Vydáno | 3.5.1988 | |
---|---|---|
Natočeno | 1987-88 | |
Studio | Kajem/Victory Studios (Pennsylvania), Le Studio, (Quebec, Canada) | |
Žánr | progresivní metal | |
Délka | 59:14 | |
Label | EMI Manhattan | |
Producent | Peter Collins |
"Eyes of a Stranger" (1988) | "Revolution Calling" (1988) |
"I Don't Believe in Love" (červenec 1989) |
Prvním singlem se stala skladba "Eyes of a Stranger", poslední píseň na albu, která shrnuje jeho děj. Objevuje se také na dvou kompilacích skupiny, Greatest Hits a Sign of the Times: The Best of Queensryche. Byl to první singl skupiny, který se umístil v americké hitparádě Mainstream Rock, kde dosáhl na 35. místo. Je to také oblíbená píseň fanoušků a Queensrÿche ji často hrají na koncertech, do dubna 2016 tak učinili více než tisíckrát, což z skladby učinilo nejhranější píseň v historii kapely.
Třetí a poslední singlová píseň, "I Don't Believe in Love", byla vydána v roce 1989 a objevila se také na všech čtyřech jejich kompilacích: Evolution Calling, Greatest Hits, Classic Masters a Sign of the Times: The Best of Queensryche, díky čemuž se stala jednou z nejznámějších skladeb skupiny. V roce 1990 byla "I Don't Believe in Love" nominována na cenu Grammy za nejlepší metalový výkon, ale prohrála s "One" od skupiny Metallica. Jako oblíbenou skladbu fanoušků ji kapela hrála mnohokrát naživo, k březnu 2017 to bylo 895krát (což z ní činí šestou nejhranější skladbu).
Operatiom: Mindcrime (Operace: Zločin mysli) je třetí studiové album americké heavy metalové skupiny Queensrÿche. Původně vyšlo 3. května 1988, 6. května 2003 bylo znovu vydáno se dvěma bonusovými skladbami a v roce 2006 znovu jako deluxe box set. Bylo nahráno digitálně na 24stopý digitální magnetofon Sony a v digitálním formátu bylo také smícháno a masterováno. Jde o koncepční album a rockovou operu, jejíž příběh sleduje Nikkiho, narkomana, který je rozčarován z tehdejší zkorumpované společnosti a neochotně se zapojí do revoluční skupiny jako nájemný vrah politických vůdců.
Operation: Mindcrime bylo průlomovým albem kapely. V lednu 1989 se umístilo na 34. místě žebříčku časopisu Kerrang! '100 Greatest Heavy Metal Albums of All Time' a v Americe se dostalo na 50. místo v žebříčku Billboard 200. Také singly "Eyes of a Stranger" a "I Don't Believe in Love" se staly prvními hity skupiny v hitparádách ve Spojených státech. Album bylo počátkem roku 1989 certifikováno RIAA jako zlaté a o dva roky později bylo platinové.
V roce 1988 skupina natočila také jednorázový propagační videoklip k písni "Speak" s využitím záznamu z vystoupení, který se ale nevztahoval k žádnému z příběhových konceptů. Během turné k propagaci alba Empire z roku 1990 byla Operation: Mindcrime provedena celá. Pódiová show obsahovala video, animaci a hostující zpěvačku Pamelu Moore v roli sestry Mary. Záznam byl vydán pod názvem Operation: Livecrime. Příběh byl v roce 1989 také zpracován v sérii videoklipů pro MTV na VHS Video: Mindcrime. V roce 2006 byl vydán film Operation: Mindcrime jako deluxe box set, který obsahoval remaster z roku 2003, živé CD s celým albem odehraným 15. listopadu 1990 v Hammersmith Odeon, bonusové DVD obsahující Video z roku 1989 a bonusové klipy.
Nápad na album se u Geoffa Tate zrodil poté, co se přestěhoval do kanadského Montrealu a účastnil se rozhovorů s členy militantního quebeckého separatistického hnutí, kteří se s ním spřátelili a z nichž někteří byli v organizacích, které se zabývaly bombovými útoky a terorismem. Zařadil do něj také některé své vzpomínky na přátele, kteří se stali troskami v důsledku těžkého užívání drog. Při práci na základní dějové linii alba musel Tate postupně přesvědčit zbytek svých spoluhráčů k podpoře jeho nápadu. Chris DeGarmo s ním sdílel jeho nadšení pro projekt a zbytek kapely se o něj nakonec začal zajímat také.
Album začíná v okamžiku, kdy hlavní hrdina Nikki leží v téměř v katatonickém stavu nemocnici a nepamatuje si nic než útržky ze své minulosti. Najednou se ale jeho vzpomínky začnou vracet jako příval ("I Remember Now"). Vzpomíná, jak byl závislý na heroinu a jako rádoby politický radikál frustrovaný současnou společností kvůli ekonomické nerovnosti, korupci a pokrytectví kolem sebe byl vmanipulován do tajné organizace, která se údajně věnuje revoluci ("Anarchy-X", "Revolution Calling").
V čele této organizace stojí tajemný politický a náboženský demagog známý pouze jako Dr. X, který Nikkiho začlení do Operace Midcrime, při níž nájemní vrazi zabíjejí politické a náboženské osobnosti. Dr. X posílá Nickymu drogy, aby se při nájemných vraždách cítil dobře. Aby aktivoval Nickyho mysl a přiměl ho vykonat práci, jednoduše zavolá a řekne 'mindcrime' (heslo do Nickyho mysli), a on jde někoho zabít. Pak se vrátí do svého prázdného pokoje, kreslí detailní obrázky a píše odstavce o zabíjení svých obětí ("Operation: Mindcrime").
S tím, jak roste jeho postavení v organizaci Doktora X, roste i Nikkiho ego a jeho oddanost mistrově vizi budoucnosti ("Speak"). Prostřednictvím jednoho z doktorových spolupracovníků, zkorumpovaného kněze jménem otec William, jsou Nikkimu nabídnuty služby jeptišky a bývalé prostitutky jménem Mary, aby se o Nickyho starala a dávala na něj pozor. Jeptiškou se stala díky otci Williamovi, který se jí ujal, staral se o ni a učil ji cestám Páně, pokud se mu odvděčila sexem; bere si ji jednou týdně na oltář jako oběť ("Spreading the Disease").
Díky přátelství a rostoucí náklonnosti k sestře Mary začne Nikki zpochybňovat podstatu toho, co dělá; vidí, že Dr. X má své vlastní nekalé úmysly ("The Mission"). Dr. X si toho všimne, a protože vidí, že Mary toho ví příliš mnoho a stává se pro něj potenciální hrozbu, nařídí Nikkimu, aby ji i kněze zabil. Nikki se vydá do kostela za Mary a zabije kněze. Když se ale chystá zabít i Marii, couvne a přísahá, že zabije doktora X a oba osvobodí ("Suite Sister Mary"). Miluje Mary a rozhodne se s ní odejít z organizace. Odejde za doktorem X, aby mu řekl, že končí. Dr. X však Nikkimu připomene, že alternativou je návrat k bezútěšnému životu sebenenáviděného a bezmocného narkomana ("The Needle Lies"). Nikki odchází, rozpolcený a nejistý, a vrací se k Mary, jen aby ji našel mrtvou ("Electric Requiem"). Později bylo na DVD Mindcrime at the Moore odhaleno, že když Mary spatřila mrtvého kněze, vybavily se jí myšlenky na oběť na oltáři i mnohé vzpomínky na muže, kteří ji v minulosti zneužívali. Pomyslela si, že Nicky bude stejný, a oběsila se.
Nikki se s touto ztrátou nedokáže vyrovnat, stejně jako s možností, že ji sám zabil, aniž by o tom věděl a začíná propadat šílenství. Běhá po ulicích a volá její jméno ("Breaking the Silence"). Přijíždí policie a snaží se ho zkrotit. Policisté ho zatknou kvůli podezřelému chování, objeví u něj zbraň a zjistí, že je hledaný kvůli smrti náboženských a politických osobností po celé Americe. Na stěnách jeho ložnice pak najdou přiznání a vezmou ho do vazby kvůli podezření z vraždy Mary a vražd, které spáchal pro Dr. X ("I Don't Believe in Love"). Nikki, který trpí téměř úplnou ztrátou paměti, je umístěn do psychiatrické léčebny, kde si v duchu přehrává poslední okamžiky s Mary ("Waiting for 22", "My Empty Room"). Po návratu do přítomnosti v nemocničním pokoji na začátku příběhu se Nikkimu vrátila paměť, ale nyní hledí na svůj obraz v zrcadle a není schopen rozpoznat, kým je a čím se stal ("Eyes of a Stranger").
Album se po vydání setkalo s velkým ohlasem kritiky, která chválila muzikantské umění kapely, hlas Geoffa Tatea, komplexní a dobře propracovaný děj i produkci Petera Collinse.
Recenzent časopisu Rock Hard poznamenal, že hudba Queensrÿche se vyznačuje chytrými breaky, neobvyklými strukturami písní a důmyslnými aranžemi, což je neklamnou známkou toho, že kapela necílí na vkus mas, ale chce především vydávat inteligentní, umělecky náročná alba. Derek Oliver z Kerrang! shledal určité nedostatky pouze ve zjevně neúplném příběhu a uvažoval, zda vysoce sociálně-politické téma může stačit k tomu, aby si získali trvalou podporu své stávající fanouškovské základny a zapálili spoustu dalších. Bernard Doe z Metal Forces uvedl, že Operation: Mindcrime si pro svou koncepční brilantnost zaslouží stát po boku takových alb, jako je Quadrophenia od The Who nebo The Dark Side of the Moon od Pink Floyd, a pochválil Queensrÿche za to, že do starých myšlenek vlili novou krev a vtiskli jim svou vlastní autoritu.
V roce 2011 zařadil časopis LA Weekly album na 14. místo v žebříčku 20 nejlepších hair metalových alb všech dob a označil ho za mistrovské dílo a opus magnum Queensrÿche. Moderní recenze jsou stejně pozitivní. Steve Huey z AllMusic byl někdy zaskočen texty a politickými postřehy, které jsou příliš vážné a intelektuální, ale napsal, že je důkazem kreativity a talentu skupiny, že dokázali uskutečnit projekt takového rozsahu. Kanadský novinář Martin Popoff ocenil, jak se angažované, těžkopádné vyprávění spojilo s nejnaléhavějším, nejpřímočařejším metalovým projevem kapely od dob EP Queensryche, což považoval za docela úspěch na koncepční desku zabalenou do drog a náboženství. Píseň "I Don't Believe in Love" byla v roce 1990 nominována na cenu Grammy v kategorii 'Nejlepší metalový výkon'. V roce 2016 jej časopis Classic Rock zařadil mezi '10 zásadních progresivních metalových alb a v červnu 2017 časopis Rolling Stone na 67. místo v žebříčku "100 nejlepších metalových alb všech dob.
Pokračování, Operation: Mindcrime 2 bylo uvedeno 4.4.2006. V tomto díle se role Dr. X ujal Ronnie James Dio. Následné turné se skládalo z původního díla i jeho pokračování v plném rozsahu, s herci, rekvizitami, propracovanou scénou a videoplátnem. Na živém vystoupení z tohoto turné byla také poprvé jasně zobrazena Maryina smrt. O rok později bylo vydáno DVD Mindcrime at the Moore, které obsahovalo také záznam jediného živého provedení Diovy skladby "The Chase".
Operace: Mindcrime jako svůj vliv uvedli Avenged Sevenfold a Ben Weinman z Dillinger Escape Plan.
Geoff Tate - hlavní zpěv, klávesy, píšťaly
Michael Wilton - kytary
Chris DeGarmo - kytary, lap steel kytara, kytarový syntezátor, doprovodné vokály
Eddie Jackson - baskytara, doprovodné vokály
Scott Rockenfield - klávesy (skladba 10), bicí, perkuse
Peter Collins - produkce
Michael Kamen - orchestrální aranžmá, dirigování sboru a violoncella
James Barton - technik, mixáž
Paul Northfield - technik
Jim Campbell - technická pomoc
Paul Milner - technická pomoc
Glen Robinson - technická pomoc
Ronald Prent - asistent mixáže
Bob Ludwig – mastering
Pamela Moore – jako sestra Mary
Anthony Valentine – jako Dr. X
Debbie Wheeler - jako zdravotní sestra
Mike Snyder - jako hlasatel
Scott Mateer - jako otec William
The Moronic Monks of Morin Heights - sbor
Číslo | Název skladby | Autoři | Délka |
---|---|---|---|
1 | "I Remember Now" | Chris DeGarmo, Geoff Tate, Michael Wilton | 1:17 |
2 | "Anarchy—X" (instrumental) | DeGarmo | 1:27 |
3 | "Revolution Calling" | Tate, Wilton | 4:42 |
4 | "Operation: Mindcrime" | DeGarmo, Tate, Wilton | 4:43 |
5 | "Speak"" | Tate, Wilton | 3:42 |
6 | "Spreading the Disease" | Tate, Wilton | 4:07 |
7 | "The Mission" | DeGarmo | 5:45 |
8 | "Suite Sister Mary" (první skladba druhé strany na LP a některých kazetách)" | DeGarmo, Tate | 10:41 |
Celkový čas první strany: | 36:24 |
Číslo | Název skladby | Autoři | Délka |
---|---|---|---|
9 | "The Needle Lies" | Tate, Wilton | 3:08 |
10 | "Electric Requiem" | Scott Rockenfield, Tate | 1:22 |
11 | "Breaking the Silenc" | DeGarmo, Tate | 4:34 |
12 | "I Don't Believe in Love" | DeGarmo, Tate | 4:23 |
13 | "Waiting for 22" (instrumental) | DeGarmo | 1:05 |
14 | "My Empty Room" | Tate, Wilton | 1:25 |
15 | "Eyes of a Stranger" | DeGarmo, Tate | 6:39 |
Celkový čas: | 59:00 |
Číslo | Název skladby | Autoři | Délka |
---|---|---|---|
16 | "The Mission" (živě v Hammersmith Odeon, Londýn, Anglie, 15. listopadu 1990) | DeGarmo | 6:11 |
11 | My Empty Room" (živě v Astoria Theatre, London, Anglie, 20.října 1994) | Tate, Wilton | 2:43 |
Celkový čas s bonusy: | 67:54 |
Týdenní hitparáda (1987) | Vrchol |
---|---|
Canada Top Albums/CDs (RPM) | 76 |
Dutch Albums (Album Top 100) | 29 |
Finnish Albums (The Official Finnish Charts) | 13 |
German Albums (Offizielle Top 100) | 40 |
Japanese Albums (Oricon) | 64 |
Swedish Albums (Sverigetopplistan) | 25 |
Swiss Albums (Schweizer Hitparade) | 21 |
UK Albums (OCC) | 58 |
US Billboard 200 | 50 |
2021 | Vrchol |
---|---|
Belgian Albums (Ultratop Wallonia) | 111 |
Země | Ocenění | (potřebný počet prodaných kusů) |
---|---|---|
United States (RIAA) | platina | (více než 1000000) |
Publikace | Země | Ocenění | Rok | Pořadí |
---|---|---|---|---|
Kerrang! | UK | The 100 Greatest Heavy Metal Albums of All Time | 1989 | 34 |
Decibel | USA | Hall of Fame | 2011 | 80 |