SACRIFICE

Historie

SACRIFICE


Původ:Toronto, provincie Ontario, Kanada
Aktivní roky:1983 – 1993, 2006 – současnost
Styl:Thrash metal
Vydavatelé:Diabolic Force, Metal Blade, Marquee
Web:

Historie

Sacrifice je kanadská thrashmetalová kapela z Toronta v Ontariu. Kapelu založili kytaristé Rob Urbinati a Joe Rico v roce 1983. Sacrifice hráli významnou roli na undergroundové metalové scéně v Torontu v 80. letech 20. století a spolu s Voivod, Razor a Annihilator jsou považováni za jednu z "velké čtyřky" kanadského thrash metalu. Skupina vydala čtyři studiová alba, než se v roce 1993 rozešla. Poté, co se dali znovu dohromady a v roce 2006 odehráli reunionový koncert, vydali v roce 2009 u brazilského vydavatelství Marquee Records své páté studiové album The Ones I Condemn. Ačkoli kapelu potkaly četné změny v sestavě, zejména v jejích začátcích, zakládající kytaristé Urbinati, Rico a baskytarista Scott Watts nahráli všechna studiová alba a dema s bubeníkem Gusem Pynnem na všech kromě dema a CD Apocalypse Inside.

Začátky a debut (1983-1986)

Přátelé a kytaristé Rob Urbinati a Joe Rico se v roce 1983 rozhodli založit metalovou kapelu, která by hrála coververze jejich oblíbených písní. Přibrali Ricova kamaráda Scotta Wattse, který hrál na basu, a Andrewa Bankse na bicí, kterého brzy nahradil Craig Boyle. Ke kapele se připojil také zpěvák John Baldy, Boyleův přítel. Společně nahráli pár zkušebních kazet - na nich byla jejich první původní píseň "Turn in Your Grave" spolu s řadou coververzí písní kapel jako Black Sabbath, Metallica a Judas Priest.

Počátkem roku 1985 se většina kapely rozhodla přejít k těžšímu a rychlejšímu směru s Urbinatim na zpěvu, vytlačila Baldyho a Boyla, a proto potřebovala nového bubeníka. Ernst Flach obsadil tuto pozici pouze na několik koncertů a poté odešel, protože jeho styl bubnování neodpovídal rychlému tempu, které chtěla kapela hrát. Stálého bubeníka konečně našli až poté, co je přes konkurz kontaktoval Gus Pynn. Nyní, když měli kompletní sestavu, oslovil zaměstnanec místního obchodu s deskami Brian Taylor Sacrifice a místní zpřátelenou kapelu Slaughter s tím, že by financoval nahrávání demosnímků těchto dvou kapel výměnou za zisk z prodeje kazet v jeho obchodě. Obě kapely souhlasily a Sacrifice vydali demo The Exorcism s novými původními písněmi. Později téhož roku Sacrifice zahajovali koncert v Torontu pro Exodus, kteří byli na svém prvním severoamerickém turné. Sacrifice přičítají vystoupení na tomto koncertě růst své kapely a torontské undergroundové metalové scény obecně. Díky tomu kapela podepsala smlouvu s Diabolic Force.

Na podzim roku 1985 kapela vstoupila do studia Future Sound, aby nahrála debutové album Torment in Fire. Album vyšlo v roce 1986 v Kanadě u Diabolic Force, ve Spojených státech u Metal Blade Records a v Evropě u Roadrunner Records. V době vydání alba kapela pracovala na novém materiálu a v červenci 1986 nahrála ve studiu Open Sound další demo. Následovalo vystoupení v Kitcheneru v Ontariu s Megadeth jako předskokan King Diamond. V září hráli v Quebec City a na festivalu No Speed Limit v montrealském Spectru společně s Possessed, Voivod, D.R.I. a Agnostic Front, v listopadu 1986 pak předskakovali Slayer na jejich turné k albu Reign in Blood v koncertní hale v Torontu.


Další alba a rozpad (1987-1993)

V lednu 1987 následovala první vystoupení mimo Kanadu s koncerty v Detroitu a Chicagu. Následovala další vystoupení v Kanadě až do dubna 1987. Poté kapela nastoupila do studia Grant Avenue v Hamiltonu, aby nahrála album Forward to Termination. To bylo vydáno opět u Diabolic Force, Metal Blade a Roadrunner Records pro USA a Evropu a byl také natočen videoklip ke skladbě "Re-Animation". Následoval Milwaukee Metal Festival v červenci 1987 spolu s kapelami jako Death Angel, Trouble a King Diamond. V listopadu 1987 si zahráli s Nuclear Assault, v prosinci následovala další vystoupení v Ottawě, Quebec City a Montrealu.

V prosinci 1988 se kapela vydala do studia, aby nahrála nové demo; baskytarista Scott Watts hrál na elektrickou kytaru v několika písních z out-take. O několik dní později Sacrifice vystoupili jako předskokani spolu s Goo Goo Dolls před Motörhead v Buffalu a Rochesteru. V roce 1989 kapela nahrála další demo. O několik měsíců později kapela vstoupila do studia Phase One v Torontu, aby nahrála další album. Produkovali ho Joe Primeau a Brian Taylor. Album vyšlo opět u Diabolic Force a jmenovalo se Soldiers of Misfortune (Vojáci neštěstí), v Kanadě vyšlo v roce 1990, ve Spojených státech 5. března 1991 a k titulní skladbě alba vydali i videoklip. Ke konci roku 1990 následovalo turné s kapelou Razor,poté z kapely odešel bubeník Gus Pynn a nahradil ho Mike Rosenthal, dříve působící ve skupině Dark Legion. V roce 1991 kapela absolvovala turné po USA s britskou skupinou Bolt Thrower a americkou thrashovou kapelou Believer.

V roce 1993 se Sacrifice vrátili do Phase One Studios, aby nahráli album Apocalypse Inside, které vyšlo 15. června 1993 u Metal Blade records. Jeho koproducentem byl Dave Carlo (kytarista skupiny Razor). Během léta téhož roku se s kapelou rozešel baskytarista Scott Watts, kterého nahradil Kevin Wimberley. Po turné po Spojených státech, na kterém kapela v témže roce předskakovala Death, Sacrifice ukončili činnost. Urbinati poté založil skupiny Interzone (s Wimberleym), Tenet (v roce 2002) a War Amp (v roce 2005). v roce 2004 brazilské vydavatelství Marquee znovu vydalo první tři alba skupiny na CD. Přestože kapela čelila četným změnám v sestavě, zejména v počátcích své existence, zakládající kytaristé Urbinati a Rico a baskytarista Scott Watts nahráli všechna studiová alba a dema a bubeník Gus Pynn hrál na všech kromě alba Apocalypse Inside.


Reunion (2006-současnost)

V roce 2006 se kapela dala znovu dohromady a vystoupila v Torontu na festivalu "Day of the Equinox II", z jejíhož reunionového koncertu bylo plánováno DVD Live Reanimation, které však zatím nebylo vydáno. V srpnu 2006 také vydala kompilaci 198666, která obsahuje tři dema a živé skladby z prvních let.

V roce 2008 vstoupili do studia Rouge Valley v Torontu, aby nahráli album The Ones I Condemn, které vyšlo 6. července 2009 u brazilského vydavatelství Marquee Records.

Koncem roku 2010 se Sacrifice spojili s punkrockovou kapelou Propagandhi a vydali sedmipalcový singl, na kterém obě kapely hrají coververze. Propagandi coverovali hardcore/metalový crossover "Technocracy" od Corrosion of Conformity a Sacrifice coverovali "Anthem" od Rush. Coververze "Anthem" byla zařazena jako bonusová skladba na kanadské vydání alba The Ones I Condemn.

Dne 29. dubna 2011 se kapela konečně dostala za Atlantik, aby odehráli svůj první koncert na evropské půdě v Německu na festivalu Keep It True a v únoru 2012 přeletěli Pacifik, aby zahráli v japonské Ósace, kde byli headlinery dvoudenního True Thrash Festivalu. Sacrifice také odehráli koncerty v západní Kanadě. V původní i současné sestavě hráli 17. dubna 2015 ve Vancouveru v Rickshaw Theatre a 18. dubna 2015 na Manitoba Metalfestu v The Park Theatre ve Winnipegu.

Sacrifice byli také hlavními hvězdami koncertu k 20. výročí Inertia Entertainment 27. února 2016 v The Opera House v Torontu.

Do roku 2016 Sacrifice pracovali na novém materiálu pro následovníka alba The Ones I Condemn, ale o nové hudbě kapely nebylo slyšet až do prosince 2020, kdy na YouTube zveřejnili demo verzi své první písně po více než deseti letech s názvem "World War V", která by se měla objevit na připravovaném šestém studiovém albu kapely. Pokrok na albu pokračoval pomalu až do dubna 2022, kdy baskytarista Scott Watts na Facebooku uvedl: "Garantuji vám, že nemáme vydavatelství, takže s nahráváním nespěcháme."