VIO-LENCE

Historie

VIO-LENCE


Původ:San Francisco Bay Area, Kalifornie, USA
Aktivní roky:1985 – 1994, 2001 – 2003, 2019 - současnost
Styl:Thrash metal
Vydavatelé:MCA, Megaforce, Atlantic, Metal Blade
Web:facebook.com/vioofficialpage

Historie

Vio-lence je americká thrashmetalová kapela, která vznikla v roce 1985 v San Francisco Bay Area. Během své existence vydala demokazety, jedno EP a tři studiová alba. Vio-lence jsou nejznámější díky svému spojení s thrashmetalovou scénou Bay Area 80. let a často jsou považováni za jednu z předních kapel druhé vlny tohoto žánru, spolu s kapelami Pantera, Sepultura, Sacred Reich, Dark Angel, Annihilator a Flotsam and Jetsam, stejně jako jejich protějšky Testament, Death Angel a Forbidden ze zálivu. Kapela bývá také označována za jednu z takzvané "Velké šestky Bay Area thrash metalu", vedle Exodus, Testament, Death Angel, Laaz Rockit a Forbidden.

Nejstabilnější sestavu Vio-lence tvořili Phil Demmel a Robb Flynn na kytary, Deen Dell na basu, Perry Strickland na bicí a Sean Killian na zpěv; v této sestavě nahráli všechna tři studiová alba - Eternal Nightmare (1988), Oppressing the Masses (1990) a Nothing to Gain (1993). Po rozpadu v roce 1994 a reformě pro příležitostná živá vystoupení v letech 2001 až 2003 se kapela znovu dala dohromady v lednu 2019 a v březnu 2022 vydala EP Let the World Burn, svou první kolekci nového materiálu po téměř třech desetiletích. Současnou sestavu Vio-lence tvoří Demmel, Strickland a Killian, kromě toho kytarista Bobby Gustafson a baskytarista Christian Olde Wolbers jako příslušní náhradníci Raye Vegase (který byl v kapele s přestávkami od roku 1992, kdy nahradil Flynna) a Della.

Počáteční kariéra (1985-1993)

Skupina Vio-lence, tehdy nazývaná Death Penalty, vznikla v roce 1985 ve složení Jerry Birr (zpěv), Phil Demmel (kytara), Troy Fua (kytara), Eddie Billy (baskytara - bratr hudebníků Andyho a Chucka Billyových) a Perry Strickland (bicí). Nedlouho po svém prvním koncertu, který se údajně odehrál na domácím večírku, se Death Penalty přejmenovali na Violence a nakonec na Vio-lence, protože první název převzala jiná skupina. Po nahrání dvou demosnímků v roce 1986 se rozloučili s Birrem, Fua a Billym, které nahradili Sean Killian, Robb Flynn (dříve Forbidden Evil) a Deen Dell v tomto pořadí. Jejich úspěch na koncertech v místních klubech v severní Kalifornii - předskakovali kapelám jako D.R.I., Voivod, Kreator, Dark Angel, Suicidal Tendencies a Mentors, stejně jako jejich thrashmetalovým kolegům ze zálivu Testament, Exodus, Death Angel, Laaz Rockit a Heathen - umožnil Vio-lence nahrát další demo, tentokrát pro velké vydavatelství, včetně sesterského labelu MCA Records Mechanic, který jim nabídl nahrávací smlouvu.

Od února do dubna 1988 nahrávali Vio-lence ve dvou studiích (The Music Grinder v Los Angeles a Alpha & Omega v San Franciscu) své debutové album Eternal Nightmare. Album se po vydání v létě 1988 dočkalo převážně pozitivních recenzí a v žebříčku Billboard 200 se umístilo na 154. místě, čímž se stalo jediným albem skupiny, které se do tohoto žebříčku dostalo; lze to přičíst tomu, že se alba prodalo přes 30 000 kopií. Vio-lence absolvovali v letech 1988 a 1989 turné na podporu alba, na kterém vystoupili s kapelami jako Testament, Voivod, Death Angel, Sanctuary, Nuclear Assault, D.R.I., M.O.D. a Cro-Mags. Undergroundový úspěch alba také upoutal pozornost několika vydavatelství, včetně Megaforce Records (tehdy domovské vydavatelství kapel Testament, M.O.D., Anthrax a Overkill), které nakonec podepsalo smlouvu s kapelou.

V prosinci 1989 Vio-lence vstoupili do studia, aby nahráli své druhé a zároveň jediné album u Megaforce (distribuované Atlantic) Oppressing the Masses; album se však potýkalo s četnými odklady až do svého vydání v létě 1990. Ačkoli nemělo takový úspěch jako Eternal Nightmare, získalo několik pozitivních recenzí a byl vydán videoklip ke skladbě "World in a World". Oppressing the Masses také vyvolalo určitou kontroverzi, když bylo původní album (kterého se údajně prodalo pouze 20 000 kopií) zničeno kvůli námitkám společnosti Atlantic proti textovému obsahu skladby "Torture Tactics"; v důsledku toho bylo album znovu vydáno bez této skladby. Vio-lence absolvovali na podporu alba zhruba roční turné, na kterém vystoupili s kapelami jako Overkill, Exodus, Forbidden, Flotsam and Jetsam, Prong, Defiance a Rigor Mortis.

V roce 1991, poté co byli Vio-lence vyřazeni z Atlantic/Megaforce, vydali EP Torture Tactics, které obsahovalo tři studiové skladby (nahrané v roce 1989 během natáčení desky Oppressing the Masses) a jednu "živou" skladbu z roku 1988. Vnitřní konflikty v roce 1992 vyústily v odchod Robba Flynna, který se přesunul ke groove metalové skupině Machine Head. O rok později Vio-lence vydali své třetí a poslední album Nothing to Gain, které bylo ve skutečnosti nahráno v roce 1990. Turné na podporu tohoto alba se nikdy neuskutečnilo a Strickland po jeho vydání skupinu opustil.

Po pokusu o natočení čtvrtého alba a po vystoupení 18. prosince 1993 v San Franciscu, které bylo na osm let jejich posledním koncertem v nové sestavě, se Vio-lence rozpadli. Phil Demmel, Deen Dell, Ray Vegas a Mark Hernandez založili groove/thrash metalovou skupinu Torque, která se rozpadla po vydání studiového alba a odehrání několika koncertů. Demmel poté založil skupinu Technocracy. Robb Flynn je kytaristou a zpěvákem skupiny Machine Head od jejího založení v roce 1991. Demmel se k Machine Head připojil v roce 2003, nejprve jako session kytarista a později se stal plnohodnotným členem kapely; v kapele zůstal až do svého odchodu v roce 2018.


Reuniony (2001-současnost)

V roce 2001 členové Vio-lence původně plánovali pouze několik koncertů v rámci pocty frontmanovi Testament Chucku Billymu během benefiční akce Thrash of the Titans, ale nakonec se kapela rozhodla dát znovu dohromady a Robba Flynna nahradil původní kytarista Ray Vegas. Tento první reunion kapely vydržel zhruba dva roky

Kromě reedice alba Eternal Nightmare z roku 2005 kapela vydala sedmipalcovou vinylovou desku obsahující dvě demo skladby z původní demokazety z roku 1986 a jednu dosud nevydanou skladbu. Bylo vyrobeno pouze 1000 kopií, které vylisovalo vydavatelství Bone Crusher Records. Sběratelská sedmipalcová deska byla dobře prodávána a propagována, ale kvůli neshodám mezi kapelou a producenty desek Bone Crusher bylo distribuovat a prodávat 500 kusů, které jim dali producenti, povoleno pouze skupině Vio-lence. Byla uzavřena dohoda o distribuci malého množství (asi 100 kusů) prostřednictvím obchodu s deskami v Seattlu, který byl jediným známým obchodem, kde byl tento produkt k prodeji veřejnosti.

DVD s názvem Blood and Dirt bylo vydáno Jerrym Allenem (videomagazín Tales From The Pit) a vyšlo 8. srpna 2006 prostřednictvím společnosti Megaforce.

Dne 6. listopadu 2017 bylo oznámeno, že se členové Vio-Lence znovu sejdou, aby vystoupili na akci Killian on Command: An Evening of Vio-Lence. Benefiční akce se konala 20. ledna 2018 v kalifornském klubu The Midway v San Franciscu a vystoupili na ní členové Vio-Lence a jejich thrashmetaloví kolegové ze zálivu Testament, Exodus, Death Angel, Forbidden a Mordred. V rámci této akce se uskutečnila i benefiční akce pro zpěváka kapely Seana Killiana, kterému byla v létě diagnostikována cirhóza jater ve čtvrtém stadiu. Na závěr koncertu zazněla skladba "World in a World", na níž se podílely čtyři pětiny sestavy z dob alb Eternal Nightmare a Oppressing the Masses; vokály obstaral Flynn místo Killiana, který nevystoupil kvůli svému zdravotnímu stavu. 11. listopadu 2018 zveřejnila Killianova manželka Dana na své osobní stránce na Facebooku fotografii, v níž tajemně potvrdila, že se její manžel z nemoci zotavil.

Možnost reunionu Vio-lence byla obnovena v září 2018, kdy Flynn oznámil, že kytarista Phil Demmel opouští Machine Head po rozlučkovém turné s tehdejší sestavou Flynn, Demmel, Jared MacEachern a Dave McClain; nejprve se spekulovalo, že se Machine Head skutečně rozpadají, ale Flynn krátce nato oznámil, že bude pokračovat v činnosti kapely v nové sestavě. Hudební média v listopadu 2018 informovala, že po Demmelově odchodu z Machine Head se objevily zvěsti, že se Vio-lence v nepříliš vzdálené budoucnosti zreformuje kvůli koncertům a případně nové hudbě.

Dne 8. ledna 2019 bylo oznámeno, že se Vio-lence znovu sejdou, aby 13. dubna vystoupili v oaklandském klubu Metro a předvedli celé své debutové album Eternal Nightmare. Koncert zamýšlený jako jednorázový byl krátce po svém oznámení vyprodán, což vedlo k tomu, že se následující den konalo v Metru matiné.

16. února 2019 bylo oznámeno, že kapela odehraje svůj první evropský koncert na Alcatraz Metal Festu v belgickém Kortrijku v srpnu téhož roku. 31. května 2019 se kromě prvního živého vystoupení v Los Angeles po více než deseti letech představili v The Regent společně se Sacred Reich, Excel a Sworn Enemy a 8. a 9. listopadu odehráli první koncerty v New Yorku po téměř 30 letech v Brooklyn Bazaar. Kapela také údajně odehraje koncerty se svými thrashmetalovými kolegy Testament a Death Angel ze zálivu a pokračovala v reunionu dalšími koncerty v roce 2020.

Dne 9. srpna 2019 Bloodstock Open Air oznámil, že Vio-lence na festivalu v roce 2020 odehrají svůj vůbec první a jediný koncert ve Velké Británii.

Členové kapely vyjádřili přání napsat pokračování alba Nothing to Gain z roku 1993. V rozhovoru pro australský časopis Heavy v srpnu 2019 Demmel řekl: "Sean se nemůže dočkat, až napíše novou hudbu. Já už se tak moc netěším. Mám toho hodně. Vio-lence je určitě prioritou, ale to je jen krok, který jsem ještě neudělal.... Je to těžké, protože máš ten comeback a pak hraješ písničky a chceš být dobrý. Nechci vydat něco, co by nebylo tak dobré jako Eternal Nightmare nebo některé písně z Oppressing. Chci mít něco, co bude kvalitní." V rozhovoru s frontmanem Exodus Stevem "Zetro" Souzou na jeho videokanálu "Toxic Vault" Killian uvedl: "S Philem jsme spolu několikrát mluvili. Je to tak trochu na něm, protože je hodně zaneprázdněný tvorbou soundtracku k videohře a tuším, že i k seriálu Netflixu, a dělá Allegiance a tyhle další věci, které dělá." Killian také uvedl, že ostatní členové Vio-lence mají zájem napsat nové album, nicméně dospěl k závěru, že "je to Phil a já, kdo se musí spojit".

V lednu 2020 Ray Vegas oznámil, že z Vio-lence odešel, a nahradil ho bývalý kytarista Overkill Bobby Gustafson. Krátce poté kapelu opustil dlouholetý baskytarista Deen Dell, kterého nahradil bývalý baskytarista Fear Factory Christian Olde Wolbers. V březnu 2020 bylo oznámeno, že kapela podepsala smlouvu s Metal Blade Records a v následujících měsících chystá nahrát nové EP. 20. srpna 2020 Vio-lence vydali svou první píseň po více než 25 letech, kterou byl cover Dead Kennedys "California über alles".

Dne 16. června 2021 Vio-lence oznámili název svého nového EP Let the World Burn, jehož vydání bylo naplánováno na začátek roku 2022. Před jeho vydáním měla kapela v roce 2021 headlinovat evropské turné MTV Headbangers Ball s podporou skupin Voivod, Exciter a Artillery, které však bylo kvůli okolnostem souvisejícím s pandemií COVID-19 odloženo na příští rok. Dne 10. ledna 2022 bylo zveřejněno textové video k písni "Flesh from Bone" a téhož dne kapela oznámila, že album Let the World Burn vyjde 4. března.

Přibližně týden před vydáním Let the World Burn Demmel prozradil, že Vio-lence začali psát nový materiál pro své další EP, které, jak doufá, bude nahráno na podzim 2022 a předběžně vydáno v roce 2023.