Abigail

Singly

Popis alba

Sestava

Seznam skladeb

Hitparády a ocenění

Texty

KING DIAMOND - Abigail


Vydáno15.6.1987
Natočenoprosinec 1986 - únor 1987
StudioSound Track Studio (Kodaň)
Žánrheavy metal
Délka40:16
LabelRoadrunner
ProducentKing Diamond

Singly

"Family Ghost" (1.7.1987)

Popis alba

Abigail je druhé album dánské heavymetalové skupiny King Diamond a její první koncepční album. Bylo vydáno 15. června 1987 u vydavatelství Roadrunner Records. Později došlo k několika reedicím, nejprve v roce 1997 se čtyřmi bonusovými skladbami a poté 8. září 2003 v rámci série Roadrunner Two from the Vault v remasterované podobě spolu s Fatal Portrait na 2 CD. V roce 2005, k 25. výročí vydání, vyšla reedice z roku 1997 návíc s bonusovým DVD.

Album se stalo synonymem celé Diamondovy tvorby a jednou z naprosto zásadních desek celé metalové historie. Přesto se nálada v kapele už během natáčení začala zhoršovat, už v jeho průběhu chtěl odejít basista Timi Hansen a stále více se projevovala nespokojenost Michaela Dennera, kterému vadilo, že Diamond dává stále více prostoru kytarovému nováčkovi Andymu LaRocqueovi, který byl technicky zdatnějším hudebníkem než Denner. Nakonec sestava známá z Fatal Portrait album přece jenom dokončila, ale pro Dennera i Hansena to byla poslední nahrávka s King Diamond. Na Dennnerovo místo přišel nejprve Mike Moon (od hardrockových Madison), ten však odjel jen turné k a post přepustil Peteu Blakkovi. Následujícího roku pak vystřídal Timi Hansena nový mistr tlustých strun, Hal Patino.


Příběh

Abigail vypráví příběh mladého páru Miriam Natiasové a Jonathana La'Feye, kteří se nastěhují do starého panstvi, jež La'Fey zdědil. Děj se odehrává v létě roku 1845. Při příjezdu jsou varováni sedmi jezdci, aby se do domu nestěhovali, protože pokud tak učiní, 'z osmnácti se stane devět'. Oni ale nedbají varování a pokračují ve stěhování.

Během první noci se Jonathan setká s hrabětem La'Feyem, rodinným duchem, který je jeho zemřelým příbuzným. Duch mu ukáže rakev, v níž odpočívá mrtvolka Abigail, mrtvě narozeného dítěte. Duch ho informuje, že Miriam nosí ducha Abigail a že se dítě brzy znovu narodí. Trvá na tom, že Jonathan musí Miriam okamžitě zabít, aby znovuzrození zabránil.

Vyprávění pak pokračuje příběhem o tom, co se stalo hraběti a jeho ženě. 7. července 1777 hrabě zjistil, že mu byla jeho žena nevěrná a čeká s ním nemanželské dítě. Rozzuřeně ji shodil ze schodů, hraběnka si zlomila vaz a dítě se narodilo mrtvé. Hrabě nechal zpopelnit hraběnčino tělo, mrtvě narozený plod pojmenoval Abigail a nechal ho mumifikovat a uložit do sarkofágu, protože měl nevysvětlitelnou potřebu zachovat Abigail pro budoucnost.

Poté se vyprávění vrací do léta roku 1845, kdy Jonathana a Miriam sužuje řada znamení; zvon v kostele zvoní, přestože uvnitř není nikdo, kdo by na něj zazvonil, květiny vadnou, dům se plní nepříjemným zápachem a v jídelně je objeven stůl prostřený pro tři osoby. V jednom případě Jonathan objeví prázdnou kolébku, která se kymácí ve vzduchu, a on i Miriam trvají na tom, že ji s sebou nepřinesli. Druhý den je Miriam zjevně těhotná a plod se rychle vyvíjí; Jonathan si uvědomí, že rodinný duch mluvil pravdu.

Osudová krize začíná ve chvíli, kdy Jonathan obviní Abigail, že Miriam posedla, a Abigail to (prostřednictvím Miriam) přizná. Jonathan je vyděšený a uvažuje o tom, že si pozve kněze, aby Miriam vymítal - Miriam ho však v okamžiku, kdy se ovládne, vybídne, aby ji shodil ze schodů a zabil ji, stejně jako hrabě zabil hraběnku a původní vtělení Abigail.

Jonathan předstírá, že Abigailiným požadavkům ustupuje, a navrhne Abigail (jakmile opět získá kontrolu nad Miriam), aby sestoupila do rodinné hrobky a mohla se znovu narodit tam, kde zemřela. Když však dvojice stojí nahoře na schodech, Jonathan je vyrušen a posedlá Miriam ho shodí ze schodů. Miriam porodí Abigail, ale krátce nato umírá, přičemž naposledy vidí Abigailiny 'žluté oči'; jejího ducha je údajně slyšet křičet na schodech v červenci vždy poté.

Sedm jezdců dorazí do sídla a objeví v sarkofágu Abigail v podobě dítěte, které pojídá něco příliš děsivého, než aby se o tom vypravěč zmiňoval (i když skutečnost, že se nachází v sarkofágu, naznačuje, že Abigail pojídá své vlastní předchozí tělo). Zděšení ji odnesou, aby ji pohřbili ve skryté kapli v lese se sedmi stříbrnými hroty zaraženými do jejího těla ( pohřeb zazní jako intro alba) v naději, že to zabrání dalšímu vzkříšení.



Ohlas

Eduardo Rivadavia z AllMusic napsal, že Abigail je všeobecně uznávaným sólovým mistrovským dílem Kinga Diamonda a že je také nepochybně jedním z nejlepších koncepčních alb heavy metalu. Kanadský novinář Martin Popoff si povšiml metalové dokonalosti alba, ale byl negativně překvapen strašidelným obalem a texty.

Kytarista Andy LaRocque prohlásil, že je to jeho nejoblíbenější album King Diamond, protože je na něm zachycena dobrá atmosféra, kterou jako kapela v té době měli.

Na webu Metalopolis měl Luis i přes vysoké hodnocení (8 z 10) k albu určité výhrady: „Album, řekl bych, totiž po hudební stránce není až zas tolik charismatické a dramaticky silné jako debut, a to i přesto, že disponuje všemi důležitými poznávacími znameními King Diamond, počítaje v to fantastické kytarové variace, Deeovy strojové bicí a, pochopitelně, Kingův mnohapolohový a odzbrojující vokál. V několika málo případech zkrátka tahle ´chemie´ úplně nefunguje, zejména kytary jakoby tu a tam nemohly nalézt cestu z poněkud více omílaného a méně záživného motivu a výsledkem jsou ne až tak úplně zajímavé skladby, jako „The 7th Day of July 1777“ nebo „Omens“, v nichž se toho, pomineme-li textovou stránku, neodehrává mnoho, což ve finále způsobuje to, že album po hudební stránce nedrží pohromadě nijak moc pevně. Je to rozhodně škoda, neboť kousky jako „Arrival“, „The Family Ghost“, „A Mansion In Darkness“, titulní „Abigail“ nebo závěrečná „Black Horsemen“, fungující jako opravdový, neotřelý a strach nahánějící výtrysk černého a nehmotného zla se vším všudy, by si rozhodně zasloužily, abych tak řekl, podnětnější prostředí, o to více pak na pozadí prvního opravdového horrorového příběhu, jímž King obsadil a sjednotil texty všech skladeb na desce. Tenhle příběh je totiž daleko spíše tím, co tuhle desku tak proslavilo, neboť si troufám odhadnout, že je opravdu mistrně sepsaný, a že asi neexistuje žádný metalový fanoušek, který nikdy nezaslechl něco o příběhu Abigail.“ Hodnocení samotných čtenářu bylo poněkud příznivější (9.3 z 10).


Zajímavosti

Společnost Capcom tomuto albu vzdala hold ve své videohře Final Fight z roku 1989, když (mužského) bosse páté fáze pojmenovala Abigail. Tento boss má také velmi podobný obličej jako King Diamond.

V poznámkách k albu je také pocta Diamondovu otci, 'nejstatečnějšímu a nejušlechtilejšímu muži', kterého prý kdy poznal.

Videoklip k písni "The Family Ghost" se objevil v epizodě Beavis and Butt-head Bungholio: Lord of the Harvest, kde se mu dvojice vysmála.

V roce 2021 Z2 Comics oznámili nový grafický román, který má oživit kultovní album v komiksové podobě. Dánská ikona se bude na připravovaném grafickém románu podílet společně se scenáristou White Noise Studios Danem Wattersem a výtvarníkem October Faction Damienem Wormem. „Komiks na motivy jednoho z mých příběhů je pro mě splněným snem,“ řekl nadšeně King Diamond. „Díky spolupráci se společností, jako je Z2, spisovatelem Danem Wattersem a grafikem Damienem Wormem je tento projekt na té nejvyšší úrovni, jakou si lze přát. Temnotu a děsivost tohoto projektu si užijí nejen naši fanoušci, ale každý příznivec hororového žánru.“

Komiks vyšel v říjnu 2021 a v komiksových obchodech a knihkupectvích je k dostání v měkké i pevné vazbě. Vydavatel Josh Frankel uvedl: „King Diamond je takový, jak by se z jeho jména mohlo zdát: heavymetalový král a my všichni jsme jeho služebníci. Nemohl bych být více poctěn, že mohu fanoušky komiksu a těžké hudby odměnit něčím, co bude s největší pravděpodobností jedním z vrcholů roku a celkově vysokým bodem pro přímou spolupráci s umělci v Z2.“


Sestava, která se podílela na vzniku alba

(Produkční a interpretační údaje jsou převzaty z anglické verze Wikipedie)

King Diamond

King Diamond - zpěv

Andy LaRocque - kytary

Michael Denner - kytary

Timi Hansen - baskytara

Mikkey Dee - bicí


Produkce

King Diamond - producent, inženýr

Michael Denner - asistent produkce

Mikkey Dee - asistent produkce

Roberto Falcao - zvukař, klávesy

Jeff Daniel - producent (reedice 1997)

Bill Turjancik - asistent produkce (reedice 1997)

Thomas Holm - obal

Torbjorn Jorgensen - obal

Öle Ludgren - obal

Jorgen Bak - obal

Chris Gehringer - remastering (reedice 1997)


Seznam skladeb

Autorem všech textů je King Diamond

Strana 1

Číslo Název skladby Autoři Délka
1 "Funeral" Diamond 1:30
2 "Arrival" Diamond 5:27
3 "A Mansion in Darkness" Diamond, LaRocque 4:34
4 "The Family Ghost" Diamond 4:06
5 "The 7th Day of July 1777" Diamond, LaRocque 4:50

Strana 2

Číslo Název skladby Autoři Délka
6 "Omens" Diamond 3:56
7 "The Possession" Diamond, Denner 3:26
8 "Abigail" Diamond 4:50
9 "Black Horsemen" Diamond 7:40
Celkový čas: 40:16

Reedice z roku 1997 - bonusové skladby

Číslo Název skladby Autoři Délka
10 "Shrine" Diamond, LaRocque 4:24
11 "A Mansion in Darkness" (Rough Mix) Diamond, LaRocque 4:36
12 "The Family Ghost" (Rough Mix) Diamond 4:10
13 "The Possession " (Rough Mix) Diamond, Denner 3:31
Celkový čas: 16:41

bonusové DVD (live in Sweden) - k 25.výročí

Číslo Název skladby Autoři Délka
1 "Funeral" Diamond -
2 "Arrival" Diamond -
3 "Come to the Sabbath" Diamond -
4 "The Portrait" Diamond -
5 "The Family Ghost" Diamond -
6 "The 7th Day of July 1777" Diamond, LaRocque -
7 "Halloween" Diamond, Denner -
Celkový čas: -

Hitparády a ocenění

Týdenní hitparádaVrchol
Dutch Albums (Album Top 100)68
Swedish Albums (Sverigetopplistan)19
US Billboard 200 (175 000 prodaných kusů)123