FORBIDDEN

Historie

FORBIDDEN


Původ:San Francisco Bay Area, Kalifornie, USA
Aktivní roky:1985 – 1997, 2001, 2007 – 2012
Styl:Thrash metal
Vydavatelé:Combat, Relativity, Fierce, G.U.N., Nuclear Blast
Web:officialforbidden.com

Historie

Forbidden byla americká thrashmetalová kapela ze San Franciského Bay Area v Kalifornii. Založili ji v roce 1985 pod názvem Forbidden Evil Jim Pittman a kytarista Robb Flynn. Od svého vzniku se Forbidden dvakrát rozpadli a reformovali s četnými změnami v sestavě. Poslední sestavu skupiny tvořili Russ Anderson (zpěv), Craig Locicero (kytara), Matt Camacho (baskytara), Steve Smyth (kytara) a Sasha Horn (bicí). Po prvním rozpadu v roce 1997 a krátkém návratu v roce 2001 se Forbidden znovu sešli v roce 2007, ale od roku 2012 mají přestávku na dobu neurčitou.

Spolu s Death Angel, Vio-lence, Defiance, Testament a Exodus (v posledně jmenované kapele působil původní bubeník Forbidden Paul Bostaph) patřili k nejúspěšnějším thrashmetalovým kapelám v Bay Area a v undergroundové hudební komunitě si získali věrnou fanouškovskou základnu a uznání kritiky, přičemž jejich debutové album Forbidden Evil (1988) je kritiky považováno za klasické thrashmetalové album a následné Twisted into Form (1990) za něco jako mistrovské dílo v rámci žánru "tech-thrash". Jejich dřívějším stylem byl technický thrash metal, ale později kapela experimentovala s alternativními a groove metalovými prvky na svém čtvrtém albu Green (1997).

Forbidden bývají také řazeni mezi "velkou šestku" thrashmetalové scény Bay Area, spolu s Exodus, Testament, Death Angel, Laaz Rockit a Vio-lence.

Počáteční kariéra (1985-1997)

Skupinu Forbidden Evil založili na začátku roku 1985 bubeník Jim Pittman a kytarista Robb Flynn (pozdější člen skupin Vio-lence a Machine Head), původní sestavu doplnili Craig Locicero (kytara), Russ Anderson (zpěv) a John Tegio (baskytara). Flynn kapelu pojmenoval podle písně chicagské skupiny War Cry, která se objevila na kompilaci Metal Massacre 4. Nahráli demokazety a objevili se na dnes již nevydaném živém albu The Eastern Front - Live At Ruthie's Inn. Do roku 1986 skupinu opustili Jim Pittman, John Tegio a Robb Flynn a nahradili je Paul Bostaph (bicí), Matt Camacho (baskytara) a Glen Alvelais (kytara). Název kapely byl zkrácen na Forbidden, aby kapela nebyla mylně vnímána jako blackmetalová.

Po zvážení nabídek několika nahrávacích společností podepsala kapela v roce 1988 smlouvu s Combat Records a v září téhož roku vydala debutové album Forbidden Evil, které obsahovalo tři skladby napsané bývalým kytaristou Robbem Flynnem ("Chalice Of Blood", "Forbidden Evil" a "As Good As Dead"). Album bylo propagováno na turné po Spojených státech a Evropě po zbytek roku 1988 a v roce 1989, na kterém sdíleli pódium s kapelami jako Testament, Exodus, Holy Moses, Sepultura, Death Angel, Sacred Reich, Voivod, Savatage, Vio-lence, Dark Angel a Pestilence (nezaměňovat se stejnojmennou holandskou deathmetalovou kapelou). Po skončení turné k albu Forbidden Evil Alvelais kapelu opustil a nahradil ho kytarista Tim Calvert. V roce 1989 vyšlo také jediné živé album kapely Raw Evil - Live at the Dynamo EP.

V roce 1990 vyšlo druhé studiové album kapelyn, Twisted Into Form, na kterém kapela předvedla melodičtější a progresivnější zvuk s mnoha akustickými mezihrami a čistší produkcí a méně syrovým zvukem než na předchozím albu. Na podporu tohoto alba předskakovali Death Angel na jejich turné Act III v Evropě a Severní Americe a hráli také s kapelami jako Exodus, Sepultura, Vicious Rumors, Sanctuary, Fates Warning, Sacred Reich, Obituary, Morbid Angel, Realm, Defiance a Forced Entry.

Vnitřní a manažerské problémy vedly v roce 1991 k odchodu kapely z Combat Records. Následovala další změna v sestavě, když bubeník Paul Bostaph odešel a nahradil Davea Lombarda ve Slayer. Bostapha nahradil bubeník Steve Jacobs. V roce 1993 uprostřed psaní a zkoušení materiálu pro třetí studiové album Forbidden obsadil Craig Locicero místo kytaristy Death během jejich třítýdenního evropského turné.

V roce 1994 skupina podepsala smlouvu s GUN Records a v listopadu vydala své třetí album Distortion. V roce 1995 absolvovali evropské turné s kapelou Gorefest, aby album propagovali, a následovala americká turné s Testament a Malevolent Creation.

Rok 1996 strávili psaním a nahráváním temnějšího a naštvanějšího materiálu pro čtvrté album Green, které vyšlo na začátku roku 1997. Nedostatečná podpora alba ze strany GUN Records a žádné plánované turné na jeho propagaci, stejně jako Locicerova touha vydat se jiným tvůrčím směrem, vedly k rozpadu Forbidden v roce 1997. Spolu s Mattem Camachem a Stevem Jacobsem brzy založil první inkarnaci Manmade God.


Reunion a Omega Wave (2001–2010)

V srpnu 2001 se Anderson, Bostaph, Alvelais a Camacho zreformovali na jednorázové vystoupení se šesti písněmi na benefičním koncertu Chucka Billyho Thrash of the Titans, přičemž použili svůj původní název Forbidden Evil. Kytarista Steve Smyth zastoupil Craiga Locicera, který se nemohl akce zúčastnit kvůli svým závazkům při nahrávání s Manmade God. Bývalý kytarista Tim Calvert také vystoupil v závěrečných třech písních setu, zatímco bubeník Jeremy Colson zahrál dvě písně na bicí a poté čtyři písně předvedl Bostaph.

V roce 2007 se Forbidden opět reformovali, aby v roce 2008 uspořádali reunionové koncerty v USA i v Evropě. Na reunionu se původně objevila sestava Forbidden Evil z roku 2001, tentokrát včetně Craiga Locicera, ale bez Paula Bostapha, který měl předchozí závazky s Testament. Na prvních několika reunionových koncertech hrál na bicí Gene Hoglan (známý ze skupin Dark Angel, Death a Strapping Young Lad). Po Hoglanovi převzal bicí Mark Hernandez (Vio-lence, Heathen, Defiance), který s kapelou absolvoval evropské turné, jehož součástí bylo i vystoupení na hlavním pódiu belgického festivalu Graspop. Koncem roku odehráli také několik japonských koncertů. Po skončení turné Glen Alvelais ze skupiny odešel s tím, že má pocit, že už nemůže dál snášet všechna ta obvinění a nedůvěru, která přišla s njejich takzvanou chemií. Na Alvelaisovo místo nastoupil kytarista Steve Smyth. V létě 2009 skupina opět absolvovala turné po Evropě a USA, na kterém představila celé své druhé album Twisted Into Form.

V roce 2009 Forbidden zahájili jednání s Nuclear Blast Records o natočení pátého studiového alba pro tento label. Nové album Omega Wave vyšlo v roce 2010 a kapela v rámci jeho propagace absolvovala rozsáhlé turné po USA, Evropě a Jižní Americe.


Rozpad (2011-současnost)

V srpnu 2011 opustil skupinu bubeník Mark Hernandez, který uvedl osobní důvody. Na několik koncertů, včetně festivalu Alcatraz, ho nahradil Gene Hoglan. V listopadu téhož roku kapela oznámila, že jejím novým bubeníkem se stal Sasha Horn. Když však v červenci 2012 Matt Camacho oznámil, že opouští kapelu, aby se mohl věnovat své právnické kariéře, a Russ Anderson prohlásil, že si hodlá "dát pauzu" od hudebního byznysu, Forbidden opět fakticky skončili, přičemž Locicero v roce 2013 prohlásil: "Bohužel si myslím, že Russ skončil, a než by se chtěl znovu zapojit, bylo by už pozdě. Bylo mi bolestně jasné, že Russ se už opravdu nehodí na cesty, a proto se Forbidden poprvé rozpadli. Skončilo to tak, že jsem měl moc práce a potřeboval jsem, aby se všichni přidali a pomohli mi, a začalo se opakovat to samé; když původní členové nemají pořádnou motivaci, už to prostě není zábava. Takže si myslím, že už nikdy nechci jít zpátky."

Ačkoli Forbidden od roku 2012 nevystupovali naživo ani nebyli aktivní od rozchodu s Camachem a Andersonem, Locicero v dubnu 2016 oznámil, že kapela má stále smlouvu s Nuclear Blast. Přestože nevyloučil možnost reunionu, prohlásil: "Tady jsou schémata velmi zmatená. Když jsme skončili, byli dva členové mimo stát (jeden mimo zemi) plus Matt a Russ odešli do hudebního důchodu až do odvolání. To vše představuje velkou překážku, pokud se chceme jen 'sejít a zajamovat si'. Takže musíte pochopit, že to prostě není pravděpodobné. Ale jak jsem uvedl, nikdy neříkej nikdy."