SODOM

Historie

Odkaz

SODOM


Původ:Gelsenkirchen, Severní Porýní-Vestfálsko, Německo
Aktivní roky:1981 - současnost
Styl:Thrash metal, speed metal, black metal (v počátcích)
Vydavatelé:Steamhammer
Web:sodomized.info

Historie

Sodom je německá thrashmetalová kapela z Gelsenkirchenu, která vznikla v roce 1981. Prošla mnoha změnami v sestavě a jediným stálým členem zůstal baskytarista a zpěvák Tom Angelripper. V současnosti kapelu tvoří Angelripper, kytaristé Frank "Blackfire" Gosdzik (který byl členem Sodom v letech 1987-1989 a znovu se k ní připojil v roce 2018) a Yorck Segatz a bubeník Toni Merkel. Spolu s kapelami Kreator, Destruction a Tankard bývá Sodom označována za jednu z "velké čtyřky" teutonského thrash metalu.

Tři z těchto kapel (kromě Tankard) vytvořily zvuk, který výrazně ovlivnil žánry death metal a black metal. Raný hudební styl Sodom ovlivnil především mnoho blackmetalových kapel konce 80tých a začátku 90tých let a to více než styl ostatních jmenovaných skupin.

Sodom vydali šestnáct studiových alb, tři živá alba, dvě kompilační alba a sedm EP. Prvního komerčního úspěchu dosáhli se svým třetím studiovým albem Agent Orange (1989), které se jako jedno z prvních thrashmetalových alb dostalo do německé albové hitparády, kde se umístilo na 36. místě. 27. listopadu 2020 vyšlo jejich poslední studiové album Genesis XIX. Sodom patří mezi nejprodávanější thrashmetalové kapely všech dob, prodali přes dva miliony desek.

Začátky (1981-1986)

Původní sestavu Sodom tvořili Tom Angelripper, Bloody Monster, Arius "Blasphemer" a Aggressor. Kapela, jejíž název údajně odkazuje na píseň Venom "One Thousand Days in Sodom", vznikla z popudu Toma jako zoufalý pokus, jak se vyhnout práci v uhelných dolech v jeho rodném městě Gelsenkirchenu. Kapela se stala soudržnou jednotkou, když Bloody Monstera na bicí nahradil Chris Witchhunter (Christian Dudek) z Essenu, který přinesl zkušenosti s psaním písní z dob studií a po vyhazovu Ariuse stál v čele tvůrčího procesu. Skupina se inspirovala kapelami jako Iron Maiden, Judas Priest, Motörhead, Venom, Kiss, Tank, Accept, Raven, Rainbow, AC/DC a UFO, pokračovala jako tříčlenná formace ve stylu Motörhead a vydala dvě demosnímky, které vedly k uzavření nahrávací smlouvy se Steamhammer.

Pro první demo Witching Metal" dali dohromady čtyři písničky k nahrání, všechny nástroje zapojili na malý PA ve zkušebně a nahrávali se dvěma mikrofony, jen s magnetofonem. Hrálo se to živě ve zkušebně. Druhé demo Victims Of Death, které nahráli asi o rok později bylo už na osmi stopách. Bohužel se tyto master pásky ztratily.

Krátce před vydáním EP In the Sign of Evil (které je obecně považováno za důležitou ranou blackmetalovou nahrávku) kapelu opustil Aggressor a nahradil ho Grave Violator, který sám dlouho nevydržel a odešel po nahrání EP. Jako náhrada byl nalezen Michael "Destructor" Wulf, načež kapela nahrála plnohodnotný debut Obsessed by Cruelty s hudbou, která se nesla převážně v duchu první nahrávky. Wulf ovšem v kapele také dlouho nevydržel a později odešel ke Kreator (kde také působil jen krátce). Zemřel po tragické nehodě na motocyklu v roce 1993.


Přechod k thrashi (1987-1989)

Zpočátku nebyla skupina brána vážně a různé tiskové zdroje ji popisovaly jako "druhořadý klon Venomu s poloinvenčními texty". Jeden z členů to však chtěl změnit. Frank "Blackfire" Gosdzik přišel na místo kytaristy, které Wulf opustil. Frank Toma přesvědčil, že thrash metal se přesouvá od hororových,okultních a satanistických témat kapel jako Venom k politickým, společenským a válečným tématům. Tom se už tehdy zajímal o různé války, přesto zůstal peacenikem. Nová inspirace vyústila ve Frankův LP debut s kapelou nazvaný Persecution Mania. Nový lyrický přístup a zvýšená muzikantská zručnost ze strany Franka přinesly kapele velký ohlas (stejně jako maskot v plynové masce Knarrenheinz, který se na obalu Persecution Mania poprvé objevil). Následně absolvovali evropské turné s Whiplash, Destruction a Coroner a vydali se na své dosud jediné severoamerické turné.

Poté se kapela vrátila do studia, aby natočila další album. Výsledného alba Agent Orange (1989) se jen v Německu prodalo 100 000 kusů. Právě toto album Sodom proslavilo, zajistilo jim celosvětové uznání kritiky a vedle Kreator a Destruction jim zajistilo místo jedné z velkých teutonských thrashmetalových kapel. Do dnešního dne se alba prodalo více než jakéhokoli jiného německého thrashmetalového alba na světě. Na podporu tohoto alba se Sodom vydali na turné s tehdy relativně neznámou Sepulturou.


Časté změny (1990–1996)

Uvnitř kapely se však začaly objevovat problémy. Tom a Chris dále upadali do alkoholismu. Franka navíc přestalo bavit skládat hudbu, kterou jeho spoluhráči často špatně předváděli naživo. Mille Petrozza nabídl Frankovi místo ve své kapele Kreator poté, co přišli o druhého kytaristu, a Frank nabídku přijal. Angelripper se vydal hledat náhradu a našel Michaela Hoffmanna, který dříve působil v německých thrasherech Assassin.

V nové sestavě vydali v roce 1990 album Better off Dead a následovalo další vyčerpávající turné po Evropě, kde hráli s kapelami jako Acid Drinkers, Destruction, Accu§er, Running Wild, Coroner, Tankard a Atrocity. Během jihoamerického turné se Hoffmann rozhodl zůstat v Brazílii, a proto byl nucen skončit. Nahradil ho Andy Brings a bylo nahráno nové album Tapping the Vein (1992), které mělo více deathmetalový zvuk. To se ukázalo být posledním albem s bubeníkem Witchhunterem. Ten byl z kapely vyhozen a jeho náhradníkem za bicí soupravou se stal Atomic Steif, dříve působící ve skupinách Holy Moses a Living Death.

Dne 15. září 1991 zahráli Sodom v bulharské Sofii. Koncert byl pro kapelu pozoruhodný, protože patnáctitisícové publikum bylo jedním z největších, které kdy jako headliner zažila. Pro publikum byl pozoruhodný proto, že šlo o první vystoupení západní metalové kapely v Bulharsku po pádu komunismu (jedinou vzdáleně podobnou událostí bylo vystoupení hardrockové skupiny Uriah Heep v roce 1987).

Na dalším albu Get What You Deserve (1994) skupina zmírnila deathmetalový zvuk svého předchůdce ve prospěch zvuku ovlivněného hardcore punkem. Album mělo pravděpodobně groteskní obal (zobrazující zastřeleného mrtvého muže ležícího v posteli se svázanou ženou poblíž) a mnoho fanoušků nový směr kapely nepřijalo. Toto období také znamenalo začátek menšího mezinárodního zviditelnění kapely, protože thrash ztratil svou komerční životaschopnost po zbytek 90. let kvůli grungu a alternativnímu rocku. Angelripper se také vydal na sólovou dráhu, na které se věnoval metalovým imitacím pijáckých písní, německých šlágrů a dokonce i koled vánočního typu. Z turné na podporu výsledného alba bylo nahráno živé album s názvem Marooned - Live.

Na albu Masquerade in Blood se vrátily deathmetalové vlivy a objevily se i groove metalové prvky, ale stále se neslo v podstatě ve stejném duchu jako jejich předchozí studiový počin. Vydáno bylo v roce 1995. Opět bylo třeba najít dalšího kytaristu. Nová volba, Strahli, se v kapele příliš dlouho neohřál. Byl zatčen a uvězněn kvůli drogám a kapela s ním od té doby ztratila kontakt až do ledna 2011, kdy se dozvěděla, že zemřel v Düsseldorfu. Odešel také Atomic Steif a Angelripper opět museli hledat nové členy. Ty se podařilo najít: kytaristu v Bernemannovi a bubeníka v Bobbym Schottkowskim. Tato sestava kapelu výrazně stabilizovala a vydržela až do prosince 2010, kdy Schottkowski odešel.


Návrat k trashi (1997–2009)

Album 'Til Death Do Us Unite se vyznačovalo kontroverzním obalem, na němž bylo vyobrazeno ženské těhotenské břicho a mužské pivní střevo, které se tiskne k lidské lebce. Toto album znamenalo začátek návratu Sodom k thrashi, ale stále se spíše blížilo thrash-crossoverovému zvuku a mělo mnoho společného s kapelami jako Suicidal Tendencies. Vznikla na něm také píseň, ke které kapela natočila svůj nejslavnější videoklip, velmi kontroverzní song "Fuck the Police". Po tomto albu se vrátili do studia znovu a v roce 1999 vydali album Code Red, které znamenalo plný návrat k teutonskému thrashmetalovému zvuku 80tých let a setkalo se s chválou fanoušků i tisku. Limitovaná edice obsahovala bonusové CD s albem Homage to the Gods, které bylo poctou Sodom. S rokem 2001 přišlo vydání koncepčního alba M-16 o filmu Apocalypse Now, jehož název byl odvozen od slavné útočné pušky M16.

V roce 2003 bylo v thajském Bangkoku nahráno dvojalbum s názvem One Night in Bangkok. V roce 2006 vyšlo nové album nazvané jednoduše Sodom, které se neslo ve stejném duchu jako předešlé. Název byl zvolen - jak vysvětlil Angelripper - "protože každá kapela potřebuje vlastní album" a kapela nikdy žádné nevydala. Album se však zpozdilo, protože skládání DVD Lords of Depravity zabralo více času, než se původně předpokládalo.

V roce 2007 byl Tom požádán vydavatelstvím Steamhammer, aby vydal nějaké skladby na EP In the Sign of Evil. Tom věřil, že existují, a vydavatelství Tomovi vnuklo myšlenku, aby bývalí členové Chris Witchhunter a Grave Violator (vlastním jménem Franz Josef "Peppi" Dominik) znovu nahráli EP s bonusovými skladbami. Výsledkem se stalo album The Final Sign of Evil. Chris "Witchhunter" Dudek zemřel 7. září 2008 na selhání jater po dlouhém boji s nemocí.

V roce 2009 se Sodom vrátili do Velké Británie, aby odehráli svůj první koncert po 20 letech na Bloodstock Open Air.


Éra Marcuse Freiwalda (2010–2017)

In War and Pieces, třinácté studiové album kapely, vyšlo v Evropě 22. listopadu 2010 a v Severní Americe 11. ledna 2011. 30. listopadu 2010 bylo oznámeno, že Bobby Schottkowski opouští kapelu kvůli "osobním a soukromým problémům" mezi Tomem Angelripperem a Schottkowskim. 8. prosince 2010 bylo oznámeno, že novým bubeníkem Sodom se stal Markus "Makka" Freiwald.

Koncem ledna 2012 začali Sodom psát své čtrnácté studiové album, které plánovali nahrát v květnu 2012 a vydat koncem léta. 17. prosince 2012 kapela oznámila, že album vyjde 29. dubna 2013. Název alba je Epitome of Torture a obsahuje 13 skladeb. 26. dubna vyšlo v Německu a 7. května v USA.

V listopadu 2014 vydali Sodom EP Sacred Warpath jako předzvěst svého patnáctého studiového alba. EP obsahuje jednu původní studiovou skladbu a živé verze tří dříve vydaných písní.

Dne 9. června 2016 Sodom na své facebookové stránce oznámili vydání patnáctého studiového alba Decision Day. To vyšlo 26. srpna téhož roku. Dne 1. září 2017 vydala skupina kompilační album Demonized. Bylo k dispozici pouze na kazetě a 12" vinylu a obsahuje první dvě demo nahrávky skupiny, Witching Metal z roku 1982 a Victims of Death z roku 1984. Krátce po vydání alba Decision Day Angelripper uvedl, že Sodom mají několik nápadů na další album, které chtějí vydat v roce 2018.


Reunion s Frankem Blackfirem (2017-současnost)

3. prosince 2017 kapela oznámila, že se během koncertu k 35. výročí 26. prosince v Bochumi znovu sejde se třemi svými bývalými kytaristy Josefem "Grave Violator" Dominikem (účinkoval na EP In the Sign of Evil), Frankem "Blackfire" Gosdzikem (Persecution Mania a Agent Orange) a Andym Bringsem (Tapping the Vein a Get What You Deserve), což bylo v Německu poprvé od doby, kdy Dominic, Gosdzik a Brings opustili kapelu, kdy některý z kytaristů vystoupil se Sodom naživo. Jejich předchozí vystoupení se uskutečnilo na festivalu Wacken v roce 2007.

Dne 5. ledna 2018 Angelripper oznámil rozchod s Bernemannem a Makkou, "aby připravil půdu pro nové výzvy". Poté uvedl, že nové členy představí 7. dubna na festivalu Full Metal Mountain 2018 a že budou společně pracovat na novém albu. Bernemann a Makka později uvedli, že byli z kapely vyhozeni prostřednictvím aplikace WhatsApp, aniž by si Angelripper poslechl nový materiál, na kterém pracovali pro další album kapely. 22. ledna 2018 Angelripper oznámil, že rozšířil sestavu kapely na čtyřčlennou. Připojil se k němu kytarista Frank "Blackfire" Gosdzik a přidal Stefana "Huskyho" Hüskense a Yorcka Segatze jako nového bubeníka, respektive druhého kytaristu kapely. 26. února 2018 Sodom zrušili své vystoupení na festivalu Full Metal Mountain z důvodu krátkodobé změny sestavy a restrukturalizace kapely, jak vysvětlil Angelripper. Poté uvedl, že čas byl jednoduše příliš krátký na to, aby se nová sestava dostala do solidního koncertního setu. Nová sestava kapely debutovala naživo 18. května 2018 na festivalu Rock Hard. Sodom se také od konce listopadu do poloviny prosince 2018 účastnili společně s Death Angel, Suicidal Angels a Exodus evropského turné MTV Headbangers Ball European Tour 2018. V této nové sestavě nahráli EP Partisan (2018) a Out of the Frontline Trench (2019).

Dne 13. ledna 2020 odešel z kapely bubeník Stefan "Husky" Hüskens kvůli některým změnám v jeho zaměstnání na plný úvazek a také několika dalším záležitostem, nahradil ho Toni Merkel.

Dne 12. června 2020 kapela oznámila, že začala nahrávat své šestnácté studiové album s názvem Genesis XIX ve Woodhouse Studio v německém Hagenu s producentem Siggim Bemmem. Mixování alba bylo dokončeno v srpnu 2020. O měsíc později bylo oznámeno, že album vyjde 27. listopadu.

Dne 11. května 2021 Sodom oznámili chystané EP s názvem Bombenhagel, obsahující přetočenou verzi písně "Bombenhagel" ze studiového alba Persecution Mania z roku 1987 a dvě nové skladby, které mělo vyjít 20. srpna. V rozhovoru pro Rockman z prosince 2021 Tom Angelripper prozradil, že začali psát nový materiál pro své další album[. O měsíc později byli Sodom oznámeni jako jedna z kapel, kterým byla prodloužena smlouva s SPV/Steamhammer Records.


Odkaz

V počátcích se texty kapely zaměřovaly na satanistická a okultní témata, ale od dob alba Persecution Mania se většina jejich písní věnuje tématům založeným, inspirovaným nebo souvisejícím s pojmy války, politiky, fašismu a světových dějin. Některé jejich písně se týkaly také témat zabývajících se náboženstvím, znásilněním nebo pohlavním stykem, nenávistí, násilím, rasismem a xenofobií, téměř často podávaných v humorném světle. Jejich texty související s politikou vedly některé lidi k domněnce, že skupina je militaristická, ale při bližším pozorování posluchač zjistí, že texty jsou ve skutečnosti protiválečné. V rozhovoru pro Metalkings.com Tom Angelripper uvedl: "Vždycky jsem byl rád, že se mi to podařilo. Proč píšeme o válce? Protože válku nechceme. Chceme popsat, jak je válka špatná." Refrén písně "Ausgebombt" také přináší velmi jasné poselství: "Žádný obchod se smrtí, žádný obchod se zbraněmi, Zbavte se války, poučte se z minulosti".

Skupina Sodom byla ovlivněna nebo inspirována různými hudebními skupinami, například AC/DC, Accept, Anvil, Jeff Beck, Black Sabbath, Deep Purple, Fates Warning, Jimi Hendrix, Iron Maiden, Judas Priest, Mahavishnu Orchestra, Mercyful Fate, Motörhead, Pink Floyd, Queen, Rainbow, Santana, Saxon, Scorpions, Slade, Slayer, Tank, Thin Lizzy, Uriah Heep, Steve Vai, Venom a Frank Zappa. Na druhé straně kapela ovlivnila řadu heavymetalových skupin jako Burzum, Cannibal Corpse, Dark Tranquility, Deicide, Enslaved, Evildead, Evile, Incantation, Mayhem, Morbid Angel, Necrodeath, Necromantia, Obituary, Rotting Christ, Sepultura nebo Tsjuder .