BUFFALO

Historie

BUFFALO


Původ:Sydney, stát Nový Jižní Wales, Austrálie
Aktivní roky:1971 - 1977
Styl:Hard rock, heavy metal, psychedelický rock, pub rock
Vydavatelé:Phonogram, Vertigo, Raven, Aztec
Web:

Historie

Buffalo byla australská rocková skupina, kterou v srpnu 1971 založil Dave Tice (bývalý zpěvák skupiny Head). Spoluzakladateli byli Paul Balbi na bicí, John Baxter na kytaru a Peter Wells na basovou kytaru a Alan Milano (ex-Mandala) na zpěv. Milano odešel po vydání debutového alba Dead Forever... (červen 1972) a Balbiho nahradil za bicími Jimmy Economou. Jejich další dvě alba, Volcanic Rock (červenec 1973) a Only Want You for Your Body (červen 1974), vyšla rovněž u Vertigo Records. Po roce 1975 došlo ke změnám v sestavě, které vyústily v komerčnější zvuk, a skupina se v březnu 1977 rozpadla. Australský muzikolog Ian McFarlane poznamenal, že na "prvotním, těžkotonážním zvuku Buffalo nebylo nic jemného, ale byl podáván s velkou přesvědčivostí ... kombinoval hutné, těžké riffování ... s progresivními bluesovými kotletami ... kapela rozhodně vystihla arogantní rozpoložení doby odvážným a hřmotným způsobem". Spolu s kapelami Billy Thorpe & The Aztecs a Blackfeather byli Buffalo průkopníky australského hnutí heavy metalu, pub rocku a psychedelického rocku. Peter Wells zemřel 27. března 2006 ve věku 58 let.

Začátky

Buffalo byla australská hardrocková skupina, kterou v srpnu 1971 v Sydney založil Dave Tice (bývalý člen Head), Paul Balbi (bicí), John Baxter (kytara) a Peter Wells (baskytara). Tice a Wells spolu působili ve skupinách The Odd Colours a Strange Brew již od roku 1966, než v roce 1968 založili Head. V polovině roku 1970 se Head přestěhovali do Sydney, jejich sestava se změnila získáním Alana Milana na spoluzpěv (ex-Mandala) a nové hudební směřování vedlo ke změně názvu: "Buffalo" bylo vybráno (podle legendy náhodně z australské mapy) jako prodejnější než "Head" se sexuálními a drogovými konotacemi. Spolu s kapelami Billy Thorpe & The Aztecs a Blackfeather byli Buffalo průkopníky australského heavy metalu, pub rocku a alternativního rocku. Buffalo byli první australskou kapelou, která podepsala smlouvu s Vertigo Records, nicméně zůstali převážně undergroundovou kapelou.


První alba

V květnu 1972 vydali svůj debutový singl "Suzie Sunshine", který napsali Baxter a Peter Brett. Následující měsíc následovalo debutové album Dead Forever..., které produkoval Spencer Lee. Singl i album se dobře prodávaly, prodej alba dosáhl 25 000 kusů, a to i přesto, že komerční rádia kapelu prakticky zařadila na černou listinu - před vznikem veřejnoprávních rozhlasových stanic (jako Triple J a 3RRR) v polovině 70. let se jim dostávalo jen málo prostoru. Australský muzikolog Ian McFarlane popsal obal alba jako "kontroverzní", neboť na něm byla vyobrazena "truchlivá, krví nasáklá tvář hledící skrz oční důlek lebky", zatímco kupujícím bylo doporučeno: "Přehrávejte toto album HLASITĚ."

Po vydání Dead Forever... odešel Milano a Balbiho na bicí nahradil Jimmy Economou. V polovině ledna 1973 Buffalo podpořili Black Sabbath na dvou koncertech v Sydney v rámci australské části turné Volume IV Tour britských heavy rockerů. Podle australského rockového novináře Eda Nimmervolla zárodky australského heavy rocku lze vysledovat ke dvěma důležitým zdrojům, k sedmdesátkovým Billy Thorpe & The Aztecs a sydneyské skupině Buffalo, která vzešla ze školy Black Sabbath a Uriah Heep a v Austrálii byla podepsána pod stejnou značkou jako tyto skupiny (Vertigo).

Čtyřčlenná sestava Baxter, Economou, Tice a Wells nahrála další dvě alba, Volcanic Rock (červenec 1973) a Only Want You For Your Body (červen 1974), přičemž Lee je opět produkoval. Eduardo Rivadavia z AllMusic shledal, že jejich druhé album bylo asi tak syrové, jak jen heavy metal na počátku sedmdesátých let mohl být a "veškerá jeho hrubost byla naprosto záměrná. Podle něj na třetím albu skupina vybrousila své písně do mnohem soustředěnějších a kompaktnějších heavy rockových samorostů. McFarlane prohlásil, že skupina si na obou albech udržela spalující heavy metalový chaos, s Baxterovou divokou kytarovou prací a Ticeovým dementním vokálem dobře vystupujícím do popředí. Nadále používali kontroverzní obaly: Volcanic Rock má grafické, ale zábavné vyobrazení ženské postavy jako menstruující sopky, zatímco Only Want You For Your Body má obézní, křičící ženu připoutanou k mučícímu stojanu. Některé hudební řetězce odmítly tato alba prodávat. V polovině roku 1974 se ke skupině připojil Norm Roue (z kapely Band of Light), který hrál na slide kytaru, a ještě téhož roku byl Baxter ze skupiny vyhozen. McFarlane prohlásil, že skupúina ztratila jednu ze svých nejcennějších a nejvýraznějších devíz a její duch se jednoduše vytratil.


Změny a rozpad

V průběhu roku 1975 se ke skupině připojil Karl Taylor na kytaru a následovala změna hudebního směru - směrem ke komerčněji orientovanému hard rocku, aby dosáhli většího rádiového vysílání - a v březnu 1976 vyšlo jejich další album Mother's Choice, které Steve Danno-Lorkin na webových stránkách I-94 Baru považoval za velký posun vpřed s dobou, tradičnější ve struktuře písní a textových tématech, zatímco druhý recenzent, The Barman, popsal totéž album takto: "Začíná s bouchnutím ... než zpomalí do ploužáku. ... hudba se spíše vleče, než aby se chopila okamžiku." Změny v sestavě a směřování pokračovaly, Roueho a Taylora nahradil na kytaře Chris Turner (ex-Drain) a krátce byl jejich druhým kytaristou Chris Stead. Wells před koncem roku odešel, aby založil další hardrockovou skupinu Rose Tattoo. Rozhodl se pro styl boogie a blues a pouliční vzhled, který spojovala jejich potetovaná těla.

Buffalo se rozpadlo v březnu 1977, kdy Tice odjel do Londýna, aby se spolu se svým bývalým spoluhráčem Balbim připojil k místní rockové skupině The Count Bishops. Ještě koncem předchozího roku Tice, Economou, Turner a Ross Sims na basovou kytaru nahráli poslední studiové album Average Rock 'n' Roller, které vyšlo v červenci 1977. McFarlane byl zklamán pokusem kapely o komerčnější zvuk, který však postrádal ucelený směr jejich předchůdců. Danno-Lorkin měl pocit, že je "velmi požitkářská" a skladby na ní nefungují úplně dobře, protože instrumentálně se zdá, že jim trochu chybí směr nebo cíl. The Barman poznamenal, že navzdory názvu je hodně nadprůměrná a je více rockovým počinem než blues/boogie-nabitá deska Mother's Choice. Stejně jako mnoho průkopnických heavymetalových kapel i Buffalo do své tvorby začlenili silné vlivy blues-rocku a psychedelického rocku. Buffalo předcházelo dalším australským hardrockerům: Coloured Balls (vznikli v březnu 1972), AC/DC (konec 1973), The Angels (v roce 1974 jako The Keystone Angels), a Rose Tattoo (1976). Kapela koncertovala po celé Austrálii, na různých místech od školních plesů v malých sálech až po velké koncerty pod širým nebem. Webové stránky Heavy Planet považují Buffalo za předzvěst doom metalu a stoner rocku.