-

Rok 2010

+

Události

Nové skupiny

Inspirativní alba

Události podrobněji

Události


Podrobnější popis

Zemřel Peter Steele

14.dubna 2010 zemřel ve 48 letech Peter Steele (vlastním jmémem Petrus Thomas Ratajczyk), vedoucí osobnost Typo O Negative.


Podrobnější popis

Zemřel Ronnie James Dio

16. května 2010 zemřel v 67 letech jeden z nejslavnějších zpěváků hard rockové a metalové historie Ronnie James Dio. Během své kariéry stál v čele a řady kapel, včetně Elf, Rainbow, Black Sabbath, Dio a Heaven & Hell.


Nové skupiny

Ævangelist

(USA - black metal, death metal)


Axe Crazy

(POL - heavy metal)


Baby in Vain

(DNK - alternativní rock, grunge)


Bio-Cancer

(GRC - thrash metal)


Confess

(IRN - heavy metal, thrash metal, alternativní metal)


Deafheaven

(USA - black metal, post-metal, screamo)


Hand of Fire

(USA - thrash metal)


Heptah

(BRA - progresivní metal)


Horrible Creatures

(CZE, Karlovy Vary - thrash metal, death metal)


Infex

(USA - thrash metal)


Kadavar

(DEU - hard rock, heavy metal, psychedelický rock)


Kramp

(ESP - heavy metal)


Lost Society

(FIN - thrash metal)


MaYaN

(NLD - symfonický metal, death metal)


Morgengrau

(USA - death metal)

Nervosa

(BRA - thrash metal)


Nine Treasures

(CHN - folk metal, heavy metal)


Paralysis

(USA - thrash metal, crossover)


Persona

(TUN - symfonický metal, progresivní metal, alternativní metal)


Possessed Steel

CAN - heavy metal)


Slothrust

(USA - alternativní rock, grunge, post-grunge)


Sunset Trail

(CZE, Olomouc - metalcore)


Symfonia

(FIN - symfonický metal, power metal)


Tengger Cavalry

(CHN - heavy metal, folk metal)


Tezaura

(CZE, Brno, Jihomoravský kraj - heavy metal)


Toxic Ruin

(USA - thrash metal)

v letech 2010-2014 pod názvem The Ruin


Trautenberk

(CZE, Klatovy, Plzeňský kraj - alternativní metal)


Vallenfyre

(GBR - death metal)


Vista Chino

(USA - heavy metal, stoner rock)


Inspirativní alba

Accept - Blood of the Nations (20.srpna)

Annihilator - Annihilator (17.května)

Blind Guardian - At the Edge of Time (29.července)

Citron - Bigbítový pánbů (5.května)

Death Angel - Relentless Retribution (3.září)

Exciter - Death Machine (29.října)

Exodus - Exhibit B: The Human Condition (7.května)

Forbidden - Omega Wave (22.října)

Helloween - 7 Sinners (31.října)

Iron Maiden - The Final Frontier (13.srpna)

Kabát - Banditi di Praga (10.prosince)

Krokus - Hoodoo (26.února)

Motörhead - The Wörld Is Yours (14.prosince)

Overkill - Ironbound (29.ledna)

Ozzy Osbourne - Scream (11.června)

Scorpions - Sting in the Tail (14.března)

Sodom - In War and Pieces (19.listopadu)

Tankard - Vol(l)ume 14 (17.prosince)

Tublatanka - Svet v ohrození (17.května)


Události podrobněji

Zemřel Peter Steele

Petrus Thomas Ratajczyk (4. ledna 1962 - 14. dubna 2010), profesně známý jako Peter Steele, byl americký hudebník, zpěvák a skladatel. Nejvíce se proslavil jako zpěvák, baskytarista a skladatel gothic metalové skupiny Type O Negative. Před jejím založením vytvořil metalovou skupinu Fallout a thrashovou skupinu Carnivore.

Jako frontman skupiny Type O Negative byl Steele známý svým vampýrským zjevem, výškou 2,03 m, sytým basovým vokálem a temným, často sebemrskačským smyslem pro humor. Jeho texty byly popisovány jako "často velmi osobní, zabývající se tématy jako láska, ztráta a závislost." Za své klíčové hudební vlivy Steele označil Black Sabbath a Beatles. Časopis Loudwire ho zařadil mezi 66 nejlepších hardrockových a metalových frontmanů všech dob.

V rozhovoru, který Steele poskytl před svou smrtí, uvedl, že v důsledku závislosti na alkoholu a kokainu se u něj objevily problémy s některými orgány. Prohlásil: "Nikdy jsem neměl mrtvici, nikdy jsem neměl infarkt, a jak řekl Mark Twain: 'Pověsti o mé smrti byly velmi přehnané'.

Steele zemřel na sepsi způsobenou divertikulitidou (původně uváděnou jako srdeční selhání) 14. dubna 2010 ve věku 48 let. Před svou smrtí se chystal napsat a nahrát novou hudbu. Zbývající členové Type O Negative se rozhodli kapelu raději rozpustit, než aby Steela nahradili, přičemž Johnny Kelly prohlásil: "I kdyby se našel někdo, kdo by ho mohl nahradit, bylo by to jedno. Nemáme zájem pokračovat. Je to nemožné - ani to nepřišlo do žádné diskuse. Když Peter zemřel, Type O Negative zemřeli s ním."


Zemřel Ronnie James Dio

Ačkoli jeho rodiče pocházeli z Cortlandu ve státě New York, Dio se narodil v Portsmouthu ve státě New Hampshire, kde jeho rodina pobývala kvůli otcově službě v americké armádě během druhé světové války. Rodina se do Cortlandu vrátila, když byl Dio ještě velmi malý, a žil zde až do ukončení střední školy v roce 1960.

Diova hudební kariéra začala v roce 1957 jako člen skupiny Vegas Kings (později Ronnie and the Rumblers). V roce 1967 založil rockovou skupinu Elf, která se stala pravidelným předskokanem skupiny Deep Purple. V roce 1975 založil kytarista Deep Purple Ritchie Blackmore skupinu Rainbow a najal Dio jako zpěváka; během jeho působení vydala skupina tři studiová alba. V roce 1979 nahradil Dio Ozzyho Osbourna na postu zpěváka skupiny Black Sabbath a s kapelou se podílel na třech studiových albech, z nichž všechna tři se setkala s úspěchem: Heaven & Hell (1980), Mob Rules (1981) a Dehumanizer (1992). V roce 1982 odešel a založil skupinu Dio, která sama získala dvě alba platinová ocenění od RIAA. V roce 2006 založil s bývalým spoluhráčem Tonym Iommim skupinu Heaven & Hell.

Dio je považován za jednoho z největších a nejvlivnějších heavy metalových zpěváků všech dob. Je známý tím, že v metalové kultuře zpopularizoval gesto rukou "ďábelské rohy" a texty svých písní se středověkou tematikou. Podle verze, kterou poskytl sám zpěvák, vychází tento akt přímo z klasického italského apotropaického gesta, které často ukazovala jeho babička. Dio měl silný, všestranný hlasový rozsah a byl schopen zpívat jak hardrockové, tak lehčí balady. V roce 2006 mu časopis Classic Rock Magazine udělil cenu "Metal Guru Award". V roce 2010 byl také vyhlášen "nejlepším metalovým zpěvákem" na Revolver Golden Gods Awards a v roce 2013 ho hudební novinář Sacha Jenkins označil za nejlepšího zpěváka tohoto žánru.

25. listopadu 2009 Dio oznámil, že mu byla diagnostikována rakovina žaludku a podstoupil léčbu v MD Anderson Cancer Center v texaském Houstonu. Dne 4. května 2010 skupina Heaven & Hell oznámila, že v důsledku Diova zdravotního stavu ruší všechny letní koncerty (naposledy s nimi koncertoval 29. srpna 2009 v Atlantic City ve státě New Jersey). Dio zemřel na následky nemoci 16. května 2010 ve věku 67 let.

Dva týdny po jeho smrti se konala veřejná vzpomínková bohoslužba v Síni svobody ve Forest Lawn Hollywood Hills v Los Angeles, která byla zaplněna do posledního místa a mnoho dalších fanoušků sedělo před sálem a sledovalo vzpomínkovou akci na několika obřích obrazovkách na východní i jižní straně sálu. Přátelé, rodina a bývalí i současní Diovi spoluhráči z kapely pronesli projevy a vystoupili, včetně Rudyho Sarza, Geoffa Tatea, Johna Payna, Glenna Hughese, Joeyho Belladonny a klávesisty Heaven & Hell Scotta Warrena. Na plátně byl promítán doprovodný dokumentární film, který pokrýval Diovu kariéru od jeho začátků s kapelou Elf až po jeho poslední projekt Heaven & Hell.