RAZOR

Historie

RAZOR


Původ: Guelph, provincie Ontario, Kanada
Aktivní roky:1983 – 1992, 1996 – současnost
Styl:Speed metal, thrash metal
Vydavatelé:Voice, Viper, Steamhammer, Fringe Product, Hypnotic
Web:razorband.com

Historie

Razor je kanadská speed metalová kapela, která vznikla v roce 1983 v Guelphu v Ontariu. Jsou považováni za průkopníky kanadského thrash metalu a vedle Sacrifice, Voivod a Annihilator jsou označováni za jednu z "velké thrash metalové čtyřky" v zemi.

První období (1983-1992)

Skupinu Razor založil v roce 1983 kytarista Dave Carlo. V té době byl ve skupině jako zpěvák a kytarista John Scheffel, který však v roce 1984 odešel. Po neúspěchu s dalšími dvěma zpěváky Carlo nakonec dal dohromady sestavu, v níž působili zpěvák Stace "Sheepdog" McLaren, baskytarista Mike Campagnolo a bubeník Mike "M-Bro" Embro. Před vydáním EP Armed & Dangerous v květnu 1984 u Voice Records bylo v roce 1984 nahráno ještě pětistopé demo, které se dočkalo slušného přijetí v undergroundu. V prosinci 1984 bylo ještě natočeno předprodukční demo s názvem Escape the Fire, následované prvním plnohodnotným albem Executioner's Song, které vyšlo dubnu 1985 u Viper Records. Na něj navázalo v říjnu 1985 další album Evil Invaders. Na podporu alba Razor vystupovali ve Spojených státech a Kanadě se skupinami Slayer, Motörhead a Venom.

Třetí album Malicious Intent vyšlo v dubnu 1986. Mírně utrpělo kvůli narůstajícím vnitřním konfliktům v kapele a absenci domácího vydání ve Spojených státech, což vedlo k vypovězení smlouvy s nahrávací společností. V roce 1987 vyšlo čtvrté album Custom Killing. Bylo financováno vlastními silami, mělo slabý komerční úspěch a fanoušci ho poměrně přehlíželi. Hudba na něm byla experimentálnější než na předchozích albech. Kapelu poté opustili bubeník Mike Embro a baskytarista Mike Campagnolo a nahradili je bratr Davea Carla Adam na baskytaru a Rob Mills na bicí. Ke kořenům se Razor vrátili pátým albem Violent Restitution, které vyšlo v roce 1988 u Steamhammeru. Bylo dobře přijato, protože bylo agresivnější a těžší než jeho předchůdce.

Zájem zpěváka Stace McLarena o kapelu poklesl, což vedlo k jeho odchodu. Nahradil ho zpěvák SFH Bob Reid. Kapela podepsala smlouvu s Fringe Product a v březnu 1990 vydala album Shotgun Justice. Vystupovali jako headlineři na menších místech, kde hráli se skupinami Sacrifice a Disciples of Power. Bubeník Rob Mills se stal účastníkem nehody, která mu znemožnila vystupovat. Adam Carlo poté kapelu opustil a nahradil ho baskytarista SFH Jon Armstrong. Další album Open Hostility vyšlo v roce 1991. Kvůli Millsovu zranění a nemožnosti hrát na albu použil Dave Carlo bicí automat, aby napodobil jeho styl. Mills se později vrátil a Razor vyrazili na turné na podporu alba, které vedlo až k jejich poslednímu vystoupení 2. října 1992. Po skončení turné se skupina rozpadla.


Reunion (1996-současnost)

V roce 1996 se skupina Razor stala opět aktivní díky nápadu zpěváka Boba Reida skupinu reformovat. K Reidovi i Carlovi se připojili Armstrong a bubeník SFH Rich Oosterbosch. Osmé studiové album Decibels vyšlo v roce 1997 u Hypnotic Records. Armstrong a Oosterbosch už v kapele v té době nebyli a nahradili je navrátivší se členové Rob Mills a Adam Carlo (než jej nahradil Mike Campagnolo).

Razor se představili na turné The Gates of Hell v roce 2005, na festivalu Headbangers Open Air v roce 2009 a na True Thrash Festivalu v Ósace v roce 2011. DVD z tohoto vystoupení vyšlo v Japonsku v únoru 2012.

Dne 19. dubna 2012 byla Carlovi diagnostikována rakovina dutiny ústní ve druhém stádiu, byl však úspěšně vyléčen a v roce 2015 se vrátil ke svým kytarovým povinnostem. V roce 2014 kapela vystoupila na charitativní akci, v roce 2015 na Maryland Deathfest a v roce 2016 na California Deathfest.

V roce 2014 kapelu opustil bubeník Rob Mills a nahradil ho bubeník Rider Johnson. Koncem roku 2018 Johnson prostřednictvím Facebooku oznámil svůj odchod a na většinu roku 2019 jej nahradil Shareef "Reef" Hassanien. Koncem téhož roku se však Johnson ke skupině vrátil.

Zbrusu nové studiové album s názvem Cycle of Contempt by mělo vyjít v roce 2022.