METAL CHURCH

Historie

METAL CHURCH


Původ:San Francisko, stát Kalifornie a Aberdeen, stát Washington, USA
Aktivní roky:1980–1996, 1998–2009, 2012–současnost
Styl:Heavy metal, speed metal, power metal, thrash metal
Vydavatelé:Ground Zero, Elektra, I.R.S., Epic, SPV, Nuclear Blast, Mercury
Web:metalchurchofficial.com

Historie

Metal Church je americká heavy metalová skupina. Původně vznikla v roce 1980 v San Franciscu v Kalifornii, následující rok se přestěhovala do Aberdeenu ve státě Washington a krátce používala název Shrapnel. Kapela vedená kytaristou a skladatelem Kurdtem Vanderhoofem vydala dvanáct studiových alb a podle mnohých kritiků měla obrovský vliv na subžánr thrash metalu, neboť spojuje estetiku nové vlny britského heavy metalu a amerického hard rocku s neuvěřitelně hutným muzikantstvím a pronikavě ječivým vokálem. Jsou považováni za nedílnou součást seattleské heavymetalové hudební scény 80. let a v tomto desetiletí dosáhli značné popularity, přičemž dvě z jejich prvních tří alb se dostala do Top 100 žebříčku Billboard 200. Raná lyrická témata skupiny, jako jsou konflikty a paranoia, se později rozšířila o filozofické a sociální komentáře.

V Metal Church se během její 42leté kariéry vystřídali zpěváci, kytaristé, baskytaristé a bubeníci a Vanderhoof zůstává jediným stálým tvůrcem skupiny, přestože v roce 1986 po únavě z koncertování omezil svou roli výhradně na skládání. V "klasické" sestavě Vanderhoof, zpěvák David Wayne, kytarista Craig Wells, baskytarista Duke Erickson a bubeník Kirk Arrington nahráli první dvě studiová alba skupiny, Metal Church (1984) a zásadní průlomové The Dark (1986). Koncem 80. let se Vanderhoof a Wayne s kapelou rozešli a nahradili je zpěvák Mike Howe a kytarista John Marshall. Popularita Metal Church pokračovala třetím albem Blessing in Disguise (1989), z něhož vzešla jedna z nejznámějších písní "Badlands". Po vydání dalších dvou studiových alb s Howem kapela v roce 1996 ukončila činnost.

V roce 1998 se kapela reformovala s většinou své "klasické" sestavy, včetně návratu Vanderhoofa k vystupování, což vyústilo v album Masterpeace. Poté prodělali četné změny v sestavě a v čele s Ronnym Munroem vydali další tři studiová alba, než se v červenci 2009 opět rozpadli. Podruhé se skupina dala dohromady v říjnu 2012 a o rok později vydala své desáté studiové album Generation Nothing. Po Munroeově odchodu na podzim 2014 Metal Church zvažovali, že se potřetí rozpustí, než byl Howe v dubnu 2015 znovu najat jako zpěvák kapely. Se skupinou, která se v polovině a na konci roku 2010 těšila obnovené popularitě, nahrál před svou smrtí 26. července 2021 ještě dvě alba.

Začátky (1980-1984)

V roce 1980 působil kytarista Kurdt Vanderhoof v San Francisku, kde se pokoušel pod názvem Metal Church založit tvrdou metalovou skupinu, která by hudebně vycházela z Nové vlny britského heavy metalu. Při hledání vhodných muzikantů se v této éře vystřídala v kapele spousta členů, proběhla dokonce i krátká zkouška s budoucím bubeníkem Metalliky Larsem Ulrichem. V roce 1981 se pak objevilo jejich první třípísňové instrumentální demo Red Skies, na kterém se podíleli Vanderhoof, kytarista Rick Condrin, baskytarista Steve Hott a bubeník Aaron Zimpel.

V roce 1981 se Vanderhoof vrátil do rodného Aberdeenu a založil zde novou skupinu Shrapnel s Craigem Wellsem, Dukem Ericksonem, bubeníkem Tomem Weberem a zpěvákem Mikem Murphym. Murphy odešel před jejich dalším demem, které bylo opět nahráno bez vokálů, a bubeník Tom Weber odešel krátce poté.

Přibráním nového bubeníka Kirka Arringtona a zpěváka Davida Waynea byla ale volná místa záhy doplněna a vznikla tak první klasická sestava skupiny. V roce 1983 vydali mladíci další demo Four Hymns a znovu přijali název Metal Church. Následující měsíce strávili koncertováním a hromaděním materiálu, přičemž se píseň "Death Wish" objevila na kompilačním albu Northwest Metalfest, které v roce 1984 vydal label Ground Zero Recordsv USA a Steamhammer Records v Německu. Album mapovalo kapely z okolí Seattlu, z nichž se kromě Metal Church částečně prosadili ještě thrash metaloví Mace, kteří v 80tých letech vydali dvě alba.


První dvě desky a komerční úspěch (1984-1988)

V roce 1984 vydali Metal Church debutové album s eponymním názvem, které obsahovalo tři písně z dema Four Hymns a coververzi skladby "Highway Star" od Deep Purple. Původně, než podepsali smlouvu s vydavatelstvím Elektra, vydal album label Ground Zero a prodali nezávisle 70 000 kopií. Podle Davida Wayna naléhali Lars Ulrich a jeho kolega z Metallicy James Hetfield na Elektru, aby s kapelou podepsala smlouvu dříve než jiné vydavatelství.

Na obalu alba je legendární výjev, který zobrazuje kytaru Gibson Explorer ve tvaru kříže skrytou ve stínech a kouři. Ve své době bylo album vysoce hodnocené a i pozdější recenze jej řadí ke klasickým deskám amerického metalu osumdesátých let.

V roce 1986 skupině vyšlo druhé album The Dark, zabývajíci se ponurými tématy, jako je vražda, smrt, boj, rituály a nadpřirozeno. Například text písně "Line of Death" vychází z libyjských bojů v Sidranském zálivu, zatímco v titulní skladbě se hlavní hrdina snaží přežít noc v opuštěném domě, kde ho pronásleduje zlá démonická bytost a snaží se ho stáhnout do pekla. Pomalá balada "Watch the Children Pray" se stala prvním videoklipem kapely, který byl často vysílán na MTV, což také přispělo k popularitě nahrávky. Celé album pak bylo věnováno zesnulému baskytaristovi skupiny Metallica Cliffu Burtonovi, který tragicky zemřel na turné kapely ve Švédsku při nehodě autobusu devět dní před jeho vydáním. Kytarista Anthrax Scott Ian se později nechal slyšet, že producentská práce Marka Dodsona na tomto albu inspirovala kapelu ke spolupráci s ním jako producentem na jejich čtvrtém albu State of Euphoria.

Skladba "Ton of Bricks" se objevuje jako úvodní skladba ve filmu Charlieho Sheena Země nikoho (1987).

Dobové recenze na album byly vesměs lehce pozitivní. Paul Miller z časopisu Kerrang! napsal, že přechod k velkému labelu nevyhnutelně zhoršil zvuk kapely kvůli masové komerční přijatelnosti, takže The Dark nepůsobí tak robustně jako jejich monstrózně brilantní debut. Nicméně album bylo hodnoceno jako působivé, odhalující i novou stránku kapely v heavymetalové baladě "Watch the Children Pray" a jedoucí na křehké rovnováze polospeedového a odlehčeného materiálu. Recenzent časopisu Rock Hard měl podezření, že Metal Church dosáhli vrcholu své kreativity na debutovém albu, a považoval novou nahrávku za poněkud horší, přičemž kritizoval výkon zpěváka Davida Waynea do té míry, že si přál, aby došlo k personální změně. Moderní recenze jsou k albu ještě kritičtější.

Do žebříčku Billboard 200 se The Dark dostalo 24. ledna 1987, dosáhlo vrcholu na 92. místě (jejich třetí nejvyšší umístění v žebříčku k roku 2021, hned po albech XI a Blessing in Disguise, která se dostala na 57., respektive 75. místo) a v žebříčku se udrželo 23 týdnů.

V době, kdy kapela vydala své druhé studiové album The Dark koncertovala s několika významnými kapelami, jako byla například Metallica. A díky tomu že se albu podařilo dostat do žebříčku Billboard 200, mohli jej Metal Church podpořit světovým turné (probíhalo od října 1986 do července 1987), na kterém hráli s kapelami jako King Diamond, Celtic Frost, Testament, Overkill, D.R.I. a Trouble a jednotlivě s každou ze skupin "velké čtyřky" amerického thrash metalu.

Vše se na první pohled vyvíjelo pro mladé muzikanty slibně, nicméně situace zase tak růžová nebyla, krátce po vydání druhého alba kapelu trápily změny v sestavě. Vanderhoof přestal se skupinou vystupovat v roce 1986, krátce ho nahradil Mark Baker a později John Marshall. Vanderhoof nicméně i poté se skupinou nadále spolupracoval při skládání a byl spoluautorem většiny jejich dalšího materiálu. Krátce nato odešel také Wayne a nahradil ho bývalý zpěvák skupiny Heretic Mike Howe. Wayne se poté spojil se zbývajícími členy Heretic a založil skupinu Reverend.


Další alba a první rozpad (1989-1996)

V roce 1989 vydali Metal Church s Howeem a Marshallem své třetí studiové album Blessing in Disguise. Kritika na něj reagovala příznivě, objevila se i tvrzení, že se jedná o nejsilnější počin skupiny. V hitparádách bylo Blessing in Disguise ještě úspěšnější než jeho předchůdci a v žebříčku Billboard 200 se umístilo na 75. místě (nejvyšší umístění kapely v žebříčku, dokud ho o 27 let později nepřekonala deska XI). Úspěch alba byl přisuzován videoklipu k písni "Badlands", který se dostal do vysílání pořadu Headbangers Ball na MTV a úvodní skladbě "Fake Healer", které se dostalo pozornosti mainstreamových rozhlasových stanic, především KNAC a Z Rock; na rozdíl od "Badlands" však k "Fake Healer" nebyl vydán žádný videoklip.

Poté, co skupina strávila většinu let 1989 a 1990 intenzivním koncertováním na podporu nového alba (vystupovala s mnoha kapelami jako Metallica, W.A.S.P., Accept, Annihilator, Saxon, Meliah Rage, Forced Entry a D.B.C.),byla od Elektry propuštěna.

V roce 1991 vydali Metal Church své čtvrté studiové album The Human Factor, tentokrát u Epic Records. Kritika ocenila, že skupina přešla k velkému labelu a úspěšně si zachovala vitalitu svého zvuku, a zároveň vydala desku s koncepční přístupností přesahující žánr heavy metalu. Hodnocení alba bylo opět vesměs pozitivní. V dobové recenzi časopisu Rock Hard bylo album zvoleno powermetalovým vrcholem měsíce a ocenili jeho zvuk jako kulatější a energičtější než u Blessing in Disguise, přičemž pochválili všechny hudebníky a zejména zpěváka Mikea Howea. Alex Henderson z AllMusic napsal, že většina textů je docela podstatná a Metal Church se inspirativně zabývá sociálními a politickými tématy ve skladbách od 'Date with Poverty' a 'Flee from Reality' až po 'The Final Word' (která se zabývá kontroverzí ohledně pálení vlajek v roce 1991). Kanadský novinář Martin Popoff považuje album za mistrovské dílo kapely a staví Metal Church na roveň Megadeth jako ztělesnění metalové dokonalosti. Pochválil vyzrálost a citlivost textů, produkci Marka Dodsona a výkon Mikea Howea, písně označil za bez výjimky nakažlivé a nezastavitelné.

Ačkoli se album The Human Factor v době vydání dobře prodávalo, ukázalo se, že jde o jedno z nejméně úspěšných alb kapely, které se neobjevilo v žádné albové hitparádě. V roce 2005 se album umístilo na 447. místě v knize časopisu Rock Hard The 500 Greatest Rock & Metal Albums of All Time.

V rámci jeho propagace předskakovali Motörhead, Judas Priest, Dangerous Toys a Alice Cooper na turné Operation Rock 'N' Roll a později předskakovali Metallice na turné Wherever We May Roam.

V říjnu 1993 se na pultech objevilo páté studiové album Hanging in the Balance, které vyšlo u Mercury Records. Po téměř nepřetržitém turné na podporu tohoto alba, které trvalo přibližně dva roky, se Metal Church v roce 1996 překvapivě oficiálně rozpadli, přičemž jako faktory uvedli problémy s managementem a špatný prodej desek.


Reunion klasické sestavy a Masterpeace (1998-2001)

V roce 1998 začali členové Metal Church sestavovat své první živé album Live, které obsahovalo skladby z prvních dvou desek v podání klasické sestavy. Během produkce alba se Wayne, Vanderhoof, Wells, Arrington a Erickson rozhodli skupinu reformovat a začali pracovat na novém studiovém albu. Wells však byl nucen z kapely odejít kvůli rodinným povinnostem a nahradil ho navrátivší se Marshall. V roce 1998 vyšlo také živé album Live in Japan (nahrané na japonském turné skupiny v roce 1995), které vyšlo pouze v Japonsku.

Nové album Masterpeace vyšlo v roce 1999 u Nuclear Blast Records. Kritika na něj reagovala pozitivně a označila ho za soustředěný produkt, který oproti předchozím nahrávkám zvýšil energii, přestože nakonec nepřinesl nic nového. Arrington a Erickson ale nebyli schopni pro propagaci nahrávky vyjet na turné, a tak kapela ještě téhož roku angažovala pro živá vystoupení členy vedlejších projektů Kurdta Vanderhoofa, baskytaristu Briana Lakea a bubeníka Jeffa Wadea.

Wayne vyjádřil nad nahrávkou lítost, což ovlivnilo jeho následující hudební tvorbu. V roce 2001 opět odešel kvůli osobním a tvůrčím neshodám, založil s Wellsem skupinu Wayne a následně vydal debutové album s kuriózním názvem Metal Church. Vanderhoof se ohradil proti názvu a obalu alba; podle Waynea bylo účelem názvu alba upozornit posluchače na jeho účast. Erickson a Marshall se po Wayneově odchodu rovněž přestali v kapele angažovat.


Sestava pod vedením Munroea, Waynova smrt a druhý rozpad (2002-2009)

Vanderhoofova stejnojmenná kapela vydala v roce 2002 album A Blur in Time a následně začal pracovat na novém materiálu pro další album Metal Church. V roce 2003 spolu s Arringtonem přibrali zpěváka Ronnyho Munroea, bývalého kytaristu skupiny Malice Jaye Reynoldse a baskytaristu Steva Ungera a vytvořili novou sestavu Metal Church. V následujícím roce vyšlo sedmé studiové album kapely The Weight of the World. Kritika na desku reagovala vesměs vlažně, uznávala její úspěchy a zároveň upozorňovala na nedostatek konzistence a inovace.

Dne 10. května 2005 zemřel původní zpěvák skupiny David Wayne na komplikace způsobené zraněními, která utrpěl při autonehodě, k níž došlo několik měsíců předtím. Bylo mu 47 let.

V roce 2006 Arrington skupinu opustil kvůli zdravotním komplikacím s cukrovkou. Na jeho místo nastoupil Jeff Plate, který dříve spolupracoval se Savatage, Chrisem Cafferym a Trans-Siberian Orchestra. Později téhož roku skupina vydala své osmé studiové album A Light in the Dark, na kterém se jako pocta Waynovi objevila znovu nahraná skladba "Watch the Children Pray". Vanderhoof uvedl, že tato pocta byla způsobem, jak ukázat fanouškům, že vůči Waynovi nechová žádnou zášť, a to i přes spornou situaci, která mezi nimi existovala před Waynovou smrtí.

Reynolds skupinu opustil v roce 2008 a nahradil ho Rick Van Zandt. V roce 2008 následovalo deváté studiové album This Present Wasteland, které bylo obecně hodnoceno jako efektivní a konzistentní s předchozím materiálem. Po následném turné si skupina dala pauzu v koncertování kvůli Vanderhoofovým problémům se zády. Přesto pokračovali ve studiové práci, přičemž Munroe a Vanderhoof dokončili i sólové album prvního z nich.

Poté, co se Vanderhoofův zdravotní stav zlepšil, se kapela vrátila ke koncertování a skládání nového materiálu. Dne 7. července 2009 však skupina po závěrečném vystoupení na festivalu Rocklahoma o dva dny později nečekaně oznámila, že se rozpadá, a zrušila řadu dalších koncertů. Jako hlavní faktor, který ovlivnil toto rozhodnutí, uvedli frustraci z hudebního průmyslu. Několik bývalých členů zůstalo hudebně aktivních, včetně Munroa a Vanderhoofa v Presto Ballet a Platea v Machines of Grace.


Druhá reformace, Generation Nothing a střídání zpěváků (2012-2015)

V říjnu 2012 skupina oznámila obnovení činnosti v sestavě, v níž hráli Vanderhoof, Munroe, Unger, Reynolds (brzy nahrazen Van Zandtem) a Plate. Jejich první vystoupení se uskutečnilo v lednu následujícího roku během akce 70 000 Tons of Metal, což byla heavymetalová plavba. Během jednoho z těchto dvou vystoupení kapela zahrála celé své debutové album Metal Church. Krátce poté Vanderhoof řekl rádiu Music Life, že pracují na dalším albu. V rámci propagace svého desátého studiového alba kapela v létě 2013 hrála na festivalech. Album Generation Nothing vyšlo v říjnu.

Munroe opustil kapelu v září 2014, aby se věnoval jiným zájmům. Kapela nicméně oznámila, že plánuje pokračovat. 30. dubna 2015 Metal Church na své facebookové stránce oznámili, že se ke kapele vrátil bývalý zpěvák Mike Howe, a to přibližně 20 let poté, co kapelu poprvé opustil.

Podle Howea byl Metal Church na pokraji opětovného rozpadu, než souhlasil s tím, že se ke kapele znovu připojí. V květnu 2016 to vysvětlil pro Spotlight Report: "V srpnu 2014 se mi ozval Kurdt Vanderhoof a navrhl mi, abych se vrátil do kapely. Řekl, že Ronny [Munroe] kapelu opustil a že on sám už nechce pokračovat, pokud bych třeba nezvážil návrat. Tak jsem řekl: 'No, já nevím. Jsem tomu otevřený. Ale uvidíme, s jakou hudbou přijdeme.' Kurdt se tedy vrátil do studia a začal psát písně v duchu 'Hanging In The Balance', kde jsme před dvaceti lety skončili, a poslal mi je přes internet. A já jsem si říkal: 'Sakra! Ten chlap to pořád umí a dělá skvělou práci. Tak mi poslal další várku a ta byla stejně dobrá, ne-li lepší než ta druhá. A tak jsem si řekl: 'Tak tohle nemůžu odmítnout. A uvidíme, jak to půjde.' A začali jsme psát texty a dávat se dohromady, což se přetavilo v to, že jsme se vrátili do Aberdeenu do studia a natáčíme novou desku Metal Church."


Album XI a střídání bubeníků (2016-2017)

Metal Church vydali 25. března 2016 své jedenácté studiové album XI, které bylo jejich prvním albem s Howeem na postu zpěváka od alba Hanging in the Balance z roku 1993. Některými kritiky bylo označováno za comebackové album, získalo pozitivní recenze kritiků a bylo prvním albem kapely po 27 letech (od Blessing in Disguise), které se dostalo do žebříčku Billboard 200, kde se umístilo na 57. místě, což z něj činí nejvyšší umístění kapely v její kariéře.

Na doprovodném turné k albu musel kytarista Rick Van Zandt na naléhavou operaci očí kvůli odchlípené sítnici a dočasně ho nahradili bývalý kytarista Firewolfe Paul Kleff a kytarista Savatage Chris Caffery. V červnu 2016 kapela společně s Armored Saint předskakovala na severoamerickém turné po západním pobřeží a spolu s Amon Amarth, Suicidal Tendencies a Butcher Babies předskakovala Megadeth na jejich turné k albu Dystopia v září a říjnu 2016.

Když se Howea v říjnu 2016 zeptali, zda hodlá s Metal Church napsat další album, prohlásil: "Máme v úmyslu to udělat a o tom to celé je. Pokud nevydáváte novou hudbu, pak je pro mě čas jít pryč. V Metal Church... to byla vždycky kapela jakoby s dvouletým cyklem, ale letos v březnu jsme vydali album. Takže naše album je vlastně venku teprve půl roku. Ale máme v plánu se na podzim vrátit ke skládání a pokusit se něco vydat příští rok. Taky zvažujeme nějaké termíny na jaro, možná zpátky ve Státech a možná i tady. Ale náš bubeník Jeff je také členem TSO. Odjíždí od konce října do prosince. Takže ten čas možná využijeme k tomu, abychom začali psát novou desku.".

Kapela vydala 28. dubna 2017 živé album s názvem Classic Live, které bylo nahráno na turné XI v roce 2016. Jedná se o první živé album kapely od alba Live in Japan z roku 1998 a první živé album s Howeem jako zpěvákem.

Dne 21. března 2017 oznámil bubeník Jeff Plate svůj odchod z Metal Church. V důsledku jeho odchodu se kapela stáhla z amerického turné s Alter Bridge a In Flames, které se mělo uskutečnit v květnu 2017. Platea nahradil bývalý bubeník W.A.S.P. Stet Howland.


Howeova smrt a budoucnost kapely (2017-současnost)

V rozhovoru z května 2017 Vanderhoof uvedl, že Metal Church začali psát a nahrávat demo ke svému dvanáctému studiovému albu, které by mělo být předběžně vydáno na začátku roku 2018. Dne 1. října 2018 Metal Church předvedli zvukovou ukázku písně z dvanáctého studiového alba s názvem Damned If You Do, kterého vydání bylo oznámeno krátce poté a nakonec vyšlo 7. prosince 2018. Na jeho podporu vyrazili v dubnu až květnu 2019 společně s Doro na severoamerické turné a v říjnu téhož roku vystoupili na historicky prvním Megacruise skupiny Megadeth.

V rozhovoru pro italský Metalforce v červenci 2019 Howe uvedl, že Metal Church pravděpodobně začne psát nový materiál v roce 2020. Vanderhoof pak v rozhovoru pro Metal Wani v dubnu 2020 upřesnil, že začnou psát pravděpodobně později v létě. Na závěr dodal: "Budeme sedět a čekat, až bude nové album, a pak vyrazíme ven a budeme ho normálně propagovat nebo ho podpoříme turné a koncerty. Ale počkáme, až bude nová deska."

10. dubna 2020 vydala kapela své první kompilační album From the Vault. Obsahuje čtyři nové studiové skladby, pět B-stran ze sessions Damned If You Do, tři covery písní a dvě skladby vybrané z jejich vystoupení v klubu Citta v japonském Kawasaki. V červenci 2021 kapela na své facebookové stránce uvedla, že třinácté studiové album vyjde v roce 2022.

Dne 26. července 2021 skupina Metal Church oznámila, že Howe zemřel toho rána ve svém domě v kalifornské Eurece ve věku 55 let, jeho smrt byla označena za sebevraždu oběšením. V říjnu 2021, poté co oznámil návrat své krátce existující kapely Hall Aflame z počátku 90. let, Vanderhoof na své facebookové stránce naznačil, že Metal Church bude pokračovat s dosud neoznámenou náhradou za Howea.

O měsíc později bubeník Stet Howland prozradil, že po Howeově smrti začal se zbývajícími členy kapely znovu komunikovat. Ačkoli Howland neupřesnil, v jakém stavu se kapela momentálně nachází, prohlásil: "Všichni pomalu trávíme. Teprve před pár týdny jsme spolu začali znovu mluvit a skoro o ničem se nebavíme, jenom si děláme legraci, a máme své vtípky, začínáme spolu znovu vtipkovat a komunikovat. Budování budoucnosti teprve přijde, ale právě teď... právě teď se jako objímáme, všichni si říkáme 'Miluju tě, chlape'. To je tak nějak to, v čem se nacházíme. Vím, že všichni chtějí vědět víc, až toho bude víc, tak se o tom dozvíte."

V polovině roku 2022 se objevily zvěsti, že se ke kapele vrátí Ronny Munroe, což ale vyústilo v to, že se připojil k Vicious Rumors.