OVERKILL

Historie

Odkaz

OVERKILL


Původ:Old Bridge Township, Middlesex County, New Jersey, USA
Aktivní roky:1980 - současnost
Styl:Thrash metal
Vydavatelé:Megaforce, Atlantic, CMC, Metal-Is Records, Spitfire, Regain, Bodog, Entertainment One Music, Nuclear Blast, Azra/Metal Storm
Web:wreckingcrew.com

Historie

Overkill je americká thrashmetalová skupina, která vznikla v roce 1980 v New Jersey. Prošli mnoha změnami v sestavě, takže jedinými stálými členy zůstali baskytarista D. D. Verni a zpěvák Bobby "Blitz" Ellsworth. Kromě Verniho a Ellswortha tvoří současnou sestavu Overkill Dave Linsk na sólovou kytaru, Derek Tailer na rytmickou kytaru a Jason Bittner na bicí. Spolu s Nuclear Assault a Anthrax, jejichž někdejší kytarista Dan Spitz byl také raným členem Overkill, je kapela jednou z nejúspěšnějších thrashmetalových kapel východního pobřeží a často bývá nazývána "Motörhead thrash metalu", a to na základě svého jedinečného stylu hry, který byl ovlivněn punkrockem a novou vlnou britského heavy metalu. Kapela má pozoruhodného maskota jménem "Chaly", kostlivého netopýra s obličejem připomínajícím lebku, rohy, kostěnými křídly a zelenýma očima, který se objevil na většině obalů jejich alb.

K dnešnímu dni Overkill vydali devatenáct studiových alb, album coververzí, dvě EP, jednu demokazetu a tři živá alba. Byli jednou z prvních thrashmetalových kapel, které podepsaly smlouvu s velkým vydavatelstvím (v roce 1986 podepsali smlouvu s Atlantic Records), a proslavili se jako součást žánrového hnutí poloviny až konce 80. let spolu s "velkou čtyřkou" (Metallica, Megadeth, Slayer a Anthrax) a kapelami Exodus a Testament. Prvního mainstreamového úspěchu dosáhli Overkill se svým druhým studiovým albem a zároveň debutem Atlantic, Taking Over (1987), které se umístilo na 191. místě žebříčku Billboard 200. Dalších pět studiových alb kapely - Under the Influence (1988), The Years of Decay (1989), Horrorscope (1991), I Hear Black (1993) a W.F.O. (1994) - bylo rovněž úspěšných v žebříčcích Billboard, přičemž poslední dvě jmenovaná se dostala do první desítky žebříčku Top Heatseekers. Po rozchodu s Atlanticem v roce 1995 prošli Overkill několika změnami vydavatelství, ale i nadále se těšili mírnému undergroundovému úspěchu, zejména v Evropě a Japonsku. V USA zažili obnovení popularity po roku 2010, přičemž tři z jejich studiových alb vydaných v tomto desetiletí - The Electric Age (2012), White Devil Armory (2014) a The Grinding Wheel (2017) - dosáhla v hitparádách na první stovku; Overkill prodali celosvětově přes 16 milionů desek; odhaduje se, že od začátku éry SoundScan prodali také více než 625 000 desek ve Spojených státech.

Ranná léta (1980-1986)

Skupina Overkill vznikla v roce 1980 z popela punkové kapely The Lubricunts, ve které působili baskytarista D. D. Verni a bubeník Rat Skates. Verni a Skates podali inzerát, v němž hledali kytaristu a zpěváka, na který odpověděli kytarista Robert Pisarek a zpěvák Bobby Ellsworth, a vznikla první inkarnace Overkill. Po odmítnutí několika názvů, včetně Virgin Killer, se skupina nakonec ustálila na názvu Overkill, jehož předlohou byl název druhého alba skupiny Motörhead.

Rané covery, zejména ty, které vznikly pod názvem Virgin Killer, byly punkové písně od Ramones, Dead Boys a dalších. Koncem roku 1980 se setlist kapely skládal ze skladeb kapel jako Motörhead (alba Overkill a poloviny alba Ace of Spades), Judas Pries ("Tyrant" byla jejich závěrečná skladba) a Riot. Vedle nového přílivu heavymetalových coververzí hrála kapela stále ještě smršť punkových coververzí s extra zkreslením, intenzitou a rychlostí. V roce 1981 se v kapele po odchodu Roberta Pisareka vystřídalo několik kytaristů, nejprve je nahradili Dan Spitz a Anthony Ammendola, poté Rich Conte a Mike Sherry, než se na přelomu let 1982 a 1983 sestava ustálila s Bobbym Gustafsonem. V té době začala kapela psát původní písně, včetně "Grave Robbers" (později přejmenované na "Raise the Dead"), "Overkill" a "Unleash the Beast (Within)". Následovaly další písně, například "Death Rider" (1981) a "Rotten to the Core" (1982). Jak kapela pokračovala v psaní písní, stala se stálicí v newyorských a newjerseyských klubech, například v L'Amours.

V roce 1983 vydala sestava Verni, Skates, Ellsworth a Gustafson demo Power in Black, nahrávku, která v undergroundovém obchodě s kazetami udělala stejný dojem jako dema tehdejších nastupujících thrashmetalových kapel z Bay Area, jako byli Exodus a Testament (tenkrát ještě Legacy). Demo Power in Black kapele vyneslo dvě účasti na kompilacích. Skladba "Feel the Fire" byla zařazena na kompilaci New York Metal '84 a skladba "Death Rider" se objevila na pátém dílu série Metal Massacre vydavatelství Metal Blade Records. Úspěch dema umožnil kapele získat malou nahrávací smlouvu s Azra/Metal Storm Records, jejímž výsledkem bylo čtyřskladbové EP Overkill z roku 1985, které se rychle vyprodalo a okamžitě posunulo kapelu do popředí rodícího se thrashmetalového hnutí. Dlouho nevydávané EP, které vyšlo pouze na vinylu, je dnes považováno za vzácný sběratelský kousek a všechny skladby se o jedenáct let později objevily na kompilačním albu !!!Fuck You!!! and Then Some.

Ačkoli se říká, že kapela z tohoto vydání nikdy neviděla žádné peníze, EP Overkill zajistilo kapele obrovský zájem undergroundu a pozornost Jona Zazuly, majitele Megaforce Records, jednoho z nejvýznamnějších nezávislých heavymetalových vydavatelství té doby. Megaforce podepsali s Overkill smlouvu na několik alb a v roce 1985 vydala jejich debutové album Feel the Fire. Album, které mnozí kritici i fanoušci označili za mistrovské thrashmetalové dílo, upevnilo pozici kapely jako jedné z hybných sil thrashového hnutí na východním pobřeží. Kapela strávila větší část let 1985 a 1986 na turné na podporu alba, koncertovala v Evropě s Anthrax a Agent Steel a předskakovala Slayer na jejich turné Reign in Blood v Severní Americe. Vyčerpávající turné a rostoucí ohlas alba Feel the Fire vedly k tomu, že se o kapelu ucházelo několik velkých vydavatelství; nakonec podepsala smlouvu s Atlantic Records, čímž se Overkill stali jednou z prvních thrashmetalových kapel, které podepsaly smlouvu s velkým vydavatelstvím.


Vzestup (1987-1990)

Druhé album Overkill, Taking Over, vyšlo v březnu 1987; bylo prvním, které vydala společnost Megaforce ve spolupráci s Atlantic Records. Album obsahovalo delší skladby a vylepšenou produkci. Taking Over také přineslo kapele uznání veřejnosti, stalo se jejím prvním albem, které se dostalo do žebříčku Billboard 200, zatímco vůbec první videoklip kapely "In Union We Stand" se dočkal mírného vysílání v pořadu Headbangers Ball na MTV. Následovalo další evropské turné, tentokrát předskakovali Helloween. Overkill také hráli před Megadeth na jejich turné Peace Sells v Severní Americe a poté byli headlinery svého vlastního amerického turné, na kterém je doprovázeli jejich kolegové z labelu Megaforce/Atlantic Testament.

Koncem roku 1987 vznikl vydala skupina EP !!!Fuck You!!!!, které obsahovalo nahrávku písně punkové kapely Subhumans "Fuck You" a několik živých skladeb nahraných dříve téhož roku v Clevelandu. V roce 1987 také odešel zakládající bubeník Rat Skates. Na krátkou dobu ho nahradil Mark Archibole a poté natrvalo dánský bubeník Bob "Sid" Falck, dříve působící v kapele Battlezone Paula Di'Anna. Rok Overkill uzavřeli jednorázovým vystoupením na festivalu Christmas on Earth v anglickém Leedsu, kde vystoupili společně s Megadeth, Kreator, Nuclear Assault, Voivod, Cro-Mags, Laaz Rockit a Virus.

V červenci 1988 Overkill vydali své třetí album Under the Influence. Album opět produkoval Alex Perialas, který pracoval na prvních dvou albech kapely. Nahrávka byla mnohem syrovější a thrashovější a postrádala většinu epické atmosféry, která byla slyšet na albu Taking Over. Skladba "Hello from the Gutter" vyšla jako singl a videoklip k ní se pravidelně vysílal v pořadu Headbangers Ball. Album se umístilo na 142. místě amerického žebříčku Billboard 200 a v tomto žebříčku se udrželo třináct týdnů.Je také třetím nejprodávanějším albem kapely, kterého se od roku 1997 prodalo celosvětově přes 300 000 kopií. Overkill pokračovali v neustálém koncertování po celém světě a prohlubovali svou pověst jedné z nejaktivnějších metalových kapel na koncertech; předskakovali tak například Slayer na jejich turné k albu South of Heaven ve Spojených státech a v Evropě a vystupovali i s dalšími kapelami, jako jsou Anthrax, Motörhead, Anvil, Nuclear Assault, M.O.D., Testament, Vio-lence, King's X, Prong, Murphy's Law, Ludichrist a Znowhite.

V říjnu 1989 vydali Overkill své čtvrté album The Years of Decay. Album, které produkoval Terry Date (později spolupracoval s kapelami Pantera, White Zombie a Soundgarden), představovalo do té doby nejlepší produkční hodnotu kapely a zároveň nejprogresivnější a nejrozmanitější tvorbu ve srovnání s předchozími alby. Kombinovalo syrovost alba Under the Influence se složitějšími písňovými strukturami a epickými prvky alba Taking Over, což vyústilo ve vážnější atmosféru a delší skladby, včetně osmiminutové titulní skladby a desetiminutové "Playing With Spiders/Skullkrusher", přičemž druhá jmenovaná je nejdelší skladbou, kterou Overkill doposud nahráli.

Ačkoli se album umístilo v žebříčku Billboard 200 níže než Under the Influence, na 155. místě, The Years of Decay bylo pro Overkill průlomovým albem, kterého se během následující dekády a půl prodalo přes 67 000 kopií a obsahuje jednu z nejznámějších písní kapely "Elimination", k níž byl pravidelně vysílán videoklip v pořadu Headbangers Ball na MTV. Tato píseň se stala oblíbenou u fanoušků a zůstává základem koncertního repertoáru kapely.

V období od listopadu 1989 do června 1990 Overkill opět neúnavně koncertovali na podporu alba, a to s kapelami jako Testament, Wolfsbane, Dark Angel, Vio-lence, Mordred, Powermad, Whiplash a Excel.


90tá léta (1990-1999)

Nedlouho po skončení turné The Years of Decay v létě 1990 se Gustafson s Overkill rozešel. Výpovědi o tom, jak přesně a proč se s kapelou rozešel, se různí: buď ho vyhodili Verni a Ellsworth, nebo kapelu opustil po hádce ohledně hudebního směřování kapely. Gustafson uvedl, že jedním z důvodů jeho rozchodu s Overkill byly neshody ohledně honorářů, během nichž se zapletl do ostrého sporu s Vernim a Ellsworthem. Zbývající členové doplnili kapelu o dva nové kytaristy: Roba Cannavina, který byl Gustafsonovým kytarovým technikem, a Merritta Ganta, dříve působícího ve Faith or Fear. Ellsworth v rozhovoru pro Invisible Oranges po letech uvedl, že důvodem, proč Overkill najali dva kytaristy, bylo hlavně to, že chtěli dělat něco jiného: "Věděli jsme, že kdybychom Bobbyho nahradili jedním kytaristou, srovnávali by nás s tím, čím jsme byli. Takže nám přišlo jako logická věc přivést dva hráče. Nechtěli jsme, aby někdo říkal: 'Bobby byl lepší než tenhle nový kluk'. A chtěli jsme hrát staré věci se dvěma kytarami, aby to bylo svěží. Uvědomili jsme si, že změna není špatná věc.".

V roce 1991 nahráli "noví" Overkill své páté album Horrorscope, opět s Terrym Dateem. Album, na němž se objevily zuřivé riffy a výměnná sóla nových kytaristů Cannavina a Ganta a vytříbené písničkářství Verniho a Ellswortha, rychle umlčelo obavy fanoušků, že se kapela nevzpamatuje z rozchodu s Gustafsonem. Dnes je toto album všeobecně považováno za jeden z rozhodujících momentů kapely a je pravděpodobně jejich nejtěžší deskou. Album se zaměřilo na temnější a těžší styl a vznikl z něj ponurý singl "Horrorscope", který se odklonil od dřívějších singlů kapely, jež byly tradičně uptempo písněmi. Hororscope bylo také prvním albem Overkill, které doprovázel více než jeden videoklip nebo singl; vznikly videoklipy k titulní skladbě a "Thanx for Nothin'" (obě se dočkaly dobrého vysílání v pořadu Headbangers Ball), zatímco další skladby jako "Coma", "Infectious" a coververze skladby "Frankenstein" Edgara Wintera se dočkaly zvláštní pozornosti (ať už prostřednictvím rádií nebo jinak), čímž rozšířily popularitu kapely v heavymetalové komunitě a pomohly albu dostat se do Top 30 v žebříčku Billboard Heatseekers.

Overkill podpořili Horrorscope v roce 1991 turné po Severní Americe s Anacrusis a Galactic Cowboys av roce 1992 s Armored Saint, po kterém kapelu opustil Sid Falck. Falck, který přiznal, že nikdy nebyl velkým fanouškem thrashmetalové hudby, uvedl, že původně chtěl posunout své bubnování na hranici možností hraním nejsložitějšího typu hudby (té doby) a časem se rozhodl věnovat jiným hudebním zájmům.

Falcka nahradil bývalý bubeník M.O.D. Tim Mallare, s nímž bylo nahráno další album I Hear Black, které bylo vydané v březnu 1993 a produkoval ho Alex Perialas (který předtím produkoval jejich alba Taking Over a Under the Influence). Bylo prvním albem Overkill vydaným přímo u Atlantic Records. Album opět představilo změnu stylu, od těžkého thrashe z alba Horrorscope k více stoner/blues rockovému stylu ovlivněnému Black Sabbath. Eklektický charakter alba je často připisován skutečnosti, že se na něm podílelo mnoho různých autorů. Verni a Ellsworth se na následujících albech starali o většinu skladeb sami, ostatní členové přispívali jen v menší míře. Ke skladbě "Spiritual Void" byl natočen videoklip a skladba se dočkala drobného vysílání v pořadu Headbangers Ball. Na evropské části turné "World Of Hurt Tour" v roce 1993 vystoupily jako support kapely Savatage a Non-Fiction.

Sedmé album W.F.O. (což je zkratka pro "Wide Fuckin' Open", běžný motorkářský výraz), které si Overkill sami produkovali, vyšlo 15. července 1994 jako odpověď na kritiku, které se dostalo albu I Hear Black. Album představilo rychlý, hlavou dolů, oldschoolový thrash metalový styl bez jakýchkoli experimentálních prvků přítomných na I Hear Black ve prospěch zvuku orientovaného na groove. Videoklip k písni "Fast Junkie" se kvůli měnícímu se mainstreamovému vkusu a omezené dostupnosti vysílání pro metalové kapely dočkal jen malého nebo žádného vysílání na MTV. Overkill pokračovali ve větších úspěších v zámoří a na podzim uspořádali rozsáhlé evropské turné, na kterém je podpořili Jag Panzer a Massacra.

Vzhledem k tomu, že ve Spojených státech převládl grunge, mnoho heavy metalových rádií změnilo formát a Headbangers Ball přestal vysílat, W.F.O. si nenašli své publikum a v roce 1995 kapela opustila Atlantic Records. Overkill byli rádi, že opustili mainstreamové vydavatelství, kde se jim podle jejich názoru dostávalo jen malé nebo žádné pozornosti, a podepsali smlouvy s různými nahrávacími společnostmi po celém světě (CMC International v USA).

Koncert v březnu 1995, opět v Clevelandu v Ohiu, byl zaznamenán pro první plnohodnotné živé album Overkill, 100minutové dvojCD s názvem Wrecking Your Neck. Album vyšlo v dubnu 1995, přičemž první výlisek obsahoval bonusové CD s EP Overkill, které se deset let nevydávalo. K písni "Bastard Nation" z alba byl vydán také videoklip, který se však v USA opět neujal.

Koncem roku 1995 se Cannavino i Gant rozhodli opustit skupinu; Rob Cannavino, aby se mohl věnovat motocyklovým závodům, a Merritt Gant, aby mohl trávit více času se svou rodinou. K překvapení všech pak Overkill najali Joea Comeaua, bývalého zpěváka skupiny Liege Lord (nyní hrajícího na kytaru), Comeau s sebou přivedl bývalého kytaristu Anvil Sebastiana Marina, s nímž v minulosti spolupracoval.

Nová sestava nahrála v roce 1996 album The Killing Kind, které si opět sama produkovala a mixoval ho Chris Tsangarides (Judas Priest). Album se sice drželo v rámci thrashového žánru, ale zároveň se odklonilo od tradičnějšího thrashmetalového stylu svého předchůdce a objevily se na něm různé prvky, například hardcore, zatímco ve vokálech se projevily vlivy širokého spektra hudby. Vzhledem k tomu, že Comeau byl také zpěvák, byly doprovodné vokály na The Killing Kind a následujících albech propracovanější a častější než dříve, což zvuku kapely dodalo další prvek. Ohlasy tisku na album byly velmi pozitivní, ale mezi posluchači kapely zůstává nahrávka ostře diskutovaným tématem, přičemž někteří dlouholetí fanoušci se brání novým moderním prvkům, jiní naopak The Killing Kind oslavují jako jeden z nejlepších momentů kapely.

Na podporu alba absolvovaliOverkill dvakrát evropské turné, nejprve v únoru 1996 s kapelami Megora a Accu§er a poté v listopadu s Anvil a Stahlhammer. V létě 1996 se Overkill objevili na druhém díle kompilace Legends of Metal - A Tribute to Judas Priest vydavatelství Century Media, na kterou přispěli skladbou "Tyrant".

V létě 1997 kapela vydala album !!!Fuck You!!! and Then Some. Album obsahovalo EP !!!Fuck You!!!, které již několik let nebylo k dispozici, spolu s klasickým EP Overkill a dvěma živými skladbami z promo singlu z roku 1990. V říjnu téhož roku vyšlo deváté studiové album Overkill nazvané From The Underground And Below. Tato deska si zachovala některé moderní vlivy z alba The Killing Kind a zároveň znovu začlenila prvky z dřívějších počinů kapely. Některé písně na albu From The Underground And Below, včetně skladby "Save Me", měly dokonce lehce industriální metalový zvuk. Údajně byl natočen videoklip ke skladbě "Long Time Dyin'", který se však nedočkal televizního uvedení . V roce 1998 se kapela opět rozhodla absolvovat na podporu alba pouze evropské turné, na kterém vyrazila společně s Nevermore, Angel Dust a Nocturnal Rites.

V roce 1998 byla Ellsworthovi diagnostikována velmi agresivní forma rakoviny nosu a podstoupil okamžitou operaci, která rakovinu zastavila dříve, než se rozšířila,. Po jeho uzdravení začala kapela pracovat na svém desátém studiovém albu. Vlastnoručně produkované album Necroshine vyšlo v únoru 1999, čímž se Overkill stali první thrashmetalovou kapelou, která kdy vydala deset plnohodnotných studiových alb (ostatní thrashové kapely první vlny, jako Sodom nebo Kreator, dosáhnou tohoto milníku až o dva roky později). Ačkoli se album opět značně lišilo od předchozích desek a hudebně nebylo považováno za "klasické" album Overkill, bylo vokálně ještě experimentálnější než The Killing Kind a bylo dobře přijato jak fanoušky, tak kritikou.

Před vydáním alba Necroshine opustil kapelu Sebastian Marino, aby se mohl více věnovat rodině. Nahradil ho Dave Linsk z celkem neznámé newjerseyské hardcore/thrash metalové kapely Anger On Anger, která v roce 1996 natočila své jediné album Beyond a Man a o rok později se rozpadla. V červnu byl uspořádán dvoutýdenní výlet do Evropy, který měl vyplnit mezeru mezi vystoupeními na festivalech Dynamo a With Full Force.

V září 1999 vyšlo album Coverkill, které se skládalo výhradně z coververzí kapel, které měly na Overkill mimořádný vliv, jako například Black Sabbath (na albu jsou nahrány tři jejich písně), Deep Purple, Jethro Tull, Kiss, Motörhead, Judas Priest, Sex Pistols, The Dead Boys, Manowar a The Ramones. Některé z těchto skladeb byly již dříve k dispozici na kompilacích nebo jako bonusové skladby, jiné však byly dlouhá léta odloženy (nejstarší nahrávka pocházela ze sessions Under the Influence) nebo byly nahrány bezprostředně před vydáním alba.


Změna labelu a muzikantů (2000-2008)

V únoru 2000 se uskutečnilo kompletní evropské turné na podporu alb Necroshine a Coverkill, na kterém Overkill vystoupili společně s kanadskou thrashmetalovou kapelou Annihilator, přičemž předkapelou byla německá skupina Dew-Scented. Během evropského turné Annihilator vyhodili zpěváka Randyho Rampage kvůli jeho rušivému chování. O několik měsíců později byl jako jeho náhrada potvrzen Joe Comeau, čímž jeho působení u Overkill fakticky skončilo. Kapela se vrátila do studia, tentokrát jako čtyřčlenná, a na podzim roku 2000 vydala album Bloodletting. Album opět produkovala kapela a mixoval ho Colin Richardson.

V listopadu téhož roku se kapela opět vydala na evropské turné jako speciální host Halfordova světového turné k jeho debutovému albu Resurrection. Jelikož Overkill ještě nenašli nového rytmického kytaristu, ke kapele se na turné dočasně připojil odpadlík Joe Comeau. Na posledních pár koncertů kapela využila také dalšího session hudebníka. Vzhledem k tomu, že manželka D. D. Verniho se chystala porodit jejich druhé dítě, měl Verni zmeškat týden a na dva koncerty potřeboval záskok. O tuto práci byl požádán Derek Tailer z kapely zpěváka Twisted Sister Dee Snidera. V roce 2002 pak byl Tailer oznámen jako stálý člen Overkill, i když ne na baskytaru, ale na uvolněné místo rytmického kytaristy.

Po přestávce se Overkill znovu objevili v roce 2002 s druhým plnohodnotným živým albem Wrecking Everything, nahraným v Paramount Theatre v Asbury Parku v New Jersey. Album obsahovalo pouze písně, které nebyly na Wrecking Your Neck, některé jednoduše proto, že byly vydány na pozdějších albech, ale také několik raných písní z alb jako Taking Over a Under the Influence. Stejná show byla použita pro vůbec první DVD kapely, Wrecking Everything - An Evening in Asbury Park, které vyšlo rovněž v roce 2002.

Na evropském turné v červnu 2002, které podpořilo jak Bloodletting, tak Wrecking Everything, předskakovali kapele smečky Blaze a Wicked Mystic. Během předposledního koncertu turné v německém Norimberku utrpěl Blitz na pódiu mrtvici a zkolaboval. Téměř tři dny se šířily různé fámy, které hlásily vše od toho, že Blitz je v kómatu, trvale ochrnutý, nebo dokonce, že Blitz zemřel. Nakonec po třech dnech kapela oznámila, že mrtvice byla velmi lehká a neměla žádné trvalé následky, stejně jako žádnou příčinu, kterou by lékaři mohli určit.

Koncem roku 2002 Overkill podepsali smlouvu s vydavatelstvím Spitfire Records a nastoupili do studia, aby natočili další studiové album Killbox 13. Album produkované kapelou a Colinem Richardsonem a vydané v březnu 2003 bylo ve skutečnosti teprve jejich dvanáctým regulérním studiovým albem, ale k dosažení čísla 13 se počítalo i první EP Overkill. Album se setkalo s příznivým ohlasem kritiky, kombinovalo "nové" Overkill s jejich dřívějším syrovým stylem, který představili na debutovém albu Feel the Fire.

Turné k albu zahrnovalo v létě řadu evropských festivalů a v listopadu následovalo kompletní evropské turné se Seven Witches a After All. Kapela hrála bez Dereka Tailera, který chyběl z nezjištěných důvodů. Nebyl najat nikdo, kdo by ho zastoupil, a tak Overkill poprvé od roku 1990 koncertovali ve čtyřčlenné sestavě. Tailer byl ale stále považován za plnohodnotného člena kapely.

Koncem roku 2004, po japonském turné s Death Angel a Flotsam and Jetsam, začala kapela pracovat na další desce ve vlastním nahrávacím studiu D. D. Verniho. Album s názvem ReliXIV si kapela produkovala a mixovala sama a vyšlo v březnu 2005. Z alba vzešla populární skladba "Old School", kterou Overkill od jejího vydání hrají na každém svém koncertě. Koncem roku 2007 se v USA prodalo přes 16 000 kopií alba ReliXIV.

V dubnu 2005 absolvovali Overkill turné po východní části USA a těsně před květnovým turné po Evropě bylo oznámeno, že Tim Mallare se tohoto turné nezúčastní. Na turné ho nahradil bývalý bubeník Hades Ron Lipnicki. O několik týdnů později kapela oznámila, že Mallare odešel natrvalo a na jeho místo nastoupil Lipnicki.

V létě 2005 uspořádali Overkill své první turné po více než deseti letech po západním pobřeží USA, kde hráli od západní Kanady po jižní Kalifornii. Turné mělo takový úspěch, že kapela byla zařazena do programu Gigantour 2006 jako headlineři druhého pódia, což znamenalo první celonárodní turné kapely po USA od roku 1994.

Kapela u vydavatelství Bodog Music znovu spojila síly s Jonnym a Marshou Zazulovými, předchozími majiteli Megaforce Records, kteří jsou nyní součástí Bodog týmu ve Spojených státech. Overkill u Bodogu vydali 9. října 2007 své patnácté studiové album Immortalis. Na albu se podíleli zakladatelé Bobby "Blitz" Ellsworth a D. D. Verni, kytaristé Dave Linsk a Derek Tailer a nový bubeník Ron Lipnicki. Zpěvák Lamb of God Randy Blythe přispěl vokály v písni "Skull and Bones".


Návrat k popularitě (2009-2017)

30. října 2009 bylo oznámeno, že Overkill uzavřeli smlouvu na několik alb se společností Nuclear Blast Records. Patnácté album kapely, Ironbound - které je popisováno jako skutečný "thrashter-piece" - vyšlo 9. února 2010. Album znamenalo pro Overkill něco jako "comeback" po letech nevalných prodejů desek a poklesu popularity v USA od poloviny devadesátých let. Bylo to také první album kapely, které se objevilo v žebříčku Billboard 200 od alba I Hear Black z roku 1993, kde se umístilo na 192. místě.

Kapela náhodou hrála 1. května 2010 na Times Square v New Yorku v rámci svého turné Ironbound, když se někdo poblíž neúspěšně pokusil vyhodit do vzduchu auto pomocí zábavní pyrotechniky. Koncert proběhl bez přerušení, ale některým majitelům vstupenek, kteří přišli pozdě, zabránila ve vstupu do divadla policie, která na incident reagovala. Overkill téměř dva roky koncertovali v rámci propagace Ironbound; začali evropským turné v únoru 2010 (podpořili je Suicidal Angels, Savage Messiah a Cripper), o dva měsíce později následovalo turné po USA. Na podzim kapela opět vyrazila na turné po USA (tentokrát s Forbidden, Evile, Gama Bomb a Bonded by Blood) a v březnu 2011 absolvovala evropské turné s Destruction, Heathen, After All a Bonded by Blood. Cyklus turné k Ironbound skončil na podzim 2011 v Jižní Americe.

V červenci 2011 začali Overkill natáčet demosnímky šesti písní a v říjnu plánovali začít nahrávat své šestnácté album, které mělo vyjít začátkem roku 2012 Výsledné album The Electric Age vyšlo 27. března 2012 a bylo to první album kapely, které se dostalo do první stovky žebříčku Billboard 200, kde se umístilo na 77. místě.

V roce 2013 se kapela vydala na turné The Dark Roots of Thrash po Severní Americe, jehož předskokany byli spolu s Flotsam and Jetsam a 4Arm její labeloví kolegové Testament. Svůj koncert 15. února v Huntingtonu v divadle Paramount však zrušili kvůli tomu, že zpěvákovi Bobbymu "Blitzovi" byl diagnostikován "chodící zápal plic". 18. února bylo oznámeno, že Overkill oficiálně vypadli z turné Dark Roots of Thrash, protože Blitzův stav se po koncertu ve Worcesteru ve státě Massachusetts mírně zhoršil.

31. srpna 2013 Overkill nastoupili do nahrávací společnosti Gear Recording, aby začali nahrávat své sedmnácté studiové album. 7. března 2014 mělo album vyjít. 14. ledna však bylo oznámeno, že vydání alba bylo odloženo na červenec. 15. března bylo odhaleno, že nové album ponese název White Devil Armory. 22. července 2014 bylo po několika odkladech album konečně vydáno a bylo jejich nejúspěšnějším; v žebříčku Billboard 200 se umístilo na 31. místě a získalo většinou pozitivní recenze. Gregory Heaney z AllMusic udělil albu tři a půl hvězdičky z pěti a označil ji za pomník klasického thrashe, který jasně ukazuje, že současná forma kapely není zdaleka náhodná. George Nisbet napsal pro All About The Rock: "Pokud budou pokračovat ve vydávání desek tohoto kalibru, pak se máme na co těšit. Pokud máte rádi kvalitní thrash, tohle si naprosto zamilujete!". V roce 2014 získalo cenu Metal Storm Award za nejlepší thrashmetalové album.

Dne 5. listopadu 2015 bylo oznámeno, že Overkill odehrají 16. dubna 2016 v Oberhausenu speciální koncert, na kterém zahrají celá alba Feel the Fire a Horrorscope. Show byla profesionálně natočena a zaznamenána pro DVD Live in Overhausen, které vyšlo 18. května 2018.

16. října 2015 vydala kapela box set s názvem Historikill: 1995-2007. Na podporu box setu se Overkill vydali v září až říjnu 2015 na severoamerické turné se Symphony X a na turné po Velké Británii v dubnu 2016.

V rozhovoru ze září 2015 Bobby "Blitz" Ellsworth prozradil, že začali psát své osmnácté studiové album a do března 2016 pro něj měli kompletně nahráno demo jedenácti písní. Ellsworth v rozhovoru z března 2016 uvedl, že začnou album nahrávat začátkem května, aby ho mohli vydat v říjnu.

16. dubna 2017 kapela oznámila, že její bubeník Ron Lipnicki zmešká evropské turné kvůli naléhavé rodinné situaci a že ho nahradí Eddy Garcia, což bylo později potvrzeno jako "osobní záležitost" Lipnického.

13. srpna 2016 byl oznámen název nového alba The Grinding Wheel a Ellsworth uvedl, že kapela hledá termín vydání v prvním listopadovém týdnu; datum vydání alba však bylo nakonec posunuto na 10. února 2017. The Grinding Wheel bylo pro Overkill dalším úspěšným albem; v žebříčku Billboard 200 se dostalo na 69. místo, což z něj učinilo druhé nejvyšší umístění kapely v žebříčku po White Devil Armory. Na podporu alba absolvovala kapela turné po Severní Americe s kapelou Nile, a v Evropě podpořili bývalé členy Sepultury Maxe a Igora Cavalery na turné Return to Roots, byli také headlinery Metal Alliance Tour 2017, na kterém je podpořili Crowbar, Havok, Black Fast a Invidia.


Éra Jassona Bittnera (2017-současnost)

Dne 4. května 2017 Overkill oznámili, že Lipnického na pozici bubeníka kapely nahradil Jason Bittner, bývalý člen kapel Shadows Fall a Flotsam and Jetsam). Lipnicki se později připojil k další legendě thrash metalu z New Jersey, skupině Whiplash.

Dne 9. února 2018 Overkill oznámili, že jsou ve studiu a pracují na demosnímcích svého devatenáctého studiového alba. Předprodukce alba začala v dubnu téhož roku a Ellsworth oznámil, že album vyjde v únoru 2019. 1. června 2018 kapela oznámila, že začala s nahráváním alba. 10. října 2018 během rozhovoru s Eddiem Trunkem v pořadu Trunk Nation baskytarista D. D. Verni oznámil, že album je hotové. Dne 28. listopadu 2018 oznámili, že album se bude jmenovat The Wings of War a vyjde 22. února 2019.

Kapela album propagovala jako headliner na turné Killfest Tour 2019, na kterém ji podpořily skupiny Destruction, Flotsam and Jetsam a Meshiaak, na jaře absolvovala turné po Severní Americe s Death Angel a Mothership a v říjnu téhož roku vystoupila na historicky první MegaCruise Megadeth v Tichém oceánu. V roce 2020 pokračovali v turné na podporu alba The Wings of War, včetně turné po USA s kapelami Exhorder a Hydraform a vystoupení na několika festivalech spojených s metalem v Evropě.

V červnu 2019 bylo oznámeno, že Overkill by měli začít psát nový materiál pro své dvacáté studiové album do začátku roku 2020. v rozhovoru pro Metal Exhumator v říjnu 2019 Ellsworth řekl: „Právě jsme si sedli a mluvili o tom, že začneme psát na jaře. Možná koncem jara, začátkem léta, prostě si řekneme, že bychom si na to měli naplánovat nějaký čas. Ale zatím nebyly žádné nápady, co se týče toho, kam se to bude ubírat.“ Bittner v rozhovoru pro Metal Pilgrim z dubna 2020 prozradil, že Verni napsali devět písní pro nové album, ale dodal, že plány na vstup do studia byly odloženy kvůli pandemii COVID-19: „Takže náš plán byl začít pracovat na novém materiálu, ale vzhledem k tomu, že teď musíme zůstat v našich prostorách, děláme věci tak nějak elektronicky a D.D. to dalo víc času na psaní. Protože jsme byli tak trochu v časové tísni, protože jsme - no, dobře, řeknu, že jsme měli plán, ale každý měl plán před minulým měsícem.“

Zmínil také, že se chystá evropské turné na podporu alba v březnu 2021: „Vůbec netušíme, jestli to teď bude vůbec možné, protože časové plány, které jsme měli pro nahrávací společnost a kdovíco ještě, už nejsou ty tam, protože nahrávací společnost je zavřená a nikdo s ní právě teď neobchoduje.“ Ellsworth v rozhovoru pro A&P Reacts v červnu 2020 uvedl, že nové album by mělo vyjít v dubnu 2021 a následovat by mělo turné na jeho podporu; Bittner prozradil, že kapela pro album nahrála 11 demosnímků, a dodal: „Myslím, že právě teď, když jsem naposledy mluvil s D.D., naše představa je, že se pokusíme začít dělat bicí tak v září, podle toho, co se bude dít. Problém je, že teď opravdu nemůžeme dělat běžnou předprodukci, protože všichni nežijeme ve stejném státě.“ Bittner později uvedl, že vydání nového alba bylo posunuto na únor 2022. V rozhovoru v srpnu 2021 v pořadu Trunk Nation With Eddie Trunk Verni prozradil, že Overkill stále nahrávají nové album a plánují ho smíchat na podzim, aby se jeho vydání shodovalo s turné v březnu 2022. Ellsworth však v rozhovoru v březnu 2022 uvedl, že se nepředpokládá, že by album vyšlo dříve než v dubnu 2023.

9. prosince 2022 kapela během svého vystoupení na festivalu Ruhrpott Metal Meeting v Oberhausenu zahrála novou skladbou "Wicked Place" z tehdy očekávaného dvacátého studiového alba, které nakonec vyšlo vyšlo 14. dubna 2023 pod názvem Scorched. Na podporu alba se Overkill vydali na evropské turné společně s Exhorder a Heathen.


Odkaz

Ačkoli jsou Overkill méně populární než větší kapely stejného žánru, jsou jednou z nejstarších thrashmetalových kapel, které dnes vystupují. Ačkoli jejich debutové album vyšlo až v roce 1985, počátky kapely předcházely vzniku všech thrashmetalových kapel "velké čtyřky" (Metallica, Megadeth, Anthrax a Slayer) nejméně o jeden rok. Po vzniku kapely, jak čas plynul a Overkill začali tvořit více hudby vedle rychle rostoucích konkurentů, se stali známými pro svůj rychlý a těžký styl. Hudba kapely postrádala dostatečnou rozmanitost, aby mohla konkurovat jménům "velké čtyřky", ale Overkill si po celou svou kariéru neochvějně udržovali svůj jedinečný zvuk, místo aby se snažili získat popularitu komerčnějším stylem. Overkill jsou považováni za jednu z nejvýznamnějších thrashových kapel z východního pobřeží a jsou považováni za jednu z nejaktivnějších kapel tohoto žánru; na rozdíl od mnoha svých thrashových kolegů se Overkill nikdy nerozpadli, neudělali přestávku a nevydali nové studiové album za více než tři roky.

Spolu s kapelami Exodus a Testament se Overkill stali předmětem sporu o to, která thrashmetalová kapela by měla být zařazena do rozšířené "velké čtyřky". Na otázku, zda by v září 2014 mohli být Overkill, Exodus nebo Testament zařazeni do "Velké pětky" thrash metalu, frontman Bobby Ellsworth odpověděl: "Ach jo, to mě zahání do kouta! Náš úspěch měříme ve dnech, ne v dolarech! Ale možná najdeš odpověď v tom, co ti teď řeknu. Když [hraní thrash metalu] v devadesátých letech s grungeovou hudbou přitvrdilo, nikdy jsme neměli otázku, jestli s tím přestaneme a půjdeme pracovat pro maminky a tatínky nebo tak něco. Prostě jsme to potřebovali uskutečnit. Nehodlali jsme se nechat grunge zastavit. A kdyby ano, prostě bychom se vrátili do undergroundu. Stejně se mi tam líbilo!" Ke skutečnosti, že se Overkill nikdy nestali součástí "velké čtyřky", Ellsworth prohlásil: "Pokud jde o to, zda byli vybráni a nebyli vybráni, je to jednoduchá účetní záležitost. Když mluvíte o číslech, čísla hýbou světem, čísla dávají jídlo na stůl a čísla dostávají "Velkou čtyřku" do arén. A k tomu prodávají dostatek desek. Pro mě to není problém. Už jen to, že mi tu otázku položíte, je docela kompliment s ohledem na, řekněme, naši dlouhověkost nebo vytrvalost v tom, co děláme rádi. Ale tohle je jednoduše účetní záležitost. Ten, kdo prodá nejvíc, získá pole position.".

Zvuk Overkill ovlivnil žánr thrash metalu. Jejich technika čerpá z punku, hard rocku i NWOBHM. Tyto prvky se mísí a vytvářejí rychlý, agresivní styl, který je pro kapelu jedinečný a díky němuž je jejich zvuk pro metalové fanoušky snadno rozpoznatelný; v důsledku toho byli označováni za "Motörhead thrash metalu". Skupina byla ovlivněna různými hudebními směry, včetně heavy metalu, hard rocku, progresivního rocku a klasických rockových kapel, jako jsou Black Sabbath, Led Zeppelin, Deep Purple, Iron Maiden, Judas Priest, The Who, Aerosmith, Rush, KISS, Alice Cooper, Queen, UFO, Jethro Tull, Motörhead, Saxon, Venom, Ted Nugent, Humble Pie, Rainbow, Manowar, Wishbone Ash a Starz, ale i punkrockem a glamrockem skupin jako Ramones, Sex Pistols, The Damned, New York Dolls, Lou Reed, The Vibrators, Generation X a Dead Boys.

Mnoho dnešních thrashových kapel nové vlny bylo ovlivněno staršími skupinami tohoto žánru, včetně Mantic Ritual, kteří do své tvorby zapojují různé stylistické rysy připomínající Overkill a další thrashové kapely, které v minulosti zaznamenaly úspěch. Skupina Overkill byla také uváděna jako jeden z vlivů na žánr groove metalu; kytarista skupiny Pantera Dimebag Darrell uvedl jako zdroj inspirace pro přechod skupiny od glam metalu k thrash/groove metalu práci Bobbyho Gustafsona na albech Under the Influence a The Years of Decay, stejně jako produkci The Years of Decay producenta Terryho Datea, který v roce 1990 produkoval album skupiny Pantera Cowboys from Hell.