SAMSON

Historie

SAMSON


Původ:Londýn, Anglie
Aktivní roky:1977 - 2002
Styl:Heavy metal, hard rock
Vydavatelé:RCA Records
Web:

Historie

Samson byla britská heavymetalová skupina, kterou v roce 1977 založil kytarista a zpěvák Paul Samson. Nejznámější jsou jejich první tři alba, na kterých se podílel budoucí zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson, tehdy známý jako "Bruce Bruce", a bubeník Thunderstick (vlastním jménem Barry Graham Purkis), který nosil koženou masku a na pódiu vystupoval v kovové kleci. Členem kapely byl také bubeník Clive Burr, a to jak před svým působením v Iron Maiden, tak po něm. Bubeník Mel Gaynor měl za sebou úspěšnou hudební kariéru, když byl více než 20 let členem skupiny Simple Minds. Nicky Moore, který nahradil Dickinsona na postu zpěváka, vystupoval se Samsonem po celou polovinu 80. let a poté od konce 90. let. Skupina Samson byla součástí nové vlny britského heavy metalu.

Začátky (1977-1978)

Kořeny, ze kterých později vyrostla skupina Samson sahají do roku 1976, kdy Bernieho Tormé v londýnské skupině Scrapyard nahradil Paul Samson a připojil se k baskytaristovi Johnu McCoyovi a bubeníkovi Rogeru Huntovi. Skupina se přejmenovala na McCoy a začala hojně koncertovat a hrát na různých sezeních. McCoy ale brzy odešel k Gillanovi a později k Atomic Rooster. Jeho náhradou se stal zvukař kapely a blízký přítel Paula Samsona Chris Aylmer. Aylmer navrhl Samsonovi změnu názvu a doporučil mu mladého bubeníka Cliva Burra, s nímž předtím hrál ve skupině Maya. Burr se připojil a Samson byl na světě, i když po určitou dobu Paul Samson využíval baskytaristu Billa Pickarda a bubeníka Paula Gunna na příležitostných koncertech, když Aylmer a Burr plnili předchozí závazky.

Pro rozšíření sestavy byli vyzkoušeni různí další lidé. Paul Samson se spojil se svým starým spoluhráčem, baskytaristou Stewartem Cochranem, a požádal ho, aby to se skupinou zkusil ve čtyřčlenném obsazení, kde by vedle Paula hrál na druhou kytaru současný baskytarista Chris Aylmer. V této inkarnaci odehráli pouze jeden koncert, a to 11. března 1978 v hospodě The Nag's Head v Rochesteru v hrabství Kent, kde bylo rozhodnuto, že Samsonův a Aylmerův styl hry není kompatibilní, a tak se vrátili ke tříčlenné sestavě. Cochrane se později připojil k avantgardní jazzrockové skupině Spanish Fly a poté pokračoval v kariéře jako kapelník na lodích společnosti Holland America Line, Windstar Cruises. Cochrane také vystupoval a nahrával se členy skupin The Animals, Nashville Teens a Steve Hackett Band.

V říjnu 1978 se ke kapele připojil zpěvák Mark Newman, ale asi po šesti koncertech se zpěvu znovu ujal Paul Samson a kapela se opět vrátila k tříčlenné sestavě.

Na konci roku 1978 odešel Clive Burr, aby o rok později (přesně 26.12.1979) zamířil do rozjíždějících se Iron Maiden, kde nahradil Douga Sampsona.

Kapela prošla konkurzem na více než 60 bubeníků a nakonec se rozhodli pro Barryho Purkise, který u Iron Maiden také chvíli hrál (Thunderstickovo působení v kapele bylo notoricky známé a trvalo jen jedno vystoupení v Bridgehouse v roce 1977. Podle Harrise hrál během koncertu špatně, včetně obzvláště špatného sóla, během kterého křičel na publikum obscénnosti). Kapele byla nabídnuta nahrávací smlouva, ale Aylmer se nechtěl zavázat, a tak se Paul Samson a Purkis rozhodli, že vzhledem k tomu, že John McCoy byl producentem a spoluautorem většiny materiálu, požádají ho, aby na albu hrál na baskytaru. Album bylo nahráno pro vydání u Lazer records a dostalo název Survivors.


S Brucem (1979-1981)

Koncem roku 1979 se k Samson jako zpěvák připojil Bruce Dickinson, který tenkrát vystupoval pod přezdívkou Bruce Bruce. Bruceho si kluci vyhlédli už o rok dřív, když ještě vystupova s kapelou Shots a nabídli mu práci. Museli ale nějakou dobu počkat, dokud nesložil zkoušky na universitě a potom se kapele hned připojil. Vzhledem k tomu, že Samson tenkrát patřili ke špičce rodící se scény NWOBHM, byla to pro Bruceho možnost, jak začít vystupovat vedle dalších hvězd jako byli Praying Mantis, Angel Witch nebo Iron Maiden a upozornit na sebe.

Druhé album Head On, už s novým zpěvákem, vyšlo v červenci 1980 a umístilo se na 34. místě v UK Albums Chart. Doprovodné turné bylo plné kontroverzí a právních problémů kvůli managementu, přesto kapela pokračovala v psaní a zkoušení nové desky. V říjnu 1980 již měli složeno deset písní, které byly připraveny k nahrání a v té době byly s Dickinsonem také předělány vokály k některým skladbám z alba Survivors. Na tyto předělávky se zapomnělo až do roku 1990, kdy se vydavatelství Repertoire Records rozhodlo znovu vydat album Survivors na CD s pěti Bruceovými písněmi jako bonusovými skladbami.

Turné pokračovalo až do konce roku, kdy Samson vstoupili do studia, aby natočili své třetí album Shock Tactics, které bylo posledním albem, které Dickinson s kapelou natočil. V roce 1981 ale zjistili, že jejich nahrávací společnost Gem krachuje a album bylo předáno RCA, kteří o "neznámou" anglickou kapelu nejevili zvláštní zájem. Následoval odchod od managementu a další vyhrocení situace. Dickinson k tomu řekl, že udělali všechny chyby v podnikání a naposledy se Samson vystoupil na festivalu v Readingu v roce 1981. Vystoupení bylo nahráno BBC a vydáno v roce 1990 jako živé album Live at Reading 1981.

V té době skupina zaznamenala tři položky v britské singlové hitparádě. Byly to písně "Riding With The Angels" (1981, č. 54), "Losing My Grip" (1982, č. 63) a "Red Skies" (1983, č. 65).


Po Brucovi (1982-2002)

Po Dickinsonově odchodu byl do čela kapely angažován bývalý zpěvák kapel Hackensack a Tiger, Nicky Moore, který také podepsal novou nahrávací smlouvu s Polydorem. V roce 1982 vydal Samson s Moorem první EP Losing My Grip. Titulní skladba, stejně jako "Pyramid to the Stars", byly původně nahrány s Dickinsonem. Tyto verze zůstaly nevydány, dokud se neobjevily na reedici CD Shock Tactics v roce 2001.

Samson vydal s Moorem dvě alba, Before the Storm z roku 1982 a Don't Get Mad, Get Even z roku 1984, než se skupina rozpadla a Paul Samson pokračoval sólově. Samson se reformoval v roce 1987 a přes různé a časté změny v sestavě vystupoval až do roku 1991. V roce 1990 vyšlo album Refugee.

Na začátku 90. let požádal Paul Samson newyorského zpěváka a skladatele Rika Anthonyho, aby napsal texty a vokální melodie pro Samsonův "reunion" projekt s Thunderstickem a Aylmerem. V rámci spolupráce Anthony během pobytu v New Yorku napsal a nahrál texty a vokální melodie k osmi písním a v Londýně ve studiu Picnic Studios nahrál pět demosnímků. Vzhledem k omezenému času a rozpočtu mohla kapela nahrát pouze pět demo skladeb a projekt nebyl nikdy dokončen. Demosnímky z Picnicu si Samsonova nahrávací společnost nikdy nevyzvedla a téměř devět let ležely ladem. Anthony, Paul Samson, Gerry Sherwin a Tony Tuohy odehráli několik koncertů v Německu a Nizozemsku pod názvem Paul Samson's Rogues a jako Samson při předskakování Girlschool. Po vystoupeních v Evropě se Anthony vrátil do New Yorku a zpěvu se opět ujal Paul Samson. V roce 1993 Samson vyměnili Thundersticka za bubeníka Tonyho Tutchy a natočili album Samson (později vydané pod názven Nineteen Ninety-Three).

V roce 1999 vydal Paul Samson CD obsahující pět skladeb z demosnímků Picnic s názvem Past Present & Future.


Znovu s Moorem (2000-2002)

Sestava Samson-Aylmer-Thunderstick se zreformovala pro koncert v Tokiu a v roce 2000, kdy se do sestavy vrátil i Nicky Moore, proběhla řada koncertů, včetně koncertu k "25. výročí NWOBHM" v londýnské Astorii 26. května 2000, na kterém vystoupili i Angel Witch. Vystoupení bylo nahráno a vydáno jako živé album Live in London. Stejná sestava později vystoupila 4. srpna 2000 na rockovém festivalu Wacken Open Air.

Skupina se fakticky rozpadla 9. srpna 2002, kdy Paul Samson zemřel na rakovinu. Moore vzdal svému zesnulému spoluhráči hold na festivalu Sweden Rock 12. června 2004, a to setem nazvaným "Nicky Moore plays Samson".

Baskytarista Chris Aylmer (narozen 7. února 1948 jako Christopher Robin Aylmer) zemřel 9. ledna 2007 po boji s rakovinou hrdla.

Kapela se v roce 1980 objevila v krátkém filmu Biceps of Steel režiséra Juliena Templa, který byl zamýšlen jako béčkový film k velkému celovečernímu filmu produkovanému a propagovanému nahrávací společností. Film obsahoval dvě sekvence typu hudebního videa, které tvoří 15minutový film. Ačkoli byl z velké části zapomenut, ukázky z něj byly k vidění ve filmu Inkubátor (1981). V roce 2006 se však film Biceps of Steel znovu objevil na DVD Anthology Bruce Dickinsona.

Bubeník Clive Burr zemřel 12. března 2013 po mnoha letech, kdy trpěl roztroušenou sklerózou.