Na trhu se objevil Fender Precision Bass, model elektrické baskytary vyráběný společností Fender Musical Instruments Corporation. Ve své standardní konfiguraci po roce 1957 je Precision Bass čtyřstrunný nástroj s pevným tělem, obvykle vybavený jedním snímačem typu humbucking s dělenou cívkou a jednodílným, 20-pražcovým javorovým krkem s palisandrovým nebo javorovým hmatníkem.
Ike Turner - "Rocket 88"
Willie Johnson - "How Many More Years"
V tomto roce LeoFender představil svoji Fender Precision Bass, první masově vyráběnou elektrickou basou, jako basový protějšek Telecasteru. V původním nastavení je to z olše nebo jasanu vyrobený nástroj osazený dvěma humbuckery a krkem z jednoho kusu dřeva, nejčastěji z palisandru nebo javoru s hmatníkem o dvaceti pražcích. Standardní P Bass je povrchově upravená, natřená a sestavená v Ensenadě v Baja California společně s dalšími kytarami ze série Standart. American Standard (s masivními kryty přes snímače a kobylku), American Deluxe (s humbuckerem a aktivním 3-pásmovým ekvalizérem s 18V samostatným napájením ), série Highway One a American Vintage jsou vyráběny v Coroně v Kalifornii.
Hlavním důvodem pro vývoj elektrické basy bylo především to, že klasické kontrabasy začínalo být velmi problematické ladit s ostatními nástroji v kapele, byly těžkopádné a problematické při převozu. V čím dál větších kapelách obsahujících i elektrické kytary byly i hůř slyšitelné. S elektrickými snímači, malým tělem a opražcovaným krkem Precision Bass tyto problémy vyřešil. Název 'Precision' vychází z použití pražců (jako lepší varianta k bezpražcovým kontrabasům); hráči neměli takové problémy s laděním, to znamená, že byli více 'precizní'.
Precision Bass patří mezí oblíbené a nejvíce prodávané kytary a je stále vyráběn. Později, když byl model Precision Bass upraven tak, aby se tělem více podobal Stratocasteru, byl přejmenován na Fender Telecaster Bass.
Existuje mnoho rockových a metalových baskytaristů známých hrou na Precision Bass. Mezi některé z významnějších patří: Steve Harris (Iron Maiden), Mike Dirnt (Green Day), Tony Franklin (Quiet Riot, Whitesnake), Duff McKagan (Guns N' Roses), Sting, Dee Dee Ramone (Ramones), Roger Waters (Pink Floyd), Dusty Hill (ZZ Top), Geezer Butler (Black Sabbath), Robert Trujillo (Suicidal Tendencies, Ozzy Osbourne, Metallica), Jason Newsted (Metallica), Roger Glover (Deep Purple), Tom Hamilton (Aerosmith), Frank Bello (Anthrax), Jeff Ament (Pearl Jam), John Deacon (Queen) nebo Cliff Williams (AC/DC).
Objevuje se další z nahrávek, která používala zkreslený zvuk v rokenrolové hudbě, a uchází se tak o pozici první rokenrolové písně. Ve skladbě "Rocket 88" od Ike Turnera a jeho Kings of Rhytm použil kytarista Willie Kizart zesilovač, který byl lehce poškozen při transportu a dosáhl tak víceméně náhodou nakřáplého kytarového zvuku.
Izear Luster 'Ike' Turner Jr. byl americký hudebník, kapelník, skladatel, aranžér, vyhledávač talentů a hudební producent. Přestože byl v padesátých letech průkopníkem v rock and rollu je nejlépe známý svou prací v 60. a 70. letech se svou tehdejší manželkou Tinou Turner v 'Ike & Tina Turner Revue'.
Turner se narodil v Clarksdale v Mississippi. Jako dítě hrál na klavír a kytaru a už jako teenager vytvořil skupinu Kings of Rhythm. Skupinu pak zaměstnával jako doprovodnou kapelu po zbytek svého života. Během padesátých let pracoval Turner také jako vyhledávač talentů a producent pro Sun Records a Modern Records. Zasloužil se o rané kariéry různých bluesových hudebníků, jako byl B.B. King, Howlin' Wolf a Bobby 'Blue' Bland. Když se Turner přestěhoval do East St. Louis stali se jeho Kings of Rhythm jednou z nejznámějších místních kapel. Tady se setkal s Ann Bullockovou, kterou přejmenoval na Tinu Turnerovou. Poté založil společnost 'Ike & Tina Turner Revue', která se v průběhu šedesátých let stala úspěšnou díky spojení soulu a rocku.
Turnerova závislost na kokainu a právní problémy spojené s obviněními Tiny Turnerové z domácího násilí ovlivnily jeho kariéru v 80. a 90. letech poté co byl odsouzen na 18 měsíců vězení. Zbytek 90. let strávil bez drog, ale v roce 2004 došlo k relapsu. Ke konci svého života oživil Turner svou kariéru živými vystoupeními, v kterých se vrátil ke svým bluesovým kořenům. Produkoval dvě alba, která byla kriticky dobře přijata a oceněna.
Ike byl oceňován jako velký inovátor rokenrolu svými současníky, jako byl Little Richard a Johnny Otis. Redaktor časopisu Rolling Stone David Fricke zařadil Turnera jako č. 61 na seznam 100 největších kytaristů a uvedl: „Turner byl jedním z prvních kytaristů, kteří úspěšně přenesli intenzitu blues do komerčnější hudby.“ V roce 1991 byl Ike Turner s Tinou Turnerovou uveden do rokenrolové síně slávy.
Willie Johnson, americký bluesový kytarista, známý svou činností ve skupině Howlin‘ Wolf, natočil v květnu svůj proslulý hit "How Many More Years". Jeho experimenty se zkreslenou kytarou ho řadí k průkopníkum elektrické kytary a k jednomu ze vzdálených předků heavy metalové hudby. Robert Palmer o něm také mluví jako o objeviteli power akordu.
Píseň byla nahrána s producentem Samem Philipsem v Memphis Recording Service (z něhož se později stalo Sun Studio) přibližně v červenci 1951, poté vyšla u Chess Records a dosáhla na 4. místo v žebříčku Billboard R&B. Bluesový zpěvák Chester Burnett (hraje i na harmoniku) ji nahrál se svoji kapelou The Howlin' Wolf ve složení Ike Turner (klavír), Willie Johnson (kytara) a Willie Steele (bicí).Opakující se basová strunná boogie linka se podobá té, která se hraje v tradičním bluesovém standardu "Forty-Four".
Hudebník a hudební producent T Bone Burnett o nahrávce řekl: „První velký průlom, který Sam Phillips udělal, byl Howlin' Wolf. Tehdy začal zesilovat baskytaru a bicí. V té době byly basa a bicí nástroji v pozadí, všechno se točilo kolem rohů a klavíru, melodických nástrojů, a Sam vynesl rytmickou sekci přímo dopředu; a to se stalo rock'n'rollem. To byl velký posun... Svým způsobem by se za první rock'n'rollovou skladbu dala považovat "How Many More Years" od Wolfa, protože v ní je kytarový lick, který se stal ústředním kytarovým lickem v rock'n'rollu, a poprvé jsme ho slyšeli zahraný na zkreslenou kytaru. Byl to starý bigbandový lick, který se změnil v něco úplně nového.“
14.1.1951 - narodil se anglický zvukový inženýr a producent PETER COLLINS (14.1.1951 - 28.6.2024), pracoval se skupinami Gary Moore, Bon Jovi, Rush, Alice Cooper, Suicidal Tendencies, Queensryche a mnoha dalšími
15.1.1951 - narodil se PETER RODNEY 'BIFF' BYFORD, zpěvák britské heavy metalové kapely Saxon
27.1.1951 - narodil se irský bubeník BRIAN DOWNEY, člen skupiny Thin Lizzy
17.3.1951 - narodil se americký kytarista a skladatel SCOTT GORHAM, člen skupiny Thin Lizzy
5.4.1951 - narodil se severoirský bubeník JAMES LESLIE BINKs, člen skupiny Judas Priest
10.4.1950 - narodil se velšský zpěvák, basový kytarista a skladatel BURKE SHELLEY (10.4.1950 - 10.1.2022), člen skupiny Budgie
27.4.1951 - narodil se americký kytarista a skladatel ACE FREHLEY, zakládající člen skupiny Kiss
7.5.1951 - narodil se anglický kytarista BERNIE MARSDEN, člen skupiny Whitesnake
6.6.1951 - narodil se český zpěvák STANISLAV HRANICKÝ, člen skupiny Citron
9.6.1951 - narodil se anglický bubeník PETE GILL, člen britských skupin Saxon a Motörhead
15.6.1951 - narodil se americký basista CRAIG GRUBER (15.6.1951 - 5.5.2015), člen skupin Elf, Rainbow, Black Sabbath a dalších
16.6.1951 - narodil se americký zpěvák CHARLIE DOMINICI, člen skupiny Dream Theater a dalších
13.7.1951 - narodil se polský zpěvák MAREK PIEKARCZYK, člen skupiny TSA
1.8.1951 - narodil se americký kytarista TOMMY BOLIN (1.8.1951 - 4.12.1976), člen skupin James Gang a Deep Purple
2.8.1951 - narodil se americký zpěvák, kytarista, skladatel a producent JOE LYNN TURNER, člen skupin Rainbow, Deep Purple a mnoha dalších
21.8.1951 - narodil se anglický baskytarista a zpěvák GLENN HUGHES, člen skupin Deep Purple, Black Sabbath a Trapeze
25.8.1951 - narodil se anglický zpěvák a skladatel ROB HALFORD, člen skupin Judas Priest a Halford a Fight
22.9.1951 - narodil se anglický zpěvák a skladatel DAVID COVERDALE, člen skupin Deep Purple a Whitesnake
7.10.1951 - narodil se maltský zpěvák a skladatel MARC STORACE, člen skupin TEA Krokus
24.10.1951 - narodil se švýcarský instrumentalista, skladatel a producent CHRIS VON ROHR, člen skupiny Krokus
27.10.1951 - narodil se anglický kytarista a skladatel KENNETH KEITH DOWNING, člen skupiny Judas Priest
14.11.1951 - narodil se americký bubeník FRANKIE BANALI (14.11.1951 - 20.8.2020), člen skupin WASP, Faster Pussycat, Steppenwolf a Quiet Riot
26.12.1951 - narodil se anglický kytarista PAUL QUINN, člen britské heavy metalové kapely Saxon
31.12.1951 - narodil se americký baskytarista a skladatel TOM HAMILTON, zakladatel skupinyAerosmith