Fender Stratocaster, hovorově známý jako Strat, je model elektrické kytary navržený v letech 1952 až 1954 Leo Fenderem, Billem Carsonem, Georgem Fullertonem a Freddiem Tavaresem. Společnost Fender Musical Instruments Corporation vyrábí model Stratocaster nepřetržitě od roku 1954. Jedná se o kytaru s dvojitým výřezem, s prodlouženou horní deskou ve tvaru 'rohu' pro vyvážení.
Eddie Jones - "The Things That I Used to Do"
Bill Haley - "Crazy Man Crazy" (singl)
Na trh vstupuje výrobce československých eletrických kytar, firma RESONET
Na trh se dostala kytara Fender Stratocaster, nástroj který navrhl Leo Fender na začátku 50. let 20. století, a který se vyrábí dodnes. Společně s Gibson Les Paul, Fender Telecaster patří k nejtypičtějším modelům kytar. Tělo je vyráběno z olšového nebo jasanového dřeva, krk je z javorového dřeva, další varianta je s palisandrovým hmatníkem (viz obrázek). Stratocaster má většinou tři jednocívkové snímače.
V roce 1953, kdy byl uveden na trh pod jménem Stratocaster (název odvozen od slova stratosféra), představoval revoluční nástroj. Obsahoval několik doposud nevídaných konstrukčních řešení. Už samotný tvar těla vzbuzoval u tehdejších hudebníků obdiv, zájem, ale i pohrdání a nedůvěru.
Novinkou byl nový typ tremola nazývaný vibrato, jež při častém i hrubším používání drželo ladění nástroje lépe než tehdejší běžná tremola (např. bigsby). Tremolo se skládá z 6 kamenů umožňujících snadné seřízení kytary, vibrapáky, kovového bloku a pružin. Kytara má asymetricky tvarovanou hlavu, což umožňuje přímý tah strun a tím pádem i zlepšení ladění. Mezi revoluční části kytary patří zdířka pro konektor jack 6,3 mm umístěná na přední straně nástroje, či od roku 1977 používaný pětipolohový přepínač snímačů.
Stratocaster používají (používali) slavní kytaristé, jako například John Frusciante, Eric Clapton, Jimi Hendrix, Ritchie Blackmore, Hank Marvin, Mark Knopfler, Yngwie Malmsteen, Stevie Ray Vaughan, Eddie Van Halen, Dave Murray, Janick Gers, Jean-Pierre Danel, David Gilmour nebo Mike Oldfield, George Harrison, Kurt Cobain, Dave Navarro a mnoho dalších. Strat se může používat v jakékoli kytarové hudbě, snímače S-S-S nebo H-S-S mu dodávají kovovější zvuk, než má například Les Paul.
Eddie Jones, kytarista z New Orleans, známý jako Guitar Slim, natočil svoji nejvíce (přes milion prodaných kopií) prodávanou píseň "The Things That I Used to Do", která je zapsána v Rokenrolové síni slávy mezi 500 písněmi, které formovaly Rock and Roll. Eddie měl na vývoj rokenrolu velký vliv a experimentoval se zkresleným zvukem elektrické kytary celou dekádu před Hendrixem. Samotný Jimi Hendrix natočil píseň "The Things That I Used to Do" společně se Stevem Stillsem na basu v roce 1969.
"Crazy Man, Crazy" je název rané rokenrolové písně, kterou napsal a v dubnu 1953 poprvé nahrál Bill Haley & His Comets. Je pozoruhodná jako první uznávaná rokenrolová nahrávka, která se objevila v národních amerických hudebních žebříčcích, a to na 12. místě v žebříčku Billboard Juke Box v týdnu končícím 20. června 1953 a na 11. místě po dva týdny v žebříčku Cash Box počínaje týdnem 13. června. Některé zdroje uvádějí, že tato nahrávka - směs R&B, westernu a popové hudby - se uchází o titul první rokenrolové nahrávky. Jiné uvádějí, že se jednalo pouze o první rock'n'rollovou píseň, která se stala hitem v popové hitparádě. Údajně se také jedná o první rock'n'rollovou nahrávku, která zazněla v celostátní televizi ve Spojených státech v roce 1953. Rock and Roll Hall of Fame považuje píseň za originální spojení country a R&B, které se pravděpodobně stalo první rock'n'rollovou nahrávkou, která se zapsala do popové hitparády Billboardu.
JOLANA je značka, pod kterou se dodnes vyrábějí české elektrické kytary. V letech 1953–1959 se elektrické kytary a baskytary vyráběly pouze v Blatné ve firmě Resonet (později družstvo Dřevokov), pod názvem RESONET. Od roku 1959 do roku 1975 pak hlavně v Hradci Králové, v národním podniku Československé hudební nástroje, nejprve pod názvem NEOTON, později JOLANA (podle jména dcery hlavního konstruktéra Josefa Růžičky). Dalším místem, kde se kytary a baskytary vyráběly byl podnik Varhany Krnov a Harmonika Hořovice. Na kytaru RESONET Grazioso, která měla později vývozní název Futurama, hrál člen skupiny The Beatles George Harrison. Futurama z roku 1959 byla i první elektrická kytara, na kterou hrál Jimmy Page. Hrál na ni i Eric Clapton.
Stejně tak, jako mnoho našich krajanů je považováno za světové vynálezce, můžeme pana Josefa Růžičku pasovat na prvního evropského a logicky i československého zhotovitele sériově vyráběné elektrofonické (elfo) kytary. Příchodem blatenského rodáka p. Růžičky do výrobního družstva Dřevokov Blatná, které převzalo pod svá křídla méně prosperující znárodněný podnik Resonet, se začíná v roce 1953 psát historie výroby čs. elfo. strunných nástrojů. Nebyly to ještě kytary jako takové, ale takzvané 'havajské kytary'. První byla vyrobená pod značkou Resonet, jako model Akord. Ta spatřila světlo světa koncem roku 1954. To však již byl první krůček k 1. masivní elfo kytaře. V tento okamžik je však nezbytné zmínit ještě další dvě výjimečné osoby, se kterými p. Růžička úzce spolupracoval. Byl to p. Vlček, konstruktér, působící již v podniku Resonet a nástrojař p. Hořejš.
Je pravdou, že předlohou pro naší první československou elfo kytaru byl Fender Stratocaster, ale nejednalo se o pouhou kopii, neokopírovalo se vůbec nic. Šlo pouze o vizuální předlohu. Zmínění pánové kytaru počeštili výjimečným řešením snímačů, přepínačů a hlavně tremola. Tak v roce 1955 vzniká první československá elektrofonická kytara RESONET Grazioso. Tato kytara není výjimečná pouze tím, že byla první, ale díky světové výstavě EXPO ´58 v Bruselu (zde získala spolu s elfo 'havajkou' Arioso a elfo kontrabasem Arco zlatou medaili) se začala vyvážet firmou Selmer do Anglie. Zde ji objevuje mladý George Harrison, který ji koupil za necelých 60 liber. V té době ještě nikdo netuší, že československá kytara bude tak slavná zásluhou člena budoucích slavných The Beatles. To, že ji G. Harrison skutečně vlastnil a hrál na ni je doloženo mnoha dobovými fotografiemi. Existuje i jedna fotografie, kde na Resonet Grazioso hraje i Eric Clapton. A to není vše. Kdysi při jednou rozhovoru uvedl Jimmy Page z Led Zeppelin, že začínal na čs. kytaře. A teď zase rychle domů.
Uběhlo pár let a v Dřevokovu Blatná došlo k personálním změnám. Tak jak to už někdy bývá, nejsou vždy vztahy v kolektivu ideální. To vedlo k tomu, že se pan Růžička jako blatenský rodák stěhuje do Hradce Králové. Zde zakládá a rozbíhá vývojové středisko a vzniká zde generální ředitelství ČSHN (Čs. hudební nástroje). Po několika modelech masivních kytar (Star I – III), vyrobených však již pod značkou Neoton (značka Resonet zůstává v Blatné a tak p. Růžička začíná používat nový název), vznikají první pololubové elfo kytary. Tu úplně první pololubovou Neotonku zná většina z nás z hudebního filmu Starci na chmelu, kde na ni hraje mimo jiné i Josef Laufer stejnojmennou píseň. Tato kytara z roku 1959 je však zvláštní ještě tím, že se vyrábí jako model JOLANA. Je to vůbec poprvé, co se na kytaře objevuje tento název, který p. Růžička dal podle jména své dcery. Následně se pak tento název objevuje už jako značka a nahrazuje tak nadobro název Neoton.
Ve vývoji v Hradci Králové a následně v závodech Krnov a Hořovice je v dalších letech vyrobeno mnoho dalších legendárních modelů, jako je např. Star, Marina, Tornádo, Uragán, Alexandra, Rubín, Iris...! A to jsme vlastně na konci existence vývoje p. Růžičky v Hradci Králové. V květnu 1974 je rozhodnuto, že k 1.1.1975 bude vývoj v Hradci Králové rozpuštěn a rozvoj bude sledován pouze v Hořovicích.
Jak dnes říká dcera pana Růžičky, Jolana: „Po tak zdařilých letech mi připadalo dost nepochopitelné, když byl elektrofonický vývoj zrušen a přeměněn na opravnu pian. Tatínek v té době prožíval krizi po vážné nemoci, dost těžké operaci a rekonvalescenci, ale zvládl to s takovou obdivuhodnou silou a vůlí, že jsme byli šťastní a chápali to jako dobré znamení. Jenže lidé, kteří mu zřejmě záviděli úspěch, mu vzali v té pro nás složité době tu největší zálibu, kterou v životě měl - jeho vývojové pracoviště, kde vznikaly výrobky, které výborně reprezentovaly naši malou středoevropskou zemičku.“ Tolik dcera Jolana.
Závěrem je nutné vyzvednout genialitu otce našich elektrofonických kytar, pana Růžičky. Kdyby první kytaru sestrojil o pět let později, řekli bychom si zřejmě: „No jo, do socialistického Československa pronikl rock´n´roll a tak šikula Růžička reaguje na poptávku trhu a vrhá na něj tolik potřebné elektrofonické kytary.“ Opak je však pravdou. Naše první elektrofonická kytara se narodila v době, kdy doznívá truchlení nad úmrtím Klementa Gottwalda, v době kdy se nám o hudebních stylech prohnilé kapitalistické společnosti mohlo jen zdát. Ale pak to opravdu přišlo. Začátkem 60. let nás skutečně zachvátila rock´n´rollová horečka, ale naši průkopníci tohoto nastupujícího nového hudebního žánru nemuseli řešit otázku na co hrát. Stačilo uchopit Resonet Grazioso pana Růžičky a už se mohlo řádit. Stačí se jen podívat na dobové fotografie, nebo seriál ČT Bigbít a uvidíme zmíněnou kytaru u Petra Jandy z Olympicu, Petra Kaplana z Mefista, Pavla Sedláčka, Petra Černockého a mnoho dalších ikon našeho bigbítu.
6.1.1953 - narodil se australský kytarista a skladatel MALCOLM YOUNG (6.1.1953 - 18.11.2017), zakladatel skupiny AC/DC
17.1.1953 - narodil se švýcarský kytarista a skladatel FERNANDO VON ARB, člen skupiny Krokus
24.1.1953 - narodil se anglický bubeník NIGEL GLOCKLER, člen britské heavy metalové kapely Saxon
20.3.1953 - narodil se kanadský klávesista DAVID STONE (vlastním jménem Michael David Stoyanoff, člen skupiny Rainbow a mnoha dalších
8.5.1953 - narodil se americký bubeník holandského původu ALEX VAN HALEN, zakladatel skupiny Van Halen
14.5.1953 - narodil se americký zpěvák a multiinstrumentalista PAUL SHORTINO, člen skupin Rough Cutt, King Kobra a Quiet Riot
4.6.1953 - narodil se anglický kytarista a skladatel PAUL SAMSON (4.6.1953 - 9.8.2002), člen skupiny Samson
5.6.1953 - narodil se americký baskytarista MICHAEL BLOODGOOD (5.6.1953 - 29.7.2022), člen skupiny Bloodgood
10.7.1953 - narodil se kanadský kytarista, zpěvák a skladatel RIK EMMETT, člen skupiny Triumph
28.7.1953 - narodil se švýcarský kytarista MARK KOHLER, člen skupiny Krokus
29.7.1953 - narodil se kanadský baskytarista, skladatel a zpěvák GEDDY LEE, člen skupiny Rush
27.8.1953 - narodil se kanadský kytarista ALEX LIFESON, člen skupiny Rush
17.9.1953 - narodil se velšský bubeník STEVE WILLIAMS, člen skupiny Budgie
16.10.1953 - narodil se americký klávesista, zpěvák, skladatel a producent TONY CAREY, člen skupiny Rainbow a mnoha dalších projektů
20.10.1953 - narodil se anglický bubeník DAVID 'DUCK' DOWLE, člen skupiny Whitesnake a dalších
1.11.1953 - narodil se český bubeník RADIM PAŘÍZEK, vedoucí skupiny Citron
18.11.1953 - narodila se americká kytaristka JAN KUEHNEMUNDOVÁ (18.11.1953 - 10.10.2013), zakladatelka skupiny Vixen
12.12.1953 - narodil se americký kytarista BRUCE KULICK, člen skupin Grand Funk Railroad a Kiss
13.12.1953 - narodil se americký bubeník PAT TORPEY (13.12.1953 - 7.2.2018), mimo jiné člen skupiny Mr. Big