Roll" od The Velvet Underground. Ve Spojených státech Runaways nikdy nezaznamenali větší úspěch, ale v zámoří, zejména v Japonsku, se stali senzací díky singlu "Cherry Bomb". Po rozpadu kapely se v oblasti tvrdého rocku prosadily například Lita Ford nebo Joan Jett.
S

THE STARBREAKERS

The Starbreakers je hvězdná cover kapela, kterou tvoří pět talentovaných hudebnic současnosti. Jill Janus (Huntress, Chelsea Girls) - zpěv, Nita Strauss (Alice Cooper, The Iron Maidens) - kytara, Courtney Cox (The Iron Maidens, Femme Fatale) - kytara, Lindsay Martin (The Aviators, Glam Skanks) - bicí, Emily Ruvidich (Misty Day) - Basa.
T

THUNDERMOTHER

Švédská čtveřice poháněná koktejlem AC/DC, Motörhead, Guns N`Roses a dávných ženských vzorů The Runaways a Vixen.
U


V

VIXEN

Vixen je americká rocková skupina, která vznikla v roce 1980 v Saint Paulu ve státě Minnesota. Během svého komerčně nejúspěšnějšího období v letech 1987 až 1992 hrála ve složení Jan Kuehnemund (sólová kytara), Janet Gardner (zpěv, rytmická kytara), Share Ross (basová kytara) a Roxy Petrucci (bicí). První eponymní album kapely vyšlo v roce 1988 a dosáhlo 41. místa v žebříčku Billboard 200. Jejich druhé album Rev It Up vyšlo v roce 1990 a dosáhlo 52. místa v žebříčku Billboard 200. Jejich třetí album Tangerine vyšlo v roce 1998. Čtvrté album Live & Learn vyšlo v roce 2006. Kapela, která je součástí glam metalové scény v Los Angeles v Kalifornii, byla označována za 'ženské Bon Jovi'.

Skupina se sice původně rozpadla v roce 1992, ale v letech 1997 až 1998 ji Gardnerová a Petrucciová zreformovali,. Soudní spor, který podala Kuehnemundová kvůli vlastnictví názvu, rozhodl ale v její prospěch a tato verze skupiny skončila. V roce 2001 Kuehnemundová skupinu znovu spojila v klasické sestavě, ale neshody způsobily, že Kuehnemundová rychle vytvořila novou verzi skupiny se třemi novými členy; tato sestava vydržela až do roku 2012. Kuehnemundová zemřela v roce 2013. Poté Gardnerová, Rossová a Petrucciová reformovali kapelu s Ginou Stileovou na kytaru. Od roku 2022 kapelu v současnosti tvoří Petrucciová, Britt Lightningová, Lorraine Lewisová a Julia Lageová.VOICE OF BACEPROT

Indonéská alternativní metalová skupina, založená v roce 2014. Trojice dívek vystupuje v tradičních džihábech.VOLNAYA STAYA

Heavy metalová skupina z Ruska, založená v roce 2006.
W

THE WARNING

The Warning je mexická hardrocková/metalová skupina z Monterrey, kterou v roce 2013 založily sestry Villarreal Vélezovy: Daniela (kytara, zpěv, klavír), Paulina (bicí, zpěv, klavír) a Alejandra (basová kytara, klavír, zpěv). Natočily zatím tři alba, poslední Error vyšlo 24. června 2022.
X


Y

YELLOW MACHINEGUN

Yellow Machinegun byla dívčí hardcore punková/thras metalová skupina, která vznikla v roce 1993 v japonské Ósace. 21. října 1996 vydaly debutové album s názvem Father's Golden Fish pro Bandai Music Entertainment. Tato kapela sdílela jedno pódium s kapelami jako Slayer, Motörhead a Stormtroopers of Death. V červnu 2006 ukončila činnost. V dubnu 2017 se však dívky znovu sešly v Tokiu, aby odehráli koncert s novou kapelou zpěváka SuziSuzi.
Z