Nightfall in Middle-Earth

Popis alba

Sestava

Seznam skladeb

Hitparády a ocenění

Texty

BLIND GUARDIAN - Nightfall in Middle-Earth


Vydáno28.4.1998
Natočenočervenec 1997 – leden 1998
StudioTwilight Hall Studios, Karo Studios, Sweet Silence Studios, Vox Studios, Air-Edel Studios
Žánrpower metal, progresivní metal, symfonický metal
Délka65:30
Label Virgin/Century Media
ProducentFlemming Rasmussen, Blind Guardian

Singly

"Mirror Mirror" (7.2.1998)

Popis alba

Nightfall in Middle-Earth je šestý studiový počin německé powermetalové formace Blind Guardian, vydaný 28. dubna 1998 u vydavatelství Virgin Records. Jde o koncepční nahrávku inspirovanou Silmarillionem (knihou J. R. R. Tolkiena) – souborem příběhů z Prvního věku Středozemě, který mapuje tragickou historii Beleriandu, kde elfové svádějí boj s Temným pánem Morgothem. Album kombinuje plnohodnotné skladby s mluvenými pasážemi, jež posouvají dějovou linku. Obal zachycuje scénu ze Silmarillionu, kdy elfka Lúthien tančí před samotným Morgothem.

Nightfall in Middle-Earth je všeobecně považováno za jednu z nejzásadnějších a nejlépe přijatých desek diskografie Blind Guardian. Zároveň jde o první nahrávku, na které hostuje baskytarista Oliver Holzwarth, jenž nahradil zpěváka Hansiho Kürsche v roli basového hráče.

Jednalo se rovněž o první studiovku kapely, která vyšla na americkém trhu. Její úspěch následně vedl společnost Century Media k rozhodnutí v roce 2007 zpětně vydat celý katalog skupiny v USA – tehdy byl titul remasterován a doplněn o bonusovou skladbu "Harvest of Sorrow". V roce 2018 následovalo další rozšířené vydání, tentokrát s přídavky "Doom" a "The Tides of War".

Album bývá charakterizováno jako epické, s patrným vlivem progresivního rocku. Často je přirovnáváno k opernímu přístupu Queen díky bohatým vícehlasým vokálním harmoniím, které doprovázejí vrstevnaté kytarové linky. Kritika si rovněž všímala melodicky svižné kytarové hry, začlenění fléten, houslí a dalších folklórních nástrojů. Kolekce skladeb je stylově pestrá – vedle zběsilých temp nechybí balady ani kompozice s operním nádechem. Magazín *Metal Hammer* titul popsal jako hostinu středověkého/folkového, speed/power metalu a vokálních odboček po vzoru Queen, doplněnou o intermezza ilustrující příběhové momenty.


Příběh

Písně z desky Nightfall in Middle-Earth čerpají inspiraci z příběhů obsažených v Tolkienově Silmarillionu. Pro přehlednost je lze tematicky rozdělit do několika celků: první se zaměřuje na krádež silmarilů a odchod Noldor z Valinoru, druhý sleduje jejich osudy v Beleriandu a závěrečná část se soustředí na lidské příběhy – především Berena a Lúthien či Húrinovy děti. Unikátním prvkem je prokládání skladeb mluvenými pasážemi, které uvádějí a doplňují dějovou linku.

"War of Wrath" (Válka hněvu): Poslední Velká bitva Beleriandu, v níž Valar definitivně porazili Morgotha (Melkora) poté, co Eärendil přinesl do Valinoru jeden ze silmarilů. Ačkoliv se tato událost v Silmarillionu odehrává až na konci, zde slouží jako intro – Melkor a Sauron v ní vzpomínají na události Prvního věku těsně před porážkou. Sauron žádá svého pána, aby uprchl, ale Melkor jej propustí, aby mohl dál šířit zlo. Vzpomíná také na zničení Lamp, otrávení Dvou stromů Ungoliant a zkázu, kterou jejich činy přinesly. Právě zmínka o Ungoliant tvoří přemostění k další písni.

"Into the Storm" (Do bouře): Melkor a Ungoliant zničili Dva stromy Valinoru, uloupili poklady ve Formenostu (včetně silmarilů) a zabili Finwëho, vůdce Noldor. Nyní prchají na sever a Jízda Valar, jež je sleduje, zabloudí v temných sítích, které kolem sebe Ungoliant roztahuje. Píseň zachycuje okamžik, kdy se Melkor a Ungoliant přibližují k ruinám Angbandu. Ungoliant požaduje drahokamy, Melkor jí je zdráhavě vydává, ale silmarily si ponechá pro sebe.

"Lammoth": Ungoliant se snaží Melkora zardousit, ten však vykřikne tak silně, že jeho výkřik navždy otiskne krajinu – Lammoth. Na pomoc mu přispěchají balrogové z Angbandu a Ungoliant prchá.

"Nightfall" (Soumrak): Zničení Stromů uvrhne svět do temnoty. Valar potřebují silmarily k obnově, ale Fëanor je odmítá vydat. Po zprávě o smrti otce a krádeži pokladů přísahá pomstu a přesvědčí Noldor, aby jej následovali zpět do Středozemě. Obviňuje Valar ze selhání, nazývá je stejnými jako Morgoth, kterého tímto pojmenuje Černým nepřítelem světa. Společně se svými sedmi syny pronese hrůznou přísahu: silmarily získají zpět za každou cenu. Prorok Varjemy varuje, že nemohou zvítězit nad vůlí Valar.

"Minstrel": Pravděpodobně odkaz na Maglora, Fëanorova syna a slavného pěvce, který složil píseň "Pád Noldor" na památku Kinslaying – masakru elfů vlastního kmene.

"The Curse of Fëanor" (Prokletí Fëanora): Fëanor dorazí do Středozemě, odhodlán naplnit svou přísahu navzdory všem překážkám. Jeho hněv a posedlost vedou k hrůzným činům. Když Teleri odmítnou poskytnout lodě, Fëanor přikáže útok – dochází k prvnímu elfskému bratovražednému boji. Lodě sice získají, ale není jich dost – Fëanor tajně odpluje a ostatní zanechá pozadu. Ve vzteku lodě spálí. Skupina Fingolfina je tak nucena projít smrtící pustinou Helcaraxë.

"Captured" (Zajat): Morgoth znovu buduje Angband a rozpoutává válku proti elfům. Fëanorovi synové přistávají v zálivu Lammoth, ale Morgoth je napadá. V bitvě pod hvězdami (Dagor-nuin-Giliath) elfové vítězí. Fëanor se však v hněvu vrhne sám vpřed a je smrtelně raněn balrogy vedenými Gothmogem. Umírá, než ho synové stačí odvést. Následně Maedhros přijímá nabídku na vyjednávání s Morgothem, ale je zrazen, zajat a připoután za pravou ruku ke skále na vrcholku Thangorodrimu, kde je mučen.

"Blood Tears" (Krvavé slzy): Noldor, které Fëanor zanechal v Aramanu, přivedl přes ledové pláně Helcaraxë jeho nevlastní bratr Fingolfin. Ačkoli mezi jejich frakcemi panovalo napětí, ne všichni sdíleli nepřátelství. Maedhros, trýzněný na Thangorodrimu, byl blízkým přítelem Fingona, Fingolfinova syna. Píseň vypráví o tom, jak se Fingon rozhodl Maedhrose zachránit a zároveň zahojit rozkol mezi Noldor. Našel jej pomocí písně a harfy, následně prosil Manwëho o pomoc. Na jeho modlitbu odpověděl Thorondor, král orlů, který Fingona vynesl k Maedhrosovi. Protože ho nedokázal osvobodit, usekl mu ruku a Thorondor je odnesl do bezpečí.

"Mirror Mirror" (Zrcadlo, zrcadlo): Elfové se rozšířili po celé Středozemi a Angband byl obležen. Morgoth však stále držel silmarily. Turgon, Fingolfinův syn, byl veden valou Ulmem do skrytého údolí Tumladen, kde založil tajné město Gondolin. Ulmo mu prozradil, že toto útočiště bude nejdéle odolávat zlu, avšak skutečná naděje leží na západě za mořem. Téma skladby sleduje objevení údolí a vznik Gondolinu.

"Face the Truth" (Tváří v tvář pravdě): Krátká skladba, v níž Fingolfin přemítá nad osudem svého lidu.

"Noldor (Dead Winter Reigns)" (Noldor, Vláda mrtvé zimy): Ohlédnutí za Fëanorovým proslovem k Noldor před jejich odchodem z Amanu. Přes sliby krás Středozemě zůstává skvrnou Kinslaying. Mandos jim předložil Proroctví Severu – Zkázu Noldor: budou trpět, prolévat slzy, jejich smrt nebude konečná, ale jejich duše nenajdou klid. Fëanorova přísaha je přivede ke zkáze a stanou se stíny lítosti mezi mladšími Dětmi Erua.

"The Battle of Sudden Flame" (Bitva náhlého plamene): V této bitvě Morgoth prolomil obléhání Angbandu pomocí balrogů a vypustil draka Glaurunga. Elfové byli rozprášeni a zabiti. Barahir z rodu Bëorů zachránil Finroda Felagunda, který mu na oplátku přísahal věrnost – přátelství mezi jejich rody bylo zpečetěno.

"Time Stands Still (at the Iron Hill)" (Čas se zastavil na Železném vrchu): Po drtivé porážce Noldor se Fingolfin rozhodl čelit Morgothovi osobně. Dojel k branám Angbandu a vyzval jej na souboj. Morgoth se obával, ale přijal. Fingolfin ho sedmkrát zranil, avšak nakonec padl. Před smrtí mu rozsekl nohu – rána, která nikdy nezacelila. Morgoth chtěl jeho tělo zohavit, ale Thorondor jej odnesl pryč.

"The Dark Elf" (Temný elf): Eöl svedl Aredhel, Turgonovu sestru, která s ním zůstala a porodila syna Maeglina. Později s Maeglinem uprchla do Gondolinu. Eöl je pronásledoval, ale Turgon mu odepřel odchod. Eöl se rozhodl pro smrt a pokusil se zabít syna – místo něj zasáhl Aredhel, která zemřela. Eöl byl popraven svržením ze srázu. Před smrtí proklel Maeglina, který se stal slavným mezi Noldor, avšak zahořkl kvůli nenaplněné lásce k Idril.

"Thorn" (Trn): Lidé – mladší děti Erua – se probouzejí na východě. Někteří slouží Morgothovi, jiní jako Edain hledají Západ. Tuor, potomek rodu Bëor, je veden do Gondolinu, kde se zamiluje do Idril. Jejich syn Eärendil se později stane otcem Elronda. Maeglin, zhrzený a plný zloby, poruší zákaz a je zajat skřety. Morgoth jej mučí a slibuje mu vládu nad Gondolinem i Idril jako odměnu – Maeglin zradí tajemství města.

"Eldar": Skladba uvede příběh Berena a Lúthien. Beren, syn Barahira, lovil v Dorthonionu Morgothovy služebníky. Nakonec se dostal do Doriathu a zamiloval se do Lúthien, dcery Thingola a Melian. Thingol stanovil jako cenu silmaril z Morgothovy koruny. Beren úkol přijal – pomohl mu Finrod Felagund. Při misi padli do Sauronových rukou. Ve skladbě se Finrod loučí se svým lidem – umírá při obraně Berena před vlkodlakem, čímž splnil svou přísahu. Berena později zachránila Lúthien a pes Huan.

"Nom the Wise" (Nom Moudrý): Beren zde oplakává svého přítele Finroda. Nóm znamená 'moudrý' a toto jméno dal Finrodovi Berenův prapředek Bëor, když se jeho lidé poprvé setkali s elfy.

"When Sorrow Sang" (Když žal zpíval): Lúthien s Berenem se na čas toulají Středozemí, než se Beren rozhodne splnit přísahu a získat silmaril. S velkou pomocí Lúthien a přes odpor Fëanorových synů Curufina a Celeborna je úspěšný. Při útěku z Angbandu se však setkají s obřím vlkem Carcharothem, který ukousne Berenovi ruku se silmarilem a uteče. Na vlka je vyhlášen hon, který končí úspěchem, ale Beren je při něm smrtelně zraněn. Umírá s posledním polibkem od Lúthien, která mu řekne, aby na ni čekal v Mandosových síních. Osudem všech lidí bylo opustit Kruhy světa, ale Beren to odmítl a v Mandosově říši čekal na Lúthien. Ona sama se uložila k smrti, odešla do síní mrtvých, poklekla před Mandosem a zazpívala nejkrásnější a nejsmutnější píseň, jaká kdy ve Valinoru zazněla. Propletla v ní žal elfů a lidí, plakala před Mandosem, jenž byl poprvé a naposledy v celé své existenci pohnut k lítosti. Odešel k Manwëmu, který vyhledal radu Erua. Poté dal Lúthien na výběr: přebývat mezi Valar v Neumírajících zemích až do konce světa a tam se vyléčit, nebo poznat znovu život ve Středozemi jako smrtelní. Vybrala druhou možnost. Píseň vypráví o lásce Berena a písni, kterou Mandosovi zpívala Lúthien.

"Out on the Water" (Na vodě): Vypráví o tom, jak Beren a Lúthien po návratu do Středozemě až do své smrti žili na ostrově Tol Galen v Ossiriandu, kde se narodil jejich syn Dior, dědic Thingola, v němž se spojila krev lidí, elfů a Maiar.

"The Steadfast" (Nezlomný): Příběh Berena a Lúthien se rozšířil po celé zemi a inspiroval národy Středozemě. Maedhros se rozhodl sjednotit národy proti Stínu. Mnozí, ale ne všichni, mu vyšli vstříc a společně vyhnali skřety ze severu země Beleriand. Unie pak vytáhla na Angband. Statečně čelili skřetům, vlkům, trollům, balrogům a drakovi, ale drtivá přesila a zrada lidí vedených Ulfangem Fëanorovy se stala osudnou. V bitvě zahynulo mnoho elfů, lidí i trpaslíků. Huor a všichni lidé z Hadorova domu padli, Húrin byl zajat a odveden k Morgotovi. To byla Nirnaeth Arnoediad, Bitva nesčetných slz. V této skladbě Morgoth promlouvá k zajatému Húrinovi, největšímu válečníkovi lidí, nazývanému Húrin Nezlomný.

"A Dark Passage" (Temný průchod): Morgoth zde uvažuje o svém triumfu v páté bitvě. Píseň také vypráví o původu příbuzných lidí a Morgothově kletbě, kterou uvalil na Húrina, když jej posadil na kamený stolec vysoko v Thangorodrim. Zde ho spoutal svou mocí a donutil ho poslouchat a vidět tragický osud jeho dětí.

"Final Chapter (Thus Ends ...)" (Závěrečná kapitola, Tak končí...): Uzavírá desku a vypráví o Morgothově vítězství „zradou lidí“, ale také o naději na nový začátek.

"Doom" (Zkáza): Bonusová skladba na remasterované verzi z roku 2018, která se vrací k prokletí Húrina Morgothem. Mírně přepracovaná verze se objevila na limitovaném vydání Beyond the Red Mirror jako epilogová kapitola.

"Harvest of Sorrow" (Sklizeň smutku): Bonusová skladba na remasterech z let 2007 a 2018, která vypráví o prokletí Húrinových dětí. Život jeho syna Túrina je plný tragédií, kdy hynou nepřátelé i blízcí. Jeho osud je spojen s drakem Glaurungem. Túrin nikdy nepoznal svou sestru Nienor, protože Glaurung jí vymazal paměť. Když ji nalezne u hrobu své dávné lásky elfky Finduilas, nepozná ji a pojmenuje ji Níniel (Dívka slz). Oba se do sebe zamilují a vezmou se, aniž vědí o svém příbuzenství. Po zranění draka Túrin upadá do bezvědomí. Níniel mu odhalí pravdu a v zoufalství skočí do řeky Teiglin. Túrin se probere a oznámí smrt Glaurunga svému lidu. Brandir, Túrinův nepřítel, mu pravdu sdělí, Túrin mu nevěří, zabije ho a uteče. Nakonec pravdu přijme a skloní se k vlastnímu meči.

"The Tides of War" (Přílivy a odlivy války): Bonusová skladba na remasteru z roku 2018. Znovu vypráví o příchodu vzbouřených Noldor do Beleriandu, kde se chtěli postavit Morgothovi a získat silmarily. Popisuje také spálení telerijských lodí v Losgaru a Fëanorovu přísahu.


Recenze

Od svého vydání sklízí deska veskrze pozitivní kritiky. Kyle Ward pro Sputnikmusic napsal: Blind Guardian na tomto počinu předvedli svůj dosud nejlepší instrumentální výkon. Vše jde ruku v ruce, kytary jsou téměř vždy zběsile našlápnuté a extrémně melodické, ale ne přehnané a kýčovité jako u mnoha jiných powermetalových uskupení.“ Zvláště vyzdvihl vokál Hansiho Kürsche, o němž napsal: „V každém ohledu a náladě Blind Guardian předvádějí vynikající pěvecké výkony. Ať už je skladba úžasně rychlá a melodická, jako například "Time Stands Still (at the Iron Hill)", nebo je nálada ponurá a pomalá ("The Eldar"), určitě vás zasáhne do tváře prostě pozoruhodný vokál, jeden z nejlepších, jaké jsem kdy na metalové desce slyšel.“

Podobně nadšeně album hodnotil i Vincent Jeffries z AllMusic, který jej popsal jako plné hymnických refrénů, mluvených slovních příběhů a spousty bombastického power metalu, jenž prokládá každý dramatický zvrat a představuje možná nejtriumfálnější počin Blind Guardian.


Amy H. Sturgisová ve svazku editovaném tolkienovským badatelem Bradfordem Lee Edenem píše, že ačkoli lze předpokládat, že Tolkien nebyl headbanger, podle názoru jejích studentů se 'dravá energie' powermetalového zvuku k příběhům hodí. Sturgisová dále dodává, že to usnadňuje diskusi o Tolkienově křesťanském pohledu na pád člověka: „Hudba vyjadřuje hněv a zoufalství, což se hodí k textům jako: 'Zkáza Noldor se přiblížila, slova vyhnaného krále přísahají pomstu!'“

Metal Hammer album zařadil do svých seznamů "10 základních symfonických metalových alb" a "10 základních power metalových alb" a ThoughtCo jej označil za jedno ze základních počinů power metalu.

C. T. Phipps z časopisu Grimdark označil desku za jedno z nejlepších děl své oblíbené powermetalové sestavy. Uvádí, že je vyprávěna z pohledu Temného pána Morgotha, přičemž příběh se rozvíjí jak ve skladbách, tak v "malých vsuvkách" mezi nimi. Hudbu popisuje nejen jako tradiční powermetalový zvuk, ale také jako bohatou na melodické, lidově středověce znějící motivy, které jsou rozprostřeny mezi rychlou kytarovou prací.


Sestava, která se podílela na vzniku alba

Blind Guardian

Hansi Kürsch - hlavní zpěv, sborové zpěvy, produkce

André Olbrich - kytary, produkce

Marcus Siepen - kytary, produkce

Thomas 'Thomen' Stauch - bicí, produkce


Hosté

Oliver Holzwarth – basa

AMathias Weisner – klávesy, orchestralní efekty

Michael Schüren– grand piano

Max Zelzner – flétny

Norman Eshley, Douglas Fielding – vyprávění

Billy King, Rolf Köhler, Olaf Senkbeil, Thomas Hackmann – sbory


Produkce

Flemming Rasmussen – mix, nahrávání a inženýrství vokálů

Flemming Rasmussen, Charlie Bauerfeind and Piet Sielck – inženýři mixu

Charlie Bauerfeind – mix meziher, nahrávání a inženýr bicích, perkusí, hlavních a doprovodných vokálů, basových kytar, klavíru a meziher - mastering v Masterdisk, New York

Piet Sielck - nahrávání a technika sólových, rytmických a akustických kytar, klávesových nástrojů a orchestrálních efektů

Cuny - nahrávání a technika fléten, altových fléten a zpěvu

Andreas Marshall - malba obalu a příběhu

Thorsten Eichhorst – fotky


Seznam skladeb

Strana 1

Číslo Název skladby Autoři Délka
1 "War of Wrath" Olbrich, Kürsch 1:50
2 "Into the Storm" Olbrich, Kürsch 4:24
3 "Lammoth" Olbrich, Kürsch 0:28
4 "Nightfall" Olbrich, Kürsch 5:34
5 "The Minstrel" Olbrich, Kürsch 0:32
6 "The Curse of Fëanor" Olbrich, Kürsch, Stauch, Siepen 5:41
7 "Captured" Olbrich, Kürsch 0:26
8 "Blood Tears" Olbrich, Kürsch 5:24
9 "Mirror Mirror" Olbrich, Kürsch 5:06
10 "Face the Truth" Olbrich, Kürsch/td> 0:24
11 "Noldor (Dead Winter Reigns)" Olbrich, Kürsch 6:51
12 "Battle of Sudden Flame" Olbrich, Kürsch 0:44
13 "Time Stands Still (At the Iron Hill)" Olbrich, Kürsch 4:53
14 "The Dark Elf" Olbrich, Kürsch 0:23
15 "Thorn" Olbrich, Kürsch 6:19
16 "The Eldar" Olbrich, Kürsch, Michael Schüren 3:39
17 "Nom the Wise" Olbrich, Kürsch 0:33
18 "When Sorrow Sang" Olbrich, Kürsch 4:25
19 "Out on the Water" Olbrich, Kürsch 0:44
20 "The Steadfast" Olbrich, Kürsch 0:21
21 "A Dark Passage" Olbrich, Kürsch 6:01
22 "Final Chapter (Thus Ends...)" Olbrich, Kürsch 0:48
Celkový čas: 65:30

Japonská edice - bonusy

Číslo Název skladby Autoři Délka
23 "Nightfall" (orchestralní verse) Olbrich, Kürsch 5:38
24 "A Dark Passage" (instrumentalní verse) Olbrich, Kürsch 6:06
Celkový čas s bonusy: 77:14

Remastrovaná edice (2007) - bonusy

Číslo Název skladby Autoři Délka
23 "Harvest of Sorrow" Siepen, Kürsch, Stauch 3:39
Celkový čas s bonusy: 69:09

Remastrovaná edice (2018) - bonusy

Číslo Název skladby Autoři Délka
23 "Doom" Olbrich, Kürsch 5:51
23 "Harvest of Sorrow" Siepen, Kürsch, Stauch 3:41
23 "The Tides of War" Olbrich, Kürsch 5:17
Celkový čas s bonusy: 80:19

Hitparády a ocenění

German Albums (Offizielle Top 100)7
Swedish Albums (Sverigetopplistan)44
Austria Albums (Hitparade Österreich)39
Japanese Albums (Hitparade Oricon Albums Charts)12