Nightfall in Middle-Earth

Popis alba

Sestava

Seznam skladeb

Hitparády a ocenění

Texty

BLIND GUARDIAN - Nightfall in Middle-Earth


Vydáno28.4.1998
Natočenočervenec 1997 – leden 1998
StudioTwilight Hall Studios, Karo Studios, Sweet Silence Studios, Vox Studios, Air-Edel Studios
Žánrpower metal, progresivní metal, symfonický metal
Délka65:30
Label Virgin/Century Media
ProducentFlemming Rasmussen, Blind Guardian

Singly

"Mirror Mirror" (7.2.1998)

Popis alba

Nightfall in Middle-Earth je šesté studiové album německé powermetalové skupiny Blind Guardian. Bylo vydáno 28. dubna 1998 u vydavatelství Virgin Records. Jedná se o koncepční album založené na Silmarillionu J. R. R. Tolkiena, knize příběhů z Prvního věku Středozemě, vyprávějící pohnutou historii Beleriandu, kde elfové bojují s Temným pánem Morgothem. Album obsahuje nejen písně, ale i mluvené části vyprávějící děj příběhu. Na obalu je vyobrazena scéna ze Silmarillionu, kde elfka Lúthien tančí před Temným pánem Morgothem.

Nightfall in Middle-Earth je všeobecně považováno za jedno z nejznámějších a nejlépe přijatých alb v diskografii skupiny. Jedná se také o první album, na kterém hostuje Oliver Holzwarth, hrající na baskytaru místo zpěváka Hansiho Kürsche.

Bylo to první album skupiny, které vyšlo ve Spojených státech. Prodejnost poté podnítila společnost Century Media, aby v roce 2007 vydala v USA zpětně celý jejich katalog, při té příležitosti bylo album remasterováno a znovu vydáno s bonusovou skladbou "Harvest of Sorrow". V roce 2018 bylo album vydáno znovu s dalšími dvěma bonusy - "Doom" a "The Tides of War".

Album bylo popsáno jako velkolepé a ovlivněné progresivním rockem. Bylo přirovnáváno k opernímu pojetí skupiny Queen s hutnými sborovými vokálními harmoniemi na pozadí vířivých vícedílných kytarových linek. Hudební kritici si všímali rychlé, melodické kytarové hry a použití fléten, houslí a dalších lidových nástrojů. Písně na albu jsou různorodé, najdeme na něm rychlá čísla, balady i operně laděné skladby. Metal Hammer album popsal jako hostinu středověkého/folkového, speed/power metalu a vokálních odboček ve stylu Queen, doplněnou o intermezza ilustrující děj.


Příběh

Písně tohoto alba jsou inspirovány příběhy obsaženými v Tolkienově Silmarillionu. Pro zjednodušení by se daly rozdělit na několik tematických celků: první vypráví o krádeži Silmarilů a odchodu Noldor z Valinoru, druhý pak o jejich osudech v Beleriandu. Poslední část se věnuje příběhům lidí (především Berenovi a Lúthien a Húrinovým dětem). Zajímavé je proložení písní mluvenými pasážemi uvádějícími a doplňujícími hudební část.

"War of Wrath" (Válka hněvu): Jde o poslední Velkou bitvu Beleriádu, kdy Valar jednou provždy porazili Morgotha (Melkora) poté, co Earendil přinesl zpět do Valinoru jeden silmaril. Tato válka se v Silmarillionu nachází až na konci a zde je použita jako intro alba, ve kterém Melkor a Sauron před svou konečnou porážkou po pádu draka Ancalagona vzpomínají na minulé události Prvního věku. Sauron, maia a nejmocnější Melkorův služebník chce, aby jeho pán uprchl. Melkor ho poté propustí, aby pokračoval ve zlu. Poté se Melkor zmíní o rozbití Lamp (předchůdců Slunce a Měsíce) a otrávení Dvou stromů pavoučím duchem Ungoliant. Při těchto útocích se ztratila velká krása, na Valinor padla tma a plány Valar byly zmařeny. Melkorova slova o Ungolianth jsou odkazem na následující píseň.

"Into the Storm" (Do bouře): Melkor a Ungoliath zničili dva stromy Valinoru, uloupili poklady v síních Formenostu (včetně silmarilů) a zabili Finweho (nejvyššího pána Noldor). Nyní prchají na sever. Jízda Valar, která je pronásleduje do tmy zbloudí v sítích temnoty, které kolem sebe Ungolianth rozprostírá a nedostihne je. Píseň je jen o malé scéně, kdy se Ungolianth a Melkor dostávají na dohled trosek Angbandu, staré Melkorovi pevnosti. Ungoliant se dožaduje drahokamů z Formenostu a Melkor jí je nerad postupně vydá, až na silmarily, které si navždy vymíní pro sebe.

"Lammoth": Ungilianth sevře Melkora a chce ho zardousit. Melkor vyrazí velký výkřik, který se rozléhá po celém světě. Kraj, kde se nacházeli, je pro tento výkřik, který tam byl poté slyšet navždy, pojmenován Lammoth. Poté Melkorovi vyrazí z trosek Angbandu na pomoc balrogové a Ungolianth prchne.

"Nightfall" (Soumrak): Dva stromy byly zničeny a po celém světě nastala tma. Jedinou nadějí na obnovu Stromů byly silmarily, kterých se ale Fëanor odmítl vzdát. Poté, co se dozví, že byly ukradeny a jeho otec zabit, se Fëanor se ve svém vzteku rozhodne, že se pomstí a přesvědčí mnoho Noldor, aby ho následovali zpět do Středozemě. Pronese mocnou řeč, v níž popisuje, jak bylo špatné, že Valar přivedli elfy do Valinoru a jak jsou země Středozemě mnohem krásnější. Tvrdí, že Valar selhali při jejich ochraně a že jsou stejného druhu jako Melkor, kterého pojmenuje Morgoth - Černý nepřítel světa.

On a jeho sedm synů poté pronesou nejstrašnější přísahu - že získají zpět silmarily a nedovolí nikomu, bez ohledu na jeho věrnost nebo druh, aby jim stál v cestě. To přísahali Eruovi, Bohu, a Manwëmu a Vardě, největším z Valar. Později přišel Manwëho posel, který je varoval před pošetilostí těchto činů a prohlásil, že Fëanor nad Valou nemůže zvítězit.

"Minstrel" je s největší pravděpodobností zmínkou o Maglorovi, Fëanorově synovi, velkém pěvci, který na základě Kinslaying (zabíjení rodných) složil píseň "Pád Noldor".

"The Curse of Fëanor" (Prokletí Fëanora): Tato píseň pojednává o Fëanorovi, který přichází do Středozemě a navzdory výzvám, kterým musí čelit, se nenechá odklonit od své přísahy. Jeho Přísaha a jeho hněv ho donutily na cestě vykonat mnoho zlých skutků. Když mu Teleri odmítli lodě, s nimiž by se mohl přeplavit přes moře, sáhl k násilí a vypuklo první vraždění příbuzných. Mnoho elfů na obou stranách zahynulo, ale Noldor zvítězili a získali lodě. Lodí však nebylo dost pro všechny a tak Fëanor, jeho synové a jejich nejvěrnější tajně odpluli a nechali ostatní za sebou. Místo aby lodě poslal zpět, nechal je Fëanor ve svém hněvu a pýše spálit. Zbytek Noldor pod vedením Fëanorova nevlastního bratra Fingolfina tak musel do Aramanu pochodovat přes zamrzlou pustinu Helcaraxë, jedinou pevnou cestu do Středozemě.

"Captured" (Zajat): Po svém návratu na sever Morgoth znovu vybudoval svou pevnost Angband a začal válku s elfy, kteří zůstali ve Středozemi. Poté, co v zálivu Lammoth přistála Fëanorovo vojska, zaútočil Morgoth i na něj a začala bitva Dagor-nuin-Giliath (Bitva pod hvězdami), pojmenovaná podle toho, že slunce a měsíc ještě nevyšly. Po deseti dnech bitvy bylo ale Morgothovo vojsko poraženo a Fëanor, hnán hněvem jej pronásledoval a vydal se daleko před všechny ostatní. Morgoth na něj poslal balrogy, s nimiž bojoval, dokud ho Gothmog, pán balrogů, smrtelně nezranil. Jeho synové mu pak přišli na pomoc, ale Fëanor cestou zpět zemřel a jeho ohnivá duše pohltila jeho tělo. Nedlouho poté přišel posel od Morgotha s nabídkou kapitulace a jeden z Fëanorových synů, Maedhros, mu nabídl, že se s ním dohodne. Na místě setkání byl však se svou družinou přepaden a byl zajat. Píseň je o tom, jak ho odvedli do Morgothovy pevnosti Angband, kde byl mučen a trýzněn a poté za pravou ruku připoután ke skále na Thangorodrimu, vrcholku Angbandu.

"Blood Tears" (Krvavé slzy): Noldor opuštěné v Aramanu přivede do středozemě přes ledovou tříšť Helcaraxë Fëanorův nevlastní bratr Fingolfin. Přestože mezi nimi často docházelo ke sporům, ne všichni v jejich táborech smýšleli o těch druhých špatně. Maedhros, který zůstává trýzněn na Thangorodrimu, byl blízkým přítelem Fingona, Fingolfinova syna. Píseň vypráví o tom, jak Fingon, který chtěl svého přítele zachránit a urovnat vztahy mezi rozdělenými Noldor, se sám vydal na Thangorodrim. Vysoko nahoře zazpíval na harfu píseň a Maedhros mu zpěv oplatil, aby ho Fingon našel. Poté prosil Fingona, aby ho zabil šípem. Než vystřelil, sklonil Fingon luk a pomodlil se k Manwëmu, aby šíp urychlil, a také o slitování nad Noldor. Na modlitbu odpověděl svým příletem Thorondor, král orlů (Manwëho služebník), zvedl Fingona a vynesl k Maedhrosovi. Fingon ale nedokázal přetnout Maedhrosův řetěz, a tak uvězněný elf znovu prosil, aby byl zabit. Fingon mu však místo toho usekl ruku a Thorondor je odnesl pryč.

"Mirror Mirror" (Zrcadlo, zrcadlo): Vztahy mezi Noldor se napravily a Angband se ocitl ve velkém obležení, protože elfové se šířili po celé zemi. Morgoth ale stále zůstával na svobodě a vlastnil silmarily. Uplynulo mnoho let a další z Fingolfínových synů, Turgon, je vnuknutím valy Ulma, pána vod, zaveden do skrytého údolí Tumladen. Tam založil pevnost a tajné útočiště Gondolin, o kterém mu Ulmo prozradil bude nejdéle odolávat Morgothovi, ale že jediná skutečná naděje pro Noldor leží přesto na západě za mořem. Tato píseň je hlavně o o tom, jak Turgon našel skryté údolí Tumladen a jak vybudoval své velkolepé město.

"Face the Truth" (Tváří v tvář pravdě): Zde se Fingolfin se zamýšlí nad osudem Noldor.

"Noldor (Dead Winter Reigns)" (Noldor, Vláda mrtvé zimy): Tato píseň se znovu ohlíží za událostmi, které vedly k příchodu Noldor do Středozemě. Text písně obsahuje více z Fëanorova proslovu k Noldor té noci, kdy se ujal jejich vedení a když popisoval krásu, která je ve Středozemi čeká. Nicméně vyvraždění příbuzných bylo skvrnou na jejich osudu, a když se Noldor chystali opustit Aman, přišel k nim Mandos, Vala, který bděl nad mrtvými, a předložil jim Proroctví Severu neboli Zkázu Noldor. Řekl, že prolijí nesčetné slzy a Valar neuslyší ani ozvěnu jejich nářku. A Fëanorova přísaha je přivede ke zlému konci a ti, kdo ji složili, budou navždy vyvrženi. Ačkoli elfové měli být nesmrtelní, řekl jim, že mohou být a také budou zabiti a jejich duše pak přijdou k němu a nenajdou u něj slitování. Ti, kteří nezemřou se unaví svým břemenem a stanou se stíny lítosti před mladšími Dětmi Erua.

"The Battle of Sudden Flame" (Bitva náhlého plamene): Odkazuje na bitvu, v níž Morgoth prolomil obléhání Angbandu pomocí svých balrogů a vypustil prvního z draků, Glaurunga. Noldor byli zcela poraženi a zahnáni zpět a mnoho jich bylo zabito. V této bitvě Barahir z rodu Bëorů s velkými ztrátami zachránil život elfského krále Finroda Felagunda a Finrod na oplátku přísahal Barahirovi a všem jeho příbuzným přátelství.

"Time Stands Still (at the Iron Hill)" (Čas se zastavil na Železném vrchu): V Bitvě náhlého plamene byl Dorthonion ztracen, Finarfinovi synové zabiti a Fëanorovi synové byli vyhnáni ze svých zemí. V písni se vypráví, jak Fingolfin spatřil naprostou zkázu Noldor a nenapravitelnou porážku všech jejich rodů a naplněn hněvem a zoufalstvím nasedl na svého velkého koně Rochallora a vyjel sám k branám Angbandu, aby vyzval Morgotha na souboj. Morgoth měl obavy, ale před tváří svých velitelů nemohl výzvu odmítnout, neboť Fingolfin nazval Morgotha zbabělcem a pánem otroků. Vyšel tedy oděn v černé zbroji a stanul před králem Noldor jako věž s železnou korunou a s obrovským štítem, který na Fingilfina vrhal stín jako bouřkový mrak. Fingolfin Morgotha sedmkrát bolestně zranil, ale nakonec se unavil a Morgoth ho přitiskl svým štítem. Třikrát byl stlačen na kolena a třikrát zase vstal a zvedl svůj rozbitý štít a potlučenou přilbu. Ale země kolem něj byla rozpukaná, on klopýtl, padl dozadu a Morgot mu položil levou nohu na krk. Fingolfin však posledním zoufalým úderem před svou smrtí rozsekl jeho nohu a Morgothova krev, černá a kouřící, naplnila jámy Grondu a on od té doby navždy kulhal a bolest jeho ran se nedala zhojit. Fingolfinovo tělo chtěl Morgoth předhodit svým vlkům, ale snesl se orel Thorondor, poškrábal ho na obličeji a tělo krále odnesl.

"The Dark Elf" (Temný elf): Píseň odkazuje na Eöla, který svedl Turgonovu sestru Aredhel. Aredhel po dvou stech letech v Gondolinu zatoužila na čas odejít a narazila na temného elfa Eöla. Zůstala s ním dlouho, stala se jeho ženou a narodil se jim Maeglin. Když vyrostl, Aredhel s ním utekla od Eöla zpátky do Gondolinu. Eöl je však pronásledoval, vstoupil do skrytého města a žádal Turgona, aby ho nechal odejít i se synem. Turgon mu však nedovolil odejít a jedinou další možností byla smrt. Eöl ji zvolil pro sebe i svého syna a v tu chvíli odhalil otrávené kopí, které hodil po Maeglinovi. Aredhel se ale před něj vrhla a brzy nato na zranění zemřela. Eöl byl svržen ze srázu na kopci, na němž se Gondolin nacházel, zatímco Maeglin vše pozoroval. Eöl ho proklel a řekl, že všechny jeho naděje ztroskotají a že zemře stejnou smrtí on. Maeglin se poté mezi Noldor v Gondolinu proslavil a stal se z něj vyhlášený kovář a horník. Zamiloval si však neopětovanou láskou Turgonovu dceru Idril. Tato neopětovaná láska Maeglina stále více trápila a zasévala do Gondolinu temné semeno zla.

"Thorn" (Trn): Během mnoha let následujících po Maeglinově příchodu do Gondolinu se stalo mnoho věcí a jednou z nich bylo probuzení lidí, mladších dětí Erua na východě Středozemě. Většina propadla Morgothovi, ale část z nich, Edain, se vydala na Západ. Jedním z největších mužů z nich byl Tuor, jehož otec se přátelil s Turgonem. Tuor byl vnuknutím přiveden do Gondolinu a bylo mu dovoleno tam zůstat. S Idril se do sebe zamilovali a narodil se jim syn Eärendil, který se později stal otcem Elronda. Zhrzený Maeglina poté porušil zákaz odchodu z Gondolinu, byl zajat tlupou skřetů a předveden před Morgotha. Píseň je o tom jak byl mučen, aby s příslibem panování nad Gondolinem a získáním Idril jako své nevěsty prozradil Morgothovi, kde se Gondolin nachází.

"Eldar": Píseň odkazuje na začátek příběhu Berena a Lúthien. Beren, syn Barahirův, byl člověk z Bëorova rodu, který po bitvě Náhlého plamene pobýval s několika druhy v Dorthonionu a lovil zde Morgothovi služebníky. Díky zradě zůstal sám a prošel mnoha nebezpečími. Nakonec přišel do lesa Doriathu a tam našel Lúthien, nejkrásnější elfku, jaká kdy žila. Byla to dcera krále Thingola a jeho ženy, maii Melian. Oba se do sebe zamilovali, ale Thingol stanovil jako cenu za nevěstu silmaril z Morgothovy koruny v naději, že to Berena odradí. Ten však k překvapení všech přijal a na pomoc mu přišel také Finrod Felagund, který dříve přísahal, že bude pomáhat jeho rodu. Na své výpravě ale byli poraženi a zajati Morgothovým pobočníkem Sauronem. V písni se Finrod Felagund loučí se svým lidem, když umírá na následky zranění, jež utrpěl v Sauronově kobce při záchraně svého lidského přítele Berena před vlkodlakem, čímž splnil svou přísahu rodu Bëor. Berena poté vysvobodila Lúthien se psem Huanem.

"Nom the Wise" (Nom Moudrý): Beren zde oplakává svého přítele Finroda. Nóm znamená 'moudrý' a toto jméno dal Finrodovi Berenův prapředek Bëor, když se jeho lidé poprvé setkali s elfy.

"When Sorrow Sang" (Když žal zpíval): Lúthien s Berenem se načas toulají po Středozemi, než se Beren rozhodne splnit přísahu a získat silmaril. S velkou pomocí Lúthien a přes nepřátelství Fëanorových synů Curufina a Celeborna je ve své výpravě úspěšný. Při útěku s Angbandu se ale oba střetnou s velkým vlkem Carcharothem, ten ukousne Berenovi ruku svírající silmaril a prchne. Na vlka je uspořádán velký hon, který je úspěšný, ale Beren je při něm smrtelně zraněn. Beren umírá s posledním polibkem od Lúthien, která mu řekne, aby na ni čekal v Mandosových síních. Osudem všech lidí bylo opustit Kruhy světa, ale Beren to odmítl a v Mandosově říši čekal na Lúthien. Ona sama se uložila k smrti, odešla do síní mrtvých, poklekla před Mandosem a zazpívala nejkrásnější a nejsmutnější píseň, jaká kdy zazněla ve Valinoru. Propletla v ní dvě témata obsahující smutek elfů a lidí, plakala před Mandosem, a ten byl poprvé a naposledy v celé své existenci pohnut k lítosti. Odešel k Manwëmu, který vyhledal radu Erua. Poté dal Lúthien na vybranou: první možností bylo přebývat mezi Valar v Neumírajících zemích až do konce světa a tam se vyléčit ze všech svých žalů. Druhá volba by spočívala v tom, že by s Berenem znovu poznala život ve Středozemi, ale oba by byli smrtelní a nakonec by společně opustili Svět. Vybrala si druhou možnost. Píseň vypráví o lasce Berena a písni, kterou Mandosovi zpívala Lúthien.

"Out on the Water" (Na vodě): Vypráví o tom jak Beren a Lúthien poté, co se vrátili do Středozemě, až do své smrti bydleli na ostrově Tol Galen v Ossiriandu, kde se narodil jejich syn Dior, Thingolův dědic, v němž se spojila krev lidí, elfů a Maiar.

"The Steadfast" (Nezlomný): Příběh Berena a Lúthien se rozšířil po celé zemi a inspiroval národy Středozemě. Maedhros se poté rozhodl sjednotit národy proti Stínu. Mnozí, ale ne všichni, mu vyšli vstříc a vyhnali společně skřety ze severu země Beleriand. Maedhrosoa unie pak vytáhla na Angband. Statečně čelili skřetům, vlkům, trollům, balrogům a drakovi, ale drtivá přesila a zrada lidí vedených Ulfangem Fëanorovy se mu stala osudnou. V této bitvě zahynulo mnoho elfů, lidí a trpaslíků. Huor a všichni lidé z Hadorova domu padli, a Húrin byl zajat a odveden k Morgotovi. To byla Nirnaeth Arnoediad, Bitva nesčetných slz. V této písni Morgoth promlouvá k zajatému Húrinovi, největšímu válečníkovi ze všech lidí, který byl nazýván Húrin Nezlomný.

"A Dark Passage" (Temný průchod): Zde Morgoth uvažuje o svém triumfu v páté bitvě. Píseň také vypráví o původu příbuzných lidí a o Morgothově kletbě, kterou uvalil na Húrina, když jej posadil na kamený stolec vysoko v Thangorodrim. Zde ho spoutal svou mocí a nechal ho poslouchat svýma ušima a vidět svýma očima tragický osud jeho dětí.

"Final Chapter (Thus Ends ...)" (Závěrečná kapitola, Tak končí...): uzavírá album a hovoří o Morgothově vítězství 'zradou lidí', ale také o naději na nový den.

"Doom" (Zkáza): Bonusová skladba na remasterované verzi alba z roku 2018, která se ještě vrací k prokletí Húrina Morgothem. Mírně přepracovaná verze se objevuje na limitovaném vydání alba Beyond the Red Mirror jako epilogová kapitola.

"Harvest of Sorrow" (Sklizeň smutku): Bonusová skladba na remasterovaných verzích alba z let 2007 a 2018 vypráví o prokletí Húrinových dětí. Život jeho syn Túrina je plný tragédií, ve kterých hynou jeho nepřátelé i ti, které miluje. S jeho osudem a osudem jeho sestry je propletený také osud draka Glaurunga. Túrin nikdy nepoznal svou sestru Nienor, které Glaurung vymazal paměť. Jednou ji najde u hrobu své dávné lásky, elfky Finduilas, ale nepozná ji a pojmenuje ji Níniel (Dívka slz). Aniž by věděli o svém příbuzenském vztahu, oba se do sebe zamilují a vezmou se. Později do hry opět vstoupí Glaurung. Túrin draka smrtelně zraní, ale dračí jedovatá krev a zlá záře ho uvrhnou do bezvědomí a do stavu podobného smrti. Poté se objeví Níniel, umírající drak jí odhalí pravdu a ona v hrůze a zoufalství skočí do řeky Teiglin. Túrin se po Glaurungově smrti probere k vědomí a vrátí se ke svému lidu, aby oznámil drakovu smrt. Brandir, Túrinův nepřítel, který slyšel vše, co se stalo, mu řekne pravdu, Túrin mu ale nevěří, zabije ho a uteče. Netrvá dlouho a potká elfa, který mu vypráví novinky a Túrin si pravdu konečně uvědomí. Poté nalehne na svůj meč.

"The Tides of War" (Přílivy a odlivy války) je bonusová skladba na remasterované verzi alba z roku 2018. Znovu vypráví o příchodu vzbouřených Noldor do Beleriandu, kde se chtěli postavit Morgothovi a získat silmarily. Mluví také o spálení telerijských lodí v Losgaru a Fëanorově přísaze.


Recenze

Od svého vydání sklízí album veskrze pozitivní kritiky. Kyle Ward pro Sputnikmusic napsal: „Blind Guardian na tomto albu předvedli svůj dosud nejlepší instrumentální výkon. Vše jde ruku v ruce, kytary jsou téměř vždy zběsile našlápnuté a extrémně melodické, ale ne přehnané a kýčovité jako u mnoha jiných powermetalových kapel.“ Zvláště vyzdvihl vokál Hansiho Kürsche, o kterém napsal: „V každém ohledu a náladě Blind Guardian předvádějí vynikající vokální výkony. Ať už je píseň úžasně rychlá a melodická, jako například "Time Stands Still (at the Iron Hill)", nebo je nálada ponurá a pomalá ("The Eldar"), určitě vás zasáhne do tváře prostě pozoruhodný pěvecký výkon, jeden z nejlepších jaké jsem kdy na metalovém albu viděl.

Podobně nadšeně album hodnotil i Vincent Jeffries z AllMusic, který album popsal jako plné hymnických refrénů, mluvených slovních příběhů a spousty bombastického power metalu, který prokládá každý dramatický zvrat a možná nejtriumfálnější počin Blind Guardian.


Amy H. Sturgisová ve svazku editovaném tolkienovským badatelem Bradfordem Lee Edenem píše, že ačkoli lze předpokládat, že Tolkien nebyl headbanger, podle názoru jejích studentů se 'dravá energie' powermetalového zvuku k příběhům hodí. Sturgisová dále dodává, že to usnadňuje diskusi o Tolkienově křesťanském pohledu na pád člověka: „Hudba vyjadřuje hněv a zoufalství, což se hodí k textům jako: 'Zkáza Noldor se přiblížila, slova vyhnaného krále přísahají pomstu!.“

Metal Hammer album zařadil do svých seznamů '10 základních symfonických metalových alb' a '10 základních power metalových alb' a ThoughtCo jej označil za jedno ze základních power metalových alb.

C. T. Phipps z časopisu Grimdark album označil za jedno z nejlepších děl své oblíbené powermetalové kapely. Uvádí, že je vyprávěno z pohledu Temného pána Morgotha, přičemž příběh je vyprávěn jak ve skladbách, tak v 'malých vinětách' mezi nimi. Hudbu popisuje jako nejen tradiční powermetalový zvuk, ale je hudbu v které je docela dost melodických, lidově středověce znějících melodií rozprostřených mezi rychlou kytarovou práci.


Sestava, která se podílela na vzniku alba

Blind Guardian

Hansi Kürsch - hlavní zpěv, sborové zpěvy, produkce

André Olbrich - kytary, produkce

Marcus Siepen - kytary, produkce

Thomas 'Thomen' Stauch - bicí, produkce


Hosté

Oliver Holzwarth – basa

AMathias Weisner – klávesy, orchestralní efekty

Michael Schüren– grand piano

Max Zelzner – flétny

Norman Eshley, Douglas Fielding – vyprávění

Billy King, Rolf Köhler, Olaf Senkbeil, Thomas Hackmann – sbory


Produkce

Flemming Rasmussen – mix, nahrávání a inženýrství vokálů

Flemming Rasmussen, Charlie Bauerfeind and Piet Sielck – inženýři mixu

Charlie Bauerfeind – mix meziher, nahrávání a inženýr bicích, perkusí, hlavních a doprovodných vokálů, basových kytar, klavíru a meziher - mastering v Masterdisk, New York

Piet Sielck - nahrávání a technika sólových, rytmických a akustických kytar, klávesových nástrojů a orchestrálních efektů

Cuny - nahrávání a technika fléten, altových fléten a zpěvu

Andreas Marshall - malba obalu a příběhu

Thorsten Eichhorst – fotky


Seznam skladeb

Strana 1

Číslo Název skladby Autoři Délka
1 "War of Wrath" Olbrich, Kürsch 1:50
2 "Into the Storm" Olbrich, Kürsch 4:24
3 "Lammoth" Olbrich, Kürsch 0:28
4 "Nightfall" Olbrich, Kürsch 5:34
5 "The Minstrel" Olbrich, Kürsch 0:32
6 "The Curse of Fëanor" Olbrich, Kürsch, Stauch, Siepen 5:41
7 "Captured" Olbrich, Kürsch 0:26
8 "Blood Tears" Olbrich, Kürsch 5:24
9 "Mirror Mirror" Olbrich, Kürsch 5:06
10 "Face the Truth" Olbrich, Kürsch/td> 0:24
11 "Noldor (Dead Winter Reigns)" Olbrich, Kürsch 6:51
12 "Battle of Sudden Flame" Olbrich, Kürsch 0:44
13 "Time Stands Still (At the Iron Hill)" Olbrich, Kürsch 4:53
14 "The Dark Elf" Olbrich, Kürsch 0:23
15 "Thorn" Olbrich, Kürsch 6:19
16 "The Eldar" Olbrich, Kürsch, Michael Schüren 3:39
17 "Nom the Wise" Olbrich, Kürsch 0:33
18 "When Sorrow Sang" Olbrich, Kürsch 4:25
19 "Out on the Water" Olbrich, Kürsch 0:44
20 "The Steadfast" Olbrich, Kürsch 0:21
21 "A Dark Passage" Olbrich, Kürsch 6:01
22 "Final Chapter (Thus Ends...)" Olbrich, Kürsch 0:48
Celkový čas: 65:30

Japonská edice - bonusy

Číslo Název skladby Autoři Délka
23 "Nightfall" (orchestralní verse) Olbrich, Kürsch 5:38
24 "A Dark Passage" (instrumentalní verse) Olbrich, Kürsch 6:06
Celkový čas s bonusy: 77:14

Remastrovaná edice (2007) - bonusy

Číslo Název skladby Autoři Délka
23 "Harvest of Sorrow" Siepen, Kürsch, Stauch 3:39
Celkový čas s bonusy: 69:09

Remastrovaná edice (2018) - bonusy

Číslo Název skladby Autoři Délka
23 "Doom" Olbrich, Kürsch 5:51
23 "Harvest of Sorrow" Siepen, Kürsch, Stauch 3:41
23 "The Tides of War" Olbrich, Kürsch 5:17
Celkový čas s bonusy: 80:19

Hitparády a ocenění

German Albums (Offizielle Top 100)7
Swedish Albums (Sverigetopplistan)44
Austria Albums (Hitparade Österreich)39
Japanese Albums (Hitparade Oricon Albums Charts)12