Gibson Flying V a Gibson Explorer jsou typy elektrických kytar s revolučním 'futuristickým' vzhledem, které firma Gibson představila v roce 1958. První série modelu Explorer byla neúspěšná a v roce 1963 se přestal vyrábět. V roce 1976 firma začala opět s jejich výrobou poté, co konkurenční kytary Hamer Guitars zaznamenaly úspěch při prodeji podobných modelů. Explorer se stal oblíbeným zejména mezi hardrockovými a heavy metalovými hudebníky 70. a 80. let.
(CZE, Poděbrady, Středočeský kraj - rokenrol, bigbít)
(GBR - instrumentální rock)
(CAN - rock, hard rock, psychedelický rock)
V roce 1962 se přejmenovali na The Guess Who
(USA - instrumentální rock, surf rock)
(USA - Rock and Roll, rock)
Známí také pod jménem The Fabulous Wailers
Link Wray - "Rumble"
Významná událost českého rokenrolu a bigbítu se odehrála v Poděbradech, kde v roce 1958 vzniká skupina Samuel´s Band. U jejího zrodu stáli Petr Kaplan a Pavel Chrastina, kteří se později výrazně zasloužili o vývoj celého bigbítového hnutí.
První československá elektrofonická kytara RESONET Grazioso nebyla výjimečná pouze tím, že byla první, ale také díky tomu, že zaujala na světové výstavě EXPO ´58 v Bruselu, kde získala spolu s 'havajkou' Arioso a elfo kontrabasem Arco zlatou medaili, a začala se poté vyvážet firmou Selmer do Anglie. Zde ji objevil mladý George Harrison, který ji koupil za necelých 60 liber. Existuje i jedna fotografie, kde na Resonet Grazioso hraje Eric Clapton a při jednou rozhovoru uvedl také Jimmy Page z Led Zeppelin, že začínal na čs. kytaře.
Prezident společnosti Gibson Ted McCarty prosadil v polovině 50. let 20. století řadu modernistických kytar, které měly konkurovat nově navrženému a velmi úspěšnému modelu Fender Stratocaster. V roce 1957 byly vyrobeny prototypy těchto kytar, včetně mahagonové verze, od které bylo upuštěno, protože byla extrémně těžká. Nakonec použili dřevo stromu limba, které společnost prodávala pod názvem 'Korina' (termín, který vymyslel Gibson). Toto dřevo je podobné mahagonu, ale má světlejší barvu a váží méně než mahagon, ačkoli vykazuje podobné tónové vlastnosti.
Model Flying V měl dva sesterské modely, které byly vyvinuty souběžně s ním a debutovaly na veletrhu NAMM v tomtéž roce: Futura a Moderne. Na základě ohlasů na výstavě NAMM se do výroby dostaly pouze modely Flying V a Futura, nyní přeznačená na Explorer, zatímco původní prototyp Moderne se již nikdy neobjevil, ačkoli o několik desítek let později byly vyrobeny sériové modely. Tyto návrhy měly dodat image Gibsonu futurističtější aspekt, ale neprodávaly se dobře. Po počátečním uvedení na trh v roce 1958 byla tato řada v roce 1959 ukončena. Záznamy o výrobě se ztratily, ale předpokládá se, že během jejího počátečního období 1958-1959 bylo vyrobeno méně než 100 kytar Flying V spolu s ještě menším počtem Explorerů, o němž se předpokládá, že jich bylo méně než 50. Některé nástroje byly sestaveny ze zbytků dílů a dodány v roce 1963, přičemž hardware byl poniklovaný, nikoliv pozlacený. Vzhledem k vzácnosti počáteční série a pozdější popularitě reeditovaných modelů je Korina Flying V z let 1958-59 jedním z nejcennějších sériových modelů kytar na trhu, který se v roce 2011 umístil na 5. místě v žebříčku Top 25 zveřejněném časopisem Vintage Guitar a jehož hodnota se pohybuje mezi 200 000 a 250 000 USD.
Tuto kytaru začali okamžitě používat slavný bluesový kytarista Albert King a průkopnický blues-rockový sólista Lonnie Mack. Mack používal svou kytaru Flying V z roku 1958 během své dlouhé kariéry téměř výhradně. Protože šlo o sedmou kytaru z montážní linky prvního ročníku, pojmenoval ji 'Number 7'. King používal svůj původní nástroj z roku 1958 až do poloviny 70. let a později jej nahradil různými dalšími zakázkovými Flying V. Později, v polovině 60. let, začali Flying V používat i takoví kytaristé jako Dave Davies, který hledal osobitě vypadající kytaru s mohutným zvukem. Obnovený zájem vyvolal poptávku po tom, aby Gibson tento model znovu vydal.
V roce 1967 Gibson znovu vydal kytaru v mahagonovém provedení, aktualizoval její design větším pickguardem a nahradil původní můstek, který měl struny zasunuté skrz zadní desku, krátkým Vibrola Maestro Tremolo. Tento model z roku 1967 je nyní standardem pro Flying V, i když se pravidelně znovu vydává i starší provedení. Stejně jako u jiných kytar Gibson je i u modelu Flying V hlavice nakloněna pod úhlem 17 stupňů, aby se zvýšil tlak strun na ořech a tím se zvýšil sustain. Konstrukce véčka umisťuje snímače blízko středu hmoty celé kytary, což dále zvyšuje sustain. Jimi Hendrix vlastnil model '67, '68 a nakonec i '69 Custom Flying V, který si objednal s indiánskými pražcovými značkami ve tvaru hrotu šípu. Pro rok 2020 vyrobila společnost Gibson 125 pravorukých napodobenin Jimiho modelu '69 Custom Flying V a 25 levorukých kopií.
Marc Bolan ze skupiny T. Rex vlastnil vzácný ořechový model Flying V, kterých bylo v letech '67 až '71 vyrobeno pouze 35 kusů. Bolanovo véčko bylo součástí stejné série Flying V jako ty, které vlastnil Jimi Hendrix. Billy Gibbons ze skupiny ZZ Top hrál na albu Fandango na ranou Korinu V. Flying V se později staly díky svému agresivnímu vzhledu oblíbenou heavymetalovou kytarou a používali je kytaristé Paul Stanley, Rudolf Schenker, Andy Powell, Michael Schenker, K. K. Downing, James Hetfield, Kirk Hammett nebo Dave Mustaine.
Gibson i Epiphone v současné době vyrábějí kytary Flying V ve stylu 1958, které mají vypadat jako původní modely Korina. V roce 2020 byl o tomto modelu kytary natočen dokumentární film.
Ačkoli byla tato kytara základním modelem v nabídce Gibsonu, v roce 2010 se její výroba přerušila, stejně jako výroba modelu Gibson Explorer. Pro rok 2015 neměl Gibson k dispozici sériově vyráběné létající véčko, a tak byla limitovaná série (HP) vysoce výkonných véček vyrobena v Gibson Custom Shopu jako 'demoverze' pro japonský trh. Tato véčka pro japonský trh byla navržena stejně jako véčka z poloviny 70. let s volutou u krku a malou hlavičkou. Obsahovaly granadillo hmatník, krk se zvýšeným profilem a štíhlé tělo. V roce 2016 Gibson přenesl některé prvky z dema Japanese Market Pro HP z roku 2015 a vyrobil model Flying V Pro (podobně jako Explorer Pro), který měl také o něco menší tělo, ale (T) tradiční verze měly tečkové intarzie a (HP) high performance měly krémové lemování na krku a těle a obdélníkové perlové intarzie. Od uvedení modelů 2017 však Gibson změnil název na Flying V 2016. Od roku 2017 Gibson USA vyrábí Flying V a modelové roky rozlišuje uvedením roku v názvu (tj. 2017, 2018 atd.). Tyto modely mají 'poloviční' pick guard a jsou k dispozici v barvách Natural, Aged Cherry, Ebony a Alpine White v závislosti na ročníku. Některé ročníky nabízejí modely Traditional spec a High performance. Gibson Custom Shop nadále vyrábí modely Flying V Standard a Custom. Pro rok 2021 vydala Murphyho laboratoř Gibson Custom Shop sérii 81 zestárlých modelů Korina V z roku 58 a 19 zestárlých modelů Korina Explorers z roku 58 na památku počtu modelů V a Explorers objednaných v prvním roce výroby 1958.
Gibson Explorer je typ elektrické kytary, který byl představen firmou Gibson ve stejném roce. Explorer nabízel zásadní 'futuristický' design podobně jako jeho příbuzný Flying V. V roce 1958 vyrobila společnost Gibson jen velmi málo Explorerů v původním modelu z korinového dřeva. Vzhledem k tomu, že výrobní záznamy se ztratily a záznamy o expedici jsou nejasné, není přesně známo, kolik jich bylo vyrobeno, ale odhaduje se, že celkový počet původních kusů nebyl vyšší než 50.
Po několika prvních kytarách měl Explorer dlouhou spadlou hlavici s ladicími mechanikami umístěnými v rovné linii na jedné straně (označované někdy jako 'banán' nebo 'hokejka'). Tento design hlavice převzal o 20 let později Grover Jackson, zakladatel firmy Jackson Guitars, a další výrobci elektrických kytar, například Kramer, čímž vznikla éra špičatých hlavic kytar. Úplně první Explorery vyrobené mezi rokem 1957 a jarem 1958 však měly neobvyklou dělenou hlavu s ladicími mechanikami umístěnými ve standardním uspořádání 3+3, přenesenou z prototypu Exploreru (známějšího jako Futura).
Korina Explorer z let 1958-1959 je jedním z nejcennějších modelů sériově vyráběných kytar na trhu, v žebříčku Top 25 zveřejněném časopisem Vintage Guitar v roce 2011 se umístila na 4. místě s hodnotou mezi 250 000 a 300 000 dolary. V prvních dvou letech bylo dodáno pouze 22 kusů, 19 kusů v roce 1958 a 3 kusy v roce 1959; neznámý (malý) počet zbytků těl byl doplněn niklovým hardwarem z 60. let a prodán v roce 1963. V současné době je známo 38 exemplářů. Model nebyl zprvu prodávaný a tak byla výroba v roce 1959 ukončena, nicméně od roku 1976 firma Gibson typ Explorer začala vyrábět znovu, protože jiné firmy (např. Hamer Guitars) měly s prodejem podobných modelů úspěch. Tak se Explorer nakonec stal oblíbeným nástrojem mezi hard-rockovými a heavy-metalovými hudebníky 70. a 80. let.
Frederick Lincoln 'Link' Wray Jr., americký rokenrolový kytarista a skladatel, natočil se svou skupinou Link Wray & The Raymen (hráli tam i jeho bratři Doug a Vernon) instrumentální skladbu "Rumble". Bob Dylan jednou řekl, že je to nejlepší instrumentální skladba vůbec. Objevila se například ve filmu Kokain z roku 2001.
Link experimentoval se zkresleným kytarovým zvukem a začal používat power akord, základní prvek ve hře moderních rockových kytaristů. Na konci padesátých let začal po náhodném objevu úmyslně přepínat svůj lampový zesilovač, aby po vytvořil hlučný a 'špinavý' zvuk pro svá sóla. Wray také udělal tužkou otvory v kuželu reproduktoru, používal electro-mechanické echo komory a 'tlustý' Gibson humbucking snímač. Podle časopisu Rolling Stone se umístil na 67. místě v jejich seznamu 100 nejlepších kytaristů všech dob. Nahrávka "Rumble" inspirovala mladé muzikanty, jako byl Pete Townshend z The Who, Jimmy Page z Led Zeppelin , Dave Davies z The Kinks nebo Neil Young k dalším experimentům se zkresleným zvukem.
Samuel se jmenoval první vlastnoručně postavený zesilovač kapely vzniklé na poděbradské elektrotechnické fakultě, právě on jí dal název. Skupina okouzlená rokenrolem Elvise Preslyho a Little Richarda začala hrát ve složení Petr 'Pete' Kaplan (kytara), Pavel Chrastina (basa) a Jiří Doležal (bicí). Později s nimi hrál ještě Ivan Novák (tenorsaxofon). Kytaru opatřenou snímačem se jakž takž pořídit dalo, horší to bylo s baskytarou. Chrastinova první basa bylo prostě violoncello se zapíchnutou gramofonovou přenoskou do ozvučnice. Samuels Band byla jednou z prvních domácích rock'n'rollových skupin a její popularita brzy přesáhla rámec Poděbrad. Odchodem většiny členů do Prahy roku 1960 (Petr Kaplan s Pavlem Chrastinou stále častěji vystupovali s Pavlem Sedláčkem ve formaci EP Hi-Fi) se Samuels rozpadli. Pete Kaplan poté i s Pavelem Chrastinou odchází do Olympicu.
Jejich comeback na jaře 1968 pod názvem Mickey & The Samuels hrál ve složení Miki Volek (zpěv), Pete Kaplan (kytara, zpěv), Přemysl Kaplan (baskytara), Ladislav Bezděk (piano), Antonín Douša (steel kytara), Miroslav Čech (bicí) a Karel Hofman (saxofon). I tehdy se orientovali na raný rock'n'roll. Zahajovali 2. československý beatový festival 1968, roku 1969 nahráli první studiové snímky. Po personálních změnách (Míla Růžek (saxofon), Vladimír Brodský (bicí)), jezdili na časté zájezdy do Polska, kde hráli převážně převzatý repertoár. V té době nahradila Mikiho Volka Zuzana Hanzlová. V prosinci 1970 se zúčastnili domácího 2. folk-country festivalu; Hanzlová se postupně prosadila i v samostatném bloku folkových písniček. Vedle Kaplana a Růžka se v kapele střídali různí hudebníci a její repertoár byl značně různorodý. Po návratu z Polska se roku 1974 rozešli.
V Anglii vzniká rokenrolová skupina The Shadows, průkopníci klasické rockové sestavy – sólová kytara, doprovodná kytara, basa a bicí. The Shadows byla hlavně instrumentální, ale také vokální skupina, která se zformovala v roce 1958 jako doprovodné kytarové kombo, s původním názvem The Drifters, během prvního koncertního turné zpěváka Cliffa Richarda.
The Shadows jsou nejstarší a zároveň jednou z nejvýznačnějších anglických rokenrolových a rockových skupin, které vpadly na hudební scénu na přelomu padesátých a šedesátých let. Byly také první doprovodnou skupinou která se stala hvězdnou i sama o sobě i když její začátky jsou spojeny se jménem Cliffa Richarda. Jádrem skupiny je trojice členů – Hank Marvin (kytara), Bruce Welch (kytara) a Brian Bennett (bicí) – kolem kterých se během dodnes trvající historie skupiny protočila pěkná řádka dalších výborných muzikantů. Unikátní zvuk kapely byl tvořen kombinací amerických kytar Fender, britských zesilovačů Vox a italského echo efektu Meazzi Echomatic, později hodně proslaveného i díky skupině Pink Floyd.
V roce 1960 se proslavili singlem s instrumentální skladbou Lerryho Lordana "Apache", která se 5 týdnů držela na špici britského žebříčku. Tato skladba byla zařazena mezi 100 nejlepších kytarových věcí historie a dočkala se koncertních verzí i od Black Sabbath (1989 v Moskvě) nebo Jeffa Becka (2010 v New yorku). O rok později potom vychází první s několika desítek alb, která ovlivnila řadu pozdejších vynikajících kytaristu, včetně Erica Claptona, Davida Gilmoura, Tony Iommiho, Mark Knopflera, Neil Younga a dalších.
Skupina ukončila svou činnost v roce 1990, ale po čtrnácti letech se znovu vrátila na pódia a její historie se píše dodnes. 1. května 2020 odvysílala stanice BBC4 při příležitosti 60. výročí jejich prvního hitu "Apache" dokument The Shadows at Sixty. Marvin, Welch a Bennett poskytli rozhovory a do pořadu byly zařazeny některé dosud neviděné záběry z jejich začátků. Marvin, Welch a Bennett pro dokument zahráli novou verzi písně "Apache" bez basy a bicích.
V kanadském Winnipegu vzniká bluesrocková kapela Silvertones, později působící pod několika názvy, například Chad Allan & The Reflections.
Winnipegští Silvertones stojí na začátku pozdější mezinárodně uznávané kanadské blues a rockové skupiny The Guess Who, jejíž kariéra trvá dodnes a s jejíž jménem je spojena řada hitů, jako například "No Time", "American Woman", "These Eyes" nebo "Share the Land". Od roku 1987 jsou také členy Kanadské hudební síně slávy. V počátcích jejich kariéry stáli jako největší vzor právě britští The Shadows.
Skupina byla založena zpěvákem a kytaristou Chad Allanem pod názvem Al and the Silvertones, který byl v roce 1962 změněn na Chad Allan & the Reflections a později na Chad Allan & the Expressions. Prvního hitu se dočkali až v roce 1965, už pod názvem The Guess Who, když jejich skladba "Shakin' All Over" obsadila první příčku kanadské hitparády. Od té doby jejich kariéru lemuje 20 studiových alb a bezpočet dalších nahrávek, umístěných vesměs v lepší polovině první stovky americké hitparády, včetně hitu "American Woman", který se umísti na místě nejvyšším. Jejich původně rokenrolová či bluesová hudba také postupem do let sedumdesatých postupně přitvrzovala až do hardrockové podoby. Několik členů Guess Who, zejména Burton Cummings a Randy Bachman, mělo také značný úspěch mimo kapelu.
V Tacomě vzniká americká instrumentální rocková skupina The Ventures, která byla v roce 2008 uvedena do Rokenrolové síně slávy. The Ventures byli mezi prvními rockovými umělci, kteří dokázali prodávat alba bez podpory hitového singlu. Jejich alba jsou také jedny z prvních koncepčních alb v rockové muzice. Mnoho z nich, počínaje Colorful Ventures z roku 1961, se točí kolem centrálního námětu.
The Ventures hrají dodnes a se svými 110 milóny prodanými alby se stali nejlépe prodávající rockovou instumentální skupinou. Byli ale především pionýry ve využívání nových kytarových efektů a nahrávacích postupů. Sólový kytarista Nokie Edwards byl díky svému mistrnému používání fuzz distortion pedálu nazýván také 'králem fuzz kytary'. Byl také jedním z prvních, kdo využíval dvanáctistrunnou kytaru.
Hudba The Ventures ovlivnila v pozdějších šedesátých letech spoustu nastupujících rockových a metalových muzikantů, především celou nastupující psychedelickou generaci, která byla jedním z významných zdrojů heavy metalu. The Ventures patřili mezi oblíbené skupiny Keitha Moona z The Who a členy jejich fanklubu byli kdysi například i kytarista skupiny The Doobie Brothers Jeff Baxter nebo baskytarista KISS Gene Simmons.
V Tacomě, ve státě Washington, vzniká i skupina The Wailers (často nazývaná The Fabulous Wailers). Jedna z prvních (jestlí ne úplně první) amerických garážových kapel. Garage rock byl název pro syrový rock and roll, který byl populární zhruba mezi lety 1963 až 1967 hlavně v USA a Kanadě. Jeho název byl odvozen od faktu, že většina skupin začíala ze zkoušením v rodinných garážích. Během 60. let nebyl považován za samostatný hudební žánr a neměl žádný specifický název.
Na začátku 70. let garage rock někteří kritici zpětně označovali jako punk rock. Nicméně později začal být nazýván garage rock či '60s Punk, aby se nedocházelo k záměně s punkovými skupinami z druhé poloviny 70. let jako Ramones, Sex Pistols a The Clash. Později se mezi garage rockové skupiny zařadili například i The Stooges s Iggy Popem a MC5.
1.1.1958 - narodil se americký zpěvak DAVID WAYNE (1.1.1958 - 10.5.2005), člen skupin Metal Church
, Reverend a Wayne2.1.1958 - narodil se anglický bubeník MICHAEL 'MIKE' KENWORTHY, člen skupiny Raven
19.1.1958 - narodil se americký basák a skladatel JEFF PILSON, člen skupin Dokken, Dio a mnoha dalších
15.2.1958 - narodila se anglická baskytaristka GIL WESTONOVÁ, členka skupiny Girlschool
18.2.1958 - narodil se americký bubeník GAR SAMUELSON (18.2.1958 - 14.7.1999), člen skupiny Megadeth
22.2.1958 - narodil se americký kytarista, basák a skladatel DAVE "THE BEAST" SPITZ, člen skupiny Black Sabbath a mnoha dalších
2.3.1958 - narodil se polský baskytarista JANUSZ NIEKRASZ, člen skupiny TSA
17.3.1958 - narodil se americký zpěvák JIZZY PEARL, člen skupin Ratt, L.A. Guns, Love/Hate a Quiet Riot
23.3.1958 - narodil se americký zpěvák a bubeník EL DUCE (vlastním jménem ELDON WAYNE HOKE, 23.3.1958 - 19.4.1997), člen skupin Mentors a El Duce
4.4.1958 - narodil se německý basový kytarista PETER BALTES, člen skupiny Accept
16.4.1958 - narodil se americký bubeník MARK ZONDER, člen Fates Warning a mnoha dalších skupin
22.4.1958 - narodil se kanadský bubeník ROBB REINER, zakladatel skupiny Anvil
11.5.1958 - narodil se anglický multiinstrumentalista NEIL CARTER, člen skupiny UFO
12.5.1958 - narodil se americký bubeník ERIC SINGER, člen skupiny Kiss a mnoha dalších
16.5.1958 - narodil se anglický bubeník ROB 'WACKO' HUNTER, člen skupiny Raven
17.5.1958 - narodil se anglický zpěvák PAUL DI'ANNO (vlastním jménem Paul Andrews, 17.5.1958 - 21.10.2024), člen skupin Gogmagog, Battlezone nebo Iron Maiden
5.6.1958 - narodil se anglický bubeník GRAEME CRALLAN (5.6.1958 - 27.7.2008), člen skupin White Spirit a Tank
20.6.1958 - narodila se anglická kytaristka a zpěvačka KELLY JOHNSONOVÁ (20.6.1958-15.7.2007), zakládající členka skupiny Girlschool
11.7.1958 - narodil se dánský kytarista a skladatel HANK SHERMANN, zakládající člen Mercyful Fate a člen dalších skupin a projektů
7.8.1958 - narodil se zpěvák, skladatel, šermíř a pilot BRUCE DICKINSON, člen skupin Samson a Iron Maiden
8.10.1958 - narodil se anglický baskytarista, zpěvák a skladatel JOHN GALLAGHER, člen skupiny Raven
18.10.1958 - narodila se anglická bubenice DENISE DUFORTOVÁ, členka skupiny Girlschool
28.10.1958 - narodil se dánský baskytarista TIMI HANSEN (28.10.1958 - 4.11.2019), zakládající člen Mercyful Fate a King Diamond
5.11.1958 - narodil se dánský kytarista a skladatel MICHAEL DENNER, člen Mercyful Fate, King Diamond, Denner's Inferno a dalších