BLIND ILLUSION

Historie

BLIND ILLUSION


Původ:Richmond, Kalifornie, USA
Aktivní roky:1978 - 1989, 2009 - současnost
Styl:Thrash metal
Vydavatelé:Combat, World in Sound Germany
Web:www.blindillusion.com

Historie

Blind Illusion je americká progresivní thrash metalová kapela z Richmondu v Kalifornii. Založil ji v roce 1978 kytarista a hlavní autor písní Mark Biedermann a její sestava se neustále měnila, přičemž Biedermann je jediným stálým členem. Blind Illusion jsou také pozoruhodní tím, že na jejich debutovém albu The Sane Asylum z roku 1988 hráli na baskytaru Les Claypool a Larry LaLonde, oba pozdější členové skupiny Primus.

Po dvacetileté pauze Biedermann v roce 2009 Blind Illusion reformoval a od té doby vydali další dvě alba: Demon Master (2010) a Wrath of the Gods (2022). V únoru 2019 vydali také EP s názvem 2018, které obsahuje i předělávky některých jejich starších písní.

Začátky (1978 - 1987)

Skupinu Blind Illusion založili v roce 1978 studenti střední školy De Anza Mark Biedermann (kytara a zpěv), Les Claypool (baskytara) a Bret Hern (bicí). V té době už Biedermann od mládí skládal vlastní hudbu a původní písně byly pro novou kapelu od počátku prioritou. Raný zvuk kapely měl hudební kořeny v progresivním rocku, přičemž Biedermann jako své hlavní inspirace uváděl Rush, King Crimson, Jethro Tull, Scorpions, Mahavishnu Orchestra, Franka Marina, Black Sabbath a Blue Öyster Cult. Brzy se ke kapele přidal zpěvák David White. V roce 1979 Claypool skupinu opustil a nahradil ho baskytarista Chris Olsen. V této sestavě hráli na venkovních večírcích a na koncertech, které si sami propagovali v okolí, protože všichni členové byli příliš mladí na to, aby hráli v klubech. V tomto období také nahráli několik demo skladeb. Jako druhý kytarista se připojil Brian Kehoe a vrátil se také Les Claypool, který v roce 1980 nahrál další demokazetu se skladbami "On Death's Bed" a "Kamikaze".

V roce 1983 se Blind Illusion prosadili ve stejných sálech, kde vystupovalo mnoho kapel rozvíjející se thrashové scény v Bay Area. V té době se k Biedermannovi a Whiteovi připojili Craig Maracich na baskytaru, Evan McCaskey na kytaru, Vic Griffith na bicí a Ben Heveroh na klávesy. Tato sestava nahrála další demokazetu a po určitou dobu vypadala stabilně, brzy ale kapelu opět sužovaly změny v obsazení.

Verze kapely z roku 1985 (Biedermann, White, Gene Gilson na baskytaru, Mike Miner na bicí) nahrála demo "Trilogy of Terror", které produkoval Biedermannův starý spolužák, kytarista Metallicy Kirk Hammett. Brzy poté David White odchází k Heathen a Biedermann přebírá zpěv.

V roce 1986, po dalším demu produkovaném Hammettem, na kterém hrál na druhou kytaru jeho kytarový technik John Marshall, upozornil Hammett na kapelu Marka Palmera z anglické společnosti Music for Nations, který s Blind Illusion podepsal nahrávací smlouvu. V roce 1987 kapelu opustil Gilson a potřetí se k ní připojil Les Claypool, který si dal pauzu od své kapely Primus. Před začátkem nahrávání alba odešel John Marshall do Metal Church a nahradil ho bývalý kytarista skupiny Posessed Larry LaLonde.


Album a rozpad (1987 - 1989)

Nahrávání alba začalo ve studiu Hyde Street Studios a producentem byl Kirk Hammett. Ve stejné době v sousedních Alpha and Omega Studios nahrávali Blue Öyster Cult své album Imaginos. Manažer,producent a textař BOC Sandy Pearlman slyšel Biedermannovu hru a zeptal se ho, zda by na albu nechtěl hostovat. Biedermann se nakonec na albu objevil v několika skladbách po boku významných kytaristů, jako jsou Joe Satriani a Robbie Krieger z The Doors. Místo zaplacení za svůj příspěvek na album jej Biedermann vyměnil za čas ve studiu, aby album Blind Illusion smíchal, protože v té době už utratili všechny zálohy.

Výsledné debutové album The Sane Asylum vyšlo na jaře 1988 u Combat Records v USA a u přidruženého labelu Music For Nations Under One Flag v Evropě. Ačkoli Hammett album skutečně produkoval, není jako producent uveden, protože vedení Metalliky požadovalo zaplacení za použití jeho jména, což Biedermann odmítl. Následně se kapela vydala na americké turné k propagaci vydání alba se skupinami Hallows Eve a At War. V polovině turné se Claypool vrátil k Primus a na zbytek turné ho nahradil Adam Gates. Po návratu kapely domů v roce 1989 opustil skupinu také LaLonde, aby se připojil ke Claypoolovi v Primus.

Blind Illusion poté podepsali nahrávací smlouvu s CBS Records a Biedermann přivedl do kapely Verna Mc Elroye na baskytaru, Wese Andersona na bicí a Marka Strausburgha na kytaru. Skupina začala nahrávat své druhé album s názvem The Medicine Show, ale projekt byl odložen a Blind Illusion se krátce poté rozpadli, když byla jejich smlouva se CBS prohlášena za neplatnou poté, co společnost Sony odkoupila CBS a vyřadila z vydavatelství několik kapel.


Obnova (2009 - současnost)

Po rozpadu Blind Illusion hrál Mark Biedermann krátce na baskytaru v kapele Heathen a objevil se i na jejich vydařeném albu Victims of Deception z roku 1991. Poté zanechal hudebního byznysu a vyučoval šaolinské kung-fu v buddhistickém klášteře City of Ten Thousand Buddhas v Talmage Ca. Právě v této době v roce 1999 objevil v buddhistické sútře "Minulé životy pozemského obchodu Boddhissattva" název The Ghost Kings, který použil jako název pro svůj jižanský rockový projekt. Se svým hudebním partnerem, rytmickým kytaristou a zpěvákem "Scary" Ericem Lagoshem, napsal Biedermann na 35 klasických jižanských countryrockových písní, včetně "King Hobo Dirt Road Okie" a "Ghost Kings".

Po zhruba dvacetileté pauze Biedermann v roce 2009 reformoval Blind Illusion v nové sestavě s Danny Harcourtem na kytaru a Robertem Nystromem na bicí. 7. července 2010 vydali jejich teprve druhé studiové album Demon Master.

Album znamenalo zcela odlišný styl a zvuk od The Sane Asylum a vydalo se tradičnějším progresivním/stoner rockovým směrem. V září 2010 skupina propagovala album na pouličním jarmarku Sobrante Stroll, který se v El Sobrante koná každoročně od roku 1991. Před opětovným spojením Blind Illusion Biedermann vystupoval již dříve na Sobrante Stroll a také na starším a mnohem větším veletrhu Solano Stroll v Berkeley. Materiál, který Biedermann prezentoval, zahrnoval směs originálů Blind Illusion a bluesrockové spolupráce s dalšími místními hudebníky.

V prosinci 2013 se Biedermann v Berkeley setkal s baskytaristou DRI Haraldem Oimoenem a Oimoen Biedermanna přesvědčil, aby se vrátil ke zvuku prvního alba, s nímž byli Blind Illusion nejvíce spojováni, a spojil se s ním a bubeníkem Erikem "Cirem" Cruzem z raných thrasherů z East Bay Terminal Shock. Tato sezení byla pro Biedermanna katalyzátorem, který ho přiměl pokračovat v klasickém stylu Blind Illusion. Biedermann se nakonec spojil s bývalým kytaristou Heathen Dougem Piercym a baskytaristou Tomem Gearsem, aby nahráli čtyřskladbové EP "2018". Od té doby kapela odehrála několik evropských koncertů.

V srpnu 2020 Blind Illusion oznámili, že jsou ve studiu a nahrávají své třetí album s předběžným názvem Wrath Of The Gods, na kterém se podílel i bývalý bubeník Death Angel Andy Galeon. Album vyšlo 7. října 2022.