Operation: Mindcrime

Singly

Popis alba

Sestava

Seznam skladeb

Hitparády a ocenění

Texty

QUEENSRŸCHE - Operation: Mindcrime (1988)


Vydáno3.5.1988
Natočeno1987-88
StudioKajem/Victory Studios (Pennsylvania), Le Studio, (Quebec, Canada)
Žánrprogresivní metal
Délka59:14
LabelEMI Manhattan
ProducentPeter Collins

Singly

"Eyes of a Stranger" (1988)"Revolution Calling" (1988)
"I Don't Believe in Love" (červenec 1989)

Prvním singlem se stala skladba "Eyes of a Stranger", poslední píseň na albu, která shrnuje jeho děj. Objevuje se také na dvou kompilacích skupiny, Greatest Hits a Sign of the Times: The Best of Queensryche. Byl to první singl skupiny, který se umístil v americké hitparádě Mainstream Rock, kde dosáhl na 35. místo. Je to také oblíbená píseň fanoušků a Queensrÿche ji často hrají na koncertech, do dubna 2016 tak učinili více než tisíckrát, což z skladby učinilo nejhranější píseň v historii kapely.

Třetí a poslední singlová píseň, "I Don't Believe in Love", byla vydána v roce 1989 a objevila se také na všech čtyřech jejich kompilacích: Evolution Calling, Greatest Hits, Classic Masters a Sign of the Times: The Best of Queensryche, díky čemuž se stala jednou z nejznámějších skladeb skupiny. V roce 1990 byla "I Don't Believe in Love" nominována na cenu Grammy za nejlepší metalový výkon, ale prohrála s "One" od skupiny Metallica. Jako oblíbenou skladbu fanoušků ji kapela hrála mnohokrát naživo, k březnu 2017 to bylo 895krát (což z ní činí šestou nejhranější skladbu).


Popis alba

Operatiom: Mindcrime (Operace: Zločin mysli) je třetí studiové album americké heavy metalové skupiny Queensrÿche. Původně vyšlo 3. května 1988, 6. května 2003 bylo znovu vydáno se dvěma bonusovými skladbami a v roce 2006 znovu jako deluxe box set. Bylo nahráno digitálně na 24stopý digitální magnetofon Sony a v digitálním formátu bylo také smícháno a masterováno. Jde o koncepční album a rockovou operu, jejíž příběh sleduje Nikkiho, narkomana, který je rozčarován z tehdejší zkorumpované společnosti a neochotně se zapojí do revoluční skupiny jako nájemný vrah politických vůdců.

Operation: Mindcrime bylo průlomovým albem kapely. V lednu 1989 se umístilo na 34. místě žebříčku časopisu Kerrang! '100 Greatest Heavy Metal Albums of All Time' a v Americe se dostalo na 50. místo v žebříčku Billboard 200. Také singly "Eyes of a Stranger" a "I Don't Believe in Love" se staly prvními hity skupiny v hitparádách ve Spojených státech. Album bylo počátkem roku 1989 certifikováno RIAA jako zlaté a o dva roky později bylo platinové.

V roce 1988 skupina natočila také jednorázový propagační videoklip k písni "Speak" s využitím záznamu z vystoupení, který se ale nevztahoval k žádnému z příběhových konceptů. Během turné k propagaci alba Empire z roku 1990 byla Operation: Mindcrime provedena celá. Pódiová show obsahovala video, animaci a hostující zpěvačku Pamelu Moore v roli sestry Mary. Záznam byl vydán pod názvem Operation: Livecrime. Příběh byl v roce 1989 také zpracován v sérii videoklipů pro MTV na VHS Video: Mindcrime. V roce 2006 byl vydán film Operation: Mindcrime jako deluxe box set, který obsahoval remaster z roku 2003, živé CD s celým albem odehraným 15. listopadu 1990 v Hammersmith Odeon, bonusové DVD obsahující Video z roku 1989 a bonusové klipy.


Inspirace

Nápad na album se u Geoffa Tate zrodil poté, co se přestěhoval do kanadského Montrealu a účastnil se rozhovorů s členy militantního quebeckého separatistického hnutí, kteří se s ním spřátelili a z nichž někteří byli v organizacích, které se zabývaly bombovými útoky a terorismem. Zařadil do něj také některé své vzpomínky na přátele, kteří se stali troskami v důsledku těžkého užívání drog. Při práci na základní dějové linii alba musel Tate postupně přesvědčit zbytek svých spoluhráčů k podpoře jeho nápadu. Chris DeGarmo s ním sdílel jeho nadšení pro projekt a zbytek kapely se o něj nakonec začal zajímat také.


Příběh

Album začíná v okamžiku, kdy hlavní hrdina Nikki leží v téměř v katatonickém stavu nemocnici a nepamatuje si nic než útržky ze své minulosti. Najednou se ale jeho vzpomínky začnou vracet jako příval ("I Remember Now"). Vzpomíná, jak byl závislý na heroinu a jako rádoby politický radikál frustrovaný současnou společností kvůli ekonomické nerovnosti, korupci a pokrytectví kolem sebe byl vmanipulován do tajné organizace, která se údajně věnuje revoluci ("Anarchy-X", "Revolution Calling").

V čele této organizace stojí tajemný politický a náboženský demagog známý pouze jako Dr. X, který Nikkiho začlení do Operace Midcrime, při níž nájemní vrazi zabíjejí politické a náboženské osobnosti. Dr. X posílá Nickymu drogy, aby se při nájemných vraždách cítil dobře. Aby aktivoval Nickyho mysl a přiměl ho vykonat práci, jednoduše zavolá a řekne 'mindcrime' (heslo do Nickyho mysli), a on jde někoho zabít. Pak se vrátí do svého prázdného pokoje, kreslí detailní obrázky a píše odstavce o zabíjení svých obětí ("Operation: Mindcrime").

S tím, jak roste jeho postavení v organizaci Doktora X, roste i Nikkiho ego a jeho oddanost mistrově vizi budoucnosti ("Speak"). Prostřednictvím jednoho z doktorových spolupracovníků, zkorumpovaného kněze jménem otec William, jsou Nikkimu nabídnuty služby jeptišky a bývalé prostitutky jménem Mary, aby se o Nickyho starala a dávala na něj pozor. Jeptiškou se stala díky otci Williamovi, který se jí ujal, staral se o ni a učil ji cestám Páně, pokud se mu odvděčila sexem; bere si ji jednou týdně na oltář jako oběť ("Spreading the Disease").

Díky přátelství a rostoucí náklonnosti k sestře Mary začne Nikki zpochybňovat podstatu toho, co dělá; vidí, že Dr. X má své vlastní nekalé úmysly ("The Mission"). Dr. X si toho všimne, a protože vidí, že Mary toho ví příliš mnoho a stává se pro něj potenciální hrozbu, nařídí Nikkimu, aby ji i kněze zabil. Nikki se vydá do kostela za Mary a zabije kněze. Když se ale chystá zabít i Marii, couvne a přísahá, že zabije doktora X a oba osvobodí ("Suite Sister Mary"). Miluje Mary a rozhodne se s ní odejít z organizace. Odejde za doktorem X, aby mu řekl, že končí. Dr. X však Nikkimu připomene, že alternativou je návrat k bezútěšnému životu sebenenáviděného a bezmocného narkomana ("The Needle Lies"). Nikki odchází, rozpolcený a nejistý, a vrací se k Mary, jen aby ji našel mrtvou ("Electric Requiem"). Později bylo na DVD Mindcrime at the Moore odhaleno, že když Mary spatřila mrtvého kněze, vybavily se jí myšlenky na oběť na oltáři i mnohé vzpomínky na muže, kteří ji v minulosti zneužívali. Pomyslela si, že Nicky bude stejný, a oběsila se.

Nikki se s touto ztrátou nedokáže vyrovnat, stejně jako s možností, že ji sám zabil, aniž by o tom věděl a začíná propadat šílenství. Běhá po ulicích a volá její jméno ("Breaking the Silence"). Přijíždí policie a snaží se ho zkrotit. Policisté ho zatknou kvůli podezřelému chování, objeví u něj zbraň a zjistí, že je hledaný kvůli smrti náboženských a politických osobností po celé Americe. Na stěnách jeho ložnice pak najdou přiznání a vezmou ho do vazby kvůli podezření z vraždy Mary a vražd, které spáchal pro Dr. X ("I Don't Believe in Love"). Nikki, který trpí téměř úplnou ztrátou paměti, je umístěn do psychiatrické léčebny, kde si v duchu přehrává poslední okamžiky s Mary ("Waiting for 22", "My Empty Room"). Po návratu do přítomnosti v nemocničním pokoji na začátku příběhu se Nikkimu vrátila paměť, ale nyní hledí na svůj obraz v zrcadle a není schopen rozpoznat, kým je a čím se stal ("Eyes of a Stranger").


Ohlas

Album se po vydání setkalo s velkým ohlasem kritiky, která chválila muzikantské umění kapely, hlas Geoffa Tatea, komplexní a dobře propracovaný děj i produkci Petera Collinse.

Recenzent časopisu Rock Hard poznamenal, že hudba Queensrÿche se vyznačuje chytrými breaky, neobvyklými strukturami písní a důmyslnými aranžemi, což je neklamnou známkou toho, že kapela necílí na vkus mas, ale chce především vydávat inteligentní, umělecky náročná alba. Derek Oliver z Kerrang! shledal určité nedostatky pouze ve zjevně neúplném příběhu a uvažoval, zda vysoce sociálně-politické téma může stačit k tomu, aby si získali trvalou podporu své stávající fanouškovské základny a zapálili spoustu dalších. Bernard Doe z Metal Forces uvedl, že Operation: Mindcrime si pro svou koncepční brilantnost zaslouží stát po boku takových alb, jako je Quadrophenia od The Who nebo The Dark Side of the Moon od Pink Floyd, a pochválil Queensrÿche za to, že do starých myšlenek vlili novou krev a vtiskli jim svou vlastní autoritu.

V roce 2011 zařadil časopis LA Weekly album na 14. místo v žebříčku 20 nejlepších hair metalových alb všech dob a označil ho za mistrovské dílo a opus magnum Queensrÿche. Moderní recenze jsou stejně pozitivní. Steve Huey z AllMusic byl někdy zaskočen texty a politickými postřehy, které jsou příliš vážné a intelektuální, ale napsal, že je důkazem kreativity a talentu skupiny, že dokázali uskutečnit projekt takového rozsahu. Kanadský novinář Martin Popoff ocenil, jak se angažované, těžkopádné vyprávění spojilo s nejnaléhavějším, nejpřímočařejším metalovým projevem kapely od dob EP Queensryche, což považoval za docela úspěch na koncepční desku zabalenou do drog a náboženství. Píseň "I Don't Believe in Love" byla v roce 1990 nominována na cenu Grammy v kategorii 'Nejlepší metalový výkon'. V roce 2016 jej časopis Classic Rock zařadil mezi '10 zásadních progresivních metalových alb a v červnu 2017 časopis Rolling Stone na 67. místo v žebříčku "100 nejlepších metalových alb všech dob.


Zajímavosti

Pokračování, Operation: Mindcrime 2 bylo uvedeno 4.4.2006. V tomto díle se role Dr. X ujal Ronnie James Dio. Následné turné se skládalo z původního díla i jeho pokračování v plném rozsahu, s herci, rekvizitami, propracovanou scénou a videoplátnem. Na živém vystoupení z tohoto turné byla také poprvé jasně zobrazena Maryina smrt. O rok později bylo vydáno DVD Mindcrime at the Moore, které obsahovalo také záznam jediného živého provedení Diovy skladby "The Chase".

Operace: Mindcrime jako svůj vliv uvedli Avenged Sevenfold a Ben Weinman z Dillinger Escape Plan.


Sestava, která se podílela na vzniku alba

Queensrÿche

Geoff Tate - hlavní zpěv, klávesy, píšťaly

Michael Wilton - kytary

Chris DeGarmo - kytary, lap steel kytara, kytarový syntezátor, doprovodné vokály

Eddie Jackson - baskytara, doprovodné vokály

Scott Rockenfield - klávesy (skladba 10), bicí, perkuse


Produkce

Peter Collins - produkce

Michael Kamen - orchestrální aranžmá, dirigování sboru a violoncella

James Barton - technik, mixáž

Paul Northfield - technik

Jim Campbell - technická pomoc

Paul Milner - technická pomoc

Glen Robinson - technická pomoc

Ronald Prent - asistent mixáže

Bob Ludwig – mastering


Hosté

Pamela Moore – jako sestra Mary

Anthony Valentine – jako Dr. X

Debbie Wheeler - jako zdravotní sestra

Mike Snyder - jako hlasatel

Scott Mateer - jako otec William

The Moronic Monks of Morin Heights - sbor


Seznam skladeb

Strana 1

Číslo Název skladby Autoři Délka
1 "I Remember Now" Chris DeGarmo, Geoff Tate, Michael Wilton 1:17
2 "Anarchy—X" (instrumental) DeGarmo 1:27
3 "Revolution Calling" Tate, Wilton 4:42
4 "Operation: Mindcrime" DeGarmo, Tate, Wilton 4:43
5 "Speak"" Tate, Wilton 3:42
6 "Spreading the Disease" Tate, Wilton 4:07
7 "The Mission" DeGarmo 5:45
8 "Suite Sister Mary" (první skladba druhé strany na LP a některých kazetách)" DeGarmo, Tate 10:41
Celkový čas první strany: 36:24

Strana 2

Číslo Název skladby Autoři Délka
9 "The Needle Lies" Tate, Wilton 3:08
10 "Electric Requiem" Scott Rockenfield, Tate 1:22
11 "Breaking the Silenc" DeGarmo, Tate 4:34
12 "I Don't Believe in Love" DeGarmo, Tate 4:23
13 "Waiting for 22" (instrumental) DeGarmo 1:05
14 "My Empty Room" Tate, Wilton 1:25
15 "Eyes of a Stranger" DeGarmo, Tate 6:39
Celkový čas: 59:00

2003 CD reedice - bonusy

Číslo Název skladby Autoři Délka
16 "The Mission" (živě v Hammersmith Odeon, Londýn, Anglie, 15. listopadu 1990) DeGarmo 6:11
11 My Empty Room" (živě v Astoria Theatre, London, Anglie, 20.října 1994) Tate, Wilton 2:43
Celkový čas s bonusy: 67:54

Hitparády a ocenění

Týdenní hitparáda (1987)Vrchol
Canada Top Albums/CDs (RPM)76
Dutch Albums (Album Top 100)29
Finnish Albums (The Official Finnish Charts)13
German Albums (Offizielle Top 100)40
Japanese Albums (Oricon)64
Swedish Albums (Sverigetopplistan)25
Swiss Albums (Schweizer Hitparade)21
UK Albums (OCC)58
US Billboard 20050

2021Vrchol
Belgian Albums (Ultratop Wallonia)111

ZeměOcenění (potřebný počet prodaných kusů)
United States (RIAA)platina (více než 1000000)

PublikaceZeměOcenění Rok Pořadí
Kerrang!UKThe 100 Greatest Heavy Metal Albums of All Time1989 34
DecibelUSAHall of Fame2011 80