Slovníček

Growling

Growling

Growling je velmi specifická technika zpěvu, užívaná především v death metalu a jiných podobných žánrech (grindcore, black metal, viking metal, gothic metal, aj.), podobná screamingu. Výška tónů je velmi hluboká a barva hlasu je hrubá a chraplavá. Kupodivu nejtěžší na této technice není intonace, ale artikulace jednotlivých slov tak, aby jim bylo rozumět, což může být pro posluchače nezvyklého na death metal problém i u profesionálních nahrávek.

Growling také používají někteří hudebníci, když chroptí nebo bručí za pomoci hlasivek do saxofonu. Tím je způsobena modulace zvuku a výsledkem je drsnost a chraplavost tónu. Nejčastěji se jí využívá v jazzu, blues, rock and rollu a v dalších populárních žánrech, ojediněle i v lidové hudbě.


Definice

S vrčivým zpěvem je spojován zejména death metal; jeho texty a témata bývají temnější a morbidnější než u jiných forem metalu a zpěvy se snaží vyvolat chaos, smrt a utrpení tím, že jsou obvykle velmi hluboké, hrdelní a nesrozumitelné. Natalie Purcellová k tomu poznamenává: „Přestože naprostá většina deathmetalových kapel používá jako vokál velmi nízký, zvířecí, téměř neznatelný growling, mnoho z nich má také vysoký a ječivý či operní vokál nebo prostě hluboký a silně zpívaný vokál.“ Socioložka Deena Weinsteinová k death metalu poznamenala: „Zpěváci tohoto stylu mají charakteristický zvuk, spíše vrčí a chrčí, než aby zpívali slova, a hojně využívají efekty na zkreslení hlasu.“


Popis

Growling (Death growls) a jejich varianty jsou také známé jako death metal vocals, brutal vocals, guttural vocals, death grunts, growled vocals, low pitched vocals, low growls, unclean vocals, harsh vocals, vocal fry, glottal fry, false cord vocals a death cord vocals. Navzdory mylným představám, které jsou s nimi běžně spojovány, vyžadují deathové growly ke správnému provedení čisté/melodické vokální techniky.

Kytarista a zpěvák Jason Stallworth k tomu řekl: „Musíte změnit svůj způsob uvažování o deathmetalových vokálech. Mnoho metalových zpěváků si myslí, že jde jen o křik nebo ječení. Ve skutečnosti tomu tak není, pokud si nechcete trvale poškodit hlas.“

V roce 2005 vydala profesionální hlasová trenérka Melissa Crossová DVD s názvem The Zen of Screaming, které obsahuje návod, jak používat techniky rowling and screaming, aniž by si člověk poškodil hlasivky. Nedávno bylo DVD znovu vydáno ke stažení v digitální podobě.

V červnu 2007 oznámilo lékařské centrum Radboudovy univerzity v Nijmegenu v Nizozemsku, že kvůli zvýšené popularitě growlingu v této oblasti bylo několik pacientů, kteří používali nesprávné techniky growlingu, léčeno kvůli otokům a polypům na hlasivkách.

Za předchůdce deathového growlu lze považovat nízký agresivní tón Lemmyho Kilmistera z Motörhead a Conrada Lanta z Venom.